کود مخصوص گلدهی مرکبات

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود مخصوص گلدهی مرکبات

کود مخصوص گلدهی مرکبات : مرکبات از محبوب ترین میوه های رشدی در نواحی نیمه گرمسیری می باشند؛ منشا مرکبات به آسیای جنوبی و شرقی بر می گردد که از مهمترین میوه ها در فصول مختلف سال بوده و در میان مردم به دلیل داشتن ویتامین ث فراوان و طعم به خصوص خود جایگاه ویژه ای دارند. پرتقال، لیمو شیرین، نارنگی، لیمو ترش و نارنج از پرطرفدارترین میوه های مرکبات به شمار می روند. اولین گام برای اینکه بازار میوه به تامین مرکبات موردنیاز جامعه بپردازد، بایستی گلدهی درختان مرکبات به نحو احسن صورت گیرد تا در نهایت باغبان شاهد میوه های پر بار درختان مرکبات شده و آن را در اختیار هم وطنان عزیز قرار دهد. گلدهی یک درخت برای هر باغدار نوید بخش فصل پر برکت و فوق العاده ای می باشد که پیدایش شکوفه های زیبای مرکبات بر سر شاخسار درختان، شرایط و توجهات ویژه ای را می طلبد که در این مقاله به طور کاملا واضح بدان پرداخته خواهد شد.

فهرست محتوا مقاله

۱)چرا مرکبات برای گلدهی به کود نیاز دارند؟

۱.۱دلایل اهمیت و حساسیت کوددهی مرکبات در دوران گلدهی

۲)تحریک انگیزش گل های مرکبات

۲.۱ دمای موردنیاز برای انگیزش شکوفه ها

۲.۲عناصر و کودهای موردنیاز برای گلدهی مرکبات

۳) دلایل حساسیت کوددهی در دوران گلدهی و روش انجام آن

۳.۱ ویژگی کودهای مورد استفاده برای گلدهی مرکبات

۴) کود میکرو کمپلکس مایع، کود مخصوص گلدهی مرکبات

کود مخصوص گلدهی مرکبات

چرا مرکبات برای گلدهی به کود نیاز دارند؟

برآوردن نیازهای کودی و تغذیه ای درختان مرکبات در تمامی مراحل و دوران رشد آنها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد؛ برای پاسخ به این سوال که چرا مرکبات برای گلدهی به کود نیاز دارند، یک درخت بدون شکوفه را تصور کنید! این درخت چگونه می تواند محصول دهد؟ برای مرکبات نیز این موضوع صدق می کند هر چند درخت توانایی تولید تعدادی شکوفه را داشته باشد، اما تا وقتی با کمبود عناصر غذایی مواجه باشد، گلدهی بسیار کم صورت می گیرد و حتی شکوفه های سر درختی در اثر نبود منبع تغذیه ای دچار ریزش می شوند.

نتیجه اینکه باغدار برای برداشت میوه های خوب و مرغوب حتما باید برنامه کوددهی برای گلدهی درختان مرکبات را در نظر بگیرد.

دلایل اهمیت و حساسیت کوددهی مرکبات در دوران گلدهی

دوره گلدهی برای درختان پر ثمر مرکبات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد به عبارتی تاثیر گذارترین عامل درتولید میوه خوب در باغات مرکبات، یک گلدهی عالی می باشد و این امر محقق نخواهد شد مگر با رسیدگی های باغبان و تامین مواد کودی و مغذی تاثیر گذار برای گلدهی.

 نکته قابل توجه این است که از هر گونه اقدام ناشیانه در دوره گلدهی یا قبل از آن جدا خودداری نمایید زیرا این دوران از حساسیت بسیار بالایی برخوردار می باشد؛ کافی است با ذره ای کم دقتی سبب کاهش گلدهی، ریزش گل و کاهش بارآوری درختان مرکبات شوید. برای داشتن عملکرد صحیح برای گلدهی مرکبات تا انتهای مقاله با ما همراه باشید و خود را به کارشناسان آل کود بسپارید و در صورت هر گونه سوال و ابهامی در نحوه کوددهی و دیگر موضوعات، از بالای همین صفحه با ما همراه باشید.

تحریک انگیزش گل های مرکبات

اکثر درختان مرکبات در فصل سرد زمستان در مناطق سردسیری کشور تنها برای یک بار در طول سال و در ابتدای بهار شروع به گلدهی می کنند. آغاز گلدهی شکوفه ها در فصل بهار در اثر قرارگیری درخت در معرض دماهای پایین فصل زمستان و تحریک توسط سرمای زمستانه انجام می شود.

دمای پایین زمستان بیدار شدن جوانه ها و تحریک آنها به گلدهی را موجب می شود؛ این عامل در عین حال که کمتر شناخته شده، اما بسیار ضروری می باشد و واکنش مریستم ها به دماهای پایین سبب تکمیل چرخه موثر در گلدهی درخت در فصل بهار می گردد.

کود با کیفیت نارنج

دمای موردنیاز برای انگیزش شکوفه ها

قرارگیری جوانه های گل در دمای زیر ۲۵ درجه سانتی گراد برای چند هفته، انگیزش گل ها را در پی خواهد داشت البته بهترین شرایط دمایی، دمای پایین تر ۲۵ درجه سلسیوس و نزدیک به صفر درجه می باشد که در آن تحریک گیاه به انگیزش گل افزایش یافته و درخت شکوفه های بهاری فراوانی را تولید خواهد نمود.

عناصر و کودهای موردنیاز برای گلدهی مرکبات

کودهای مورد استفاده برای گلدهی مرکبات بایستی سرشار از منابع مغذی ضروری و محرک در ایجاد انگیزش گل های مرکبات شوند از جمله این عناصر مهم عبارتند از: فسفر، کلسیم، روی، بور، آمینواسید

دلایل حساسیت کوددهی در دوران گلدهی و روش انجام آن

دوران گلدهی درختان مرکبات از حساسیت بالایی برخوردار می باشد طوری که با کوچک ترین خطا در استفاده از کودها و روش های کوددهی مانند آبیاری و محلول پاشی، امکان دارد بخش یا کل گل های باغات مرکبات دچار ریزش شوند و باغدار را متوجه خسارت جبران ناپذیری نماید.

 در زمان های گذشته توصیه میشد در دوره گلدهی از مصرف کودهای شیمیایی خودداری شود اما پیشرفت علم کشاورزی سبب شد کودهای متنوع و آلی مانند هیومیک اسید، کود جلبک دریایی، کود امولسیون ماهی، کود کمپوست و پلت مرغی و … وارد بازار گردند و از میزان اثرات استفاده مداوم از کودهای شیمیایی کاسته شود. با استفاده از نظرات کارشناسان آل کود می توانید در حساس ترین زمان یعنی گلدهی درختان مرکبات، مناسب ترین کودها را برای درختان خود استفاده کنید.

کود مخصوص گلدهی مرکبات

ویژگی کود مخصوص گلدهی مرکبات

با توجه به حساسیت کوددهی در دوره گلدهی، از کودهای مخصوص گلدهی مرکبات استفاده کنید که ویژگی های زیر را دارا باشد:

سرعت جذب بالایی در گیاه داشته باشند و از بر جای گذاشتن پسماند در درختان مرکبات به ویژه گلها خودداری کند. از طرفی قابلیت استفاده از طریق محلول پاشی را داشته باشد.

-دارا بودن ازت در مقادیر متعادل به سبب صرف نشدن انرژی زیاد برای رشد طولی گیاه

-بتوان آن را با کودهای تقویتی دیگر اختلاط نمود تا با دفعات محلول پاشی کمتر و با کمترین هزینه و زمان نیازهای کودی درختان مرکبات در زمان های حساس گلدهی را برطرف نماید. زیرا اگر محلول پاشی در دفعات زیاد انجام گیرد، ممکن است گیاه را دچار استرس نماید و از گلدهی فراوان آن جلوگیری شود.

کود میکرو کمپلکس مایع، کود مخصوص گلدهی مرکبات

کود میکرو کمپلکس مایع سرشار از عناصر مغذی آهن، روی، بور، منیزیم، مس، گوگرد و آمینو اسید می باشد. استفاده از این کود برای درختان مرکبات سبب تحریک گلدهی شده و گل انگیزی درختان را افزایش می دهد.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

کود مخصوص گلدهی مرکبات
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *