کود مرکبات در زمستان

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کوددهی در فصل زمستان یکی از ضروری‌ ترین کارها و اقداماتی است که باید برای درختان مرکبات انجام دهید. در واقع زمستان فصل استراحت گیاهان و میوه‌ها است اما باید در این دوره به تغذیه گیاه اهمیت دهید تا در هنگام دوره باردهی، مرکبات دچار کمبود تغذیه‌ نشوند. کود مرکبات در زمستان، باید به صورت اصولی مصرف شود تا هیچ‌ گونه کمبودی باقی نماند. با انجام کوددهی مناسب، تعادل بین نیازهای غذایی گیاه و خاک برقرار می‌شود و به طور معمول بهترین زمان برای برقرار کردن این تعادل، کوددهی در فصل زمستان است. در فصل زمستان، گیاه فعالیت خیلی زیادی ندارد و کوددهی به آن کمک می‌کند تا مواد مورد نیاز خود را بسیار سریع‌تر تامین کند.

البته باید از هر کودی بهره نگیرید زیرا نوع کود مورد استفاده در این فصل، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. از آن جایی‌که سرعت تغذیه کودها با یک‌دیگر فرق دارد، بهتر است بر اساس خاک موردنظر و گیاه مورد نظرتان یک کود مناسب انتخاب کنید و از آن بهره بگیرید.

کود اسید هیومیک برای رشد مطلوب مرکبات در زمستان

یکی از بهترین کودهایی که می‌توانید از آن برای پرورش و رشد بهتر مرکبات بهره بگیرید؛ کود طبیعی اسید هیومیک است. این کود به‌ صورت آلی تهیه‌ شده است و در ساختار آن مواد شیمیایی و مضری، به کار نرفته‌ است. کود هیومیک اسید دارای املاح و مواد مفید زیادی همچون؛ پتاسیم، منیزیم، بور، آهن، فسفر، نیتروژن، کلسیم و… است. این کود مغذی در فصل زمستان، به شکل بسیار ویژه‌ای تمام مواد ضروری و مورد نیاز را در اختیار مرکبات قرار می‌دهد تا آن‌ها بتوانند رشد سریع و مطلوبی داشته باشند.

در واقع کود اسید هیومیک کمک می‌کند گیاه دچار سرمازدگی نشود و مقاومت زیادی در برابر سرما از خود نشان دهد. این کود با تأثیرات بسیار خاصی که دارد؛ حجم ریشه درخت را تا حدودی افزایش می‌دهد و کمک می‌کند گیاه در برابر آفات، بیماری‌ها و حشرات نیز از بین نرود.

بیشتر بخوانید: اسید هیومیک برای انگور

شما می‌توانید به‌ راحتی از این کود کامل بهره بگیرید و آن را در انواع مختلفی مانند مایع، پودری و گرانولی تهیه کنید. برای بهره گرفتن از کود اسید هیومیک مایع باید آن را به‌ صورت مستقیم پای درخت‌تان بریزید تا جذب ریشه شود و تأثیرات خود را بر روی درخت و میوه‌ها، به جای بگذارد. در صورت استفاده از کود هیومیک اسید پودری نیز باید آن را در آب به‌ طور کامل حل کنید و سپس به‌ صورت آبیاری آن را در اختیار درخت مرکبات خود قرار دهید. کود گرانولی را هم باید به‌ صورت چال کود، مورد قرار دهید. برای استفاده کردن از این کود ابتدا باید پای درخت‌تان را به عمق چند سانتی‌متر بکنید. سپس کود را در آن دفن کنید و بر روی آن مقداری خاک بریزید. بعد از چال کردن کود نیز توصیه می‌کنیم مقداری آب به پای درخت اضافه کنید تا کود راحت‌تر جذب ریشه و میوه‌ها شود.

 

کود مرکبات در زمستان

 

نکات مهم برای کوددهی مرکبات در زمستان

  • کود مرکبات در زمستان باید با توجه به یک برنامه منظم مصرف شود تا نتیجه‌دهی بهتری داشته باشد. همچنین دقت داشته باشید که کود مورد نظرتان حاوی مقدار زیادی آهن باشد تا کلروفیل و قدرت فتوسنتز در گیاه افزایش یابد.
  • با توجه به این‌ که اغلب کمبودهای املاح در فصل زمستان رخ می‌دهد؛ باید در این دوره به کوددهی درخت مرکبات توجه بیشتری داشته باشید. از این‌ رو باید مواظب باشید که مرکبات‌تان دچار کمبود نیتروژن نشوند زیرا کمبود این عنصر مهم، باعث گل‌دهی ضعیف درخت، زرد شدن برگ‌ها، رشد مبهم و کاهش عملکرد میوه دهی می‌شود.
  • در فصل زمستان برای استفاده کردن از کودهای مفید، بهتر است طبق دستورالعمل‌های مربوطه اقدامات لازم را انجام دهید. همچنین توصیه می‌کنیم از انجام کارهای خودسرانه بپرهیزید زیرا با این کارها ممکن است به درخت تان آسیب برسانید.
  • اگر می‌خواهید میوه‌های سالمی را برداشت کنید؛ حتماً به‌ سلامت ریشه درخت‌تان اهمیت دهید. زیرا اگر ریشه درخت ضعیف باشد گیاه به‌ طور کامل از بین می‌رود.
  • به‌ جای بهره گرفتن از کودهای شیمیایی مضر، سعی کنید سراغ کودهای طبیعی و حیوانی بروید زیرا این کودها نسبت‌ به کودهای شیمیایی، عوارض کمتری دارند و به بهبود کیفیت محصولات نیز بسیار کمک می‌کنند.
  • بهتر است بدانید که کودهای دامی به شکل خیلی خاصی در محیط ریشه گرما ایجاد می‌کنند و سرعت تجزیه بالایی دارند. با انتخاب این کودها شما ریشه و ساقه درخت را از سرمازدگی دور خواهید کرد و اجازه نمی‌دهید که گیاه تان از بین برود.
  • کوددهی در فصل زمستان برای گرده‌افشانی و بقای جوانه نیز بسیار مهم است و اگر به صورت اصولی صورت بگیرد، می‌تواند اثرات مثبتی را از خود به جای بگذارد.
  • از آن جایی که در فصل زمستان هوا مرطوب می‌شود؛ بستر لازم برای حمله آفات یا بیماری‌ها فراهم می‌شود و ممکن است سلامت درخت‌تان به خطر بی‌افتد. از این‌ رو توصیه می‌کنیم سراغ انواع کودهایی که حاوی مس هستند بروید و با استفاده از آن‌ها، به‌ طور کامل بیماری‌ها و آفات را از بین ببرید.
  • کوددهی را فقط در یک زمان محدود انجام ندهید و سعی کنید به صورت مرتب، این کار را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: چه محصولاتی میتوان در گلخانه پرورش داد؟

سخن پایانی

مصرف کود مرکبات در زمستان باید به صورت برنامه ریزی شده و منظم، باشد تا نتیجه مناسبی از خود نشان دهد. همچنین فراموش نکنید؛ مرکبات برای رشد کافی به پتاسیم، نیتروژن، مس، فسفر، گوگرد، آهن، منگنز و منیزیم، نیاز دارند و اگر این املاح و مواد به میزان کافی به آن‌ها نرسد، ممکن است میوه‌های باکیفیتی تولید نشود. از این رو پیشنهاد می‌کنیم از کودهایی مانند هیومیک اسید بهره بگیرید که تمام این مواد معدنی و مغذی، در آن وجود داشته باشد.

با تشکر از توجه شما آل کود

کود مرکبات در زمستان
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *