بهترین زمان کود مرغ برای پسته

بهترین زمان کود مرغ برای پسته

کود مرغی از مواد مغذی فراوانی تشکیل شده که برای رشد گیاهان بسیار مفید است. این ماده مفید از موادی چون فسفر، منیزیم، گوگرد، نیتروژن، پتاسیم و سدیم تشکیل شده است. این مواد معدنی برای اینکه بتوانید درختان خود را شاد نگه دارید بسیار حائز اهمیت می باشند. کود مرغی به سبب داشتن مواد مغذی تر نسبت به کود گاوی و گوسفندی مورد توجه قرار گرفته است.اگر باغ پسته دارید، حتما از کود مرغی استفاده کنید. بهترین زمان کود مرغ برای پسته را در ادامه مطالعه خواهیم کرد. با استفاده از کود مرغی محصولات خود را افزایش می دهید و به باروری آن­ها کمک شایانی می کنید. بعضی از باغداران معتقدند که استفاده از کود مرغی باعث افزایش کارایی می شود چون این کود از مواد مغذی مورد نیازگیاهان تشکیل شده است. ولی کود مرغی نسبت به کودهای حیوانی دیگر بر خصوصیات فیزیکی و نگه داشتن رطوبت در خاک کمتر موثر است.

البته این نکته را مدنظر داشته باشید که میزان مصرف کود مرغی برای هر درخت پسته متفاوت است. آبیاری درخت پسته از جهت آن که محصول سالم داشته باشید مهم است، اگر چه در ختان پسته مقاومتشان در برابر خشکی بالاست. آبیاری و کوددهی منظم، در پرورش درختان شما موثرند. میزان مصرف کود حتما باید اصولی و بر طبق استاندارد صورت گیرد. چون در اثر مصرف زیاد کود، ریشه گیاه می پوسد و به درخت آسیب وارد می آید. برای باغ پسته به ازای هر هکتار، نیاز به مصرف 2000 تا 4000 کیلوگرم کود مرغی دارید.

انواع کودهای مرغی

کود مرغی از فضولات جوجه یا مرغ های گوشتی به دست می­آید و یا اینکه از مرغ­های مادر تخم­گذار داخل قفس تهیه می شود. این فضولات که با خاک ترکیب نشده اند نسبت به سایر فضولات ترکیب شده با خاک از کیفیت و مواد مغذی بالاتری برخوردارند. بذر علف­های هرز در کود باعث آفات گیاه می­شود. لذا استفاده از کود خالص توصیه می شود. نوع تغذیه، پوشش بستر، راه های جمع آوری و انبار کردن کود، نحوه مصرف کود، نوع خاک بر خصوصیات کود مرغی تاثیر زیادی دارد.

بیشتر بخوانید: کود اسید هیومیک شوک

اهمیت استفاده از کود مرغی

کود مرغی در بین تمامی کودها با منشا حیوانی ، به دلیل وجود مواد مغذی تر، بسیار مورد توجه قرار دارد. زیرا ازت موجود در کود مرغی که بسیار بر رویش اثرگذار است نسبت به سایر کودهای حیوانی بیشتر است و همچنین فسفر و پتاسیم نیز در کود مرغی بیشتر یافت می شود. کود مرغی به دلیل داشتن آمونیاک سبب سوختن ریشه گیاه شده و اگر کمتر از استاندارد مصرف شود کارایی مورد نظر را نخواهد داشت. پس میزان مصرف کود مرغی مطابق با استانداردها بسیار مهم است.

زمان مناسب مصرف کود مرغی برای درختان پسته

از کود مرغی در تمام فصول سال می توانید استفاده کنید. ولی بهترین زمان استفاده از کود مرغی جهت درختان پسته، اواخر زمستان تا اوایل پاییز است. چون در این زمان ها، محصولاتتان با کود دهی، رشد بهتری دارند .

 نحوه مصرف کود مرغی در باغ پسته

بهترین زمان کود مرغ برای پسته و روش استفاده از آن بسیار ساده است و نیاز به تخصص خاصی ندارد. میزان مصرف کود مرغی برای هر درخت متفاوت است و عوامل متفاوتی بر آن تاثیر گذار است. این کار نباید خودسرانه صورت گیرد. اگر عمل کوددهی را قبل از کاشت درخت پسته انجام دهید، ابتدا بایستی خاک را حاصلخیزتر کنید و هنگامی که زمین را شخم می زنید، کود را به خاک اضافه نمایید.

همچنین می توانید کار کوددهی را بعد از اینکه درخت پسته را کاشتید انجام دهید. در این روش، شما بایستی از روش چال کود استفاده نمایید. در این روش که که کوددهی سطحی نیز نامیده می شود بایستی کود را روی سطح خاک پاشیده و سپس آن را با خاک در هم آمیزید. این روش را بایستی در ماه چندین بار انجام دهید تا به نتیجه مورد نظر برسید. در این روش بایستی در پای بخش سایه انداز درخت پسته، یک گودال حفر کنید و کود مرغی را در داخل آن بریزیدو روی آن را با خاک پر کنید. در آخر آن را آبیاری کنید تا کار جذب کود، بهتر صورت پذیرد.

بهترین زمان کود مرغ برای پسته

هرس درختان پسته

 • هرس فرم

مرحله هرس می تواند بعد از کوددهی برای درختان پسته انجام شود. هرس کردن باعث می شود که درختان سالم تری داشته باشید و محصولاتتان بیشتر شود. هرس فرم جهت درختان جوان به کار می رود. هرس فرم را بایستی در 5 ساله ابتدای کاشتن درخت پسته انجام داد تا باعث تقویت اسکلت درخت شود و درخت از بین نرود.

 این نوع هرس، سبب می شود که باغبانی بهتر انجام شود و آسان تر محصولات خود را برداشت نمایید.

 • هرس باروری

 هرس باروری، شاخ و برگ های اضافی که محصول دهی ندارند را قطع می کنند تا مواد مغذی درخت بیهوده مصرف نشود. در این روش درختان یک سال محصول زیاد و سال بعدی محصول کمی دارند.

نکات اصلی جهت کوددهی درختان پسته

 • میزان مصرف کود مرغی حتما بایستی بر اساس اصول و استاندارد خاص رعایت شود.
 • کوددهی را حتی المقدور، در فصول خنک انجام دهید. چون اگر هوا گرم باشد امکان صدمه به درختان وجود دارد.
 • روش چال کود روش مناسبی برای کوددهی می باشد. چون مواد مغذی بهتر جذب ریشه شده و اثر بهتری می گذارند.
 • آبیاری بعد از پایان کار، سبب می شود کود بهتر جذب خاک شود.
 • اگر در کوددهی مجرب نیستید، آن را به دست افرادی بسپارید که تجربه کافی در این زمینه دارا هستند.

بیشتر بخوانید: کود درخت پسته

علت استفاده از کود مرغی

 • استفاده از روش های کوددهی مرغی راحت است.
 • زحمت شما را کم می کند. چون نیازمند بکارگیری نیروی کار زیاد نیستید.
 • کود مرغی، هیچ گونه آلودگی ندارد و برای محیط زیست زیانبار نیست.
 • شوری خاک با استفاده از این کود برطرف می شود و خاکتان حاصلخیز تر می شود.
 • میزان باروری و شادابی درختان پسته خود را با بهره گیری از کود مرغی چند برابر می کنید.
 • کود مرغی به راحتی در برطرف ساختن هرگونه بیماری یا آفت احتمالی به دلیل مغذی بودن آن بهترین است.

بهترین زمان کود مرغ برای پسته بایستی بعد از کاشتن، برای افزایش مقاومتشان،  چندین سال کود مصرف کنند تا در برابر عوامل عوامل مخرب، نابود نشوند. بنابراین در میزان مصرف کود مرغی محتاطانه عمل کنید تا درختتان آسیب نبیند. اگر کار کوددهی را بر طبق اصول انجام دهید می توانید انتظار باروری بالا از محصولتان داشته باشید.

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آلکود در ارتباط باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366