بهترین زمان کود مرغ برای پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود مرغی از مواد مغذی فراوانی تشکیل شده که برای رشد گیاهان بسیار مفید است. این ماده مفید از موادی چون فسفر، منیزیم، گوگرد، نیتروژن، پتاسیم و سدیم تشکیل شده است. این مواد معدنی برای اینکه بتوانید درختان خود را شاد نگه دارید بسیار حائز اهمیت می باشند. کود مرغی به سبب داشتن مواد مغذی تر نسبت به کود گاوی و گوسفندی مورد توجه قرار گرفته است.اگر باغ پسته دارید، حتما از کود مرغی استفاده کنید. بهترین زمان کود مرغ برای پسته را در ادامه مطالعه خواهیم کرد. با استفاده از کود مرغی محصولات خود را افزایش می دهید و به باروری آن­ها کمک شایانی می کنید. بعضی از باغداران معتقدند که استفاده از کود مرغی باعث افزایش کارایی می شود چون این کود از مواد مغذی مورد نیازگیاهان تشکیل شده است. ولی کود مرغی نسبت به کودهای حیوانی دیگر بر خصوصیات فیزیکی و نگه داشتن رطوبت در خاک کمتر موثر است.

البته این نکته را مدنظر داشته باشید که میزان مصرف کود مرغی برای هر درخت پسته متفاوت است. آبیاری درخت پسته از جهت آن که محصول سالم داشته باشید مهم است، اگر چه در ختان پسته مقاومتشان در برابر خشکی بالاست. آبیاری و کوددهی منظم، در پرورش درختان شما موثرند. میزان مصرف کود حتما باید اصولی و بر طبق استاندارد صورت گیرد. چون در اثر مصرف زیاد کود، ریشه گیاه می پوسد و به درخت آسیب وارد می آید. برای باغ پسته به ازای هر هکتار، نیاز به مصرف 2000 تا 4000 کیلوگرم کود مرغی دارید.

انواع کودهای مرغی

کود مرغی از فضولات جوجه یا مرغ های گوشتی به دست می­آید و یا اینکه از مرغ­های مادر تخم­گذار داخل قفس تهیه می شود. این فضولات که با خاک ترکیب نشده اند نسبت به سایر فضولات ترکیب شده با خاک از کیفیت و مواد مغذی بالاتری برخوردارند. بذر علف­های هرز در کود باعث آفات گیاه می­شود. لذا استفاده از کود خالص توصیه می شود. نوع تغذیه، پوشش بستر، راه های جمع آوری و انبار کردن کود، نحوه مصرف کود، نوع خاک بر خصوصیات کود مرغی تاثیر زیادی دارد.

بیشتر بخوانید: کود اسید هیومیک شوک

 

سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای پسته

اهمیت استفاده از کود مرغی

کود مرغی در بین تمامی کودها با منشا حیوانی ، به دلیل وجود مواد مغذی تر، بسیار مورد توجه قرار دارد. زیرا ازت موجود در کود مرغی که بسیار بر رویش اثرگذار است نسبت به سایر کودهای حیوانی بیشتر است و همچنین فسفر و پتاسیم نیز در کود مرغی بیشتر یافت می شود. کود مرغی به دلیل داشتن آمونیاک سبب سوختن ریشه گیاه شده و اگر کمتر از استاندارد مصرف شود کارایی مورد نظر را نخواهد داشت. پس میزان مصرف کود مرغی مطابق با استانداردها بسیار مهم است.

زمان مناسب مصرف کود مرغی برای درختان پسته

از کود مرغی در تمام فصول سال می توانید استفاده کنید. ولی بهترین زمان استفاده از کود مرغی جهت درختان پسته، اواخر زمستان تا اوایل پاییز است. چون در این زمان ها، محصولاتتان با کود دهی، رشد بهتری دارند .

 نحوه مصرف کود مرغی در باغ پسته

بهترین زمان کود مرغ برای پسته و روش استفاده از آن بسیار ساده است و نیاز به تخصص خاصی ندارد. میزان مصرف کود مرغی برای هر درخت متفاوت است و عوامل متفاوتی بر آن تاثیر گذار است. این کار نباید خودسرانه صورت گیرد. اگر عمل کوددهی را قبل از کاشت درخت پسته انجام دهید، ابتدا بایستی خاک را حاصلخیزتر کنید و هنگامی که زمین را شخم می زنید، کود را به خاک اضافه نمایید.

همچنین می توانید کار کوددهی را بعد از اینکه درخت پسته را کاشتید انجام دهید. در این روش، شما بایستی از روش چال کود استفاده نمایید. در این روش که که کوددهی سطحی نیز نامیده می شود بایستی کود را روی سطح خاک پاشیده و سپس آن را با خاک در هم آمیزید. این روش را بایستی در ماه چندین بار انجام دهید تا به نتیجه مورد نظر برسید. در این روش بایستی در پای بخش سایه انداز درخت پسته، یک گودال حفر کنید و کود مرغی را در داخل آن بریزیدو روی آن را با خاک پر کنید. در آخر آن را آبیاری کنید تا کار جذب کود، بهتر صورت پذیرد.

بهترین زمان کود مرغ برای پسته

هرس درختان پسته

 • هرس فرم

مرحله هرس می تواند بعد از کوددهی برای درختان پسته انجام شود. هرس کردن باعث می شود که درختان سالم تری داشته باشید و محصولاتتان بیشتر شود. هرس فرم جهت درختان جوان به کار می رود. هرس فرم را بایستی در 5 ساله ابتدای کاشتن درخت پسته انجام داد تا باعث تقویت اسکلت درخت شود و درخت از بین نرود.

 این نوع هرس، سبب می شود که باغبانی بهتر انجام شود و آسان تر محصولات خود را برداشت نمایید.

 • هرس باروری

 هرس باروری، شاخ و برگ های اضافی که محصول دهی ندارند را قطع می کنند تا مواد مغذی درخت بیهوده مصرف نشود. در این روش درختان یک سال محصول زیاد و سال بعدی محصول کمی دارند.

نکات اصلی جهت کوددهی درختان پسته

 • میزان مصرف کود مرغی حتما بایستی بر اساس اصول و استاندارد خاص رعایت شود.
 • کوددهی را حتی المقدور، در فصول خنک انجام دهید. چون اگر هوا گرم باشد امکان صدمه به درختان وجود دارد.
 • روش چال کود روش مناسبی برای کوددهی می باشد. چون مواد مغذی بهتر جذب ریشه شده و اثر بهتری می گذارند.
 • آبیاری بعد از پایان کار، سبب می شود کود بهتر جذب خاک شود.
 • اگر در کوددهی مجرب نیستید، آن را به دست افرادی بسپارید که تجربه کافی در این زمینه دارا هستند.

بیشتر بخوانید: کود درخت پسته

علت استفاده از کود مرغی

 • استفاده از روش های کوددهی مرغی راحت است.
 • زحمت شما را کم می کند. چون نیازمند بکارگیری نیروی کار زیاد نیستید.
 • کود مرغی، هیچ گونه آلودگی ندارد و برای محیط زیست زیانبار نیست.
 • شوری خاک با استفاده از این کود برطرف می شود و خاکتان حاصلخیز تر می شود.
 • میزان باروری و شادابی درختان پسته خود را با بهره گیری از کود مرغی چند برابر می کنید.
 • کود مرغی به راحتی در برطرف ساختن هرگونه بیماری یا آفت احتمالی به دلیل مغذی بودن آن بهترین است.

بهترین زمان کود مرغ برای پسته بایستی بعد از کاشتن، برای افزایش مقاومتشان،  چندین سال کود مصرف کنند تا در برابر عوامل عوامل مخرب، نابود نشوند. بنابراین در میزان مصرف کود مرغی محتاطانه عمل کنید تا درختتان آسیب نبیند. اگر کار کوددهی را بر طبق اصول انجام دهید می توانید انتظار باروری بالا از محصولتان داشته باشید.

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آلکود در ارتباط باشید

بهترین زمان کود مرغی برای پسته

کود های  مرغی  کود ارگانیک و طبیعی است که اغلب به صورت خشک شده و پلت شده به فروش می رسد ،  فرم های خشک، پلت شده و پودر شده  معمولا از بستر مرغ تازه خانگی تولید می شود که بهترین  نوع استفاده آن  به صورت توده کمپوست می باشد.

مصرف کود مرغی در درختان پسته

کودهای مرغی منبع مفیدی از نیتروژن هستند که به عنوان ماده مغذی اصلی برای رشد سبز و رویشی گیاهان مورد نیاز است. همچنین  حاوی مقادیر کمی از عناصر دیگر نیز می باشد.

برای رشد مطلوب و  خوب، درختان پسته  به طیف وسیعی از مواد مغذی در مقادیر مختلف، بسته به هر گیاه و مرحله رشد آن نیاز دارند. سه ماده مغذی اصلی گیاه که معمولاً از خاک به دست می‌آیند نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند، در حالی که کربن، اکسیژن و هیدروژن از هوا جذب می‌شوند. سایر مواد مغذی حیاتی خاک می توانند از کودهای مرغی دریافت کنند.

کودهای مرغی در مقایسه با کودهای شیمیایی مواد مغذی بیشتری دارند و محتوای مواد مغذی خود را کندتر آزاد می کنند.

برخی از انواع کودهای مرغی  تا زمانی که خاک در اواخر بهار و تابستان گرم نشود، در دسترس  درختان قرار نخواهند گرفت حتی اگر محصول در اواخر زمستان یا اوایل بهار استفاده شود.

زمان کاشت پستهمواد مغذی موجود در  کود مرغی خشک و پلت شده 

N (نیتروژن) 4 درصد

P (فسفر) 2 درصد

K (پتاسیم) 1 درصد

زمان استفاده از کود مرغی در درختان پسته

کود تازه حاصل از عملیات مرغداری تجاری به ندرت در دسترس باغداران خانگی قرار می گیرد، زیرا حمل و نقل و استفاده از آن مشکل  است. اگر بتوانید به یک منبع دسترسی داشته باشید، می توانید از آن به عنوان یک پانسمان بهاری برای محصولاتی که به نیتروژن فراوان نیاز دارند استفاده کنید.

همچنین می توان آن را اول به صورت توده کمپوست تبدیل  و به هر 15 سانتی متر (6 اینچ) از کود مرغی  یک لایه 5 سانتی متری (2 اینچی) اضافه کنید. بهترین زمان استفاده از کودهای مرغی در درختان پسته برای داشتن مغز آجیلی نیمه دوم تیرماه است.

مراقبت های استفاده از کودهای مرغی در درختان پسته

بستر مرغ تازه و کمپوست ممکن است حاوی باکتری هایی باشد که برای انسان مضر است. از تنفس گرد و غبار این محصولات خودداری کنید، هنگام دست زدن به آنها دستکش بپوشید و در حین کار با آنها از خوردن و سیگار کشیدن خودداری کنید.

اگر در منطقه آسیب دیده هستید، از استفاده از بستر طیور در طول شیوع تایید شده یا مشکوک آنفولانزای پرندگان خودداری کنید.محصولات کود مرغی خشک و فرآوری شده، دانه ای و  و پودری ، اغلب در طول تولید استریل می شوند، بنابراین خطر کمتری دارند.

کود مرغی خشک را می توان در محصولات سبزیجات و میوه استفاده کرد، اگرچه ممکن است کود پتاسیم اضافی مورد نیاز باشد (مانند سولفات پتاس) .

کاشت پسته در گلداننحوه  کود مرغی در درختان پسته

مقدار  متوسط  مصرف کودهای مرغی برای پانسمان بالا 150 گرم در متر مربع برای درختان پسته است. با این حال، مصرف کمتر از دوز بهتر است، زیرا می‌توان مقدار بیشتری را در زمان دیگری  اضافه کرد.

برای محصولاتی که  تغذیه کنندگان سبک هستند یا محصولاتی که در معرض خطر سوختن  ریشه هستند، 100 گرم در متر مربع ترجیح داده شود. اما این مقدار را به دو مقدار  با فاصله 4 هفته ای بین زمان های کوددهی  تقسیم کرد.

مصرف  کود مرغی خانگی برای درختان پسته

مرغ های اهلی و سایر پرندگان معمولاً در قفس هایی با لایه ای کم عمق از خاک اره نگهداری می شوند. بستر معمولاً مرطوب و بدبو است و اغلب دارای یک لایه کاغذ  در زیر آن است. فضولات تازه طیور بسیار قلیایی می باشد

و به صورت عددی  PH آن بین 0 تا 14 بیان می شود. خاک با pH 7 خنثی است، خاک اسیدی ارزش کمتری دارد و خاک قلیایی مقدار بیشتری دارد. بیشتر درختان پسته  در خاکی که در محدوده PH خاص قرار دارد بهترین رشد را دارند، بنابراین دانستن PH خاک شما مفید است.

دانستن PH مناسب در مورد مقدار استفاده از کودهای مرغی برای درختان پسته مهم است . حالی که بستر عمیق تولید شده توسط مرغداری ها ممکن است برای استفاده مستقیم در باغ مناسب باشد، بستر مرغ خانگی به طور کلی برای این منظور نامناسب است.

کودهای مرغی خانگی اگر تازه استفاده شود، می‌تواند ریشه‌های  درختان پسته را بسوزاند، اما معمولا به صورت کمپوست عالی  هستند که نحوه استفاده درست آن به باغداران توصیه می شود.

همچنین می توانید بستر مرغ خانگی خود را با سایر ضایعات باغی کمپوست به صورت کمپوست دراورید، باغبانان باید بدانند که فضولات تازه و مرطوب طیور می تواند درختان پسته و سایر محصولات را بسوزاند ، بنابراین دقت کنید در مقیاس کم استفاده کنید.

نحوه کاشت پسته در نایلون

اثرات کودهای مرغی روی درختان پسته

کودهای حیوانی به ویژه کود مرغی غنی از نیتروژن هستند و ارزش غذایی این کودها با از دست دادن نیتروژن از طریق تبخیر آمونیاک و نیترات زدایی کاهش می یابد. کود مرغی با کیفیت خوب را می توان با مخلوط کردن ضایعات طیور با مواد کربنی و ترکیبی  با میکروارگانیسم مناسب بدست آورد.

ضایعات طیور حاوی مقادیر بیشتری از نیتروژن، کلسیم و فسفر نسبت به ضایعات سایر گونه های جانوری است و وجود مواد مغذی بهروری و باروری  بیشتری برای استفاده از این منبع در درختان پسته ایجاد می کند.

کودهای مرغی به عنوان منبع خوبی از مواد الی باعث تقویت  رشد و باروری درختان پسته و عملکرد مناسب در باغات می شود. برای اینکه مواد مغذی آلی موجود در کودهای مرغی در دسترس درختان میوه از جمله پسته  قرار گیرد، ضایعات  مرغی باید به طور مناسب کمپوست شوند تا تبخیر آمونیاک به حداقل برسد.

کودهای مرغی به طور گسترده ای در باغات و کشاورزی  مورد استفاده قرار می گیرند،  کمپوست کودهای مرغی  یک کود آلی بسیار خوب می باشد که   6 تن در هکتار برای همه محصولات مناسب خواهد بود.

با توجه به اینکه کودهای مرغی از دیگر کودهای حیوانی مزایای متعددی دارند و مقدار مواد مغذی آنها از بقیه ضایعات حیوانی بیشتر است، دقت کنید کودهای مرغی را از منابع و برندهای معتبر خریداری کنید، چون بستر تهیه مزارع با مزارع دیگر فرق می کند که این می تواند روی کیفیت کودها تاثیر بگذارد.

بهترین زمان کود مرغ برای پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *