خرید کود شیمیایی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

خرید کود شیمیایی

برای خرید کود شیمیایی از بالای همین صفحه با کارشناسان آل کود در ارتباط باشید.

کودها  منبع عناصری هستند که خاک دچار فقدان و کمبود ‌آن‌ها می‌شود. عناصر مورد نیاز خاک از طریق کودها تامین می‌شود. بنابراین می‌توان گفت کود برای سلامت و باروری گیاه لازم و ضروری است چراکه آب و خاکی که گیاهان مصرف می‌کنند مطمئنا تمام عناصر موردنیاز را ندارند و کمبودهایی دارند.

حال این کمبودها با استفاده از کودها جبران می‌شوند. به عبارت دیگر، به هر ماده‌ای که چه طبیعی باشد و چه غیرطبیعی و عناصر موردنیاز گیاهان را تامین کند و باعث رشد و باروری بهتر آن‌ها شود، کود گفته می‌شود.

خرید کود شیمیایی
کود بر اساس نوع آن دارای عناصر غذایی مختلفی است که موردنیاز گیاهان مختلف می‌باشد و ماده‌ای آلی، معدنی و یا بیولوژیک است. کود باعث حاصل ‌خیزی بهتر خاک و در نتیجه عملکرد کمی و کیفی بهتر محصول می‌شود.
به طور کلی می‌توان کودها را به دو دسته اصلی تقسیم‌بندی کرد. کودهای مصنوعی و یا شیمایی و کودهای طبیعی. به کودهایی که ترکیبات آن‌ها مواد آلی و غیرآلی هستند کودهای طبیعی می‌گویند. کودهای طبیعی، همانطور که از نامشان پیداست کاملا طبیعی می‌باشند و هیچ گونه اسید و ماده دیگری به آن‌ها اضافه نمی‌شود. کودهایی که بعد از استخراج از منابع طبیعی، با مواد دیگر ترکیب می‌شوند و تصفیه می‌شود.

در این مقاله به معرفی کودهای شیمیایی و نحوه خرید و استفاده از این نوع کود را مورد بررسی قرار می‌دهیم. در ادامه همراه ما باشید.

خرید کود شیمیایی

خرید کود شیمیایی

هر ماده‌ای که باعث حاصلخیزی و تقویت گیاهان و بستر کاشت آن‌ها شود، کود نامیده می‌شود که یکی از انواع این کودها کودهای شیمیایی هستند که خود انواع مختلفی دارند و با عناصر مختلفی تولید و عرضه می‌شوند. کودهای شیمیایی از طریق فعالیت‌های شیمیایی تولید می‌شوند که حاوی غلظت بالایی از مواد مغذی که برای رشد گیاهان موردنیازند هستند.

عناصر اصلی تمام کودهای شیمیایی، اکسیژن، کربن و هیدروژن هستند. بر اساس نوع کود عناصر دیگری نیز مانند نیتروژن، ازت، کلرید آمونیوم و …. که معمولا با آزمایش خاک و برگ گیاه مشخص می‌شود که گیاه به چه عنصری نیاز دارد و چه نوع کودی باید تهیه و استفاده شود.

خرید کود شیمیایی

عناصری که در ترکیب این نوع کود وجود دارند، معدنی هستند و به همین دلیل سریعا تجزیه می‌شوند و به گیاه می‌رسند که باعث افزایش رشد گیاه و بهتر شدن کیفیت آن می‌شوند.
کودهای شیمیایی به دلایل متعددی نسبت به کودهای گیاهی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله این دلایل متعدد می‌توان به قیمت ارزان‌تر آن‌ها، حجم کمتر، دسترس پذیری بیشتر و مصرف و استفاده راحت‌تر آن‌ها اشاره کرد. اما نکته‌ای که باید در نظر داشت این است که استفاده بی‌رویه از کودهای شیمیایی خطراتی برای محیط زیست، خاک و آب و با ورود به زنجیره غذایی انسان‌ها برای آن‌ها نیز به دنبال دارد. بنابراین باید از کودهای شیمیایی و طبیعی به طور متناسب استفاده شود.

خرید کود شیمیایی

تاریخچه استفاده از کود شیمیایی

تاریخچه استفاده از کودهای شیمیایی به جنگ جهانی دوم برمی‌گردد. در واقع در جنگ جهانی دوم تکنولوژی‌هایی آمد که حال برای بهتر شدن کیفیت محصولات کشاورزی از آن‌ها استفاده می‌شود و موثر هستند. به عنوان مثال یکی از ترکیبات شیمیایی که در این جنگ از آن استفاده دفاعی می‌شده است، نیترات آمونیوم است که مدتی بعد به عنوان یکی از مهمترین و بهترین کودهای شیمیایی شناخته شد و در زمین‌های کشاورزی با نام کود ازته از آن استفاده می‌شده است و تاثیر شگفت‌انگیزی در افزایش محصولاتی مانند گندم، برنج و ذرت داشته است.

خرید کود شیمیایی

انواع کودهای شیمیایی و خرید کود شیمیایی

کودهای شیمیایی انواع زیادی دارند و به شکل‌های مختلفی مانند گرانوله، پودری، گاز و مایع تولید می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. کودهای شیمیایی به طور کلی به دو دسته ماکرو و میکرو تقسیم می‌شوند. کودهای ماکرو کودهایی هستند که ترکیبات آن‌ها عناصر پرمصرف گیاه هستند و کودهای میکرو کودهایی هستند که ترکیبات آن‌ها عناصر کم‌مصرف گیاه هستند.
کودهای ماکرو شامل عناصر پرمصرفی مثل ازت، پتاس، منیزیم، فسفر و کلسیم هستند.
کودهای میکرو شامل عناصر کم‌مصرفی مثل آهن، منگنز، بور، روی و مس هستند.
به کودهایی که از نظر عناصر ماکرو و میکرو متاسب هستند و تمام عناصری که در بالا گفته شد را به صورت متعادل و به نسبت متناسب دارند، کود کامل گفته می‌‌شود.
مهم‌ترین کودهای شیمیایی کودهای پتاسه، فسفره و ازته یا نیتروژنه هستند.

برای خرید کود شیمیایی با ما در ارتباط باشید.

خرید کود شیمیایی

کود ازته

کود ازته که به آن کود شیمیایی سفید نیز می‌گویند، دارای عنصر نیتروژن به شکل نیترات است که عنصر ضروری برای رشد گیاهان می‌باشد. برای گیاهان زیادی می‌توان از این کود استفاده کرد و می‌توان گفت تقریبا همه گیاهان به نیتروژن نیاز دارند. این کود در آب حل می‌شود و قابلیت انحلال آن بالا می‌باشد.
مهم‌ترین کودهای ازته یا نیتروژنه عبارتند از کود اوره، سولفات آمونیوم و کلسیم نیترات.

خرید کود شیمیایی

کود فسفاته

کود فسفاته که به آن کود شیمیایی سیاه نیز می‌گویند، بعد از کودهای ازته یا نیتروژنه، جزو پرمصرف‌ترین کودها در سطح جهان هستند. این کود برای تغذیه ریشه گیاه مناسب است و علاوه بر افزایش بازدهی محصول، مقاومت گیاهان در برابر بیماری‌ها را نیز افزایش می‌دهد. عنصر اصلی این نوع کود همان‌گونه که از اسمش پیداست فسفر می‎باشد که نیازهای انواع گیاهان مانند درخت‌ها، گیاهان گلدانی و محصولات زراعی را تامین می‌کند.
مهم‌ترین کودهای فسفاته عبارتند از مونو آمونیوم فسفات، سوپر فسفات تریپل، دی آمونیوم فسفات و سوپر فسفات ساده.

خرید کود شیمیایی

کود پتاسه

به کودهای شیمیایی سفیدی که دارای عنصر پتاسیم هستند، کود پتاسه گفته می‌شود. این نوع کود نیز مانند کودهای فسفاته برای ریشه‌های گیاهان مناسب هستند اما در رشد کلی گیاه نیز تاثیرگذارند و باعث افزایش مقاومت گیاهان در برابر بیماری‌ها می‌شوند.
مهم‌ترین کودهای پتاسه عبارتند از کود پتاس، سولفات پتاسیم و کلرید پتاسیم.

تشخیص اینکه کدام یک از این انواع کود برای گیاهان مناسب است کار یک فرد متخصص و حرفه‌ای در این کار می‌باشد که با انجام آزمایشاتی روی خاک و برگ گیاهان این کار را انجام می‌دهد.

خرید کود شیمیایی

نکاتی در مورد استفاده و خرید کودهای شیمیایی

در استفاده از کودهای شیمیایی بایستی به مقدار آن، نوع کود، زمان مصرف و روش کوددهی بسیار دقت کرد، چراکه این عوامل در تولید محصول تاثیر مستقیم و بسزایی دارند. همچنین باید به گونه‌ای از این نوع کود استفاده شود که کاملا جذب خاک شود در خاک باقی بماند تا تاثیر خود را بگذارد و برای محیط زیست آلودگی نکند. همچنین جذب شدن در خاک از تلف شدن کود و سرمایه جلوگیری می‌کند.
برای فهمیدن میزان مصرف کود و زمان مناسب آن، بایستی به فاکتورهای از جمله میزان نور، آب، دما، آفات گیاه و … توجه شود که فاکتورهای اصلی هستند که در رشد گیاه تاثیر دارند. بنابراین در کنار آزمایش خاک و برگ گیاه به این فاکتورها نیز باید توجه شود.

خرید کود شیمیایی
معمولا زمانی که گیاه دچار کمبود یا فقدان یک ماده غذایی می‌شود، اشتباهی که کشاورزان می‌کنند این است که بدون مشورت با متخصص و به میزان دلخواه، کود به گیاه می‌دهند که این کار ممکن است نتیجه‌ای  عکس بدهد و باعث بوجود آمدن مشکلاتی در گیاه شود. به عنوان مثال اگر به میزان بیشتری از مقدار موردنیاز گیاه به آن کود تزریق شود باعث سوختن گیاه خواهد شد زیرا کودهایی شیمیایی همانطور که گفته شد از فعالیت‌های شیمیایی تولید می‌شوند.
کودهای شیمیایی معمولا فقط یک یا دو عنصر از عناصری که نام برده شد را دارند و پس از استفاده سریعا عمل می‌کنند. این کودها بلافاصله جذب خاک و یونیزه می‌شوند. برخی از این کودهای شیمیایی قدرت حل شدن بالایی دارند که باید در استفاده از آن‌ها مسائلی را رعایت نمود که در صورت عدم رعایت، تحت تاثیر عواملی مانند آب‌شویی، تثبیت و تجزیه قرار می‌گیرند و از دسترس گیاهان خارج می‌شوند. بنابراین برای جلوگیری از به هدر این نوع کودها باید دقت زیادی در استفاده از آن‌ها بشود و مسائل فنی کاملا رعایت شوند.

اینکه کود بلند مدت در خاک بماند و یا کوتاه مدن بستگی به عواملی مثل ترکیبات موجود در کود، خصوصیات خاک، گیاه، شرایط آب و هوایی، زمان کوددهی، روش کوددهی و مقدار کودی به گیاه تزریق می‌شود دارد.

خرید کود شیمیایی

مضرات خرید کود شیمیایی

بررسی‌های محققان و پژوهشگران در این زمینه نشان داده است که استفاده بی‌رویه از کودهای شیمیایی، برای سلامت‌ها مضر می‌باشد. زیرا این کودها و مواد شیمیایی از طریق این محصولات وارد زنجیره غذایی انسان‌ها می‌شود و باعث بروز بیماری‌های ناشناخته‌ای مثل انواع سرطان‌ها و بیماری‌های دیگر می‌شوند. آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که برای خاصلخیزی خاک و عملکرد بهتر تولید محصولات باید از این کود‌های شیمیایی به روشی علمی استفاده شود تا مضرات و پیامدهای کمتری برای زندگی داشته باشد.

خرید کودهای شیمیایی

برای خرید کودهای شیمیایی شما می‌توانید به چند صورت عمل کنید. می‌توانید به کارخانه‌های تولید این نوع کودها که در بعضی شهرها وجود دارند بروید و به مقدار سالانه موردنیاز خود از هر نوع کودی که احساس  می‎کنید لازم دارید خریداری کنید. راه دیگر فروشگاه‌های مخصوص فروش کود می‌باشد که معمولا در تمام شهرها وجود دارند و شما می‌توانید با رفتن به این فروشگاه‌ها علاوه بر خرید کودهای موردنیاز خود به مقدار لازم، از فروشندگان آن‌ها که دارای تجربه در این زمینه هستند مشاوره بگیرید. راه دیگری که بسیار به صرفه‌تر و راحت‌تر از هر نظری می‌باشد، خرید کودها به روش اینترنتی و از فروشگاه‌هایی است که مخصوصا برای فروش کود طراحی شده‌اند. شما با خرید کردن از این فروشگاه‌ها می‌توانید علاوه بر خریدی راحت  و به صرفه از نظر زمانی و اقتصادی، از مشاوران آن‌ها به صورت آنلاین مشاوره بگیرید. همچنین می‌توانید با کاربران دیگر نیز در تعامل باشید و از تجربیات آن‌ها استفاده کنید.

خرید کود شیمیایی

جمع بندی خرید کود شیمیایی

شما همراهان عزیز در این مقاله همراه ما بودید با معرفی کود شیمیایی. کودهای شیمیایی از نظر سرعت و عملکرد بسیار بهتر از کودهای طبیعی و ازگانیک هستند. اما نکته قابل توجه در مورد این کودها این است که باید در استفاده از آن‌ها مسائلی را رعایت کرد که دچار بروز مشکلاتی برای گیاهان و محیط زیست و حتی انسان‌ها نشوند.

خرید کود شیمیایی

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

خرید کود شیمیایی با کیفیت
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *