چرا گیاهان نیاز به کود دارند ؟

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

آیا میدانید چرا گیاهان نیاز به کود دارند ؟ به طور معمول برای رشد محصولات کشاورزی سالم کشاورزان باید از سلامت خاک زمین مورد نظرشان، اطمینان حاصل کنند. بهتر است بدانید؛ زمانی که محصولات زراعی و کشاورزی برداشت می‌شوند، مواد مغذی مهم نیز از خاک بیرون می‌آیند چون تمام مواد مغذی توسط گیاهان استفاده شده‌اند. به همین دلیل اگر خاک از طریق کوددهی با مواد مغذی تغذیه نشود؛ به مرور زمان بازدهی محصولات خیلی کاهش می‌یابد.

چرا گیاهان نیاز به کود دارند؟

گیاهان در طول دوره رشد خود، به میزان متعادلی مواد مغذی و املاح نیاز دارند. به طور معمول بیشتر این مواد مغذی را می‌توان در خاک پیدا کرد، اما اغلب میزان این مواد برای برداشت‌های نسبتا زیاد کافی نیست. بنابر این باید کشاورزان اقدام به تأمین این مواد کنند تا جذب مواد مغذی توسط گیاه؛ انجام شود و گیاه رشد متعادلی داشته باشد.

ماده‌های مغذی بسیار زیادی وجود دارد که هر کدام از آن ها نقش مهم و مختلفی بر عهده دارند و کمک می‌کنند گیاه کمبود تغذیه نداشته باشد. در صورتی که گیاه دچار کمبود مواد غذایی شود؛ رشد گیاه دچار اختلال می‌شود و ممکن است به طور کامل از بین برود.

فواید کوددهی به گیاهان

کشاورزان اگر به خوبی با اصول کوددهی به گیاهان آشنا باشند و بتوانند به خوبی نیاز آن‌ها را تأمین کنند؛ با رشد بهتر و سریع‌تر محصول مواجه خواهند شد. زیرا گیاهانی که در خاک‌های سالم و قوی کاشته شده‌اند؛ رشد عالی‌تری دارند. البته در این زمینه نباید از هر کودی بهره بگیرید چون؛ اکثر کودهای موجود در بازار شیمیایی هستند و عملکرد مناسبی بر روی خاک و گیاه، به جای نمی‌گذارند. از این رو بهتر است بیشتر سراغ کودهای آلی و طبیعی مانند؛ اسیدهیومیک بروید.

یک کود اگر از مواد مغذی کافی برخوردار باشد؛ می‌تواند شوری خاک را از بین ببرد، ریشه گیاه را تقویت کند، آفات و بیماری‌های رایج را از گیاهان دور کند، کیفیت و رشد محصول را بیشتر کند و جذب مواد مغذی توسط گیاه بهتر شود.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای رشد ذرت علوفه ای

چرا گیاهان نیاز به کود دارند؟

نیازهای مهم گیاهان و چرا گیاهان نیاز به کود دارند؟

بی‌شک هر نوع گیاه و محصول کشاورزی در مرحله کلیدی رشد خود به طیف‌های مختلفی از مواد آلی و مغذی نیاز دارد. از این رو لازم است بدانید در مرحله رشد اولیه، گیاه به نیتروژن و فسفر نسبتا زیادی احتیاج دارد و حتما باید از کودی بهره بگیرید که این مواد در آن به میزان کافی وجود داشته باشد. چرا گیاهان نیاز به کود دارند؟ اگر کود فسفر و نیتروژن به میزان کافی به گیاه برسد رشد ریشه‌ها و برگ‌های آن افزایش می‌یابد و سلامت گیاه بیشتر می‌شود.

در زمان شکوفه دادن گیاه نیز بهتر است از کودی بهره بگیرید که حاوی روی و فلز بور باشد. این املاح کمک می‌کنند شکوفه‌ها دچار ریزش نشوند و رشد مطلوب‌تری داشته باشند.

محصولات گران قیمت و با کیفیت گلخانه‌ای، احتمالاً به بیشترین دقت در مواد مغذی نیاز دارند. توت‌فرنگی‌، کاهو و میوه‌های با کیفیت بالا، به برنامه‌ی پیوسته و دقیق نیاز دارند. بنابراین، کشاوزران و باغداران با استفاده از قاشقک‌هایی این محصولات را بسته به محیطی که از تغییرات شرایط خاک و هوا مصون است تغذیه و رشد آن‌ها را کنترل می‌کنند.

گیاهان به طور معمول نیاز دارند که املاح و مواد مفیدی همچون؛ کلیسم، بور، آهن، اکسیژن، نیتروژن، فسفر، منگنز و روی را به خود جذب کنند تا رشد مناسبی داشته باشند. در هر شرایطی بهتر است توجه داشته باشید؛ کودی را انتخاب کنید که با نیازهای گیاه مورد نظرتان تطابق داشته باشد.

در میان مواد مغذی اصلی، گیاهان به نیتروژن بیشتر از هر ماده دیگری احتیاج دارند تا استحکام کافی داشته باشند و باروری‌شان نیز؛ افزایش یابد. نیتروژن نقش بسیار مهمی در تولید کلروفیل و سنتز پروتئین نیز دارد که نباید آن را نادیده بگیرید. اگر  در گیاهی کمبود نیتروژن وجود داشته باشد؛ به سرعت رشد آن متوقف می‌شود، برگ‌های شان نیز زرد و رنگ‌پریده می‌شود.

اگر میخواهید بدانید چرا گیاهان نیاز به کود دارند با ما همراه باشید. به غیر از نیتروژن؛ بهتر است فسفر را نیز برای گیاهان‌تان تأمین کنید زیرا فسفر، انرژی را در گیاه فراهم می‌کند و رشد گیاه را هم افزایش می‌دهد. این ماده برای رشد سالم و کامل محصولات و گیاهان، بسیار ضروری است.

یکی دیگر از نیازهای مهم گیاهان؛ پتاسیم است که برای همه‌ محصولات کشاورزی لازم است. پتاسیم میزان آب و رشد گیاه را به شکل ویژه‌ای تنظیم می‌کند و میزان برداشت، اندازه، کیفیت و آب میوه‌ها را هم افزایش می‌دهد.

توجه داشته باشید گیاهانی که دارای مقدار زیادی کلسیم هستند؛ از نظر تغذیه‌ای ارزش بالاتری دارند و همچنین قیمت‌شان هم بیشتر است. منیزیم نیز برای کیفیت محصولات اهمیت زیادی دارد، زیرا بخش مهمی از کلروفیل برگ و آنزیم‌هایی است که به رشد بهتر گیاه کمک می‌کنند و کمبودی برای‌شان به جای نمی‌گذارد. بنابر این بهتر است بدانید که کمبود منیزیم سطح فتوسنتز گیاه را تا حدود زیادی پایین می‌آورد و همین امر موجب می‌شود میزان برداشت بسیار کم شود.

مقدار ابیاری لازم برای درختان

تفاوت میان کودهای معدنی و کودهای آلی

به طور معمول در طبیعت 17 نوع ماده مغذی ضروری برای رشد گیاهان وجود دارد که باید باتوجه به نوع و شرایط گیاه، از آن‌ها استفاده کرد. در نظر داشته باشید؛ کود مناسب باید با توجه به گیاه تأمین شود تا بتواند نیازهای آن را فراهم کند و اگر کمبودی در خاک وجود داشت، به طور کامل برطرف شود. مواد معدنی موجود در هر خاک متفاوت است و گاهی اوقات ممکن است یک زمین؛ اصلا به کود نیازی نداشته باشد و خودش حاصلخیز باشد.

به کودهایی، کود آلی می‌گویند که از کمپوست و فضولات حیوانات طی چندین قرن؛ به وجود آمده باشند. این نوع کود با قابلیت‌های ویژه‌ای که دارد؛ ساختار خاک را به خوبی تقویت می‌کند و هیچ‌گونه کمبودی در خاک به جا نمی‌گذارد. از این رو می‌توان گفت؛ کودهای آلی جزء با ارزش‌ترین کودهایی هستند که کشاورزان و باغداران می‌توانند برای گیاهان‌شان از آن‌ها بهره بگیرند.

کود معدنی یکی از انواع کودهای طبیعی است که در برخی مواقع می‌تواند کمپلکس و مخلوطی از کانی‌ها، مواد آلی و غیر آلی باشند. اینکه چرا گیاهان نیاز به کود دارند و کود طبیعی می‌تواند یک ماده آلی باشد و یا این که یک کانی غیر آلی باشد. این نوع از کود شامل ماده‌های بسیار مفیدی است که به رشد بهتر گیاهان کمک می‌کند. به طور معمول طی فرآیند تولید کود معدنی؛ از هیچ نوع مواد شیمیایی استفاده نمی‌کنند و هیچ اسیدی هم به آن اضافه نمی‌شود

استفاده کردن از کود معدنی نیز مانند کود آلی؛ مزایای زیادی دارد و اصلی ترین آن، افزایش یافتن میزان مواد غذایی در خاک است. با رخ دادن این اتفاق؛ خاک و گیاه خود را نسبت به مصرف مواد شیمیایی بی‌نیاز می‌کنند و در نتیجه، محصولات سالم‌تری را تولید می‌کنند.

در واقع با استفاده کردن از کود معدنی؛ قدرت جذب مواد غذایی توسط گیاهان افزایش پیدا می‌کند و روند رشد آن، با مشکلات کم‌تری روبرو خواهند شد. کودهای معدنی علاوه بر تأثیر گذاشتن بر روند رشد گیاهان؛ ساختار خاک را نیز بهبود می‌بخشند و کمک می‌کنند، خاک حاصلخیزتر شود.

سخن پایانی

گیاهان نیز مانند دیگر موجودات زنده برای رشد و پرورش؛ به مواد غذایی مغذی نیاز دارند و اگر مواد غذایی کافی به آن‌ها نرسد، سلامت و کیفیت خود را از دست خواهند داد. از این رو باید در انتخاب کود مورد نظرتان، دقت کافی را به کار بگیرید و از یک کود مناسب و طبیعی استفاده نمایید. همچنین فراموش نکنید دلیل اینکه چرا گیاهان نیاز به کود دارند و نحوه استفاده و مصرف کود نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و اگر به صورت اصولی و با در نظر گرفتن یک‌سری نکات مهم انجام نشود، گیاه دچار آسیب می‌شود و ممکن است به طور کلی از بین برود.

با تشکر از توجه شما آل کود

مزایای استفاده از اسید هیومیک
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *