علل رویش علف هرز [ در گلدان یا باغچه]

علل رویش علف هرز

به طور معمول علل رویش علف هرز می‌تواند در هر باغچه، گلدان، زمین کشاورزی، باغ و… متفاوت باشد اما اصولا در خاک‌هایی که مواد مغذی کافی وجود داشته باشد‌ علف‌های هرز بیشتر رشد می‌کنند. توجه داشته باشید که انسان‌ها نقش بسیار زیادی در رویش علف‌های هرز دارند و اگر به خوبی، به گیاهان و خاک خود برسند‌ علف هرز رشد نمی‌کند.

در کل می‌توان گفت‌ علف‌های هرز به 2 علت به وجود می‌آیند. دلیل اول گونه‌های وحشی هستند که با گذشت زمان طولانی خود را با محیط‌هایی که دگرگونی‌های غیر طبیعی و طبیعی داشته‌اند‌ سازش داده‌اند. در علت دوم‌ علف‌ها گونه‌های جدیدی هستند که در خلال توسعه و گسترش کشاورزی ظاهر خواهند شد.

تقسیم بندی علل رویش علف هرز

  • علف‌های هرز اختیاری

علف‌های هرز اختیاری‌ در واقع نوعی گیاه هستند که به صورت وحشی یا در محیط‌هایی که دست بشر در آن‌ها دخالت دارد، رشد می‌کنند. از جمله رایج ترین علف‌های هرز اختیاری‌ می‌توان گونه گل عقربی و گونه‌های مختلف ماشک و پیاز را نام برد. این نوع علف هرز، بیشتر به علت دخالت دست انسان‌ها در باغچه و گلدان‌ رشد می‌کند و باید سریعا آن را از بین ببرید تا مواد مغذی که گیاه‌تان لازم دارد را، به خود جذب نکند.

  • علف‌های هرز اجباری

دقت داشته باشید که علف‌های هرز‌ همیشه به صورت اختیاری ظاهر نمی‌شوند گاهی اوقات می‌توانند به صورت اجباری نیز، ظاهر شوند. علف‌های هرز اجباری فقط در بین گیاهان زراعی که بشر در پرورش و رویش آن‌ها دخالت دارد، رشد می‌کنند. این نوع از علف‌های هرز به طور معمول شامل‌ تربچه وحشی و پیچک صحرایی می‌شوند و بیشتر به برخی از گیاهان زراعی شباهت دارند.

علل رویش علف هرز

روش‌های مناسب برای از بین بردن و علل رویش علف‌ هرز

  • استفاده از سرکه

همان‌طور که می‌دانید‌ فراهم کردن ‌برخی از سم‌ها در منزل برای از بین بردن علف‌های هرز، اصلا کار ساده‌ای نیست. به همین علت بهتر است از روش‌های ساده‌تری برای از بین بردن علف هرز بهره بگیرید. برای نابود کردن علف‌های هرزی که در گلدان یا باغچه‌تان وجود دارد‌ می‌توانید از سرکه کمک بگیرید. سرکه می‌تواند به مرور زمان، ریشه این گیاهان مضر را بسوزاند. البته بهتر است برای اثر گذاری بهتر‌ از یک سرکه با غلظت بالا کمک بگیرید، آن را درون یک ظرف مناسب بریزید و سپس به شکل اسپری بر روی علف هرز بپاشید.

توجه داشته باشید که بیشتر کودها و سموم شیمیایی‌ برای از بین بردن علف هرز مناسب نیستند و از ترکیبات مضری برای گیاهان برخوردار هستند. اما سرکه، هیچ‌گونه صدمه‌ای به گیاه وارد نمی‌کند و تأثیر آن فقط بر روی علف هرز است. در کل می‌توان گفت‌ استفاده از سرکه برای از بین بردن علف‌های هرز، یک روش بسیار مناسب و مفید است که هر کسی می‌تواند به راحتی ان را انجام دهد.

معمولا بهترین زمان برای اسپری کردن سرکه بر روی علف هرز‌ هنگامی است که هوا آفتابی باشد و باد شدید نوزد. زیرا وزش باد بسیار شدید‌ می‌تواند مانع رسیدن سرکه به همه قسمت‌های گیاه علف هرز شود. از این رو اگر مهارت کافی در این زمینه ندارید‌ بهتر است حتما از یک شخص باتجربه کمک بگیرید تا این کار را با دقت کافی و بدون واسطه انجام دهد.

همچنین اگر در باغچه و یا گلدان‌تان آفت و حشرات مضر نیز وجود دارد‌ بهتر است استفاده از سرکه را تا چند هفته، ادامه دهید. اکثر آفت‌ها و حشرات مضر‌ در مقابل سرکه از خود واکنش نشان می‌دهند و از بین می‌روند.

  • وجین کردن

یکی دیگر از روش‌های مناسب برای از بین بردن علف‌های هرز‌ وجین کردن است. انجام این کار به مهارت زیادی احتیاج ندارد و کافی است با استفاده از دست، گیاهان هرز را از خاک باغچه یا گلدان‌تان بیرون بکشید. این روش مقداری زمان‌بر و وقت شما را می‌گیرد اما به طور صد در صد‌ تمام علف‌های هرز از بین می‌برد.

دقت کنید که علف‌های هرز، باید حتما از محدوده رشد گیاه ریشه کن شوند تا دیگر رشد نکنند. با رشد علف‌های هرز‌ مطمئنا کشت مطلوبی نخواهید داشت زیرا بیشتر مواد غذایی که گیاه باید به خود جذب کند را، علف هرز مصرف می‌کند.

  • استفاده از روزنامه

استفاده کردن از روزنامه‌ یکی از روش‌های ابتدایی است که رویش علف هرز در باغچه را کنترل می‌کند. در واقع با بهره گرفتن از این روش‌ می‌توانید جلوی تابش‌ نور خورشید به قسمت‌های مختلف علف هرز را بگیرید و در نتیجه رشد آن‌ها را متوقف کنید.

  • بهره گرفتن از آرد ذرت

هنگامی که باغچه یا گلدان‌تان را به زیر کشت می‌برید، باید از تکثیر و رشد علف‌های هرز جلوگیری کنید. در واقع یکی از ساده ترین روش‌هایی که می‌توانید از آن برای کنترل رشد علف هرز بهره بگیرید‌ استفاده کردن از آرد ذرت است. البته بهتر است از ارد ذرت، بعد از جوانه زنی گیاه اصلی استفاده کنید زیرا آرد ذرت‌ جلوی جوانه زدن گیاه را می‌گیرد. بنابر این بعد از جوانه زنی گیاه، با احتیاط بالا یک لایه نازک و کم عمق را بر روی سطح خاک باغچه یا گلدان‌تان بپاشید. با انجام این کار، جلوی رشد علف‌های هرز و همچنین فعالیت کرم‌های مختلف را خواهید گرفت.

  • کود گیاهی

استفاده کردن از کود نیز می‌تواند جلوی رشد علف‌های هرز را بگیرد و به طور کلی آن‌ها را نابود کند. البته برای استفاده کردن کود‌ قبل از هر چیزی باید علل رویش علف هرز را بیابید و سپس با توجه به آن، یک کود عالی و گیاهی را انتخاب کنید. برای بهره گرفتن از این روش‌ بهتر است سراغ هر نوع کودی نروید زیرا برخی از کودها به صورت شیمیایی هستند و سرعت رشد گیاهان را نیز، کاهش می‌دهند.

  • استفاده از نمک

یک روش دیگر برای از بین بردن علف‌های هرز در گلدان و باغچه‌ استفاده از نمک است! برای بهره گرفتن از این روش‌ باید 1 پیمانه نمک را در 2 پیمانه آب جوش مخلوط کنید و سپس با استفاده از یک آبپاش، محلول آب و نمک را به صورت مستقیم بر روی گیاه هرز بریزید.

یا این که می‌توانید نمک را بدون مخلوط کردن با آب جوش، استفاده کنید. در این صورت مواظب باشید که نمک بر روی برگ‌ها و قسمت‌های مختلف گیاه‌تان پاشیده نشود زیرا ممکن است موجب از بین بردن گیاه شود و آن را بسیار ضعیف کند.

  • جوش شیرین

از دیگر روش‌های مناسب برای از بین بردن علف‌های هرز در گلدان و باغچه‌ استفاده کردن از جوش شیرین است‌. این ماده هیچ‌گونه آسیبی به گیاه‌تان وارد نمی‌کند و فقط علف‌های هرز را کنترل می‌کند. در واقع جوش شیرین‌ یک ماده بسیار عالی برای نامطلوب کردن خاک قلمداد است و اگر از آن بهره بگیرید، دیگر شاهد رشد انبوه علف‌های هرز نخواهید بود. همچنین از جوش شیرین می‌توانید برای از بین بردن آفات و حشرات موجود در خاک‌ استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: کود پاییزه درختان میوه کدامند؟

سخن پایانی

همان‌طور که گفته شد‌ علل رویش علف هرز در گلدان یا باغچه می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما به طور کلی در صورت مشاهده کردن آن‌ها، بهتر است سریعا اقدامات لازم را انجام بدهید و جلوی رشد و تکثیرشان را بگیرید. زیرا علف‌های هرز می‌توانند صدمات و آسیب‌های زیادی را بر روی گیاهان به جای بگذارند و به مرور زمان موجب از بین رفتن گیاه شوند. برای نابود کردن علف هرز نیز‌ توصیه می‌کنیم از راه‌های طبیعی که در این مقاله ذکر شد، بهره بگیرید چون این روش‌ها خطرات بسیار کمی برای گیاه به همراه دارند و رشد گیاهان را متوقف نمی‌کنند.

با تشکر از توجه شما آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366