علت گلریزی گوجه فرنگی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

گوجه‌ فرنگی یکی از گیاهانی است که وجود آن برای ادامه زندگی و حفظ سلامتی انسان بسیار ضروری است، به‌ طوری‌ که حذف آن از سبد غذایی خانوار مشکلات سلامتی زیادی را برای خانواده‌ها ایجاد می‌کند. گوجه‌ فرنگی‌ها پس‌ از کاشته شدن و رشد کردن، گل می‌دهند و گل‌های آن‌ها شکفته می‌شود و زمانی که موقع برداشت این گیاه فرا برسد؛ درصورتی‌که گل‌های گوجه‌ فرنگی گرده افشانی نکنند، این گل‌ها می‌ریزد یا پژمرده می‌شوند که به این مشکل به‌وجود آمده فرایند گلریزی می‌گویند که این علت گلریزی گوجه‌ فرنگی ذهن بسیاری از افراد را امروزه به خود مشغول کرده است، چون‌که در صورت ادامه روند گلریزی در گوجه‌ فرنگی تولید این محصول با محدودیت‌های زیادی روبرو می‌شود و نمی‌توان گوجه‌ فرنگی با کیفیتی بالا را تولید کرد.

شناخت فرآیند گلریزی در گوجه فرنگی

باید بدانیم که گوجه ‌فرنگی‌ها گل‌های کاملی را دارند که هر دو قسمت گل نر و ماده بر روی یک گل در گوجه‌ فرنگی قرار دارند که گرده‌ها توسط حرکات باد و یا زنبورهای عسل با گرده های دیگر در قسمت نر و ماده به یکدیگر متصل می‌شود که به این فرایند گرده افشانی گل می‌گوییم. عدم ایجاد گرده افشانی بر روی گل‌های گوجه ‌فرنگی باعث گلریزی این گیاه می‌شود که در ادامه به دلایل و علت گلریزی گوجه‌ فرنگی را برایتان بیان می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی

علت گلریزی گوجه فرنگی

گلریزی گوجه‌ فرنگی یکی از مشکلاتی است که باعث کاهش عرضه و تولید این محصول می‌شود. از این‌رو ما تمامی تلاش خود را کرده‌ایم تا علت این مسئله را بیابیم. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا علت گلریزی گوجه‌ فرنگی را به طور کامل برای شما عزیزان توضیح بدهیم.

۱-بالا بودن EC و Ph آب یا خاک: اگر آب یا خاک مورد استفاده در کشاورزی دارای خاصیت بازی و شوری زیاد باشد، گیاهان کشت شده در این خاک همگی دچار گلریز خواهند شد.

۲-شوری خاک: درصورتی‌ که EC خاک بالا باشد، ما می‌توانیم این مشکل را با شور کردن آب مورد استفاده رفع کنیم.

3-شوری آب: اگر آب مورد استفاده در زمین‌های کشاورزی دارای EC بالایی باشد، این مشکل را فقط می‌توان با استفاده از دستگاه آب‌ شیرین کن برطرف نمود که این فرآیند هزینه زیادی را دارد؛ از این‌رو کشاورزان از این راه نیز صرف ‌نظر می‌کنند.

۴-بالا بودن Ph: در صورت بالا بودن Ph آب، می‌توانیم این مشکل را با اضافه کردن اسید به آب برطرف کنیم که این امر نیز هزینه زیادی را دارد و سود کشاورزان را کاهش می‌دهد

 ۵-مسمومیت‌ها : مسمومیت‌های ناشی از محلول پاشی گیاهان یا تغذیه نادرست ریشه‌ای با دوز زیاد و سم‌پاشی برگی و ریشه‌ای از عوامل ریزش گل در گوجه‌ فرنگی هستند. این مشکل را می‌توان با بالا بردن رطوبت نسبی ریشه گیاه و آبیاری و همچنین کاهش دو درجه‌ای دما برطرف نمود

6_کمبودهای غذایی گیاه:کمبود هر یک از عناصر ضروری گیاه گوجه‌ فرنگی همچون آهن، بور و پتاسیم در موارد معدودی باعث ایجاد فرآیند گلریزی در گیاه گوجه فرنگی می‌شود. در این میان کمبود کلسیم از اهمیت خاصی برخوردار است؛ چرا که کمبود کلسیم نیز با ایجاد پوسیدگی گلگاه باعث بروز پدیده گلریزی در گیاه گوجه فرنگی می‌شود که در ادامه آن را به طور کامل توضیح خواهیم داد.

علت گلریزی گوجه فرنگی

تاثیرات پوسیدگی گلگاه بر فرآیند گلریزی گوجه فرنگی

یکی از مهم‌ترین عوامل در گلریزی گوجه‌ فرنگی پوسیدگی گلگاه است. پوسیدگی گلگاه نوعی بیماری است که در اثر کمبود عنصر کلسیم در گیاه گوجه‌ فرنگی به وجود می‌آید و چنانچه میوه گوجه ‌فرنگی بر روی بوته قرار داشته باشد، ته گوجه‌ فرنگی صاف و قهوه‌ای شده و سپس کاملاً سیاه می‌شود. از علائم پوسیدگی گلگاه در گوجه ‌فرنگی می‌توان به زردی محل اتصال گلگاه به خوشه گیاه اشاره کرد و باید بدانیم که ریختن گل از همین محل شروع می‌شود و ادامه می‌یابد. پوسیدگی گلگاه به تدریج اتفاق می‌افتد. شما باید به محض وقوع پوسیدگی با مشخص شدن آن اقدام به تغذیه گیاه گوجه‌ فرنگی با کلسیم را نمایید. چنانچه از انجام این کار خودداری کنید، گلریزی به‌شدت افزایش می‌یابد و خسارات شدید و غیر قابل‌ جبرانی را به محصولات کشاورزی و همین‌طور کشاورزان و باغدارانی که بیشترین وقت و انرژی خود را برای پرورش این محصولات گذاشته‌اند وارد می‌کند.

بیشتر بخوانید:‌ قرمز شدن گوجه کال

چگونه گلریزی گوجه فرنگی را متوقف کنیم؟

امروزه گوجه‌ فرنگی یکی از محصولات ضروری در کشاورزی است که کشاورزان برای افزایش باردهی و کیفیت گوجه‌ فرنگی‌ها همواره تمامی تلاش خود را می‌کنند. فرایند گلریزی گوجه‌ فرنگی پدیده‌ای است که باعث کاهش باردهی و کیفیت این محصول می‌شود که پیش‌تر علت گلریزی گوجه ‌فرنگی را برایتان توضیح دادیم، حال روش‌های درمانی و متوقف کردن این پدیده را برایتان توضیح می‌دهیم تا با آگاهی از این روش‌ها بتوانید باردهی و کیفیت گوجه‌های تولیدی خود را افزایش بدهید.

۱-آبیاری یکنواخت گوجه‌ فرنگی: برای جلوگیری از ریزش گل‌های گوجه‌ فرنگی در ابتدا باید گیاه گوجه‌ فرنگی به‌خوبی و به‌طور یکنواخت آبیاری شود. شما می‌توانید برای این منظور از کودهای گیاهی استفاده کنید، چون این کودها سبب می‌شوند که آب و رطوبت به‌طور یکسانی به همه قسمت‌های گیاه برسد و مانع از خشک شدن گیاهان شود. باید بدانیم که وجود مقداری کلسیم در خاک از ایجاد پوسیدگی در انتهای گل جلوگیری می‌کند.

۲-استفاده از پارچه‌ی تیره: شما می‌توانید در روزهایی که گرمای هوا زیاد است، مقداری پارچه‌ی تیره را بر روی گیاه گوجه‌ فرنگی بگذارید تا گیاه را مقداری خنک کند. شما همچنین می‌توانید هنگامی‌که درجه‌ حرارت هوا به کمتر از ۲۹ تا ۳۲ درجه سانتی‌گراد می‌رسد از پارچه‌ای تیره‌ رنگ استفاده کنید  

3_ استفاده از کود گیاهی: شما می‌توانید از کودهای گیاهی مناسب برای تغذیه گوجه‌ فرنگی استفاده کنید، از این‌رو می‌توانید با انتخاب کودهایی که برچسب تغذیه بر روی آن‌ها وجود دارد و با رعایت دستورالعمل‌های موجود بر روی این کودها، گیاه گوجه فرنگی را به‌خوبی تغذیه کنید. باید بدانید که استفاده از کودهایی که متعادل باشند و همه عناصر ضروری گوجه‌ فرنگی را داشته باشند، برای این منظور بسیار بهتر است.

۴-تناوب زراعی: شما می‌توانید از روش تناوب زراعی به معنای کاشت محصولات غیر مشابه برای جلوگیری از گلریزی گیاه انجام دهید و گیاهان تاجریزی همانند فلفل دلمه‌ای، سیب‌زمینی، گوجه‌ فرنگی و. . . را پشت سر هم در سال‌های متوالی در یک زمین نکارید.

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آلکود در ارتباط باشید

علت گلریزی گوجه فرنگی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *