علت خشک شدن برگ درختان در تابستان

علت خشک شدن برگ درختان در تابستان

در‌این مقاله قصد داریم علت خشک شدن برگ درختان در تابستان را مورد بررسی قرار دهیم. یکی از واکنش‌ها و عکس العمل‌های رایجی که اغلب درختان نسبت به عوامل نامساعد محیطی و تغییر شرایط آب و هوایی می‌دهند خشک شدن برگ آنهاست. خشک شدن برگ درختان در ابتدا با زردی آنها آغاز می‌شود. علت خشک شدن برگ درختان در تابستان می‌تواند عوامل متعددی داشته باشد در ادامه‌این مقاله سعی کرده‌ایم تنها چند نمونه از‌این موارد را شرح داده و شما را تا حد قابل قبولی با علت خشک شدن برگ درختان در تابستان آشنا می‌کنیم.

مهمترین عوامل تاثیرگذار در خشک شدن برگ درختان در فصل تابستان

پیش از پرداختن به موضوع اصلی بیان‌این نکته را لازم می‌دانیم که زردی برگها در فصول مختلف معانی مختلفی دارد. زرد شدن برگها در فصل پاییز عملی رایج و مرسوم است اما گاهی‌ این اتفاق در فصول گرم سال مانند تابستان رخ میدهد.

اگر بخواهیم به صورتی علمی‌تر و با جزئیات بیشتر علت زرد شدن برگ‌ها در فصل پاییز را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که وقتی که میوه درخت از آن جدا نشده است برگهای آن درخت برای‌اینکه مواد معدنی را به میوه منتقل کنند و نیاز گیاه را تامین کنند حالتی سرزنده و شاداب دارند اما پس از‌اینکه میوه از روی درخت برداشت می‌شود برگ‌ها حالت سرازیر به خود گرفته و روند پیری و زردی را طی می‌کنند.

علت‌این ظرف شدن‌این است که پس از برداشت میوه مواد معدنی و غدایی ازطرف برگها به سایر نقاط درخت از جمله ریشه و جوانه‌ها منتقل می‌شوند و برای‌اینکه در سال بعد مورد استفاده قرار گیرند در‌این محل‌ها ذخیره خواهند شد. همانطور که قبلا اشاره کردیم رخ دادن‌این اتفاق در فصل پاییز امری شایع بوده اما گاهی به دلیل عدم برداشت صحیح میوه در زمان مقرر و به عبارتی گویاتر چیدن میوه‌ها زودتر از زمان تعیین شده ممکن است‌این اتفاق یعنی زردی برگها در فصل تابستان نیز رخ دهد. توجه داشته باشید که هر میوه درختی دچار زرد شدن می‌شود که امری کاملاً طبیعی است و هر ساله در بین درختان میوه مشاهده شده است.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی

کمبود آب یک علت خشک شدن برگ درختان در تابستان است

اگر شما خواب کافی و مناسب در زمان‌های تعیین شده به گیاه از جمله درخت نرسانید شرایط تنش خشکی را به درخت تحمیل کرده‌اید. وقتی که درخت در‌این شرایط قرار گیرد در مرحله اول برگ‌ها سرزندگی خود را از دست می‌دهند و دچار نوعی پژمردگی و رول شدگی برگ‌ها می‌شوند. در صورتی که تنش خشکی درخت به طول بیانجامد ضمن‌اینکه رشد گیاه به صورت چشمگیری کاهش می‌یابد بلکه برگها شروع به ریزش و زردی میکنند. تنها راهکار و راه مقابله‌ای که در‌این زمینه وجود دارد‌این است که برای‌اینکه از وارد شدن تنش به درخت جلوگیری به عمل آورید باید به آبیاری در زمان مقرر و مقدار معین اقدام کنید.

البته یک نکته مهم که در‌این زمینه وجود دارد‌این است که اگر برگهای درخت شما دچار پژمردگی دائمی‌شوند حتی آبیاری نمی‌تواند شرایط را بهبود بخشد در نتیجه تولید درخت شما محدود می‌شود.

  • زمان مناسب و مقدار مناسب برای آبیاری درختان میوه چه زمانی است؟
  • یا به عبارتی دیگر چه فصلی مناسب ترین زمان برای آبیاری درختان میوه است؟
  • فواصل زمانی که باید بین آبیاری درختان میوه رعایت شود حداقل و حداکثر چند روز است؟

علت خشک شدن برگ درختان در تابستان

این سه سوال از عمده ترین سوالاتی است که برای اکثر کشاورزان که اقدام به کشت و پرورش درختان میوه می‌کنند ممکن است پیش بیاید. در پاسخ به‌این سوالات اصلی و مهم باید گفت که نوع درخت و شرایط خاکی که درخت در آن کاشته شده است که به طور کلی به آن شرایط محیطی گفته می‌شود تعیین کننده نیازهای آبی درختان است بنابراین می‌توان گفت که نیازهای آبی درختان یکسان نیست و با یکدیگر تفاوت‌های عمده‌ای دارند. اگر بخواهیم به سال را در‌این زمینه عنوان کنیم باید به تفاوت در نیازهای آبی درخت سیب و درخت گردو اشاره کنیم.

میزان آب مورد نیاز برای آبیاری درختان میوه هنگام میوه دادن درخت به اوج خود میرسد. همچنین در فصول گرم سال که افزایش دما مشهود است باید فواصل میان آبیاری را کوتاه به عبارت دیگر درخت میوه تان را زود به زود آبیاری کنید. اما در نظر داشته باشید که به طور کلی نمی‌توان زمان دقیق و مقدار معینی را برای آبیاری درختان مختلف تعریف کرد.

البته توجه داشته باشید که از آبیاری به صورت اغراقی و افراطی پرهیز کنید و زمانی اقدام به آبیاری درخت نمایید که درخت شما کاملاً به آب نیاز داشته باشد. خوب شاید بپرسید که چگونه سطح نیاز درخت به آب را متوجه شویم؟! شما می‌توانید در عمق معینی از خاک از وضعیت رطوبت خاک مطلع شویم اگر سطح خاک شما کاملاً خشک باشد بیانگر‌این است که در خط شما به شدت نیازمند به آبیاری است در غیر‌این صورت تا زمانی که رطوبت سطح خاک مشهود است نیاز به آبیاری و غرقابی نمی‌باشد.

اگر شما هنگام آبیاری درخت تان با پژمرده بودن حالت برگ درخت مواجه شدی متاسفانه درخت شما در شرایط تنش شدید آبی قرار گرفته است و باید انتظار افت محصول را داشته باشید. نکته‌ای که در خصوص میزان آبیاری وجود دارد‌این است که باید به حدی باشد که علاوه بر‌اینکه در عمق معقولی از خاک نفوذ کند بلکه‌ این آب توسط ریشه‌ها جذب شده و به مصرف قسمت‌های مختلف در خط شما برسد.

بیشتر بخوانید: کود کامل درخت

کمبود مواد غذایی یک علت خشک شدن برگ درختان در تابستان است.

درخت شما در صورت کمبود برخی از عناصر غذایی مانند گوگرد آهن و نیتروژن ممکن است ست آچار زرد شدگی و خشک شدگی در فصل تابستان شود. اطلاع از‌اینکه درخت شما کمبود مواد غذایی دارد یا خیر کاری دشوار است و نمی‌توان از روی علائم ظاهری درخت آن را تشخیص داد راهکاری که در‌این زمینه وجود دارد ‌این است که بافت گیاه و همچنین خاکی که درخت در آن کاشته شده است را مورد ارزیابی قرار دهید و از‌این طریق کمبود مواد غذایی درخت تان را بشناسید.

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آلکود در ارتباط باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366