علت سیاه شدن مغز گردو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

درخت گردو یکی از بهترین درختانی است که اگر از آن به صورت اصولی مراقبت کنید می‌توانید محصولات زیادی را برداشت کنید و به سوددهی بسیار بالایی برسید. البته گاهی اوقات برخی باغداران با سیاه شدن مغز گردو مواجه می‌شوند و این امر به یک دغدغه جدی برای آن‌ها تبدیل شده است. از این رو اگر محصولات شما هم دچار این مشکل شدند، بهتر است بدانید علت سیاه شدن مغز گردو می‌توانید چیزهای مختلفی باشد که اصلی دلیل آن کمبود کلسیم است.

دقت داشته باشید پیدا نکردن علت این مشکل می‌تواند ضررهای اقتصادی زیادی را برای‌تان به‌ همراه داشته باشد. بنابر این بهتر است با در نظر گرفتن چند راهکار مناسب، از سیاه شدن مغز گردو جلوگیری نمایید و محصولاتی باکیفیت و مرغوب برداشت کنید.

بیشتر بخوانید: کمبود آهن درخت گردو

چند راهکار و نکته مهم برای جلوگیری از سیاه شدن مغز گردو

  • خرید نهال سالم و باکیفیت

در اولین مرحله برای این‌ که محصولاتی سالم برداشت کنید، باید نهال مرغوبی را تهیه کنید و سراغ نهال‌های ضعیف نروید. درختان گردو به طور ژنتیکی اغلب کیفیت عالی دارند اما ممکن است برخی از آن‌ها در شرایط محیطی مناسبی قرار نگرفته باشند و به‌ همین‌ علت نیز مقاومت و کیفیت اصلی خود را از دست داده باشند.

علت سیاه شدن مغز گردو

  • تغذیه کردن صحیح و اصولی

همان طور که در ابتدای مقاله نیز گفته شد اصلی ترین علت سیاه شدن مغز گردو کمبود کلسیم است. بنابر این سعی کنید با استفاده از کودهای کامل و مغذی مانند کود شوک 10X در زمان‌های مناسب کار کوددهی و تغذیه‌رسانی درختان گردو را انجام دهید.

کود شوک 10 ایکس یکی از بی‌نظیرترین و غنی‌ترین کودهایی است که می‌تواند به‌ خوبی تمام نیازهای نهال گردو را فراهم کند و اجازه ندهد مغز گردوها بی‌کیفیت و سیاه شوند. این کود مفید کمک می‌کند شادابی و مقاومت درختان گردو چندین برابر شود و رشد ریشه نیز کاهش نیابد.

به طور معمول کود شوک 10 ایکس را می‌توانید با استفاده از روش‌های محلول پاشی و آبیاری مصرف کنید و در سریع‌ترین زمان ممکن نتایجی فوق‌ العاده عالی به دست آورید. دقت داشته باشید استفاده از این کود زمانی نتیجه فوق‌ العاده عالی به‌ همراه دارد که از آن به میزان کافی و به‌ صورت برنامه‌ ریزی‌ شده استفاده کنید.

بنابر این سعی کنید در روش محلول پاشی از 5 لیتر کود در 1000 لیتر آب و در روش آبیاری از 10 لیتر کود در هر هکتار استفاده کنید. کود شوک 10X سرشار از املاح و مواد مغذی همچون فسفر، کلسیم، پتاسیم، آهن، اسید هیومیک، آمینواسید، جلبک دریایی، نیتروژن و… است و با مصرف آن می‌توانید تمام نیازهای ریشه و محصولات را برطرف کنید.

در برخی مواقع نیز علت سیاه شدن مغز گردو می‌تواند وجود بیماری‌های مختلف مانند بیماری بلایت باشد‌. به همین علت در چنین شرایطی بهتر است تا زمانی که علائم بیماری به طور کامل از بین می‌روند، با استفاده از کود شوک 10 ایکس کار تغذیه رسانی درخت را انجام دهید.

این کود فوق العاده مفید، از پوچ شدن مغز گردو جلوگیری می‌کند و وزن محصولات را نیز تا حدود زیادی افزایش می‌دهد. کود شوک 10X اجازه نمی‌دهد برگ درختان گردو زرد شوند و بریزند. با مصرف به موقع این کود غنی می‌توانید تمام باکتری‌های مضر، بیماری‌ها، قارچ‌ها، حشرات و آفات را از بین ببرید و همچنین رشد علف‌های هرزی که اطراف درخت وجود دارند را هم متوقف کنید.

کود شوک 10X به طور کلی مزایای زیادی برای درخت گردو به‌ همراه دارد و برخلاف کودهای نامرغوبی که در بازار وجود دارند، موجب سوختگی برگ‌ها و ریشه نیز نخواهد شد. بنابر این به‌ جای بهره گرفتن از کودهای شیمیایی و ناخالص بهتر است هرچند وقت یک‌ بار در زمان‌های لازم، از این کود کامل بهره بگیرید تا تمام عوامل آسیب‌زا از بین بروند و شادابی و کیفیت درختان نیز چندین برابر شود.

  • برداشت به موقع محصولات

گاهی اوقات علت سیاه شدن مغز گردو می‌تواند برداشت نکردن به‌ موقع محصولات باشد. از این‌ رو دقت داشته باشید زمانی‌ که پوسته گردوها ترک برمی‌دارند باید عملیات برداشت را آغاز کنید و اجازه ندهید رنگ سبز پوست گردو به سیاه تبدیل شود. در غیر این صورت ممکن است مغز گردو سیاه شود و کیفیت محصولات نیز تا حدود زیادی کاهش یابد.

  • آبیاری مناسب و اصولی

برای جلوگیری از سیاه شدن مغز گردو باید به مقدار کافی درخت گردو را آبیاری کنید. دقت داشته باشید آبیاری غیراصولی و نامناسب موجب می‌شود ریشه درخت گردو دچار پوسیدگی شود و همچنین محصولات سلامت و کیفیت اصلی خود را از دست بدهند‌. به همین خاطر سعی کنید در میزان مصرف آب زیاده‌روی نکنید و همچنین اجازه ندهید ریشه گیاه خشک شود.

  • جدا کردن پوست سبز گردو

دقت داشته باشید اگر به‌ موقع پوشش سبز گردو را از دور بدنه محکم آن جدا نکنید، ممکن است مغز گردو سیاه شود. بنابر این بهتر است به‌ صورت اصولی گردوها را خشک کنید و در زمان مناسب بعد از رسیدن محصولات، حتما این کار را انجام دهید.

  • کشت نهال گردو در خاک حاصلخیز

گاهی اوقات علت سیاه شدن مغز گردو می‌تواند وجود نداشتن بستر مناسب برای رشد ریشه درخت باشد. بنابر این سعی کنید نهال‌های گردو را در خاک‌هایی با زهکشی مناسب بکارید تا یک بستر عالی برای رشد ریشه فراهم شود و محصولات نیز به بهترین شکل ممکن مواد غذایی مورد نیاز خود را دریافت کنند.

دقت داشته باشید درخت گردو در خاک‌هایی که شور هستند و در آن‌ها مواد شیمیایی مضری وجود دارند، نمی‌تواند رشد مناسبی داشته باشد. به‌ همین خاطر بهتر است پیش‌ از کاشت درخت گردو، حتما یک آزمون خاک انجام دهید و سپس با توجه به آن اقدام برطرف کردن کمبودها کنید.

بیشتر بخوانید: کود NPK برای درخت گردو

سخن پایانی

به طور معمول هر باغدار اگر با علت سیاه شدن مغز گردو به خوبی آشنایی داشته باشد و بداند دلایل رخ دادن این مشکل چیست؟ می‌تواند به شکل بهتری از محصولات خود مراقبت کند و اجازه ندهد کیفیت آن‌ها کاهش یابد. بنابر این بهتر است نکات مهمی که در این مقاله ذکر شد را در نظر بگیرید و باتوجه به آن‌ها اقدامات لازم را انجام دهید تا گردوهایی با مغز سفید و خوش طعم برداشت نمایید.

با تشکر از توجه شما آل کود

علت سیاه شدن مغز گردو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *