علت رشد نکردن یونجه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

یونجه یک گیاه مغذی و با ارزش است که مزایای زیادی دارد و امروزه کشاورزان زیادی اقدام به کشت آن می‌کنند. در واقع اگر به‌ خوبی از این گیاه نگهداری کنید و شرایط لازم را برای رشد آن فراهم نمایید، می‌توانید به درآمد نسبتاً بالایی برسید البته در بعضی از مواقع به دلایل مختلفی این گیاه رشد مناسبی ندارد و کشاورزان دچار ضرر می‌شود. به‌ طور معمول علت رشد نکردن یونجه می‌تواند بسیار متنوع باشد و شما برای برداشت محصولاتی بهتر، باید نسبت به آن‌ها بی‌تفاوت نباشید.

آشنایی با علت رشد نکردن یونجه

از جمله مهم ترین دلایلی که نقش بسیار زیادی در رشد نکردن گیاه یونجه دارد، می‌توان به کمبود تغذیه و عدم جذب کافی مواد غذایی توسط ریشه گیاه اشاره کرد. در واقع اگر برخی از املاح و مواد مغذی به اندازه کافی‌ در اختیار گیاه قرار نگیرد، سلامت محصولات‌تان به خطر می‌افتد و رشد ریشه گیاه نیز متوقف خواهد شد.

بنابر این بهتر است پیش از انجام دادن هر کاری، ابتدا یک آزمون خاک انجام دهید و سپس با توجه به پاسخ آن از کودهای ارگانیک و غنی برای تغذیه کردن گیاه و خاک، بهره بگیرید. یکی دیگر از علت‌های رشد نکردن گیاه یونجه، وجود علف‌های هرز در زمین کشاورزی است.

به طور معمول علف‌های هرزی که در کنار یونجه شروع به رشد می‌کنند، از انرژی و مواد غذایی گیاه استفاده می‌کنند و اجازه نمی‌دهند تغذیه کافی به آن برسد. به همین علت اگر متوجه رشد علف‌های هرز اطراف گیاه‌تان شدید، بهتر است آن‌ها را از زمین جدا کنید و یا این که از کودهای مناسب استفاده کنید تا از بین بروند.

یک مورد دیگر از علت رشد نکردن یونجه که اهمیت بسیار زیادی دارد، تنظیم نبودن PH خاک است. در واقع اگر آهک یا نمک موجود در خاک بسیار بالا باشد، گیاهان عناصر غذایی مورد نیاز را به‌ خوبی دریافت نمی‌کنند و رشدشان دچار مشکل خواهد شد.

گاهی اوقات به دلیل کم‌آبی نیز ریشه گیاه یونجه ضعیف می‌شود و رشد آن بسیار کاهش می‌یابد. در برخی مواقع اگر کم‌آبی بسیار شدید باشد، یونجه دیگر رشد نخواهد کرد و به‌ طور کامل نیز از بین می‌رود. در هر صورت اگر شما بتوانید شرایط و املاح ضروری را برای گیاه یونجه به وجود آورید، دیگر رشد آن متوقف نخواهد شد.

بیشتر بخوانید: کود جلبک دریایی برای باغ انار

عناصر مورد نیاز برای رشد گیاه یونجه

گیاه یونجه نیز مانند سایر گیاهان برای رشد به عناصر غذایی همچون؛ فسفر، نیتروژن، گوگرد، پتاسیم و آهن احتیاج دارد و اگر این املاح به میزان کافی در اختیار آن‌ قرار بگیرد، تمام آفات و مشکلات رایج از بین می‌روند و سرعت رشد گیاه نیز افزایش‌ می‌یابد.

بنابر این لازم است از کودهایی مناسب بهره بگیرید که سرشار از این املاح مفید باشند و بتوانند علاوه‌بر گیاه، به‌ خوبی خاک را هم اصلاح نمایند. به‌ طور معمول کودهای طبیعی و شیمیایی مختلفی در بازار وجود دارد که می‌توانید با بهره گرفتن از آن‌ها، کار کوددهی گیاه یونجه را انجام دهید.

البته لازم است بدانید؛ تمام این کودها عملکرد مناسبی ندارند و برای گیاه یونجه مناسب نیستند. از این رو بهتر است سراغ کودهایی بروید که برای گیاه یونجه مناسب هستند و می‌توانند اثرات مطلوبی بر روی گیاه و خاک به‌ جای بگذارند.

علت رشد نکردن یونجه

بهترین کودها برای رشد یونجه

  • کود پتاسیم

با مصرف کود پتاسیم می‌توانید رشد گیاه یونجه را چندین برابر کنید و اجازه ندهید شرایط محیطی سخت و آسیب‌زا، صدمه‌ای به سلامت یونجه وارد کنند. در واقع کمبود پتاسیم نیز می‌تواند یک مورد از علت رشد نکردن یونجه باشد اما و اگر به میزان کافی از کود پتاسیم بهره بگیرید، می‌توانید این مشکل را به طور کامل برطرف کنید و محصولاتی سالم داشته باشید.‌

کوددهی گیاه یونجه با استفاده از کود پتاسیم اصلا کار سختی نیست و شما می‌توانید در زمان‌های مختلف، به راحتی این کار را انجام دهید. البته اگر در زمینه کوددهی این گیاه تجربه کافی ندارید، بهتر است از افراد متخصص کمک بگیرید و دست به اقدامات خودسرانه نزنید.

  • کود جلبک دریایی

جلبک دریایی نیز یکی دیگر از کودهای مغذی است که در آن املاح و مواد مفید زیادی وجود دارد. در واقع تمام این املاح برای رشد یونجه لازم و ضروری هستند و نقش فوق العاده‌ای در حفظ سلامت گیاه دارند.

این کود طبیعی خیلی سریع تمام آلودگی‌ها و بیماری‌های موجود در خاک را از بین می‌برد و کمک می‌کند ماندگاری گیاه حتی بعد از برداشت افزایش یابد. کود جلبک دریایی در طول فرایند رشد یونجه، مواد غذایی لازم را تامین می‌کند و در اختیار خاک و ریشه گیاه قرار می‌دهد.

  • کود نیتروژن

این کود فوق العاده نیز می‌تواند جلوی از بین رفتن گیاه یونجه را بگیرد و حجم ریشه را نیز به‌ مرور زمان چندین برابر کند. کود نیتروژن اگر به‌ صورت اصولی مصرف شود می‌تواند نتایج فوق‌العاده‌ای را به‌ دنبال داشته باشد و جلوی از بین رفتن گیاه را بگیرد.

کود مغذی نیتروژن حاصلخیزی خاک را به شکل بسیار عالی افزایش می‌دهد و میزان رطوبت موجود در خاک را هم چندین برابر می‌کند. بنابر این بهتر است به‌ صورت برنامه‌ریزی‌ شده و در زمان‌های مناسب، از آن بهره بگیرید و با احتیاط کار کوددهی را انجام دهید.

  • کود اسید هیومیک

کود ارگانیک اسید هیومیک نیز می‌تواند از متوقف شدن رشد یونجه جلوگیری نماید. این کود مغذی را می‌توانید به‌ راحتی تهیه کنید و با کمک آن سلامت گیاهان خود را حفظ نمایید. به طور معمول بهترین زمان برای مصرف کود هیومیک اسید هنگام رشد گیاه است زیرا در این مواقع خاک و ریشه گیاه یونجه بیشتر از هر زمان دیگری به مواد غذایی و املاح مفید احتیاج دارند.

دقت داشته باشید؛ اگر در مواقع لازم املاح مورد نیاز برای گیاه فراهم نشود، کمبود تغذیه‌ ایجاد می‌شود و مقاومت محصولات نیز تا حدود زیادی کاهش می‌یابد. به همین علت سعی کنید هنگام رشد گیاه یونجه، از مقدار مناسبی کود جلبک دریایی بهره بگیرید و سپس اقدام به کوددهی کنید.

بیشتر بخوانید: کود مخصوص رشد یونجه

سخن پایانی

همان طور که گفته شد؛ گاهی اوقات علت رشد نکردن یونجه می‌تواند وجود نداشتن مواد لازم و مورد نیاز برای گیاه باشد. از این رو اگر زمانی با چنین مشکلی مواجه شدید، حتما سراغ یک کود غنی و طبیعی مانند مواردی که در این مقاله ذکر شد بروید و با کمک آن‌ها کار تغذیه‌دهی را انجام دهید.

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آلکود در ارتباط باشید

علت رشد نکردن یونجه
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *