کاشت طالبی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کاشت طالبی با خیار، کدو حلوایی و کدو تنبل ارتباط نزدیکی دارد، بنابراین شرایط رشد مشابهی با آنها دارد. هر کسی که کدو ، خیار ، کدو تنبل و غیره را پرورش می دهد، می تواند طالبی هم پرورش دهد. شما می توانید بذرها را مستقیما در باغ یا در آپارتمان ها بکارید ( این کار را قبل از کاشت اولیه آن ها در فضای باز به خوبی انجام دهید تا به مشکل برنخورید).

شرایط مناسب برای کاشت طالبی

این گیاهان به آفتاب فراوان با خاک گرم و با زهکشی خوب و بالا نیاز دارند. خاک مورد نیاز برای رشد این گیاهان باید PH بین 6 تا 5/6 داشته باشد. این گیاه همچنین به آبیاری به صورت هفتگی حدود 1 تا 2 اینچ نیاز دارد. برای آبیاری بهتر است از آبیاری قطره ای استفاده شود. توجه داشته باشید که عامل دیگری که باید در نظر گرفت مالچ است. مالچ نه تنها خاک را گرم نگه می دارد و گیاهان راحتر در گرما مورد نیاز و کافی رشد می کنند، بلکه به حفظ رطوبت، جلوگیری از رشد علف های هرز نیز کمک می کند. بسیاری از مردم ترجیح می دهند هنگام پرورش طالبی از مالچ پلاستیکی استفاده کنند، شما می توانید از نی نیز استفاده کنید.

کاشت طالبی

زمان مناسب برای کاشت طالبی

اگر در مناطق سردسیرهستید، 4 تا 6 هفته قبل از آخرین تاریخ یخبندان بهاره، بذرها را در داخل خانه بکارید. انگورهای طالبی  بسیار نرم هستند و تا زمانی که خطر یخبندان از بین نرود و دمای خاک بالای 60 درجه فارنهایت باقی بماند، نباید پیوند زده شوند. اگر در آب و هوای گرم تری زندگی می کنید، می توانید به محض اینکه دمای خاک به حداقل 60 درجه فارنهایت رسید، بذرها را به بیرون هدایت کنید.

بیشتر بخوانید: کاشت خیار در گلدان

خاک استاندارد برای کاشت طالبی

زمانی که آزمایشاتی را روی خاک انجام می دهید و مشاهده می کنید که مواد مغذی خاک کم است، هنگامی که انگورها شروع به رشد و گسترش کرده اند باید با استفاده از یک کود مایع استاندارد به آنها کود دهید. از دادن کودهای دارای نیتروژن پرهیز کنید، زیرا نیتروژن بیش از حد می تواند باعث ایجاد شاخ و برگ زیاد و تولید میوه ی کمتر شود. بهتر است که صبح ها آبیاری کنید و سعی کنید که از خیس شدن برگ ها خودداری کنید، زیرا شاخ و برگ های مرطوب میوه را با اسپری کردن انگورها باعث تحریک بیماری های قارچی و سایر بیماری ها می شود و برای جلوگیری از این اتفاق کافیست شما محلول ترکیب 16/2 قاشق غذاخوری نمک اپسوم و 13/3 قاشق غذاخوری بوراکس را در 5 گالن آب حل کنید. هنگامی که انگورها شروع به روییدن می کنند و دوباره زمانی که قطر میوه حدود 2 اینچ است، شاخ و برگ را با استفاده از این محلول اسپری کنید.  زمانی که میوه به راحتی از درخت جدا شود این نشانه ی بالغ شدن آن است، اما اگر به خودی خود بیفتد معمولا بیش از حد رسیده است.

کاشت طالبیطالبی را زمانی که انگورها خشک هستند برداشت کنید و مراقب باشید که به آ«ها آسی نرسانید. توجه کنید که طالبی را بدون برش دادن آن می توان به مدت 5 یا 6 روز نگهداری کرد.

چه نوع طالبی را بهتر است کاشت کنیم؟

صدها نوع خربزه وجود دارد که می توانید در باغ خود پرورش دهید، اما اگر به دنبال طالبی سنتی با گوشت نارنجی روشن و توری هستید ، این انتخاب بسیار مناسب است زیرا مقاومت بسیار خوبی در برابر بیماری ها دارد و نگهدارنده ی بسیاری خوبی نیز می باشد. در واقع این گونه، مقاومت زیادی در برابر بیماری ها دارد که آن را به گزینه ای عالی برای مبتدیان تبدیل می کند که کاشت را از این گونه شروع کنند.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره گیاه همیشه بهار و نحوه تکثیر و قلمه آن

چگونه از دانه ای طالبی پرورش دهیم؟

بسته به آب و هوای محلی که شما می خواهید کاشت و پروش را انجام دهید، می توانید طالبی را با شروع کاشت نهال در داخل خانه یا با کاشت بذر به طور مستقیم در باغ پرورش دهید.

نحوه ی شروع رشد نهال طالبی در داخل خانه : نهال ها به سرعت بزرگ می شوند. بذر طالبی، بذرهای بزرگی هستند که هنگام کاشت باید حدود 1/2  اینچ عمق داشته باشند. بذر طالبی در دمای خاک 75 تا 85 درجه فارنهایت بهتر جوانه می زد. اکثر افرادی که دانه های طالبی را در داخل خانه می کارند، برای رسیدن به این دما به یک تشک مخصوص کاشت بذر نیاز دارند. طالبی رسیده به راحتی از ساقه حدا می شود. بنابراین، اگر در مورد زمان برداشت مطمئن نیستید، می توانید به سادگی ساقه ی جایی که طالبی شما به آن متصل است را بررسی کنید و ببینید آیا طالبی جدا می شود یا خیر. اگر اینطور نیست و جدا نشود، آن را بگذارید تا بیشتر رشد کند و کاملا بالغ شود. تفاوت طالبی با سایر میوه هایی که شباهت زیادی به آن دارند این است که، طالبی واقعی دارای پوستی خشن و زگیل دار است و در ایالات متحده آمریکا و کانادا به طور گسترده رشد نمی کند یا به صورت تجاری در دسترس نیست. پس از آخرین تاریخ سرما، نهال طالبی را با فاصله 36 اینچی در باغ بکارید. انگورهای طالبی گیاهان بزرگی هستند که دوست دارند پهن شوند، اما می توانید آنها را در بسترهای بلند یا ظروف هم پرورش دهید. ارقام کوچک تر و پرپشت تر مانند مینسوتا میدگت یگ گزینه ی عالی برای باغبانی کانتینری می باشد.

اگر بذرها را مستقیما در باغ می کارید، باید تا آخرین تاریخ زمان سرمای منطقه ی خود صبر کنید، ترجیحا پس از اینکه دمای خاک حداقل 70 درجه فارنهایت باشد.

کاشت طالبی

بیماری های شایع در گیاهان میوه طالبی

  • لکه برگ آلترناریا : این بیماری قارچی در اثر رطوبت زیاد، دمای بالا و آبیاری از بالای سر گیاه ایجاد می شود. ابتدا لکه های کوچک زرد قهوه ای روی قدیمی ترین برگ ها ظاهر می شود. برای جلوگیری از ابتلای گیاه به این بیماری از چرخاندن منظم طالبی و سایر کدوها اطمینان حاصل فرمایید و زباله هایی که در باغ هست به صورت سالانه تمیز کنید.
  • سفیدک پودری: این بیماری قارچی با ضایعات کوچک و سفید گرد و غباری روی برگ های گیاه طالبی ظاهر می شود، باعث بیمار شدن گیاه و در نهایت از بین رفتن آن می شود.
کاشت طالبی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *