زمان مصرف کلسیم

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

بهترین زمان مصرف کود کلسیم

کلسیم از عناصر اساسی شرکت کننده در ساختار دیواره سلولی گیاهان می باشد که استحکام دیواره سلولی و کیفیت و ماندگاری محصولات به حضور آن وابسته می باشد. کود کلسیم افزون بر تامین کلسیم مورد نیاز گیاهان، سلامت خاک را نیز تامین می کند و در دو حالت مایع و جامد مورد استفاده قرار می گیرد؛ سه عنصر کلسیم، منیزیم و گوگرد از عناصر مغذی ثانویه می باشند که گیاهان برای عملکرد مطلوب خود بایستی به میزان کافی از آنها بهره مند گردند. برای کسب اطلاعات کافی از کاربرد و اثرات کود کلسیم بر محصولات زراعی و باغی، انواع آن ها و بهترین زمان برای مصرف کود کلسیم تا انتهای مقاله ما را همراهی بفرمایید.

اهمیت کود کلسیم برای محصولات

علی رغم اینکه کلسیم از فراوان ترین عناصر موجود در ترکیب پوسته زمین می باشد، اما بسیاری از گیاهان زراعی و باغی از کمبود این عنصر رنج می برند زیرا درون گیاه به کندی حرکت کرده و مشکلات عمده ای من جمله کاهش خاصیت انبارداری و کیفیت میوه ها و هم چنین محصولات زراعی نظیر: گوجه فرنگی، توت فرنگی، هندوانه و …را موجب می شود.

به منظور وجود و انتقال عنصر کلسیم به میزان کافی در گیاهان، بایستی پرورش دهندگان محصولات بر تغذیه خاک و گیاه توجه ویژه ای کنند تا کمبود کلسیم منجر به ایجاد اثرات منفی حاصل از آن نگردد؛ گفتنی است اگر تعادل عناصر برقرار نشود، جذب کلسیم دچار اختلال می گردد زیرا وجود مقادیر بیش از حد آب، پتاسیم و نیتروژن جذب این عنصر را دچار مشکل می کند.

بنابراین در چنین شرایطی نقش کود کلسیم خود را نشان می دهد که بایستی حتما در برنامه کوددهی درختان و محصولات زراعی آن را در نظر داشت.

نقش کلسیم در گیاهان و زمان مصرف آن

استحکام ساختار دیواره سلولی و تقویت آن مرهون وجود کلسیم در این قسمت می باشد؛ کلسیم سلول های موجود در دیواره سلولی را به یکدیگر متصل کرده و ثبات بیشتری به آن ها می بخشد. کمبود کلسیم باعث می شود دیواره سلولی دچار شکستگی شده و گیاهان بیشتر در معرض حملات آفات و بیماری ها قرار بگیرند و حساسیت محصولات پس از مرحله برداشت میوه بیشتر می شود.

عنصر کلسیم در جذب سایر مواد مغذی، فعالیت های آنزیمی و هورمونی نقش مهمی ایفا می کند؛ کلسیم در عملکرد روزنه ها در شرایط تنش های گرمایی دخیل بوده و سبب کاهش اثرات گرمایی بر گیاهان از طریق دخالت در فرآیند تعرق می شود.

کلسیم از عناصر کم تحرک در گیاهان بوده و در حین کمبود چون از بخش های پیر نمی تواند به خوبی به بخش های جوان تر انتقال یابد، در نتیجه سبب از بین رفتن یا سوختگی آنها شده و در میوه ها پوسیدگی انتهای شکوفه را سبب می گردد؛ البته با بهره بردن از کود کلسیم تمامی این علائم با محصول خداحافظی خواهند کرد.

انواع کود کلسیم و بهترین زمان مصرف کلسیم

با به کار بردن کود کلسیم و توجه به تغذیه گیاهان، مقدار بیشتری از این عنصر عاید گیاهان می شود البته در انتخاب نوع کود بایستی از قلیایی یا اسیدی بودن خاک آگاهی پیدا کنید. با توجه به عدم جابجایی کلسیم در درون بافت گیاهی، برخورداری از یک منبع محلول کلسیم در دوره فصل رشد از اولویت کار کشاورزان خواهد بود.

کود فسفات

این کود دارای میزان بالایی از کلسیم بوده و افزودن آن به گیاه افزون بر تامین فسفر مورد نیاز آن، به رفع  کمبود کلسیم گیاهان نیز کمک ویژه ای می نماید؛ به طور مثال کود سوپر فسفات ساده حاوی ۲۰ درصد کلسیم، کود سوپر فسفات تری پل محتوی ۱۵ درصد کلسیم می باشد.

زمان مصرف کود نیترات کلسیم

به طور مثال نیترات کلسیم محتوی ۱۰ درصد کلسیم و کود کلاته نظیر نیترات کلسیم می تواند در رفع کمبود این عنصر کارا باشد؛ لازم به ذکر است مقدار کمی از این روش می تواند جذب گیاه گردد و در صورت مشاهده هر گونه کمبود می توان به محلول پاشی کود کلسیم دار اقدام نمود.

کود کلسیم ۲۵ درصد

از مزایای این کود می توان به رشد و تقسیم سلولی بافت های گیاهی، رشد و استحکام دیواره سلولی، تنظیم فعالیت های آنزیمی و متابولیسم نشاسته می باشد. میزان آب مورد استفاده برای محلول پاشی این کود همان مقدار آبی که برای یک هکتار لازم است توصیه می شود.

میزان مصرف کود کلسیم ۲۵ درصد برای انواع مختلف محصولات:

یونجه: مقدار ۲-۵ لیتر پس از شروع رشد بهاره

درختان سیب، آلبالو، گیلاس، زردآلو، شلیل، گلابی، بادام و انواع درختان هسته دار: ۲الی ۵ لیتر در هر هکتار پس از ریزش نمودن گلبرگ ها  و تشکیل میوه؛ محلول پاشی مجدد پس از گذشت ۲ الی ۴ هفته درصورت نیاز درختان

درخت زیتون: ۲ الی ۳ لیتر در هر هکتار پیش از گلدهی و انجام مجدد پس از ریزش گلبرگ ها

درختان مرکبات: ۳ الی ۵ لیتر در هر هکتار از وقتی که میوه ها دو الی سه سانتی متری شد اند و انجام مجدد پس از گذشت ۱۵ الی ۲۰ روز

محصولات زراعی گندم، جو، برنج: ۲ الی ۵ لیتر در هر هکتار از زمان پنجه زنی محصولات تا تشکیل یافتن گره دوم

نخود، لوبیا، سویا و دیگر حبوبات: ۲ الی ۴ لیتر در هکتار پیش از گلدهی

شرایطی که میتواند منجر به کمبود کلسیم در گیاهان شود عبارتند از:

۱)افزایش شوری خاک

۲)وجود رطوبت بالا در محیط

۳)دمای پایین محیط که میزان تعرق و تبخیر از سطح گیاه را کاهش می دهد.

گیاهانی که نیاز مبرم به کلسیم دارند:

از جمله گیاهانی که عنصر کلسیم نقش مهمی در آنها ایفا می کند شامل: سیب، کلم بروکلی، هویج، کلم، کرفس، آلبالو، گیلاس، مرکبات، حبوبات، گوجه فرنگی، دانه ریز ها مانند برنج و گندم، گیلاس، خربزه، انگور، هلو، بادام زمینی، سیب زمینی و فلفل بوده و چون کمبود کلسیم اثر منفی بسیاری بر روی آن ها می گذارد، با سنجیدن تمامی شرایط نسبت به خریداری و استفاده از کود کلسیم توصیه شده توسط کارشناسان اقدام نمایید.

کودهای حاوی کلسیم به سرعت توسط گیاه جذب می شوند در نتیجه رشد سریع گیاه را به دنبال دارند؛ این کودها جذب گیاه شده و از دسترس آن خارج نمی گردند بلکه توسط ریشه نیز به خوبی حفظ میگردد.

نیترات موجود در کود کلسیم نیترات منبع عالی برای برطرف سازی نیاز گیاه به نیتروژن بوده و در مراحل مختلف رشد گیاه به کمک آن می شتابد.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *