انواع کاکتوس بدون تیغ

انواع کاکتوس بدون تیغ در بین گیاهان کدام است؟

انواع کاکتوس بدون تیغ : کاکتوس‌ها گیاهانی سیخ‌دار از خانواده ساکولنت‌ها هستند که از نظر ظاهر و نگهداری مورد پسند بسیاری از افراد هستند.

اول از همه باید بگوییم کاکتوس‌ها فقط تیغه دارند و هر گیاه گوشتی دیگری از خانواده ساکولنت که تیغه نداشته باشد به اشتباه کاکتوس بدون تیغ ​​نامیده می‌شود.

در واقع باید بگوییم که مشخصه اصلی کاکتوس‌ها وجود تیغه در بدن آن‌ها است. در ادامه با انواع کاکتوس بدون تیغ ​​آشنا خواهید شد.

نگهداری از گیاهان آپارتمانی می‌تواند حس فوق العاده‌ای به خانه شما بدهد و آن را زیباتر کند.

نحوه نگهداری از گل‌ها و گیاهان داخلی مانند کاکتوس‌ها در نوع خود بسیار مهم است.

انواع کاکتوس بدون تیغ در بین گیاهان کدام است؟

در این بین نگهداری کاکتوس‌ها به دلیل نیاز کم‌تر به نور و آب باعث می‌شود کاکتوس‌ها به عنوان گیاهان آپارتمانی طرفداران زیادی داشته باشند.

اما موضوعی که ممکن است برای برخی افراد آزار دهنده باشد وجود تیغه کاکتوس است.

در این مطلب قصد داریم انواع کاکتوس بدون تیغه را به شما معرفی کنیم.

گیاه کاکتوس و انواع کاکتوس بدون تیغ

کاکتوس‌ها گیاهان تیغه‌ای و زیر مجموعه‌ای از خانواده ساکولنت‌ها هستند.

اول از همه باید بگوییم کاکتوس‌ها فقط تیغه‌ای هستند و هر گیاه گوشتی از خانواده ساکولنت که تیغه نداشته باشد با کاکتوس بدون تیغ ​​اشتباه گرفته می‌شود.

در ادامه انواع کاکتوس بدون تیغه و یا انواع ساکولنت‌های بدون تیغه را به شما معرفی می‌کنیم.

هاورتیا یکی از کاکتوس‌های معروف است که با نام علمی haworthia fasciata نیز شناخته می‌شود. این گیاه حدود 20 سانتی متر ارتفاع دارد و به همین دلیل در بین ساکولنت‌های کوچک قرار می‌گیرد. برگ‌های زیبا و سفت گیاه با وجود راه راه‌های سفید ظاهر آن را متفاوت می‌کند. به همین دلیل بسیاری از افراد هنگام انتخاب کاکتوس بدون تیغ ​​به سراغ گیاه هاورتیا می‌روند.

شرایط نگهداری هاورتیا و انواع کاکتوس بدون تیغ

نور: این گیاه به نور نرم فیلتر شده نیاز دارد و در گرما و نور رشد نمی‌کند.

آبیاری: هاورتیا به آبیاری متوسط ​​نیاز دارد. در طول فصل رشد این گیاه آبیاری دو بار در هفته بسیار مناسب است. اما حتما بین هر آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود.

خاک: هاورتیا به خاک سبک و با زهکشی خوب، مخلوطی از ماسه، پیت ماس ​​و مقداری ورمی کمپوست نیاز دارند. به خاطر داشته باشید که خاک هاورتیا شما نباید آب را برای مدت طولانی نگه دارد.

کاکتوس یشم

گیاه یشم یکی دیگر از انواع کاکتوس‌های بدون تیغه یا بهتر است بگوییم ساکولنت‌های بدون تیغه که می توانیم آن را معرفی کنیم گیاه یشم است. این گیاه ساقه‌ای ضخیم و چوبی دارد و برگ‌های آن بیضی شکل است. معمولاً از گیاه یشم می‌توان به عنوان یک گیاه آپارتمانی تزئینی استفاده کرد. نگهداری از این گیاه بسیار آسان است و به همین دلیل اغلب به عنوان انتخاب اکثر مردم به حساب می‌آید.

شرایط نگهداری گیاه یشم

نور: گیاه یشم حداقل به 4 ساعت نور خورشید در روز نیاز دارد. این گیاه نور پنجره را ترجیح می‌دهد.

آبیاری: بهتر است در فصل تابستان و بهار گیاه خود را آبیاری کنید تا خاک دائماً مرطوب باشد. به یاد داشته باشید که گیاه یشم شما نباید غرقاب شود. به همین دلیل از درست و بی نقص بودن زهکشی خاک خود مطمئن شوید.

خاک: خاک مناسب برای گیاه یشم زهکشی خوبی دارد و کمی اسیدی خواهد بود.

کاکتوس افوربیا و انواع کاکتوس بدون تیغ

Euphorbia گیاهی است که اغلب به عنوان کاکتوس آفریقایی شناخته می‌شود. این گیاه گونه‌های مختلفی دارد و می‌توان از آن به عنوان گیاه زینتی استفاده کرد. Euphorbia نوع دیگری از کاکتوس‌های بدون تیغه است. کاکتوس‌ها اغلب بدون برگ هستند، اما این گیاه دارای برگ‌های زیبا و شفافی است که Euphorbia را از سایر کاکتوس‌ها متمایز و بسیار جالب می‌کند.

کاکتوس افوربیا

شرایط نگهداری افوربیا

نور: این گیاه به نور زیادی نیاز دارد، اما قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور زیاد می‌تواند مضر باشد. به همین دلیل به میزان نور مورد نیاز گیاه خود توجه ویژه‌ای داشته باشید.

آب: این گیاه مقاومت بالایی به خشکی دارد و از آنجایی که به عنوان یک گیاه گوشتی شناخته می‌شود، به آبیاری کمی نیاز خواهد داشت. در طول فصل رشد که شامل بهار و تابستان می شود، بهتر است هفته‌ای یک بار گیاه افوربیا خود را آبیاری کنید و آن را مرطوب نگه دارید. به یاد داشته باشید که آبیاری بیش از حد این گیاه می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه آن شود.

خاک: خاک مورد نیاز افوربیا دارای زهکشی خوبی است. معمولاً بهترین خاک برای این گیاه ترکیبی از خاک برگ و ماسه یا ماسه و پیت ماس ​​است.

کاکتوس مرغ

کاکتوس مرغ که به آن گیاه پای عروس نیز می‌گویند یکی از گیاهان کوچکی است که به دلیل نگهداری ساده و فضای کمی که اشغال می‌کند توجه افراد را به خود جلب می‌کند. این مورد یکی از انواع کاکتوس‌های بدون تیغه است که در برابر خشکی مقاوم بوده و سال‌ها زنده می‌مانند.

کاکتوس مرغ

شرایط نگهداری کاکتوس مرغ

نور: این گیاه در آفتاب کامل یا نیمه سایه رشد می‌کند و رنگ مناسب شاخه‌ها و برگ‌ها در آفتاب کامل رخ می‌دهد.

آبیاری: این گیاه به خشکی مقاوم است. توجه داشته باشید که پس از انتقال گیاه به گلدان جدید به آن آب کافی بدهید تا زنده بماند و به خوبی رشد کند. بهتر است قبل از آبیاری گیاه، خاک خشک شود.

خاک: کاکتوس مرغ در خاک ضعیف و شنی به خوبی رشد می‌کند. نیاز اصلی خاک این گیاه زهکشی خام است. به یاد داشته باشید که اگر خاک گیاه شما سنگین باشد، آب آن به خوبی تخلیه نمی‌شود.

کاکتوس کریسمس

کاکتوس کریسمس

گیاه کاکتوس کریسمس با نام علمی Schlumbergera truncate یکی از گیاهان گلدار است که به دلیل وجود ساقه و گل‌های تازه با رنگ‌های قرمز، بنفش، زرد و سفید بسیار محبوب است.

شرایط نگهداری کاکتوس کریسمس

نور: این گیاه را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار ندهید، چرا که  به نور فیلتر شده نیاز دارد.

آبیاری: بهتر است در زمانی که گیاه در حال رشد است، خاک را مرطوب نگه دارید، اما از خیس کردن بیش از حد گیاه خودداری کنید. پس از گلدهی گیاه، می‌توانید مقدار آبیاری را کمی کاهش دهید تا گیاه در بهار دوباره رشد کند.

خاک: این گیاه به خاکی با تخلخل بیشتر نیاز دارد. به همین دلیل ترکیب ماسه و پیت ماس ​​یا کوکوپیت را توصیه می‌کنیم.

بهترین کود افزایش تناژ گندم

گیاه کاکتوس

کاکتوس گورو

گیاه گورو ساکولنت زیبا یا گورو کاکتوس یکی دیگر از ساکولنت‌های بدون تیغه است که به دلیل ظاهر زیبا و متفاوت بسیار جذاب است. نام علمی این گیاه Senecio rowleyanus است و از گیاهان آبدار محسوب می‌شود. ساکولنت‌ها تا 2 متر رشد می‌کنند و به اشکال مختلف مانند دانه‌های تسبیحی، بیضی و … دیده می‌شوند.

انواع کاکتوس بدون تیغ

کاکتوس ها یکی از گیاهان خارق العاده هستند. اکثر مردم را ترجیح می دهند آنها  در داخل منزل نگهداری کنند. با مراقبت مناسب کاکتوس شما می تواند چندین سال عمر داشته باشد.

اگر تمایل  دارید این گیاه زیبا را داشته باشید توصیه می کنم این مقاله را مطالعه کنید.

برخی از انواع کاکتوس های بدون تیغ

  • کاکتوس ساگوارو

این گونه خاص که به نام Carnegiea gigantea نیز شناخته می شود، می تواند تا ارتفاع بیش از 12 متر رشد کند. ساگوارو بومی کشور  مکزیک است.

طول عمر آن تقریباً 150 سال است، گلدهی آن بین ماه  آوریل و ژوئن شروع می شود. گل ها بعد از غروب آفتاب باز می شوند و در اواسط بعد از ظهر بسته می شوند.

حدود ده سال طول می کشد تا ساگوارو به ارتفاع 1 اینچ برسد، میوه آنها قرمز رنگ است ، در ماه ژوئن رسیده و قابل مصرف می باشد.

  • کاکتوس بال فرشته

کاکتوس بال فرشته با نام علمی Bunny Ears  بومی شمال و مرکز مکزیک است، این نوع کاکتوس  یک درختچه متراکم است که معمولاً 40 تا 60 سانتی متر ارتفاع دارد. ساقه ها بین 6 تا 15 سانتی متر طول و 4 تا 12 سانتی متر عرض دارند.

خار ندارد، اما در عوض دارای گلوکیدهای زرد یا سفید است که 2 تا 3 میلی متر  در هم ریخته هستند، این گلوکیدها نازکتر از موهای انسان هستند و  باعث تحریک پوست  می شوند.

کاکتوس بال فرشته فاقد برگ یا ساقه مرکزی است، اما دارای بخش های جداگانه ای است که بدن کاکتوس را در خود جای داده است. بخش ها به صورت جفت رشد می کنند که رشد شبیه گوش های خرگوش است.

  • کاکتوس دم موشی

بومی مکزیک است، می توان آن را در داخل منزل یا در گلخانه پرورش داد،  این یک گونه کاملاً متمایز است که ساقه های دنباله دار بلند آن منشعب می شوند و حدود 1-2 متر طول و 8-24 میلی متر ضخامت دارند.

کاکتوس دم موشی  در بهار و تابستان گل می دهد وگلها به رنگ قرمز، بنفش، صورتی یا نارنجی است.

کاکتوس دم موش به دلیل ساقه های دنباله دار در گلدان های آویز پرورش داده می شود، تکثیر آن با قلمه آسان است زیرا ساقه ها به سرعت رشد می کنند.

نور کامل برای این گونه ضروری است، در طول تابستان، زمانی که کاکتوس در حال شکوفه دادن است، مطمئن شوید که خاک گلدان مرطوب است.  در طول زمستان، وقتی خاک خشک شد آبیاری لازم است .

در تابستان، بهار و اوایل پاییز دمای اتاق  برای آن مناسب است. اما در طول زمستان، کاکتوس را در یک محیط مناسب تر نگه دارید.

  • کاکتوس کریسمس

کاکتوس کریسمس در نزدیکی کریسمس رشد می کند، دارای شاخه های آویزان است به رنگ  سبز و صاف که ارتفاع آن حدود 3 فوت است.

گلهای آن  به رنگ قرمز، یاسی، زرد، صورتی و سفید هستند، این کاکتوس بومی مناطق ساحلی برزیل است و آب و هوای مرطوب را ترجیح می دهد.

کاکتوس کریسمس به  مراقبت نیاز دارد  تا نوک برگ ها شروع به رشد کنند و جوانه ها در زمان کریسمس به گل های زیبا تبدیل می شوند .

کاکتوس کریسمس در نور طبیعی خوب عمل می کنند،  هر 3-4 هفته به آنها آب دهید. فقط زمانی آبیاری کنید که  خاک گلدان شما خشک شود،  هنگام گلدهی به آب بیشتری نیاز دارد.

نوع خاکی که استفاده می کنید باید حاوی مواد برگ و بقایای خاک و برگ  باشد، در صورت تمایل به تکثیر 2-3 ماه پس از گلدهی این کار را انجام دهید.

  • کلاه اسقف

این گونه به عنوان کلاه اسقف یا کاکتوس ستاره ای  نیز شناخته می شود، بومی ارتفاعات شمال شرقی و مرکزی مکزیک است.

نام علمی آن Astrophytum myriostigma است، به معنای  گیاه ستاره است. از نظر فیزیکی، حدود سه تا هفت دنده عمودی دارد که شکل ستاره مانند آن را در جوانی مشخص می کند. با بالغ شدن، ممکن است تعداد دنده ها افزایش یافته و استوانه ای تر شوند.

ارتفاع کاکتوس  کلاه اسقف به حدود 70 تا 100 سانتی متر و قطر 10 تا 20 سانتی متر می رسد. گل آن  در بالای کاکتوس ظاهر می شود و قطر آن معمولاً حداکثر 2 اینچ است.

کاکتوس در اوایل بهار شکوفا می شود. یک یا چند گل تولید می کند و معمولا رنگ آن ً زرد مایل به کرم با پایه قرمز یا نارنجی است،  گلدهی آن می تواند تا شش سال طول بکشد. هر یک از گل های آن پس از هر دو روز شکوفا می شود.

گیاهان جوان، کلاه اسقف  به نور خورشید زیاد نیاز ندارد،  به همین دلیل که  نگهداری آن در داخل خانه عالی است.

این نوع کاکتوس ها به آب زیادی نیاز ندارند. فقط در تابستان به دفعات آبیاری کنید و در زمستان به هیچ وجه از آبیاری خودداری نکنید.

  • El Epiphyllum oxypetalum

به کاکتوس  بانوی شب مغروف است ، نوعی کاکتوس بدون خارهای اپی فیت است که ساقه های صاف و به رنگ سبز ایجاد می کند. این نوع کاکتوس می توانند حدود 1 متر طول داشته باشند و گلهای سفید بزرگ از آرئولهای آنها بیرون می آیند.

این گل ها 25 سانتی متر قطر دارند، بنابراین یکی از بزرگ ترین گل ها از کل خانواده کاکتوس ها  هستند. علاوه بر این،  گلهای انها  بسیار معطر هستند،  در هنگام غروب در بهار و تابستان باز می شوند.

به سرعت رشد می کند و می توانید آن را هم در گلدان یا در باغ کنار درخت بکارید.

  • Hatiora gaertneri

Hatiora gaertneri معروف به کاکتوس عید پاک، گونه ای بوته ای است که ساقه های آویزان به رنگ سبز و به طول 70-80 سانتی متر ایجاد می کند. نوعی کاکتوس بدون خار است که با این وجود در بهار و تابستان گلهای زیبایی می دهد که به رنگ قرمز هستند و بین 4 تا 7 سانتی متر قطر و 4 سانتی متر طول دارند.

باید آن را در مکانی روشن قرار دهید، اما ترجیحاً از قرار گرفتن در معرض مستقیم خورشید اجتناب کنید زیرا ممکن است در ساعات مرکزی روز بسوزد.  سرما  را تحمل می کند اما یخنبدان برای آن مناسب نیست.

  • ریپسالیس باسیفرا

کاکتوس ریپسالیس  که به نام دارواش کاکتوس یا Rhipsalis baccifera شناخته می‌شود،  کاکتوس آویزان است، ساقه‌های سبز استوانه‌ای شکل بدون خار به طول یک متر ایجاد می‌کند.

به همین دلیل به عنوان یک گیاه آویز، چه در گلدانی که از سقف آویزان شده و چه در بالکن، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. اگر هوا گرم باشد با سرعت نسبتاً سریعی رشد می کند و در بهار گل می دهد.

همچنین می توانید آن را در سایه قرار دهید، اما مهم است نور زیادی وجود داشته باشد،  البته اگر دما به زیر صفر درجه رسید باید آن را درمنزل نگهداری  کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366