105210

خرید کود

 خرید کود کشاورزی : گیاهان یکی از مهم ترین منابع تغذیه برای ما انسان‌ها می‌باشند، در واقع می‌توان گفت درصد زیادی از تغذیه انسان‌ها بستگی به گیاهان دارد و از آن‌ها تامین می‌شود. بنابراین پرورش صحیح گیاهان خوراکی برای انسان ها بسیار مهم می‌باشد، چراکه با پرورش مناسب، محصولات با کیفیت تری به دست می آیند. کیفیت محصولات برای سلامت انسان‌هایی که از آن‌ها تغذیه می‌کنند بسیار حائز است، در واقع تاثیر مستقیم بر روی سلامت انسان‌ها دارد. پرورش مناسب و توجه به تغذیه مناسب زمین های کشاورزی علاوه بر کیفیت بهتر محصول نهایی، افزایش در تولید محصول را نیز در برخواهد داشت که این موضوع در کشور ایران که جمعیت آن رو به افزایش است و در حال حاضر تحریم‌های سنگینی را متحمل می‌شود بسیار اهمیت دارد.
 بنابراین برای افزایش کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی زراعی و باغی، باید اصول فنی و تکنیکی تغذیه گیاهان، رعایت و به کار برده شوند. برای تغذیه مناسب گیاهان لازم است که کشاورزان و باغدارا اطلاعات کامل وجامعی راجع‌به جزئیات نیازهای گیاه،از جمله  آب و خاک و مواد مغذی نظیر انواع کود داشته باشند.

خرید کود
خوب است بدانید که عملکرد گیاه کاملا وابسته به نوع گیاه، خاک آن و آبی است که برای آبیاری استفاده می‌شود و این سه مورد با هم ارتباط تنگاتنگی دارند و برای عملکرد بهتر نیاز به شناخت کامل هر سه این موارد می‌باشد.
شناخت گیاه به این معنی است که کشاورز باید بداند ساختار گیاهی که پرورش می‌دهد چگونه است و بر این اساس، بداند در زمان کاشت گیاه، نگهداری آن و برداشت محصول از آن، گیاه به چه عناصری نیاز دارد تا عملکرد بهتری در هر مرحله داشته باشد. به عنوان مثال درختان میوه، در زمان رسیدن میوه‌ها نیاز به آنزیمی به نام پکتولیت دارند. روی پکتات روی کلسیم موجود در میوه‌ها اثر می‌گذارد و باعث نرم شدن آنها می‌شود.
همچنین خوب است بدانید که تنها نقش آب در آبیاری گیاهان، سیراب کردن گیاه نمی‌باشد و این تنها بخش بسیار کوچکی از نقش آن است. آب و ترکیبات آن اهمیت زیادی در رشد گیاهان و میوه ها دارند. تمام واکنش‌های حیاتی و بیولوژیکی گیاهان کاملا به آب وابسته است. اغلب خواص حیاتی گیاه نیز به خواص فیزیکی و شیمیایی آب بستگی دارد. آب به عنوان عنصر اصلی ترکیب شونده در واکنش‌های بیوشیمیایی گیاه عمل می‌کند. همچنین نقش زیادی در فتوسنتز گیاه نیز دارد. نقش دیگری که آب در رشد گیاهان ایفا می‌کند نقشی همانند خون است، یعنی عهده دار حمل و نقل مواد در قسمت‌های مختلف گیاهان است. حال شما به بدن انسان و خون جاری در آن فکر کنید. می‌بینید که کمبود هر ماده‌ای در بدن یعنی کمبود آن ماده در خون که از راه آزمایش خون تشخیص داده می‌شود و همچنین آن ماده به خون تزریق می‌شود.
 گیاهان نیز دقیقا همین ساختار را دارند. پس بخش عظیمی از تغذیه گیاه به آب آن و ترکیباتی که در آن وجود دارد، بستگی دارد. بنابراین کشاورزان و باغداران بایستی با آزمایش آبی که با آن محصولات خود را آبیاری می‌کنند، متوجه کمبودهایی که در آن وجود دارد شده و برای اصلاح آن‌ها اقدام کنند.

کود با کیفیت
برای شناخت خاک مناسب برای رشد گیاه نیز می بایست ابتدا به شناخت گیاه و عناصری که برای رشد آن نیاز است، پرداخت. پس از تشخیص عناصر موردنیاز گیاه، خاک آن مورد آزمایش قرار می‌گیرد و کمبودهای آن مشخص می‌شود. که در این مورد نیز کشاورز و باغدار بایستی برای رفع این کمبودها اقدام کنند. ترکیبات خاک بیشتر متشکل از عناصری مانند سیلیسیم، آلومینیوم، آهک و اکسیدهای آهن می‌باشد. اما ترکیبات مورد نیاز گیاهان کاملا با این‌ها فرق می‌کند و شامل کربن، اکسیژن، هیدروژن، ازت، فسفر، گوگرد و پتاسیم هستند. گیاهان بخشی از مواد موردنیاز خود را از خاک می‌گیرند، بنابراین خاک آن‌ها باید مواد نام برده را داشته باشد تا گیاه بتواند از آن تغذیه کند.
حال که گیاه و آب و خاک آن و عناصر لازم  و کمبودهای آن‌ها شناخته شدند، کشاورز و باغدار برای عملکرد بهتر و زراعت و باغداری خود چه کاری باید انجام بدهند؟ این کمبودها اصلا جای نگرانی ندارد و اصلاح شدنی هستند. با توجه به اینکه در برخی خاک‌ها به طور مکرر کشت انجام می‌شود امکان کم شدن و حتی تمام شدن املاح خاک وجود دارد. همچنین آبی که برای آبیاری گیاهان استفاده می‌شود، به این دلیل که امروزه بیشتر از چاه‌های عمیق تامین می‌شود، تمام عناصر و املاح موردنیاز را ندارند. به همین دلیل کمبود مواد معدنی و آلی موردنیاز گیاهان یک امر طبیعی اما اصلاح و رفع آن‌ها امری واجب، مهم، لازم و ضروری است. متخصصان برای این کار کودهای کشاورزی زراعی و باغی را تولید کرده‌اند که کشاورزان و باغداران محترم می‌توانند این کودها را تهیه و استفاده کنند و دیگر نگران کمبودهای آب و خاک و در نتیجه آن تغذیه نامناسب گیاهان نباشند.

در ادامه این مقاله همراه ال کود باشید تا کودها، انواع کودها، بهترین کودها و کود مورد استفاده برای گیاهان مختلف را به شما معرفی کنیم.

کود درخت

کود چیست؟

کودها موادی طبیعی یا غیرطبیعی هستند که به گیاهان و یا خاک آن‌ها اضافه می‌شوند تا عناصری مغذی که گیاه برای رشد به آن‌ها نیاز دارد را تامین کنند. استفاده از کودها برای اینکه خاک دچار کمبود مواد غذایی متعدد نشود، بسیار مفید و ضروری می‌باشد. به عبارت دیگر، کود مکمل غذا و مولتی ویتامین برای گیاهان است که کشاورزان و باغداران، برای تولید محصولات بیشتر و تقویت آن‌ها و تغذیه خاک از آن‌ها استفاده می‌کنند.
گیاهان موجوداتی زنده هستند که رشد می‌کنند و برای رشد نیاز به عناصر غذایی مختلف دارند، آنها نیازهای خود را از خاک تامین می‌کنند. اما زمانی که خاک تمامی عناصر موردنیاز گیاه را به مقدار لازم ندارد و پاسخگوی نیازهای گیاه نمی‌باشد، این مواد غذایی به خاک یا مستقیما به خود گیاه اضافه می‌شوند. ماده مغذی که در این موارد استفاده می‌شود کودها هستند که در صورت اضافه شدن به خاک، از طریق ریشه گیاه جذب می‌شوند و به آن می‌رسند.

همانطور که در بخش قبلی نیز گفته شد به دلیل استفاده مکرر از زمین‌های کشاورزی و عدم استراحت و تجدید قوای آن‌ها، امروزه شاهد کمبودهای بسیار زیادی در خاک‌های کشاورزی کشورمان هستیم که در صورت رفع نشدن این کمبود، برداشت مطلوب محصول امکان‌پذیر نمی‌باشد. همچنین با افزایش جمعیت، نیاز به تولید محصول بیشتر می‌باشد. حال برای رفع این مشکلات یا باید سطح زیر کشت را افزایش دهیم و یا خاک و زمین را تقویت کنیم تا حاصلخیزی و توان آن بیشتر شده و پاسخگوی تمام نیاز ما باشد.
 از آنجاییکه افزایش سطح زیر کشت دشوار است اجبار کشاورزان بر این است که زمین را تقویت کرده و از همان سطح برای تولید محصول بیشتر و بهتر استفاده کنند. بنابراین توجه به توان حاصلخیزی خاک‌ها و چگونگی تقویت خاک برای دستیابی به تولید پایدار، امنیت غذایی و حفظ محیط زیست بسیار اهمیت دارد. حاصلخیزی خاک که فاکتور مهم و کلیدی در برقراری امنیت غذایی و کشاورزی پایدار می‌باشد.
حاصلخیزی یعنی توان کیفی خاک برای تامین عناصر غذایی به مقدار کافی و در توازن مطلوب برای رشد گیاهان. در میان عوامل موثر در حاصلخیزی خاک و تغذیه گیاه، کود همچنان مهم‌ترین عامل در جهان است. تحقیقاتی که در طول سه دهه گذشته انجام شده است نشان می‌دهد که بیشتر از 55 درصد افزایش تولیدات کشاورزی مرهون مصرف کودهای شیمیایی بوده است.
هدف اصلی استفاده از کود فراهم کردن عناصر غذایی به نسبت متعادل به منظور اطمینان از دستیابی به عملکرد اقتصادی و تولید محصول سالم می‌باشد. هدف دیگر آن مصرف کود متناسب با پتانسیل مزارع مناطق مختلف در جهت رسیدن به حداکثر کارایی مصرف کود، تلفیق کاربرد کودهای شیمیایی، آلی و بقایای گیاهی و به حداقل رساندن آسیب‌های زیست محیطی از طریق جلوگیری از مصرف بی‌رویه کودها، تخریب خاک‌ها آلودگی به عناصر سنگین می‌باشد. برای استفاده از کودها باید تشخیص بدهید که گیاه و خاک چه در چه عناصری کمبود دارند و پس از آن اقدام به تهیه کود مناسب نمایید. در ادامه همراه ال کود باشید با شما را برای تشخیص کمبودها راهنمایی کنیم.

خرید کود آهن با کیفیت

ملاک‌های تشخیص وضعیت عناصر غذایی در خاک و گیاه و ارزیابی نیاز غذایی گیاه و خرید کود 

اصولا ملاک‌های تشخیص کمبودهای زمین یا گیاه  به دو شیوه مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می‌شوند. در روش مستقیم تشخیص نیاز غذایی گیاهان، بر اساس انجام آزمایشات کودی در مزرعه و با در نظر گرفتن فاکتورهایی مثل عملکرد و کیفیت محصول انجام می‌شود. در روش تشخیص غیرمستقیم، نیاز غذایی بر اساس علائم کمبود عناصر غذایی در گیاه، تجزیه گیاه و تجزیه خاک تعیین می‌شود. برای تشخیص بر اساس تجزیه گیاه، ابتدا غلظت عناصر غذایی در اندام‌های مختلف گیاه، اندازه‌گیری می‌شود. پس از اندازه‌گیری غلظت‌ها روش‌های مختلفی هستند که می‌توان با آن‌ها تشخیص داد چه عناصری برای رشد بهتر گیاه نیاز هستند. برای تشخیص برا اساس تجزیه خاک، ابتدا غلظت عناصر غذایی در نمونه خاک با استفاده از عصاره گیرهای شیمیایی اندازه‌گیری می‌شود. سپس برای ارزیابی این نتایج و تشخیص کمبودها، روش‌های مختلفی استفاده می‌شوند. این مراحل برنامه آزمون خاک نامیده می‌شوند و  پس تفسیر نتایج آزمون خاک، نوع کود برای استفاده توصیه می‌شود.

بررسی‌های کلی از وضعیت خاک‌های کشور نشان می‌دهد که میزان کربن آلی 7/55 درصد خاک‌های کشور، کمتر از 1 درصد بوده که این نشان‌دهنده ناپایداری در حاصلخیزی خاک‌ها می‎باشد. میزان فسفر 2/70 درصد خاک‌های کشور، کمتر از 15 میلی‌گرم در کیلوگرم می‌باشد که این یعنی کمبود فسفر. میزان پتاسیم 6/33 درصد خاک‌های کشور کمتر از 200 میلی‌گرم در کیلوگرم است که در پتاسیم نیز با کمبود مواجه هستیم. میزان آهن 5/45 درصد خاک‌های کشور کمتر از 5 میلی‌گرم در کیلوگرم می‌باشد. میزان روی 1/55 درصد خاک‌های کشور کمتر از 75/0 میلی‌گرم در کیلوگرم می‌باشد. میزان منگنز 7/20 درصد خاک‌های کشور کمتر از 4 میلی‌گرم در کیلوگرم می‌باشد. میزان مس 27/13 درصد خاک‌های کشور کمتر از 75/0 میلی‌گرم در کیلوگرم می‌باشد. طبق این آمار به طور کلی بیش از 50 درصد خاک‌های کشور دچار کمبود یک یا چند عنصر غذایی می‌باشند. فقر مواد آلی و به تبع آن کمبود نیتروژن به عنوان گلوگاه رشد از جمله مهم‌ترین موانع پایداری حاصلخیزی خاک‌ها  و تولید پایدار هستند. بعد از تشخیص و ارزیابی وضعیت عناصر غذایی در گیاه و خاک برای دستیابی به توصیه بهینه، راهبردهای مختلفی وجود دارد که متناسب با شرایط اقلیمی، خاک‌ها و مدیریت‌های زراعی و ملاحظات اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی بکار گرفته می‌شوند.

خرید کود NPK202020

انواع کود و خرید کود

همانطور که تمام موجودات زنده برای رشد و زندگی نیازها و احتیاجاتی دارند، گیاهان نیز برای رشد و مطلوب و محصول بهتر احتیاجات ویژه‌ای دارند. نیازهایی که گیاهان دارند برای رشد خوب و متناسب باید به گونه‌ای تامین شوند به به صورت مساوی و متعادل در اختیار گیاه قرار بگیرند. استفاده بیش از اندازه عنصری که گیاه به آن نیاز دارد نه تنها برای گیاه مفید نیست بلکه زیان‌آور است. بنابراین زیست شناسان عاملی معرفی کرده‌اند به نام عامل محدود کننده. عامل محدود کننده به صورتی است که تمام نیازها و احتیاجات گیاه برطرف شود و تنها یک عنصر به مقدار کافی تامین نشود، همان عنصر عامل محدود کننده است و مانع رشد مطلوب گیاه می‌شود. ترکیب کودها به گونه‌ای است که تمام عناصر را به صورت مساوی و متعادل دارند و به گیاه می‌رسانند. در قسمت‌های قبلی در مورد عناصری که می‌تواند موردنیاز گیاه باشد و کمبود این عناصر و راه‌های تشخیص این کمبودها صحبت شد. برای هر عنصری کود مخصوص به  همان عنصر تولید شده است که کشاورز و باغدار می‌توانند بعد از تشخیص آن را تهیه کرده و استفاده کنند. کودهایی نیز تولید شده‌اند که به آن‌ها کود کامل گفته می‌شود و تمام عناصر گفته شده را دارند.
به صورت کلی کودها به سه دسته کودهای آلی یا ارگانیک، کودهای زیستی یا بیولوژیک و کودهای شیمیایی یا معدنی تقسیم می‌شوند.

خرید کود شیمیایی

خرید کود های آلی 

کودهای آلی که به آن‌ها کود طبیعی یا ارگانیک نیز می‌گویند، کودهایی هستند که پایه بیولوژیک و زیستی دارند و از مواد زنده تولید و تشکیل می‌شوند. این کودها دارای منشا طبیعی هستند و هیچ ماده افزودنی و مصنوعی در ترکیب آن‌ها وجود ندارد. این مواد بازمانده مواد زنده و موجودات زنده هستند و کربنی نیز هستند. کودهای آلی منبع عالی مواد مغذی موردنیاز گیاهان هستند و باعث افزایش قابلیت جذب عناصر غذایی مختلف، به رشد گیاهان کمک کرده و محصولات را افزایش می‌دهد.
عناصر موجود در این نوع کودها قابل اندازه‌گیری نیستند و اثر آن‌ها به آهستگی و در طولانی مدت مشخص می‌شود. این کودها به مرور زمان خاک را غنی می‌کنند و بهترین مزیت آن‌ها این است که می‌توان آن‌ها را در خانه تولید کرد. در واقع هر ماده‌ای که توسط میکروب‌ها تجزیه شود کود آلی می‌باشد. کودهای آلی به دلیل تغییرات فیزیکی که در خاک ایجاد می‌کنند دارای ارزش بالایی هستند. کودهای آلی شامل ضایعات گیاهان در زمین های کشاورزی، فضولات حیوانی، کمپوست و فاضلاب تصفیه شده یا بیوسالید می‌باشد.
از جمله کودهای ارگانیک، کودهایی با ترکیب بقایای گیاهان و فضولات حیوانات می‌باشند که بسیار پرکاربرد بوده و تاثیر فوق‌العادی‌ای در رشد گیاهان و تقویت خاک دارند. کودهای آلی بر اساس ترکیباتشان شامل چهار نوع کود حیوانی، کود سبز، کود گیاهی و  کود کمپوست می شوند. موارد مصرف کودهای آلی عبارتند از تقویت زمین سبزی‌ها برای رشد بهتر، چمن‌ها برای سرسبزی بیشتر آن‌ها و افزایش گل‌دهی درختان. همچنین برای دانه‌هایی که تازه کاشته شده‌اند، گیاهان بالغ و جوان مصرف این نوع کود بسیار مناسب می‌باشد.

خرید و فروش کود کمپوست

خرید کود حیوانی

اولین بار و گذشته‌های دور کشاورزان فهمیدند که در مکان‌هایی که فضولات حیوانات وجود دارند، گیاهان در این مکان‌ها رشد بهتری دارند و از آن زمان به بعد از فضوالات حیواناتی مثل گاو، مرغ، گوسفند و اسب به عنوان کود حیوانی استفاده می‌شده است. کودهای حیوانی علاوه بر اینکه مواد موردنیاز گیاهان را تامین می‌کنند، برای افزایش نفوذپذیری خاک و نگهداری آب در خود، هوادهی خاک، افزایش فعالیت‌های بیولوژیکی خاک و همچنین بالابردن PH مناسب هستند. کودهای حیوانی دارای حجم وسیعی از مواد غذایی و آلی باقی مانده هستند که خاک را غنی می‌کنند و به همین دلیل همیشه از زمان گذشته با به حال مورد توجه کشاورزان و باغداران قرار گرفته‌اند.
کود حیوانی مرغوب کودی است که کاملا پوک، پوسیده و نرم شده باشد. برای رسیدن به کود حیوانی مرغوب بایستی، مدت زمان زیادی آن‌ را نگهداری کرده تا پوسیده شده برای جذب توسط ریشه گیاه آماده شود. اگر کودهای حیوانی را به صورت تازه استفاده کنید، علاوه بر اینکه بوی بدی ایجاد می‌کنند، تخم حشرات و بذر علف‌های هرز موجود در آن‌ها به زمین می‌آید و مضر است. نشانه کود حیوانی مرغوب، رنگ تیره و بدون بو بودن آن است.
از کودهای حیوانی زمانی استفاده می‌شود خاک بسیار فرسوده و فقیر باشد، برای اصلاح خاک‌های سبک و افزایش کیفیت خاک‌های سنگین و همچنین برای تقویت گیاهان باغچه‌ای این نوع کود به کار برده می‌شود.
زمان مناسب استفاده از کودهای حیوانی، اوایل بهار، اواخر پاییز و اواخر زمستان می‌باشد. در صورتی که در فصل پاییز از کود حیوانی استفاده شود، در زمستان برف و بارانی که باریده می‌شود باعث بهتر پوسیده شدن کود می‌شوند و کود بهتر و راحت‌تر در اختیار گیاه قرار می‌گیرد و جذب ریشه آن می‌شود.
روش استفاده از کودهای حیوانی به این صورت است که در ابتدا بایستی تمام کود به صورت یکنواخت در تمام سطح زمین پخش شود و سپس توسط بیل زیر و رو شود تا کاملا با خاک مخلوط شوند. بعد از این کار سطح زمین را مجددا صاف و مسطح کرده و محصول موردنظر که به صورت نشاء و یا بذر می‌باشد کاشته می‌شود. در باغ‌ها بهترین روش برای کوددهی، روش چالکود می‌باشد.

نقش کود اوره

خرید کود سبز

کود سبز در واقع کود نیست و یک روش است که شرایط بهتری را برای کاشت محصول موردنظر فراهم می‌کند. این روش یک روش قدیمی است که استفاده زیادی از آن می‌شده است. امروزه نیز از این روش استفاده می‌شود. روش کود سبز به این صورت است که قبل از اینکه محصول اصلی کاشته شود، یک نوع گیاه دیگر کاشته می‌شود و زمانی که آن گیاه سبز می‌شود آن‌ را برداشت می‌کنند. گیاهی که کاشته می‌شود باید ویژگی‌های خاصی مانند نیاز کم به آب و املاح خاک، رشد سریع و شاخ و برگ پر داشته باشد تا باعث سبزینگی بیشتر شود. در واقع هیچ محصولی این گیاه برداشت نمی‌شود و تنها هدف کاشت آن مهیا کردن شرایط و خصوصیات فیزیکی خاک برای کشت محصول اصلی می‌باشد.
گیاهانی که به عنوان کود سبز شناخته می‌شوند، معمولا به مدت زمان مشخصی پرورش داده می‌شوند و بعد سبز شدن یا کمی بعد از گل دادن، شخم زده می‌شوند تا با خاک ادغام شوند و یا اینکه برداشت می‌شوند و ریشه آن‌ها در خاک می‌ماند. استفاده از روش کود سبز برای سیستم‌های کاشت سالانه ضروری است. در حقیقت کود سبز ماده غذایی به خاک اضافه نمی‌کند، بلکه به دلیل عدم برداشت محصول از آن و شخم زدن گیاه با خاک، تمام مواد مغذی که در خود ذخیره کرده است را دوباره به خاک می‌دهد که برای کشت یک محصول دیگر در همان خاک بسیار مفید می‌باشد.
استفاده از کودهای سبز مزایای زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به تامین مواد آلی خاک و گیاه، افزایش ازت در خاک و جلوگیری از فرسایش خاک اشاره کرد. همانطور که میدانید ازت یکی از عناصر مهمی است که گیاهان برای رشد بهتر به آن نیاز دارند. منظور از جلوگیری از فرسایش خاک نیز به این صورت است که در ماه‌هایی از سال که محصولی کشت نمی‌شود می‌توان با کاشت گیاهانی که ویژگی‌های کود سبز را دارند علاوه بر تولید کود سبز از فرسایش خاک نیز جلوگیری کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اینترنتی کود سبز با کارشناسان ما در ال کود تماس حاصل فرمایید.

قیمت کود فسفیت پتاسیم

خرید کود کمپوست

کمپوست یک روش بازیافت قدیمی و کهن است که زباله‌های شهری، لجن، فاضلاب و مواد دیگری که تجزیه می‌شوند را به عنوان کود در زمین‌های کشاورزی استفاده می‌کنند. کمپوست که به آن پوسال نیز می‌گویند، ترکیبی است از پسماند‌های گیاهی و حیوانی که در طول فرایندهای خاص و در شرایط مختلفی به وجود می‌آیند. این نوع کود برای کنترل فرسایش خاک‌ها، پوشش دفن زباله‌ها، ساخت و ساز تالاب‌ها، استفاده در باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی استفاده و کاربردهای فراوانی دارند و یک نوع آفت کش نیز هستند.
فرایند تولید کود کمپوست بسیار ساده است و افراد با تجربه در خانه‌های خود، کشاورزان و باغداران در زمین‌های کشاورزی و باغ‌های خود و امروزه به شکل صنعتی نیز انجام می‌شود. میکروارگانیسم‌های هستنده که توانایی شکستن مولکول‌های بزرگ مواد آلی را دارند و کمپوست نیز از طریق فعالیت‌های بیولوژیکی آن‌ها حاصل می‌شود. کمپوست‎ها دارای مقدار زیادی منیزیوم و فسفات می‌باشند که این عناصر باعث آبرفتی شدن خاک‌های کشاورزی می‌شوند، همچنین جذب مواد مغذی را در خاک سریع‌تر می‌کنند. کمپوست علاوه بر این‌ها عناصر غذایی دیگری نیز دارد که موردنیاز گیاهان می‌باشند و در حقیقت یک خاک کاملا غنی هستند که از آن در باغ‌ها، محوطه‌ها و زمین‌های کشاورزی استفاده می‌شود. مزیت دیگر کمپوست این است که از زباله‌ها تولید می‌شوند. در حال حاضر بیش از 70 درصد زباله‌های شهر تهران، زباله تر است که برای تولید کمپوست مناسب  می‌باشد. زباله‌ها تولید گاز متان می‌کنند که با تولید زباله‌ها به کمپوست از این اتفاق جلوگیری می‌شود.
کمپوست انواع مختلفی دارد که عبارتند از کمپوست حاصل از پسماندهای تر شهرها که در بالا راجع‌به آن‌ها توضیح داده شد، کمپوست سبز که از پسماندهای باغبانی، پسماندهای پارک‌ها و فضاهای سبز که از هرس درختان آن‌ها حاصل می‌شود، ورمی کمپوست و کمپوست قارچ خوراکی.
جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اینترنتی کود یا کمپوست با کارشناسان ما در ال کود تماس حاصل فرمایید.

کودهای شیمیایی

کود شیمیایی که در جریان جنگ جهانی دوم کشف شد در حال حاضر به عنوان اصلی‌ترین و رایج‎ترین کود در بین کشاورزان و باغداران شناخته می‌شود. کودهای شیمیایی نسبت به کودهای دیگر دسترسی آسان‌تری دارند، کار با آن‌ها راحت‌تر است، حجم کمتری دارند و قیمت آن‌ها نیز پایین‌تر است. به همین دلایل بیشتر مورد استقبال مردم قرار گرفته است. ترکیب کودهای شیمیایی، مواد معدنی هستند که به راحتی تجزیه و جذب می‌شوند و به صورت کاملا صنعتی تولید ‌می‌شوند و برای راحتی در استفاده به شکل‌های مختلفی تولید می‌شوند. اشکال کودهای شیمیایی شامل پودر، محلول، گرانول و گاز می‌باشد. این کودهای غیر طبیعی و غیرآلی، از اجزای شیمایی ساخته شده‌اند و مواد مغذی لازم برای گیاهان را دارا می‌باشند. کودهای شیمیایی سریع عمل می‌کنند و برای کشاورزان و باغدارانی که تمایل دارند سریعا زمین و یا باغ خود را تقویت کنند بهترین گزینه می‌باشند. کودهای شیمیایی شامل یک یا چند نوع از عناصر موردنیاز گیاه می‌باشند که بعد از تشخیص اینکه گیاه چه ماده‌ای را و به چه میزانی نیاز دارد، می‌توانید کود شیمیایی که حاوی همان ماده غذایی باشد را تهیه و استفاده کنید.
بعد از استفاده از کودهای شیمیایی در کشاورزی انقلابی در تولید محصولات زراعی به وجود آمد. تولید این کودها امروزه به میزان زیادی می‌باشد زیرا افزایش چشمگیری در افزایش محصولات داشته‌اند. اما باید این نوع کود را به مقدار لازم به گیاه تزریق کرد زیرا استفاده بیش از حد آن باعث زیان رسیدن به گیاه می‌شود. کودهای که حاوی یک عنصر هستند نیز ترکیبات شیمیایی مختلف و درصد خلوص متفاوتی دارند که با توجه به مورد مصرف، زمان کوددهی، اثر بخشی کود و نحوه استفاده از کود تهیه و استفاده می‌شوند.
کودهای شیمیایی، با توجه به موادیی که در آن‌ها به کار رفته‌اند، به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند. کودهای ماکرو المنت و کودهای میکرو المنت. یک نوع کود دیگر نیز هست که به آن کود کامل می‌گویند و درصدهای متناسبی از تمام عناصر موردنیاز گیاه اعم از همه عناصر پر مصرف و عناصر کم مصرف را شامل می‌شود.

عوارض کود اوره

کودهای ماکرو المنت

کودهای ماکرو المنت کودهایی هستند که مواد بکار رفته در آن‌ها عناصر پرمصرف گیاه می‌باشند که شامل ازت، پتاس، منزیم، فسفر و کلیسم هستند که با درصدهای متفاوت در این کودها موجود می‌باشند. برای خرید اینترنتی کودهای ماکرو المنت می توانید به وب سایت ال کود مراجعه کنید.

کود ازت

ازت از عناصر پرمصرف موردنیاز گیاه است که به شکل‌های نیترات، یون آمونیوم و اوره جذب گیاه می‌شوند. اوره از بین این اشکال، متداول‌ترین منبع تغذیه ازت برای گیاه در ایران و مناطق دیگر می‌باشد. نیترات آمونیوم دارای 33 درصد ازت و سولفات آمونیوم که دارای ازت و 24 درصد گوگرد می‌باشند، منابع دیگری هستند که کمبود ازت در گیاهان را برطرف می‌کنند. برای خرید اینترنتی کود ازت می توانید به وب سایت ال کود مراجعه کنید.

کود پتاسیم

کمبود پتاسیم بیشتر در خاک‌های شنی و اسیدی مشاهده می‌شود که برای تامین این عنصر در خاک از سولفات پتاسیم استفاده می‌شود. پتاسیم به طور طبیعی در خاک‌های معمولی وجود دارد و بر اثر تجزیه شدن بقایای گیاهان نیز تولید و به خاک اضافه می‌شود و معمولا در خاک‌های که نامبرده شد شاهد کمبود این عنصر هستیم. به منظور  خرید اینترنتی کود پتاسیم می توانید به وب سایت فروشگاهی ال کود مراجعه کنید.

کود گوگرد

کمبود عنصر گوگرد در خاک‌هایی دیده می‌شود که در معرض شستشوی فراوان قرار می‌گیرند و باید به این خاک‌های گوگرد اضافه شود. با توجه به نوع PH خاک، در خاک‌هایی که اسیدی هستند از سولفات کلسیم یا جیپس که شامل 18 درصد گوگرد و 22 درصد کلسیم است استفاده می‌شود که تا خاک بتواند خاصیت قلیایی پیدا کند. در خاک‌های که PH آن‌ها پایین است، از پودر گوگرد در جهت افزایش PH استفاده می‌شود. جهت خرید اینترنتی کود گوگرد می توانید به فروشگاه آنلاین ال کود مراجعه کنید.

کود کلسیم و منیزیم

کمبود کلسیم و منزیم تنها در مناطقی وجود دارد که مرطوب هستند. از این عناصر در این مناطق برای تغییر PH خاک اسیدی استفاده می‌شود. اگر خاک تنها دچار کمبود کلسیم باشد، برای برطرف کردن این کمبود، از کود فسفر که درصدی کلسیم دارد، استفاده می‌شود. اگر خاک  فقط دچار کمبود منیزیم باشد، برای رفع آن می توان از سولفات منزیم استفاده می‌شود. برای خرید اینترنتی کود کلسیم و منیزیم  می توانید به فروشگاه آنلاین مکمل های کشاورزی ال کود مراجعه کنید.

کود فسفر

اسیدفسفریک یک شکل از فسفر است که برای گیاهان قابل جذب می‎باشد اما از آن به عنوان کود استفاده نمی‌شود. در ترکیب کودهای شیمیایی حاوی فسفر درصدی از اکسید فسفر نیز وجود دارد که برای تثبیت این عنصر در خاک‌های قلیایی کلسیم به آن اضافه می‌شود و در خاک‌های اسیدی آهن و آلومینیوم به آن اضافه می‌شود. کودهای فسفره را بایستی قبل از کاشتن گیاه و در جایی که ریشه گیاه قرار می‌گیرد قرار داد و با توجه به روش‌ کوددهی، مقدار کود استفاده شده، تعداد دفعات مصرف کود و نوع بافت خاک گیاه، مقداری از کودی که در سال اول مصرف می‌شود باقی می‌ماند که برای سال‌های دیگر مناسب است. شکل‌های رایج این نوع کود شیمیایی، مونو پتاسیم فسفات و مونو آمونیوم فسفات می‌باشند. برای خرید اینترنتی کود فسفر می توانید به وب سایت ال کود مراجعه نموده و محصول مورد نظر را به راحتی تهیه کنید.

کودهای مخلوط

عناصری مانند ازت و پتاسیم و فسفر عناصری هستند که بیشتر از باقی عناصر موردنیاز گیاه هستند. بنابراین صنایع کودسازی، کودی تولید کرده که مخلوطی از این عناصر هستند و مقادیر محدودی از این عناصر که درصد آن‌ها روی بسته‌بندی‌های آن‌ها نوشته شده است وجود دارد که با مواد دیگر نیز تشکیل شده‌اند. در برخی کودهای مخلوط درصدی گوگرد نیز به کار رفته است.

کودهای میکرو المنت

کودهای میکرو المنت کودهای هستند که مواد بکار رفته در آن‌ها عناصر کم مصرف گیاه می‌باشند که شامل آهن، منگنز، روی، مس، کلر، مولیبدن و بر می‌باشد. با توجه به شرایطی که خاک مناطق مختلف دارد و همچنین رطوبت خاک ممکن است خاک دچار کمبود این عناصر شود. استفاده از کودهای میکرو نیاز به دقت زیادی دارند، چراکه استفاده بیش از حد آن‌ها موجب مسموم شدن گیاه می‌شود. برخی از این عناصر مانند آهن، منگنز، روی و مس حتی بیشتر از نیاز گیاهان در خاک موجود می‌باشند ولی گیاهان توانایی جذب آن‌ها را ندارند.
به دلیل جذب سخت این عناصر، این مواد به صورت محلول بر روی برگ گیاهان پاشیده می‌شوند و با مخلوط شدن با سم‌های مختلف، در زمان سم پاشی استفاده می‌شوند.

تولید کننده کود مونو آمونیوم فسفات

کودهای زیستی

کودهای زیستی که به آن کود بیولوژیک نیز می‌گویند مواد هستند که باعث حاصلخیزی خاک می‌شوند و دارای مقدار کافی از یک و یا چند نوع از میکروارگانیسم‌های سودمند خاکزی هستند. این کودهای زیستی، می‌توانند عناصر غذایی که در خاک موجود هستند را در یک فرایند زیستی به مواد مغذی مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی دیگر تبدیل کنند و در اختیار ریشه گیاه بگذارند. کودهای زیستی آلودگی ایجاد نمی‌کنند و هزینه کمتری نیز دارند نسبت به کودهای دیگر.
هدف استفاده از کودهای زیستی، تقویت باروری خاک و حاصلخیزی آن و همچنین تامین مواد غذایی موردنیاز گیاه که سالم و غنی باشند، می‌باشد. کودهای زیستی در حقیقت، کیفیت و کمیت محصول را بدون هیچ‌گونه آلوده سازی محیط زیست، افزایش می‌دهند.
مزایای استفاده از کودهای زیستی عبارتند از افزایش مواد آلی خاک و در نتیجه افزایش مواد غذایی موردنیاز گیاه و افزایش تولید محصولات، افزایش قدرت جذب گیاهان برای جذب مواد غذایی، مانع شدن فرسایش خاک، اصلاح شوری خاک با گوگردی که در این نوع کودها وجود دارد.
کودهای زیستی با توجه به میکروارگانیسم‌ها دسته‌بندی‌های مختلفی دارند که شامل ریزاندامگان کارآ، کودهای زیستی قارچی، کودهای زیستی باکتریایی، کودهای زیستی اکتینومیست‌ها و کودهای زیستی جلبکی هستند.

روش تولید سولفات آهن

خرید اینترنتی کود

تا این قسمت از این مقاله راجع‌به پیش‌نیازهایی که برای خرید کود نیاز است صحبت شد. با توجه به اطلاعاتی که در این مطلب داده شده است، کشاورزان و باغدارانی که احساس می‌کنند محصولی که از زمین و باغ آن‌ها برداشت می‌شود، کیفیت و کمیت لازم و مطلوب را ندارند، باید به فکر چاره باشند. برای چاره اندیشیدن برای هر مشکلی ابتدا باید منشا مشکل مشخص شود و سپس به فکر چاره و راه‌حلی برای آن بود. حال برای مشکلاتی که در محصولات زراعی و باغی کشور ما ایران وجود دارد می‌توان گفت که این مشکلات تا حد بسیار زیادی به دلیل کمبود عناصر غذایی موردنیاز گیاه در خاک و آب مصرفی گیاه می‌باشد.
 راه چاره برای این مشکل استفاده از کودها می‌باشد. برای استفاده از کودها باید اول نیاز گیاه و میزان این نیاز تعیین شود و سپس بر اساس این اطلاعات، کود موردنیاز گیاه تهیه و استفاده شود. همانطور که در این مقاله نیز ذکر شده است کودهای قابل استفاده برای رشد بهتر گیاهان و افزایش کیفیت و کمیت محصولات، انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن‌ها منابع مختلفی دارند و برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌شوند و هر کدام عناصر خاصی را دارا می‌باشند.
کودهای آلی یا طبیعی که از مواد طبیعی تشکیل می‌شوند برای رشد گیاهان مناسب هستند اما زمان زیادی برای تولید آن‌ها نیاز است و علاوه بر آن اثر آن‌ها نیز در دراز مدت مشخص می‌شود. کودهای زیستی نیز همانند کودهای آلی برای تولید زمان زیادی لازم دارند.
همچنین این کودها تنها عناصر خاصی را دارند و مقدار این عناصر در آن‌ها مشخص نمی‌باشد و برای گیاهانی که میزان کود مصرفی آن‌ها باید دقیق باشد زیاد مناسب نیستند. اما کودهای شیمیایی این مشکلات را ندارند و به صورت خیلی سریع تولید می‌شوند، به راحتی در دسترس قرار می‌گیرند، استفاده از آن‌ها راحت است و هنچنین سریع جذب گیاه شده و تاثیر خود را می‌گذارند. مزیت دیگر این نوع کودها نسبت به کودهای دیگر این است که عناصر بکار رفته در آن‌‎ها و میزان این عناصر کاملا مشخص است و کشاورز به راحتی و بدون هیچ‌گونه نگرانی می‌تواند کود موردنیاز خود را خریداری کرده و استفاده نماید.
ال کود معتبرترین شرکت در زمینه فروش کودهای شیمیایی می‌باشد که کشاورزان و باغداران محترم می‌توانند با مراجعه به وب سایت ال کود کود موردنیاز خود را خریداری کنند. همچنین امکان مشاوره رایگان نیز در این سایت فراهم شده است که کشاورزان و باغدارانی که برای زمین‌های کشاورزی و باغ‌های خود نگران هستند و نمی‌دانند که چه کودی برای آن‌های مناسب است، می‌توانند در قسمت مشاوره از کارشناسان مجرب ال کود مشاوره بگیرند. این شرکت دارای بهترین کودهای شیمیایی از تمام انواع ذکر شده می باشد.

قیمت سولفات آهن کشاورزی
 تمامی محصولات این شرکت وارداتی‌اند و از نظر کیفیت تضمین شده هستند و در صورت تنها یک بار استفاده از آن‌ها شما شاهد خواهید بود که نتیجه مطلوب خود را می‌گیرید. با توجه به خاک‌های ایران که همانطور که گفته شد 50 درصد آن‌ها با کمبود عناصر غذایی مغذی مواجه هستند و همچنین افزایش جمعیت و نیاز بیشتر به تولید محصولات غذایی با توجه به اینکه امکان افزایش سطح زیر کشت وجود ندارد، در حال حاضر تنها استفاده از کودهای شیمیایی می‌تواند جواب‌گوی این مسائل باشد. بنابراین همیشه و به طور مداوم استفاده از این کودهای شیمیایی لازم و ضروری است. با توجه به اینکه استفاده بیش از حد از کودهای شیمیایی برای گیاهان و محیط زیست و حتی انسان‌ها خطرناک است، استفاده از کودهای شیمیایی که کیفیت بهتری دارند و این مشکلات را به دنبال ندارند بسیار مهم می‌باشد.
پس مهم است که این کودها از چه جاهایی خریداری می‌شوند. برای اطمینان کامل بایستی کود را از مراکز معتبری که تضمین شده و امتحان شده هستند، خریداری کنید. شرکت ال کود یکی از معتبرترین شرکت‌ها در این زمینه می‌باشد که محصولات خود را به صورت اینترنتی و آنلاین به فروش می‌رساند. شما می‌تواند با مراجعه به سایت ال کود هر نوع کودی که نیاز دارید را خریداری کنید.
 با توجه به اینکه کودهای این شرکت تماما وارتی‌اند و کیفیت لازم را دارند شما می‌توانید با خیال راحت برای تمام محصولات خود و حتی به میزان نیاز سالانه خود کودهای موردنیازتان را تهیه کنید. همچنین کودهای ال کود مقاومت گیاهان را در برابر بیماری‌ها و عوامل مخرب دیگر افزایش می‌دهند و شما برای هر هدفی که دارید ال کود مناسب ترین گزینه می‌باشد که محصولات خود را با قیمت‌های مناسب عرضه می‌کند.
در هر جای کشور پهناور ایران که زندگی می‌کنید و هر نوع محصولی که زراعت می‌کنید، کافی است با مراجعه به وب سایت  ال کود، با خرید اینترنتی کود، کشاورزی، زراعت و باغداری خود را دچار تحول کنید.

کود با کیفیت

نتیجه گیری

این مقاله برای کشاورزان، باغداران و تمام کسانی که علاقه دارند اطلاعاتی راجع‌به کودها داشته باشند ارائه شده است و سعی شده است در آن تمامی موارد لازم به طور کامل بیان شود. در این مقاله از ال کود، تغذیه گیاهان، خاک و آب گیاهان، نیازهای آن‌ها، کمبودهای آن‌ها و انواع کودها و بسیاری موارد دیگر به طور مفصل توضیح داده شده‌اند. همچنین گفته شده که برای خرید بهترین کودهای شیمیایی، می‌توانید به سایت ال کود که دارای فعالیت گسترده در این زمینه است و سابقه‌ای طولانی دارد مراجعه کرده و پس از گرفتن مشاوره رایگان بر اساس نظر متخصصان این شرکت کودی که برای هدف شما موردنیاز است را تهیه کنید.
خوشحال می‌شویم اگر کمبودی در این مطلب احساس می‌کنید به ما اطلاع دهید تا آن را رفع و جبران کنیم. همچنین پذیرای پیشنهادات، انتقادات و نظرات شما همراهان همیشگی ال کود هستیم.

در پایان لازم است باری دیگر به این نکته متذکر شویم که برای خرید اینترنتی کود مورد نیاز زمین های کشاورزی خود می توانید از طریق سایت ال کود اقدام نموده و یک خرید اینترنتی راحت و لذت بخش را تجربه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366