پرورش زاموفیلیا

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

زاموفیلیا از ساده ترین گیاهان برای رشد و پرورش یافتن در آپارتمان است و بیشتر در فضاهای داخلی به کار برده می شود. گیاه زاموفیلیا به عنوان گیاه ZZ نیز معروف است. این گیاه آپارتمانی نیاز به نگهداری و مراقبت کمی دارد. برگ‌های براق و بیضی شکل و پهن این گیاه به سمت بالا رشد می کنند. همچنین برگ‌های فاقد لکه به رنگ سبز تیره هستند که بعضی اوقات با گیاهان مصنوعی به اشتباه گرفته می شوند. زاموفیلیا یک گیاه با رشد آهسته است. لذا نیازی به عوض کردن زود هنگام گلدان ندارد.

 معرفی زاموفیلیا

 برگ‌های زاموفیلیا به شکل بیضی و گوشتی و با رنگ سبز تیره هستند و ظاهر مومی شکل دارند.  گل‌های این گیاه تنها در زمان بلوغ نمایان می شوند. زاموفیلیا در خاک گلدان به خوبی قابل کاشتن است. فرصت دهید تا خاک گلدان بین دو آبیاری خشک شود. چون رطوبت زیاد سبب می شود تا ریزوم‌های آن دچار پوسیدگی شوند.

پرورش زاموفیلیا

  در ماه‌های فصل زمستان گیاه زاموفیلیا را لازم است تا دو بار در ماه آب دهید؛ اما لازم است تا خاک کاملا خشک باشد. لازم است تا یک یا دو بار در سال از کودهای متعادل بهره ببرید. زاموفیلیا در جاهایی که نور خیلی کم است حتی در مناطقی که تنها نور فلورسنت استفاده می شود نیز به خوبی رشد می کند و پرورش می یابد. ولی در نور غیر مستقیم آفتاب این گیاه بهتر می تواند رشد کند. چنانچه گیاه را در زیر نور مستقیم آفتاب بگذارید سبب سوزش و قهوه ای شدن برگ‌ها می شود.

بیشتر بخوانید: کاشت سبزی خوردن چگونه است؟

در نظر داشته باشید که ارتفاع زاموفیلیا در گلدان می تواند حتی تا 90 سانتی متر هم برسد. تکثیر زاموفیلیا از راه ریزوم‌های گوشتی نیز صورت می پذیرد. با استفاده از قلمه برگ‌ها نیز می توانید گیاه زاموفیلیا را تکثیر نمایید. ولی تکثیر زاموفیلیا از راه قلمه برگ‌ها امکان دارد تا طولانی شود و تا یک سال هم بکشد.

مراقبت از گیاه زاموفیلیا

 گیاهان زاموفیلیا به علت نگهداری کم و مواظبت راحت بسیار در آپارتمان مورد استفاده قرار می گیرند.  زاموفیلیا برای رشد تنها به نور کافی و آبیاری خوب نیاز دارد. تقریبا لازم است تا هر دو هفته یک بار این گیاه را آبیاری نمایید. با این وجود نیاز دارید تا بیشتر از حد نگران آبیاری این گیاه نباشید.

این گیاهان از ریزوم‌ها پرورش می یابند که به آن‌ها کمک می کند تا آب را در زیر خاک برای مدت زمان بیشتری ذخیره کنند. لذا این گیاهان با این کار می توانند به گیاهان مقاوم در مقابل خشکی بدل شوند. اگر چه زاموفیلیا در مکان‌های باز و مزارع آفریقا پرورش می یابد ولی به دلیل شرایط راحت نگهداری در آپارتمان‌ها و فضاهای داخلی نیز رشد می کند.

 گیاهان زاموفیلیا از برگ‌های براق طبیعی تشکیل شده اند که با تجمع گرد و خاک می توانند با گذشت زمان کدر به نظر بیایند. برگ‌های یک گیاه را با براق کننده تجاری برگ پاک نکنید. چون منفذهای گیاه را می بندد. گرد و خاک برگ‌های گیاه را با کمک یک دستمال مرطوب تمیز کنید تا درخشانی آن را بیشتر نمایید.

پرورش زاموفیلیا

  • نور

گیاهان زاموفیلیا در مقابل طیف گسترده ای از شرایط نوری مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهند که این امر سبب می شود تا آن‌ها بتوانند برای رشد در درون ساختمان مناسب شوند. این گیاهان می توانند بدون هیچ گونه نور طبیعی زندگی کنند. در نورهای روشن که به صورت غیر مستقیم می تابد این گیاهان دارای بهترین عملکرد هستند. با این وجود چنانچه نور کافی به این گیاهان نرسد، ساقه آن‌ها با سرعت زیادی بلند می شود. لازم است تا از تابش نور خورشید جلوگیری شود. چون این امر می تواند برگ‌های گیاه زاموفیلیا را بسوزاند.

  • خاک

 گیاهان زاموفیلیا لازم دارند تا از خاکی که دارای زه کشی مناسبی است برخوردار شوند. این گیاهان نسبت به محیط گلدان خود بیشتر از اندازه حساسیت ندارند. بیشتر مخلوط‌های استاندارد گلدان که زه کشی مناسبی دارند برای گیاه مناسب به نظر می رسند. در صورتی که گیاه به زه کشی مناسبی نیاز داشته باشد ترکیب پرلیت با خاک گلدان مناسب به نظر می رسد.

  • آبیاری

 گیاهان زاموفیلیا به علت ریزوم‌های گوشتی و قطوری که دارند به خشکی بسیار مقاوم هستند و می توانند به راحتی از پس کمبود آب بربیایند. کلا گیاهان زاموفیلیا بایستی به محض خشک شدن خاک هر هفته یا هر دو هفته یک بار با توجه به شرایط رشدشان آبیاری شوند. ولی در صورت لزوم گیاهان زاموفیلیا می توانند تا ماه‌ها بدون آب به زندگی ادامه دهند. لذا گیاه زاموفیلیا کم آبی رامی تواند بهتر از آبیاری بیشتر از اندازه تحمل کند.

پرورش زاموفیلیا

  • دما و رطوبت

 متوسط دما و رطوبت خانگی برای گیاه زاموفیلیا مناسب است. بهترین دما برای رشد زاموفیلیا بین 15 تا 24 درجه سانتی گراد است. کلا گیاهان زاموفیلیا دمای کمتر از 8 درجه سانتی گراد را می توانند به خوبی تحمل کنند. لذا از گذاشتن این گیاهان در محل های نزدیک آبشارها یا نواحی بسیار سرد آپارتمان جدا خودداری نمایید. گیاهان زاموفیلیا نیازی به شرایط مرطوب ندارند. اما اگر آپارتمان شما در منطقه خشک واقع شده است لازم است تا باخرید یک دستگاه بخور رطوبت لازم را برای آن فراهم کنید.

  • کود

 گیاهان زاموفیلیا برای رشد و پرورش یافتن نیازی به کوددهی منظم ندارند. با این وجود لازم است تا برای حفظ سلامت گیاه زاموفیلیا از یک کود متعادل گیاهی یا یک کود مایع در فصل رشد بهره ببرید.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت نارنگی

 تکثیر زاموفیلیا

 گیاهان زاموفیلیا را می توانید با قلمه برگ تکثیر دهید. این روش بیشتر از تکتیر از راه ریزوم به طول می انجامد و امکان دارد که لازم باشد تا به گیاه 6 ماه تا یک سال زمان بدهید تا قلمه برگ ریشه بدهد و ریزوم‌های نو شروع به نمو نمایند.

 در نظر داشته باشید که پرورش زاموفیلیا بسیار راحت است و هر فردی می تواند با کسب کمی اطلاعات این کار را به خوبی در آپارتمان به انجام رساند.

پرورش زاموفیلیا
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *