دلایل ریزش گل ها و میوه ها

دلایل ریزش گل ها و میوه ها

دلایل ریزش گل ها و میوه ها

همه ساله شکوفه های فراوانی بر سر درختان پدیدار می شوند که مایه خوشحالی و امید باغبان و کشاورز می گردند اما در زمان برداشت میوه متوجه تفاوت فاحشی بین تعداد شکوفه های روی درخت و میوه ها می شویم. البته ریزش درصدی از شکوفه ها و حتی خود میوه طبیعی می باشد اما در صورت خسارت وارد کردن به باغبان بایستی به راه حلی در این باره اندیشیده شود. دلایل ریزش گل ها و میوه ها موضوعی است که در این مقاله به طور مفصل بدان پرداخته خواهد شد و در انتها به ذکر راهکارهایی جهت پیشگیری از این اتفاق ناراحت کننده خواهیم پرداخت.

اولین مرحله ریزش در درختان:

در فرآیند ریزش، گل، برگ و میوه درخت از آن جدا می شوند؛ در فصل بهار که درختان از خواب زمستانی خود بیدار شده اند و به آغاز فعالیت خود و گلدهی پرداخته اند ، اولین ریزش مربوط به هزاران شکوفه سفید و قرمز می باشد که مقدار ریزش آن ها بسته به نوع درخت متفاوت می باشد.

علل ریزش گل در فصل بهار:

گل ها در فصل بهار دچار ریزش می شوند که دلیل آن به ریزش باد، کمبود مواد مغذی و معدنی در درخت، آب و هوا مانند بارش تگرگ و برف و عدم دریافت سرمای کافی می باشد؛ عدم تامین نیاز سرمابی درختان سبب می شوند دیر گل دهند، یا تشکیل گل و زمان ریزش همزمان اتفاق بیوفتد و یا کلا ریزش شکوفه ها زیاد شود.

درختانی که شکوفه های آن ها دیرتر رخ نمایان می کند کمتر در معرض از دست دادن گل و ریزش آن ها خواهند شد. گل ها در فروردین ماه و میوه ها در خرداد ماه ریزش می کنند.

ریزش گل و میوه هر دو برای حصول نتیجه نهایی و کسب سود باغدار اثر منفی دارند اما ریزش میوه ها خسارت زیادتری را به باغدار وارد می سازد زیرا معمولا میوه هایی که می ریزند را کسی خریداری نخواهد کرد یا اگر هم خریدی انجام دهند به قیمت ناچیز و این از جنبه اقتصادی برای باغدار گران تمام می شود. درست زمانی که میوه ها رشد خود را شروع کرده و به اندک رشد خود دست یافته اند به دلیل تغذیه ناکافی و عدم دریافت هورمون و عناصر، در کمال ناباوری و تاسف شروع به ریزش می نمایند.

دلایل ریزش گل ها و میوه ها :

با آگاهی از این علت ها می توانید دوباره برداشت محصولات پربار از باغ خود را تجربه کنید و دست رنج زحمات تان را دشت کنید.

۱) تغذیه نامناسب درختان:

میوه ها در دو مرحله دچار ریزش می شوند که اولین سیر ریزش در زمان اندک رشد میوه ها و دومین سیر قبل از برداشت آن ها می باشد؛ لازم به ذکر است ریزش قبل از برداشت میوه ها کشاورز را متحمل خسارت فراوانی می کند و یکی از دلایل این اتفاق ناگوار به تغذیه ناکافی و غیر اصولی بر می گردد.

هنگامی که درختان مواد مغذی، معدنی و ضروری را دریافت نکرده باشد روز به روز ضعیف شده و قدرت نگهداری میوه ها را تا مرحله تکامل نخواهد داشت و در بدترین زمان میوه ها ریزش خواهند نمود.

برای پیشگیری از این اتفاق بایستی عناصر ضروری ریشه ها تامین شوند تا قدرت کافی جهت رساندن مواد غذایی به بخش های بالایی مانند: ساقه، برگ، جوانه و میوه را داشته باشد؛ از جمله عناصری که درخت به وجود آن نیاز شدید دارد مس، روی، ازت، پتاسیم، فسفر، بر و کلسیم می باشد.

۲) آبیاری غیر اصولی یا غرقابی:

اثر مثبت آبیاری منظم در رشد درختان و تولید محصولات با کیفیت و در عین حال زیاد بر کسی پوشیده نیست اما وقتی باغ دار با طرز فکر اینکه هر چه درخت به آب بیش از حد دسترسی داشته باشد به نفع آن است، سبب بر انگیختن حساسیت ریشه به غرقابی  شدن خاک گردد، گل ها و میوه ها ضعیف خواهند شد.

۳) آب و هوا:

موضوع توجه به آب و هوای منطقه پیش از اقدام به خرید نهال از جمله مسائل مهم در پیشگیری از ریزش گل ها و میوه ها به شمار می رود؛ به طور مثال عدم سازگاری با شرایط اقلیمی از عوامل موثر در ریزش گل و برگ درخت گردو محسوب می گردد بنابراین اهمیت این موضوع را نباید دست کم گرفت؛ زیرا سرمای بهاره در مناطق سردسیر کابوس تمامی باغداران بوده که سبب ریزش مقدار زیاد گل و شکوفه می شود.

۴) بیماری ها و آفات:

وقتی درخت در معرض عوامل بیماری زا قرار می گیرد و دچار آلودگی می شود، آلودگی به تمامی بخش های درخت سرایت کرده و آن را ضعیف می سازد؛ نتیجه آن از دست دادن رشد طبیعی میوه ها و نداشتن قدرت کافی در باقی ماندن بر سطح شاخه ها خواهد شد‌ و در نهایت بر سطح زمین خواهند افتاد و باغدار روی فروش آن ها نخواهد توانست حساب باز کند.

۵) دلایل مختلف دخیل در ریزش:

ریزش میوه همانند ریزش گل بسته به عوامل مختلفی می باشد که عبارتند از: سرما، گرما، رطوبت، گرده افشانی ناکافی و عدم تشکیل بذر از جمله عوامل دخیل و پرقدرت در ریزش میوه و گل های درختان به شمار می روند‌.

۶) دلایل ژنتیکی:

به طور مثال برخی از ارقام مانند سیب قرمز لبنانی ریزش بیشتری نسبت به رقم زرد آن دارند و در این راستا راه حل موثری وجود ندارد.

دلایل ریزش گل ها و میوه ها

پیشگیری از ریزش گل ها و میوه ها:

بدین منظور توجه به تغذیه درختان در اولویت قرار دارد بنابراین در صورت فقدان عناصر ضروری در بستر رشد درختان، قبل از وارد آمدن خسارت به باغ بایستی نسبت به تغذیه اصولی اقدام کرد.

کوددهی در فصول مختلف و آگاهی از نحوه و زمان دادن آن نیز از جمله عوامل موثر در کنترل ریزش میوه ها و گل ها به حساب می آید.

نکات پایانی دلایل ریزش گل ها و میوه ها :

۱) در صورت کم آبی در درخت، برای جبران آن آب میوه را گرفته و در نتیجه میوه ها دچار ریزش می شوند.

۲) هر چه نیتروژن و عناصر ضروری دیگر به حد کافی و البته متعادل در اختیار درخت قرار گیرد، ریزش به همان مقدار کاهش می یابد.

۳) هر چه گل ها و شکوفه ها زودتر باز شوند زودتر هم خواهند ریخت.

۴) میوه های دارای بذر به دلیل وجود هورمون کمتر از میوه های بدون بذر دچار ریزش می گردند.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366