قیمت کود شیمیایی سیاه | کود سیاه | کود سفید | قیمت کود |

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

قیمت کود شیمیایی سیاه

کود شیمیایی سیاه دارای منابع مورد نیاز مغذی زیادی برای رشد گیاهان است و امروزه افراد زیادی از آن بهره می‌گیرند. قیمت کود شیمیایی سیاه بسیار مناسب و به صرفه است و از این رو می‌توانید خیلی راحت آن را برای خود تهیه کنید. این کود در 3 نوع جامد، گاز و مایع وجود دارد و می‌توانید از آن برای افزایش کیفیت خاک، ارتقاء کیفیت محصول، افزایش میزان برداشت محصول، حاصلخیزی خاک و از بین بردن آفات بهره بگیرید.

همان طور که می‌دانید؛ هر گیاهی برای رشد به یک‌سری عناصر و مواد احتیاج دارد. از این رو دقت داشته باشید اگر عناصر مورد نیاز برای گیاهان فراهم نشود، ممکن است دچار مشکل شوند و به‌ خوبی رشد نکنند. به‌ همین‌ علت لازم است کشاورزان ابتدا با استفاده از آزمایش خاک، به کمبودهای زمین موردنظر شان پی ببرند و سپس اقدام به خرید یک کود مفید کود کنند.

موارد استفاده قیمت کود شیمیایی سیاه

به طور معمول کود شیمیایی سیاه را می‌توانید برای همه گل و گیاهان آپارتمانی، باغات، محصولات کشاورزی و باغچه‌ها استفاده کنید. البته بهتر است با توجه به نظر کارشناس، در زمان مناسب و به میزان کافی از این کود مفید بهره بگیرید.

همان‌ طور که می‌دانید؛ اغلب گیاهان و خاک‌ها به عناصر غذایی مختلفی همچون پتاسیم، نیتروژن، فسفر، آهن و روی نیاز دارند. به‌ همین‌ علت نیز کشاورزان و باغداران از کودهای مختلفی بهره می‌گیرند تا محصولات‌شان از بین نرود. این کود می‌تواند برای درختان بسیار مفید باشد و روند رشد آن‌ها را بهبود ببخشد. در نتیجه درختان نیز محصولات بیشتری تولید می‌کنند و شادابی بیشتری هم خواهند داشت.

همچنین برای مصرف این کود در گلدان باید ابتدا نیاز خاک را بسنجید زیرا کوددهی گیاهان باید به گونه‌ای باشد که تمام مواد مغذی در اختیار گیاه قرار بگیرد. این کود می‌تواند بر روی برگ گیاهان نیز اثر مثبتی به‌ جای بگذارد و به رشد شاخه‌ها و ریشه‌های گیاه نیز کمک زیادی کند. بنابر این می‌توانید با خیال راحت از آن برای تولید محصولات بیشتر و از بین بردن عوامل آسیب‌زا کمک بگیرید.

نحوه تشخیص نیاز گیاه به کود شیمیایی سیاه

برای تشخیص دادن نیاز گیاه به کود شیمیایی سیاه، باید بدانید که علائم کمبود فسفر در گیاه به وجود می‌آید. مهم‌ ترین این علائم نیز شامل افزایش دانه‌های پوک، تغییر رنگ برگ‌ها، پایین آمدن سرعت رشد گیاه، باریک شدن ساقه و برگ‌ها، کاهش مقاومت گیاه در برابر کم‌آبی و سرما، کاهش تعداد دانه و برگ، تغییر رنگ برگ‌ها و پژمرده شدن گیاه می‌شود.

قیمت کود شیمیایی سیاه خیلی زیاد نیست و هر باغدار یا کشاورزی می‌تواند به راحتی آن را برای خود تهیه کند. از این رو اگر گیاهان یا درختان‌تان دچار این علائم شدند، بهتر است با مشورت گرفتن از یک کارشناس، حتماً از این کود به میزان کافی استفاده کنید.

قیمت ، نحوه و زمان‌ مصرف کود شیمیایی سیاه

کود شیمیایی سیاه هنگامی باید به خاک اضافه شود که خاک بتواند به‌ راحتی آن را جذب کند. بنابر این بهتر است در ابتدای کشت محصولات یا گیاهان از آن بهره بگیرید زیرا این کود تا مدت طولانی در خاک باقی می‌ماند و گیاه می‌تواند سال‌های زیادی از آن استفاده کند. دقت داشته باشید به‌ طور معمول اغلب کودهای شیمیایی سیاه، باید پیش‌ از کاشت گیاه به خاک اضافه شوند.

بنابر این بهتر است شما هم این کود را پیش‌ از آبیاری خاک، استفاده کنید. دقت داشته باشید اگر تجربه کافی در این کار ندارید بهتر است از یک شخص با تجربه کمک بگیرید و سپس کار کوددهی را انجام دهید، در غیر این صورت ممکن است تمام زحمات‌تان هدر برود.

اگر در زمان مناسب از این کود مفید بهره بگیرید، به گل و گیاهان‌ و محیط زیست آسیبی وارد نخواهد شد. اما و اگر از آن در زمان‌های نامناسب بهره بگیرید، ممکن است کود و آب‌های روان از دست بروند و گیاه‌تان نیز آسیب جدی ببیند.

برای استفاده کردن از این کود باید دقت و توجه خود را تا حدودی افزایش دهید زیرا همان‌ طور که گفته شد؛ مصرف نادرست و استفاده از این کود در زمان‌های نامناسب و نادرست موجب آب‌شویی و خارج شدن کود از دسترس درختان یا گیاهان خواهد شد. این کود را می‌توانید در مراحل مختلف رشد گیاه استفاده کنید زیرا کود شیمیایی سیاه می‌تواند موجب باروری، بهبود رشد و سرسبزی بیشتر گیاهان شود.

بهتر است بدانید که قیمت کود شیمیایی سیاه به نوع‌های آن نیز بستگی دارد. شما می‌توانید کود مایع شیمیایی سیاه را با آب مخلوط نمایید تا یک محلول رقیق و یک‌دست حاصل شود، سپس آن را با کمک سم‌پاش به قسمت‌های مختلف درختان و گیاهان اسپری نمایید. همچنین می‌توانید از کود مایع به‌ صورت مستقیم و آبیاری استفاده کنید و آن را هم به خاک اضافه بیفزایید تا نتایج مطلوب خود را بعد از مدتی بر روی ریشه گیاهان به‌ جای بگذارد. نوع پودری کود شیمیایی سیاه را هم می‌توانید با خاک مخلوط نمایید و یا این‌ که آن را هم با آب ترکیب کنید.

میزان مصرف کود شیمیایی سیاه

میزان مصرف کود شیمیایی سیاه نیز مانند دیگر کودها، اندازه مشخصی دارد و این اندازه باید حتما توسط کارشناسان تعیین می‌شود. البته میزان مصرف این کود به عوامل دیگری همچون آب‌ و هوا، نوع گیاه، فصل، نوع خاک و… بستگی دارد. همچنین باید حتما خاک زمین مورد نظرتان در آزمایشگاه مورد بررسی قرار بگیرد تا کارشناس کشاورزی، توصیه‌های لازم را به شما بدهد.

بیشتر بخوانید : اسید هیومیک

مزایای کود شیمیایی سیاه

 • بهبود قابلیت انبارداری
 • بارور کردن درختان
 • بهبود طعم میوه
 • جلوگیری از سرمازدگی گیاهان
 • بهبود سایز و افزایش کیفیت میوه‌ها
 • کاهش مقدار مصرف آب
 • اصلاح خاک
 • برطرف‌ کننده شوری خاک
 • ضدعفونی کننده‌ خاک
 • قیمت مناسب و نسبتاً پایین
 • کنترل عوامل بیماری‌زا
 • افزایش مقاومت گیاه در برابر انواع آفات، بیماری‌ها، تنش‌ها و قارچ‌ها

سخن پایانی

بهتر است بدانید قیمت کود شیمیایی سیاه با توجه به کیفیت، وزن، میزان غلظت و دیگر ویژگی‌های آن در فروشگاه‌ها مختلف است و شما می‌توانید باتوجه به نیازتان، یک گزینه عالی را انتخاب کنید. بعد از خرید کود شیمیایی سیاه نیز باید طبق دستورالعمل‌های لازم، از آن استفاده کنید تا نتیجه مطلوبی بگیرید. در غیر این صورت ممکن است خاک، درخت یا گیاه‌تان آسیب ببیند و از بین برود.

قیمت کود شیمیایی سیاه
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *