بهترین کود بیولوژیکی | انواع| فواید| معایب| طرز تهیه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود بیولوژیکی

بهترین کود بیولوژیکی ماده ای هستند که شامل سلولهای زنده یا نهفته میکروارگانیسم ها هستند. کودهای بیولوژیکی با استعمار ریزفوسفر گیاه ، مواد مغذی گیاهان میزبان را هنگام استفاده روی دانه ها ، سطح گیاه یا خاک آنها افزایش می دهند. کودهای بیولوژیکی نسبت به کودهای شیمیایی مقرون به صرفه تر هستند.

بهترین کود بیولوژیکی

با گذشت سالها ، کودهای شیمیایی به کشاورزان در افزایش تولید محصولات کشاورزی کمک کرده اند تا تقاضای روز افزون را برآورده سازند. با این حال ، استفاده بیش از حد از این کودها مضر است زیرا باعث آلودگی هوا و آب می شوند.
و همچنین مواد معدنی را از خاک تخلیه کنید. بنابراین ، نیاز به استفاده از کودهای آلی وجود دارد که باید به کودهای آلی تبدیل شود. بیایید در مورد کودهای زیستی و برخی از انواع آنها بیشتر بدانیم.
“بیو” به معنای “زندگی” است. بنابراین ، بهترین کود بیولوژیکی به طور کامل موجودات زنده ای هستند که کیفیت مواد مغذی خاک را غنی می کنند . این به استفاده از میکروب ها به جای مواد شیمیایی برای تقویت تغذیه خاک اشاره دارد. در نتیجه ، این ماده نیز کمتر مضر بوده و باعث ایجاد آلودگی نمی شود.
این همان چیزی است که آنها را برای کشاورزی ارگانیک بسیار مهم می کند زیرا کاملاً سازگار با محیط زیست هستند. بیایید نگاهی به میکروب های مختلفی که به عنوان کودهای بیولوژیکی مورد استفاده قرار می گیرند ، بیاندازیم.

کودهای زیستی چیست

اسم خودش توضیحی است. کودها برای بهبود باروری زمین با استفاده از ضایعات بیولوژیکی مورد استفاده قرار می گیرند ، از این رو اصطلاح بهترین کود بیولوژیکی و پسماندهای بیولوژیکی حاوی هیچ ماده شیمیایی نیستند که برای خاک زنده مضر باشد.
آنها در غنی سازی خاک با آن دسته از میکروارگانیسم ها که مواد مغذی ارگانیکی برای خاک ایجاد می کنند و به مبارزه با بیماری ها کمک می کنند بسیار مفید هستند. محصولات مزرعه حاوی اثری از مواد خطرناک و مسموم نیست. بنابراین این محصولات در سراسر جهان به عنوان محصولات ارگانیک پذیرفته می شوند. از این رو برای کشاورزی ارگانیک استفاده از کودهای بیولوژیکی الزامی است.

انواع بهترین کودهای بیولوژیکی:

1.باکتری ها
2.قارچ
3.سیانوباکتری ها
4.باکتری ها
5.انواع کودهای بیولوژیکی
ممکن است قبلاً گره های رفع کننده نیتروژن را روی ریشه حبوبات مطالعه کرده باشید. این یک نمونه عالی از بهترین کود بیولوژیکی است. گره ها با ارتباط باکتری با ریشه این گیاهان تشکیل می شوند. این انجمن مفید است و بنابراین “همزیستی” نامیده می شود.

قیمت کود بیولوژیکی
گره ها در تثبیت نیتروژن جوی به اشکال آلی کمک می کنند که بعداً توسط گیاهان به عنوان ماده غذایی استفاده می شوند. افزودن فرهنگ ریزوبیوم به مزارع به یک روش معمول برای اطمینان از مقدار کافی ازت در خاک تبدیل شده است.
نمونه های دیگر باکتری هایی که به عنوان کودهای بیولوژیکی عمل می کنند عبارتند از: آزوسپیریلوم و ازتوباکتر. این باکتری ها در خاک آزاد زندگی می کنند. ازتوباکتر معمولاً با محصولاتی مانند پنبه ، گندم ، خردل ، ذرت و غیره استفاده می شود.

قارچ

ارتباط سمباتیک بین گیاهان و قارچها نیز وجود دارد. این انجمن ها نامیده می شوند. قارچ موجود در این ارتباط فسفر را از خاک جذب کرده و آن را برای گیاه فراهم می کند. گیاهانی که با این انجمن ها رشد می کنند ، ویژگی های سودمند دیگری مانند:
1.تحمل در برابر شرایط خشکسالی و شوری
2.مقاومت در برابر پاتوژنهای ناشی از ریشه
3.افزایش کلی در رشد و نمو گیاهان

سیانوباکتری ها

این باکتریهای با رنگ سبز آبی هستند که در آب و روی زمین یافت می شوند. آنها همچنین به رفع نیتروژن جوی کمک می کنند. نمونه های آن شامل نوسانات ، نوستوک ، آنابنا و غیره است. ارتباط همزیستی بین سرخس آبزی آزولا و آنابینا برای مزارع برنج بسیار مهم است.
در این انجمن ، آنابنا در ازای نیتروژن ثابت از کربن و نیتروژن از گیاه دریافت می کند. این ماده آلی را به خاک افزایش می دهد که حاصلخیزی مزارع برنج را افزایش می دهد.

خرید کود بیولوژیکی
امروزه بسیاری از کودهای بیولوژیکی در بازار برای خرید و استفاده کشاورزان در بازار موجود است. اینها نه تنها به تقویت مواد مغذی خاک کمک می کند بلکه باعث کاهش وابستگی به کودهای شیمیایی می شود. این به حفظ مقدار معدنی خاک کمک می کند و آلودگی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

کهکشان بهترین کودهای بیولوژیکی

فسفر : فسفر نامحلول را در خاک آزاد می کند و این فسفر را در مواد معدنی رسی ثابت می کند که از نظر کشاورزی از اهمیت بالایی برخوردار است.باکتریایی با القای گره های اصلاح کننده نیتروژن روی ریشه حبوبات مانند نخود فرنگی ، میخک لوبیا و یونجه نقش مهمی در کشاورزی دارد.
ازتوباكتور : اتمسفر حاوی 78٪ نیتروژن است كه یك ماده مغذی بسیار مهم برای رشد گیاه است نیتروژن جوی موجود در خاک را برطرف کرده و آن را در دسترس گیاهان قرار می دهد. این ریشه را از سایر عوامل بیماری زا موجود در خاک محافظت می کند.
تریکودرما : این محصول غیر بیماری زا و سازگار با محیط زیست است. این محصول به عنوان یک ضد عفونی کننده بیش از حد انگلی در برابر پاتوژن های مختلف موجود در مزرعه و عامل بیوکنترل به خوبی تثبیت شده است.

آهنگساز : (فرهنگ در حال تجزیه): آهنگساز هر ماده آلی مانند گیاهان مرده زباله های مزرعه در مزرعه ، زباله های گاو و غیره را تجزیه می کند و از این طریق باعث افزایش بهره وری خاک می شود.
تیرچو:یک ناوشکن کارآمد تخم در بسیاری از برگهای گل و گیاه ، ساقه ، میوه ، شاخه های شاخه و غیره است. این گیاه را می توان در انواع محصولات زراعی و همچنین در گیاهان باغی و زینتی مانند نیشکر ، پنبه ، برنجل ، گوجه فرنگی ، ذرت ، جوار ، سبزیجات ، مرکبات ، سیب پلو و غیره.
ورمی کمپوست : این کود 100٪ کود آلی سازگار با محیط زیست است. این کود آلی دارای فسفر نیتروژن ، پتاسیم ، کربن آلی ، گوگرد ، هورمون ها ، ویتامین ها ، آنزیم ها و آنتی بیوتیک ها است که به بهبود کیفیت و کمیت عملکرد کمک می کند.
مشاهده شده است که به دلیل سوء استفاده مداوم از کودهای شیمیایی ، حاصلخیزی خود را از دست می دهد و روز به روز شور می شود. برای رفع چنین مشکلی ، کشاورزی طبیعی تنها راه حل است و کمپوست ورمی بهترین راه حل است.
بیو کمپوست : این کود آلی سازگار با محیط زیست است که از مواد زائد صنعت قند تهیه شده است که با گیاهان مختلف و باکتری ها و قارچ های دوستانه انسان تجزیه و غنی شده است.
از نیتروژن ، باکتری های حل کننده فسفات و انواع مختلف قارچ های مفید مانند تجزیه قارچ ها تشکیل شده است که گیاهان را از بیماری های مختلف ناشی از خاک محافظت می کند و همچنین به افزایش باروری خاک کمک می کند که نتیجه آن محصول با کیفیت خوب برای کشاورزان است.

ارزان ترین کود بیو لوژیکی
کود بیولوژیکی نشاسته

آب نشاسته تخمیر شده + شیر + زمان = باکتریهای اسید لاکتیک
برنج و سیب زمینی ممکن است اولین غذاهایی که فکر می کنید برای تهیه کودهای مؤثر کار می کنند نیست ، اما آب مورد استفاده برای شستشو و پختن آنها بسیار خوب کار می کند زیرا می توانند باکتریهای اسید لاکتیک ایجاد کنند که با تجزیه هر ماده آلی و سلامت بدن به طور قابل توجهی بهبود می بخشد.
کاهش احتمال ابتلا به پاتوژن های ناخواسته مرتبط با پوسیدگی مواد. همچنین بوی ناخوشایند مربوط به کمپوست و کود را از بین می برد. این آب نشاسته ای باعث رشد باکتری های بومی می شود و از شیر برای جداسازی باکتری های مورد نیاز برای بهترین کود ممکن در حالی که باکتری های ناخواسته از بین می روند استفاده می شود.
مواد مورد نیاز:
1.تجهیزات محافظ شخصی
2.کوزه های شیشه ای با درب
3.برنج یا سیب زمینی
4.اب
5.شیر
6.ایزوپروپیل الکل
7.سرکه
8.لباس پنبه ای / کیف های بالشی
مراحل
هر شیشه ای را با الکل یا سرکه الکل ایزوپروپیل کاملاً تمیز و استریل کنید.
برنج را به مدت 5 دقیقه در آب بشویید یا سیب زمینی ها را جوش دهید. یک گلدان شیشه 2/3 را با آب از هر دو نشاسته پر کنید و با یک پارچه نخی و یک باند الاستیک بپوشانید.
پارچه پنبه امکان تعویض هوا را فراهم می کند. کوزه را در خارج از جعبه قرار دهید. این کادر باعث می شود پرتوهای اشعه ماوراء بنفش خورشید را از بین نبرد باکتری های در حال رشد در آب. بگذارید دو روز بنشیند.
آب شستشوی برنج یا سیب زمینی را آب کرده و 1/10 لیوان شیشه ای جدید را پر کنید. 9/10 باقی مانده شیشه شیشه را با شیر پر کنید. با پارچه پنبه ای بپوشانید تا امکان تعویض هوا فراهم شود. روی قفسه و بدون نور مستقیم خورشید قرار دهید. بگذارید 5-7 روز بنشیند.
مایع را از کش ها جدا کنید. این مایع را لاکتوباسیلوس می نامند. سرم را در شیشه های شیشه ای با محکم نگهدارنده ذخیره کنید دارای ماندگاری 6 ماهه است.قاشق غذاخوری سرم را با 1 گالن آب رقیق کرده و روی خاک کمپوست و گیاهان سخاوتمندانه بمالید. در صورت لزوم اقدام کنید.
جمع آوری جلبک دریایی
بهترین مواد برای کودهای طبیعی را می توان در خود طبیعت یافت. جلبک دریایی ، برگها ، علفهای هرز ، میوه ها ، سبزیجات و کود و یا هر ماده آلی دیگر برای تهیه کودهای بیولوژیکی بسیار عالی هستند زیرا حاوی مواد مغذی و ریز مغذی ها ، تنظیم کننده رشد و هورمون ها و میکروارگانیسم های مفید مفیدی هستند. اطمینان حاصل کنید که هنگام تهیه کودهای بیولوژیکی ، هر نوع ماده آلی را جدا نگه دارید ، اما خوب است که محصولات مایع نهایی را با هم مخلوط کنید.
مواد مورد نیاز:
تجهیزات محافظ شخصی
سطل پلاستیکی
مواد آلی برای تخمیر (به عنوان مثال جلبک دریایی ، برگهای تازه برداشت شده ، سبزیجات میوه و کود)

خرید و فروش کود زیستی

آب
مراحل:
مواد آلی (مثلاً جلبک دریایی ، برگ تازه ، میوه ، سبزیجات و کود) را جمع آوری کنید.
مواد آلی را با آب شیرین بشویید تا هرگونه زباله را تمیز کنید.
یک سطل پلاستیکی را با مواد آلی تمیز شده پر کنید.
سطل پلاستیکی حاوی مواد آلی تمیز را با آب تازه پر کنید.
درب آن را روی سطل پلاستیکی حاوی مواد آلی و آب قرار دهید.
بگذارید محتویات داخل سطل پلاستیکی بی هوازی (بدون هوادهی یا مخلوط کردن) به مدت 4 هفته یا بیشتر تخمیر شود.
پس از اتمام فرآیند تخمیر بی هوازی ، مواد آلی باقی مانده را از آب غنی از مواد مغذی جدا کنید. آب غنی از مواد مغذی را در ظرف شیشه ای نگهدارید. می توان مراحل 4 تا 7 را با مواد آلی باقی مانده ادامه داد و یا مواد آلی جدیدی را بدست آورد.
1 قاشق غذاخوری را با 1 گالن آب آب غنی از مواد مغذی رقیق کرده و به سخاوتمندانه روی خاک بمالید و یا روی گیاهان را سخاوتمندانه اسپری کنید. در صورت لزوم اقدام کنید.

کودهای تخم مرغ

مرغ هایی که در مزرعه ما پرورش می دهیم بالغ بر 10،000 تخم مرغ در سال تولید می کند و حتی برای تأمین نیازهای صبحانه ، ناهار و شام دانش آموزان ، کارمندان و دانشکده های ما حتی تخم مرغ و گوشت بیشتری وارد می کنیم.
در پایان با بسیاری از پوسته های پوستی و استخوان های باقیمانده به پایان می رسیم! ما به جای اینکه فقط این پوسته ها و استخوان ها را دور بیندازیم ، فهمیدیم که آنها ابزار مناسبی برای ایجاد کودهای سالم و مغذی هستند.
نشان داده شده است که این باقیمانده باعث افزایش رشد رویشی ، افزایش در اندازه میوه ضمن جلوگیری از استرس محیطی و افت میوه می شود. در اینجا در CSD ، ما دیدیم که این محصولات باعث می شوند گیاه بتواند به بیشتر آب و مواد مغذی مورد نیاز قبل و در طول چرخه عمر تولید مثل دسترسی پیدا کند.
مواد مورد نیاز:
1.تجهیزات محافظ شخصی
2.کوزه های شیشه ای
3.تخم مرغ و استخوان
4.سرکه
5.اضافه کردن سرکه به پوسته های تخم مرغ / استخوان ها باعث حباب شدن تا 48 ساعت می شود.
6.اضافه کردن سرکه به پوسته های پوستی / استخوان ها تا 48 ساعت باعث ایجاد حباب می شود.
مراحل:
پوسته های تخم مرغی و / یا استخوان ها را جمع کرده و قبل از استفاده آنها را تا مدت زمان ممکن در آفتاب یا کوره خورشیدی خشک کنید.
پوسته های تخم مرغ و یا استخوان ها را با استفاده از گربه خرد کرده و یک ظرف شیشه ای تمیز پر کنید.
شیشه شیشه ای حاوی پوسته های تخم مرغ خرد شده و یا استخوان ها را با سرکه پر کرده و درب آن را شل کنید.
واکنشی رخ خواهد داد – حباب ها به سطح بالا می روند (اگر درب شیشه شیشه ای محکم بسته شود ، ساخت گاز باعث شیشه شدن آن می شود.
اجازه دهید واکنش قبل از سفت شدن درب های شیشه شیشه ای برای ذخیره سازی به پایان برسد (تقریباً 24-48 ساعت).
1 قاشق غذاخوری سرکه سرشار از مواد مغذی را با 1 گالن آب رقیق کرده و به خاک / کمپوست و گیاهان سخاوتمندانه بمالید. در صورت لزوم اقدام کنید.
برای به دست آوردن بهترین نتیجه ، از هر سه کودهای زیستی فوق استفاده کنید. ما دریافته ایم که ترکیب 1 قاشق غذاخوری (بدون مواد جامد و بدون مواد جامد) از هر کود زیستی با 1 گالن آب ، دستور العمل مناسبی برای پوشش گیاهی سالم و مغذی است.

مناسب ترین کود بیولوژیکی
ساخت بهترین کود بیولوژیکی

بهترین کود بیولوژیکی به جای کودهای شیمیایی مضر قابل استفاده هستند و حاصلخیزی خاک را بهبود می بخشند که در نهایت منجر به تولید محصولات بهتر گیاهان می شود. رایج ترین نوع کود زیستی کمپوست است و از چیزهایی تشکیل می شود.
که معمولاً در سطل زباله از آن جدا می شوید ، از جمله پوست میوه و سبزیجات ، برخی از انواع کاغذ و برگ های خشک. با دنبال کردن مراحل ذکر شده در این مقاله ، می توانید کود بیولوژیکی خود را در حیاط خلوت خود ایجاد کنید.
مرحله 1 – انتخاب سطل کمپوست
بسته به وضعیت شما ، می توانید کمپوست کردن را در حیاط خلوت خود در سطل سطحی که خودتان تهیه می کنید یا یکی از خریدهای خود از یک تولیدکننده شروع می کنید. از طرف دیگر ، می توانید یک شمع باز داشته باشید.
سطل آشکار شدن در مورد امکان استفاده از مواد غذایی یا فروشگاهی آسانتر از پالت های چوبی سرویس کرد (فروشگاه اینترنتی به فروشگاه اجاره می توان یا با قیمت مناسب برای خرید تبلیغاتی) ، سیم مرغ یا قوطی های زباله با یکدیگر.
با استفاده از سطل زباله استفاده می شود ، آن را با بابااخ محدود در قسمت های مختلف و در عبادت سوراخیز تا هوا به داخل شمع منتقل می کند. سطل های تولیدی در انواع مختلفی از قبیل هوپ ، واحدهای چرخشی و توزیع کنندگان توزیع سطوح سرویس دهنده. می توان با یک فروشگاه اینترنتی یا به صورت آنلاین ، فروشگاه اینترنتی خود را ارائه داد. این امکان را دارد که هر گزینه را انتخاب کرده و متن را با استفاده از انتخاب خود انتخاب کنید.
مرحله 2 – سایتی را انتخاب کنید
در حالت ایده آل ، شمع باید روی خاک باز بماند. با این وجود ، اگر به عنوان مثال می توانید سطل را روی سیمان یا یک پاسیون قرار دهید ، حتما کمپوست موجود یا چند تکه کاغذ را روی آن قرار دهید. مکانی را برای سطل خود انتخاب کنید که باعث می شود وسایل داخل آن را دور بیندازید.
مرحله 3 – مواد لازم را اضافه کنید

فروش کود بیولوژیکی
مؤثرترین و سریعترین کمپوست زمانی اتفاق می افتد که شمع حدوداً 25 تا 30 برابر بیشتر از کربن ازت داشته باشد. اقلام کربن را می توان به عنوان قهوه ای مانند برگ های پاییز خشک ، خاک اره و جعبه تخم مرغ شناسایی کرد. وسایل سبز مانند چاشنی میوه و سبزی ، قهوه مورد استفاده و مواد گیاهی سبز حاوی میزان زیادی ازت هستند.
از آنجا که سبزی ها به سرعت پوسیده می شوند و می توانند فشرده شوند ، مخلوط کردن در قهوه ای ها ، که به بافت کمپوست می دهند و اجازه می دهد هوا از طریق شمع فراهم شود ، ضروری است. این امر مانع از بوی شدن و لاغر شدن کمپوست می شود.
علاوه بر این ، قبل از افزودن مواد بیشتر ، همیشه بررسی کنید که کمپوست خیلی مرطوب یا خیلی خشک نیست. اگر خیلی خشک است ، مقداری آب به آن بیفزایید ، و اگر مایع است ، در قهوه ای ها مخلوط کنید. همچنین مواردی وجود دارد که هرگز نباید در شمع شما قرار بگیرند ، مانند گوشت ، لبنیات و ضایعات حیوان خانگی.
مرحله 4 – صبر کنید
حدود 9 ماه تا یک سال طول خواهد کشید تا کمپوست شما مناسب باشد به عنوان کودهای زیستی استفاده شود ، بنابراین صبور باشید و به طبیعت اجازه دهید روند آن را طی کند. به رنگ قهوه ای و سبزیجات ادامه دهید و از چنگال باغ استفاده کنید تا بطور دوره ای کمپوست را مخلوط کنید تا هوا وارد شود.
مرحله 5 – از کمپوست خود استفاده کنید
هنگامی که کمپوست آماده استفاده شود ، به عنوان ماده ای تیره و خردکننده ظاهر می شود. همچنین عطر خاکی خاکی به آن می بخشد. کمپوست را با چنگال باغ خود بردارید و پیش بروید و از آن استفاده کنید.
طرز تهیه کود مایع زیستی
خوشبختانه کود مایع می تواند از بسیاری از مواد مختلف ساخته شود. روش اصلی تقریباً رو به جلو است: شما مقدار زیادی ازت و سایر مواد مغذی را مصرف می کنید ، به آن آب اضافه می کنید ، اجازه می دهید تا برای یک طلسم بنشیند. “زمان نشستن” از یک شب تا چند هفته متغیر است. برخی از تکنیک ها مخلوط کن را به کار می گیرند.

بهترین کود بیولوژیکی
اما ، به طور کلی ، اگر آشپزخانه ، میله و شلنگ دارید ، می توانید کود مایع درست کنید. در این مقاله ، برخی از اشکالات موجود در مورد کودهای شیمیایی را بیان خواهیم کرد و چندین دستور العمل برای کود مایع آلی خانگی را به شما ارائه می دهیم.

دستور العمل های بهترین کود مایع بیولوژیکی

این دستور العمل ها همه اثربخش بوده اند ، اما در صورت دسترسی به چیزی که فکر می کنید کود خوبی است ، آزمایش کنید. اگر در کنار ساحل زندگی می کنید ، از جلبک دریایی می توان به جای یا علاوه بر علفهای هرز در دستور العمل شماره برای کود مایع سرشار از کلسیم استفاده کرد.
کامفری ، یک گیاه دارویی ، در بسیاری از مواد مغذی مهم بسیار زیاد است و از نظر بسیار آسان رشد می کند همچنین افزودنیهای خوبی برای کود “شما” ایجاد می کند.

“چای” کمپوست نیز چیزی است که می توانید امتحان کنید. دستورالعمل های مربوط به کود مایع مبتنی بر کود را دنبال کنید و کمپوست را برای کود جایگزین کنید.

قیمت کود بیولوژیکی
کود مایع خانگی از ضایعات سبزیجات

مواد لازم: ضایعات سبزیجات ، نمک آمونیاک (اختیاری) ، آب.
تجهیزات مورد نیاز: مخلوط کن ، پنج سطل گالن
زمان سرقت: بیست و چهار ساعت
با صرفه جویی در تمام ضایعات سبزیجات پخته شده یا خام خود را شروع کنید. آنها را در یخچال فریزر ذخیره کنید تا ارزش یک کوارتز را داشته باشید. همچنین می توانید آب را از جوش ماکارونی یا سبزیجات ذخیره کنید ، که این نیز منبع خوبی برای مواد مغذی است.
برای تهیه “پوره ضایعات” که پایه کود شما خواهد بود ، قراضه های یخ زده خود را ذوب کرده و آنها را در مخلوط کن با آب کافی پوره کنید تا یک استحکام صاف ایجاد شود. ضایعات پوره شده را درون سطل بزرگ خود بریزید. برای هر مخلوط پوره ، 1/2 قاشق غذاخوری نمک اپسون و یک عدد آمونیاک را به سطل اضافه کنید.
این روند را تا زمانی که تمام ضایعات شما خالص نشود تکرار کنید. سطل را هم بزنید و بگذارید یک شبه بنشیند. برای مخلوط کردن یک کود کود مایع ، یک چهارم پوره را به یک گالن آب گرم اضافه کنید و لرزش کنید تا مخلوط شود. در پایه گیاهان خود به خاک بمالید.

کود مایع خانگی از علفهای هرز و ریزگردهای حیاط

مواد لازم: علفهای هرز ، ریزگردهای حیاط ، چمنزار چمن زنی ، آب
تجهیزات لازم: پنج سطل گالن یا کشتی بزرگتر اگر می خواهید یک کود واقعا بزرگ باشد.
زمان سرقت: چهار هفته
این یکی نمی تواند ساده تر باشد. علفهای هرز تازه کشیده شده یا چیده شده را از باغ خود انتخاب کنید ریزه کاری ها مانند مکنده های گوجه فرنگی نیز کار می کنند و چند مشت کوچک را در سطل پنج گالنی خود قرار دهید.
بقیه راه را با آب پر کنید و بگذارید تا برای زمان اختصاص یافته تند شود. روند سرقت بهتر در خارج انجام می شود ، زیرا می تواند کمی خوش بو شود. در صورت آماده شدن ، در پایه گیاهان خود به خاک بمالید.

کود مایع خانگی از کود

مواد لازم: کود مورد نظر شما ، آب
تجهیزات لازم: پنج سطل گالن یا کشتی بزرگتر اگر می خواهید یک کود واقعا بزرگ باشد.
زمان سرقت: چهار هفته
اگر در یک منطقه کشاورزی زندگی می کنید ، یا دام خود را دارید ، می توانید کود کود مایع واقعاً استثنایی را از کود دامی تهیه کنید. این روند قطعاً به بهترین شکل در خارج انجام می شود ، اما من احتمالاً نیازی به گفتن آن ندارم! این روند همانند دستورالعمل فوق است یک سطل ، مقداری آب و یک بیل کود ، چهار هفته تند و تیز است و در پایه گیاهان خود به خاک بمالید.
گرچه ممکن است منزجر کننده به نظر برسد ، کود کودی از نظر نیتروژن فوق العاده زیاد است و محصول نهایی “زباله” است. پیدا کردن استفاده برای مطالب واقعاً سودمند است.

مناسب ترین کود بیولوژیکی
کود مایع خانگی آسان ، سازگار با محیط زیست و در اصل رایگان است. این یک روش عالی برای تبدیل زباله به چیزی با ارزش و یک راه فوق العاده برای تقویت باروری در باغ است.

مزایا و مضرات کودهای بیولوژیکی

صرفه جویی

این ماده از حامل غنی از میکروارگانیسم های زنده تشکیل شده است. با استفاده از دانه ، خاک یا گیاهان زنده ، مواد مغذی خاک را افزایش داده یا آنها را از نظر زیست شناختی در دسترس قرار می دهد.
کودهای بیولوژیکی حاوی انواع مختلف قارچ ، باکتری ریشه یا میکروارگانیسم های دیگر هستند. آنها با رشد در خاک ، یک رابطه متقابل مفید یا همزیستی با گیاهان میزبان تشکیل می دهند. کودهای بیولوژیکی دارای مزایا و معایب زیادی هستند.

پایداری

بهترین کود بیولوژیکی باعث افزایش نیتروژن و فسفر موجود در گیاهان به طور طبیعی نسبت به سایر کودها می شوند. انواع مختلف موجود در این محصول به پرورش دهندگان اجازه می دهد تا میکروارگانیسم های مورد نیاز گیاهان خاص را تهیه کنند.
بهترین کود بیولوژیکی برای استفاده ساده حتی برای پرورش دهندگان کوچک تازه کار ساده هستند. کودهای بیولوژیکی خاک یا محیط را آلوده نمی کنند ، در حالی که کودهای شیمیایی اغلب منجر به بیش از حد فسفات و نیتروژن در خاک می شوند. بیشتر از این پس از رواناب به دریاچه ها و نهرها می رسد. آب ها از نظر كيفي كاهش مي يابند و از رشد جلبك ها و مرگ ماهي رنج مي برند.

توان مالی

کودهای زیستی وابستگی را به منابع گران قیمت کودهای شیمیایی کاهش می دهند. براساس “ژورنال فیتولوژی” ، تقاضا برای کودهای شیمیایی تا سال 2020 بیش از 7 میلیون تن از کالاهای مصرفی فراتر خواهد رفت. کمبود سوخت های فسیلی برای تولید کودهای شیمیایی ممکن است قیمتها را فراتر از دسترس کاربران کوچک کند. کودهای بیولوژیکی یک جایگزین ارزان و با کاربرد آسان برای محصولات پتروشیمی است.

فروش کود بیولوژیکی
خاک بهبود یافته

بهترین کود بیولوژیکی باروری طبیعی را به خاک باز می گردانند و آن را از نظر زیست شناختی زنده می کنند. آنها مقدار ماده آلی را تقویت کرده و بافت و ساختار خاک را بهبود می بخشند. خاک پیشرفته ، آب را بهتر از گذشته نگه می دارد. کودهای بیولوژیکی مواد مغذی ارزشمندی را به خاک ، به ویژه ازت ، پروتئین ها و ویتامین ها اضافه می کنند.
آنها نیتروژن را از جو و فسفات ها را از خاک می گیرند و آنها را به فرم هایی تبدیل می کنند که گیاهان می توانند از آنها استفاده کنند. برخی از گونه ها همچنین آفت کش های طبیعی تولید می کنند.

گیاهان بهبود یافته

بهترین کود بیولوژیکی به دلیل داشتن نیتروژن و فسفر موجود در خاک باعث افزایش عملکرد تا 30 درصد می شوند. بهبود بافت و کیفیت خاک باعث می شود گیاهان در دوره های خشکی بهتر رشد کنند. کودهای بیولوژیکی به گیاهان کمک می کنند تا سیستم های ریشه ای قوی تری رشد کرده و رشد بهتری داشته باشند.
کودهای بیولوژیکی همچنین اثرات ارگانیسم های مضر در خاک مانند قارچ ها و نماتد ها را کاهش می دهند. گیاهان در مقابل استرس بهتر مقاومت می کنند و زندگی طولانی تر دارند.
معایب
کودهای بیولوژیکی به دلیل زنده بودن نیاز به مراقبت های طولانی مدت دارند. آنها باید قبل از تاریخ انقضا استفاده شوند. اگر سایر میکروارگانیسم ها محیط حامل را آلوده کنند یا اگر تولید کنندگان از نادرست استفاده می کنند ، به همان اندازه مؤثر نیستند. خاک باید دارای مواد مغذی کافی برای رشد و نمو موجودات بیولوژیکی کود باشد.
بهترین کود بیولوژیکی کودهای دیگر را تکمیل می کنند ، اما کاملاً نمی توانند آنها را جایگزین کنند. کودهای بیولوژیکی اگر خاک خیلی گرم یا خشک باشد ، اثر خود را از دست می دهند. خاکهای بیش از حد اسیدی یا قلیایی نیز مانع از رشد موفقیت آمیز میکروارگانیسم های مفید می شوند.
علاوه بر این ، اگر خاک حاوی اضافی از دشمنان طبیعی میکروبیولوژیکی آنها باشد ، آنها موثرتر هستند. کمبود انواع خاص میکروارگانیسم ها یا بهترین محیط در حال رشد باعث کاهش برخی از کودهای بیولوژیکی می شود.
ودهای بیولوژیکی پتانسیل افزایش سلامت و بهره وری از زندگی گیاهان و کاهش نیاز به استفاده از کودهای مصنوعی را دارند. این اصطلاح به استفاده از میکروارگانیسم ها و ترکیبات آلی که باعث بهبود توانایی گیاهان در جذب مواد مغذی می شوند بر خلاف هدف معمولی کود ، که صرفاً تهیه مواد مغذی بیشتر است ، اشاره دارد. در مورد مزایای استفاده از کودهای بیولوژیکی و اثربخشی آنها به عنوان محرک رشد اختلاف نظر وجود دارد.
استفاده از کودهای بیولوژیکی بعید است که به زندگی به گیاه یا محیط زیست آسیب برساند ، اما تضمین کمک به آنها وجود ندارد. این یک ضرر متمایز در مقایسه با کودهای مبتنی بر مواد مغذی است که به طور قابل اعتماد نتایج کمی را ارائه می دهد. دلیل این امر نهفته در عوامل بیشماری است که برای همبستگی میکروبهای موجود در کودهای بیولوژیکی جهت دستیابی به مقصدی که تجویز می شود ، نهفته است. اثربخشی آنها محصولی از فعل و انفعالات پیچیده شیمیایی و بهترین کود بیولوژیکی است که خود تحت تأثیر رطوبت ، دما ، pH و سایر متغیرهای محیطی قرار دارند. اگر شرایط برای تکثیر و انجام کارهای خود مناسب نباشد ، احتمالاً جمعیت آنها از بین می رود و کاربر برای محصولی که مناسب برای شرایط خاک نیست ، وقت و هزینه خود را هدر می دهد.

خرید و فروش کود زیستی
بهداشت خاک و گیاه

بیشتر بهترین کودهای بیولوژیکی از میکروبهایی تشکیل شده اند که در تجزیه مواد آلی و تجزیه مواد معدنی به فرم محلول درگیر هستند که برای گیاهان مفید است. بیشتر این میکروب ها و ترکیباتی که ایجاد می کنند در هر توده کمپوست فراوان است و بیشتر باغبان می توانند مزایای ترکیب کمپوست در خاک را گواهی دهند.
کودهای بیولوژیکی حاوی گونه های خاصی از این موجودات طبیعی هستند که در محیط آزمایشگاهی کشت می شوند تا برای یک منظور خاص استفاده شوند برخی به افزایش سطح مواد مغذی اصلی مانند نیتروژن و فسفر کمک می کنند ، در حالی که برخی دیگر به مقابله با بیماری یا تهیه عناصر کمکی مفید کمک می کنند.

بهداشت محیط

یکی از مهمترین مزایای استفاده از بهترین کود بیولوژیکی ، کمبود نیاز به استفاده از اشکال دیگر کود است که بسیاری از آنها اثرات منفی در محیط دارند. به عنوان مثال ، کودهای نیتروژن مصنوعی پس از استفاده طولانی مدت ، نمکهای موجود در خاک را جمع می کنند و باعث می شود خاک با باروری کمتر شود. کاربردهای متمرکز ازت و فسفاتها ، چه از منابع مصنوعی و چه از نظر ارگانیک ، می توانند در هنگام باران شدید وارد آبراه ها شوند و تعادل اکوسیستم های آبی را مختل کنند. اگر کودهای بیولوژیکی در ترویج سالم خاک و زندگی گیاهان مؤثر باشند ، محیط کلی سالم تر است ، زیرا کیفیت هوا و آب به طور غیرقابل تفکیک با کیفیت خاک در ارتباط هستند.

کود شیمیایی در مقابل کود بیولوژیکی

کود شیمیایی به عنوان هر ماده معدنی با منشا کاملاً مصنوعی یا جزئی که برای حفظ رشد گیاه به خاک اضافه می شود ، تعریف می شود. کودهای شیمیایی بصورت مصنوعی از مواد معدنی تولید می شوند.
از آنجا که از مواد معدنی به صورت مصنوعی تهیه می شوند ، ممکن است اسیدهای مضر داشته باشند ، که رشد رشد میکروارگانیسم های موجود در خاک را برای رشد گیاهان به طور طبیعی مفید می کند. آنها سرشار از سه ماده مغذی ضروری برای رشد گیاه هستند.
برخی از نمونه های کودهای شیمیایی عبارتند از: سولفات آمونیوم ، آمونیوم فسفات ، نیترات آمونیوم ، اوره ، کلرید آمونیوم و موارد مشابه.
کودهای ارگانیک موادی هستند که از بقایای یا محصولات موجودات زنده حاصل می شوند. کودهای آلی به میکروارگانیسم های موجود در خاک برای تجزیه آنها و آزاد کردن مواد مغذی ضروری بستگی دارند.
مواد مغذی آلی سرشار از فسفر ، نیتروژن و پتاسیم هستند اما به نسبت نابرابر. نمونه هایی از کودهای آلی عبارتند از وعده غذایی پنبه ، وعده غذایی خون ، امولسیون ماهی و کود و لجن فاضلاب.
کودهای آلی دو نوع وجود دارد: اول نوع مصنوعی که ترکیبی آلی است که به صورت مصنوعی تولید می شود (مثلاً اوره ، یک کود آلی مشترک است ؛ نوع دیگر کودهای آلی طبیعی است زیرا 100٪ از مواد مورد استفاده برای ایجاد یک کود طبیعی آلی طبیعی است. از طبیعت (مانند عصاره ماهی ، جلبک دریایی و کود کود ، گانو و مواد کمپوست) ناشی می شود.

توزیع مواد مغذی

از کودهایی برای تأمین مواد مغذی گیاهان برای رشد خوب آنها استفاده می شود. کمبود مواد مغذی خاک یکی از مشکلات شایع در بین صاحبان باغ های خانگی است. یکی از مزایای بارز کودهای شیمیایی نسبت به کودهای آلی این است که کودهای شیمیایی به میزان مساوی در هر سه ماده مغذی اساسی: ازت ، فسفر و پتاسیم غنی هستند. از طرف دیگر ، کودهای آلی ممکن است سرشار از یکی از سه ماده مغذی باشند ، یا ممکن است از هر سه ماده مغذی سطح کمی داشته باشند.

هزینه

بهترین کود بیولوژیکی معمولاً بسیار گرانتر از کودهای شیمیایی هستند ، بیشتر به این دلیل که کودهای شیمیایی نسبت به کودهای ارگانیک دارای غلظت بیشتری از مواد مغذی در هر وزن از محصول هستند. برای تأمین همان مقدار مواد مغذی خاک که یک پوند کود شیمیایی فراهم می کند ، به چندین پوند کود آلی نیاز دارید و هزینه بالاتر کود آلی یکی از بزرگترین دلایل گران بودن محصولات ارگانیک نسبت به غیر ارگانیک است.
(دلیل اصلی دیگر پایین بودن عملکرد ارگانیک به طور متوسط.) اگرچه می توان کودهای ارگانیک زیادی را نیز تهیه کرد ، پس از آنکه نیروی کار ، زمان و سایر منابع در نظر گرفته شود ، کودهای آلی خانگی معمولاً گران تر هستند. از کود شیمیایی که در فروشگاه نیز خریداری شده است.

بهترین کود بیولوژیکی
تأمین مواد مغذی

یکی از جنبه های کودهای آلی قابلیت کند شدن آنها است. قابلیت کندی کودهای ارگانیک دارای مزایا و معایب آن است: آزادسازی آهسته به معنای خطر کوددهی بیش از حد است اما گاهی اوقات این کندی کودهای ارگانیک قادر به تأمین مواد مورد نیاز مواد مغذی نیست ، هر زمان که لازم باشد. برخلاف کودهای آلی ، کودهای شیمیایی همیشه در صورت نیاز شرایط ، مواد مغذی گیاهان را تأمین می کنند.

محتوای اسید

یکی از مهمترین معایب کودهای شیمیایی این است که برخلاف کودهای آلی ، چندین کود شیمیایی از نظر اسید بالایی مانند اسید سولفوریک و اسید هیدروکلریک اسید بالایی دارند . این مقدار زیاد اسید منجر به از بین رفتن باکتریهای نیتروژن شده ، که در تأمین نیتروژن برای گیاه در حال رشد مفید است. در مقابل ، بهترین کود بیولوژیکی از رشد باکتریهای تثبیت کننده نیتروژن پشتیبانی می کنند.

تاریخ

کودهای طبیعی قرنهاست که مورد استفاده قرار می گیرند زیرا اینها تنها نوع تغذیه ای بودند که می توان قبل از اختراع کودهای شیمیایی به محصولات زراعی تهیه کرد. مواد شیمیایی پس از جنگ جهانی دوم به کودهای طبیعی اضافه شدند. پس از جنگ ، با پیشرفت فناوری ، رشد انفجاری در کودهای مصنوعی به دلیل بهبود بهره وری رخ داد.
اما اواخر ، آگاهی گسترده ای از دوستدار محیط زیست در مورد استفاده از کودهای آلی وجود دارد و بسیاری از آنها دوباره از این روش ها استفاده می کنند.

نقش انواع مختلف میکروب ها در بهترین کود بیولوژیکی

باکتریهای تثبیت کننده نیتروژن که در ریشه های حبوبات و برخی گیاهان غیر آهنی شکل می گیرند .این باکتری های گرم مثبت خاک هستند که از طریق نیتروژن جوی جذب شده و در گره ریشه برطرف می شوند. آنها می توانند حداکثر 10 11 را تشکیل دهندسلولهای میکروبی در هر گرم از ریشه و در نتیجه باعث افزایش بهره وری گیاه می شوند.
میکروبیوم ژنوم جمعی جامعه میکروبی ریزوسفر است که از گیاهان بزرگتر است و اثر متقابل آن تعیین کننده سلامت محصول در اگروسکوسیستم طبیعی است و بنابراین خدمات زیادی به گیاهان زراعی مانند کسب مواد مغذی ، بازیافت مواد مغذی ، تجزیه مواد آلی ، علفهای هرز و کنترل زیستی ارائه می دهد.
یافته های تحقیق ثابت کرده اند که انتقال میکروبیوم می تواند نقش مهمی در مدیریت بیماری های گیاهی برای محصولات مختلف داشته باشد. جوامع میکروبی ریزوسفر در مورد کشاورزی پایدار مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. سیانوباکتریایی که به جلبک های سبز آبی نیز معروف است ، ارگانیسم های فتوسنتزی ، زنده و پروکاریوتی مانند و غیره هستند. آنها نیتروژناز تولید می کنند و تثبیت نیتروژن در هتروسیست ها رخ می دهد که به عنوان محفظه های ضد اکسیژن عمل می کنند.

مناسب ترین کود بیولوژیکی
تهیه کودهای زیستی باسیلان باکتریایی

1.ساخت مخازن باز از ورق های آهنی گالوانیزه یا آجر و سیمان
2.افزودن مولیبدات سدیم ، فوق فسفات ، خاک و غربال غربال شده و اجازه ایستادن به مدت 24 ساعت
3.کشت آغازگر سیانوباکتری ها روی سطح آب پاشیده می شوند
4.جمع آوری سرم ضخیم از جرم جلبک و اجازه خشک شدن
ازتوباکتر زندگی آزاد و باکتریهای نیتروژن غیر همزیستی است که می تواند تا 50٪ عملکرد را افزایش دهد و همچنین برخی از مواد را تولید می کند که برای رشد گیاهان مفید هستند.
آنها برای از بین بردن پاتوژن های ریشه و بهبود جوانه زنی بذر ، آنتی بادی ، هورمون های گیاهی ، ویتامین های گروه ، اسید جیبرلیک تولید می کنند. سودوموناس ، آسپرژیلوس ، باسیلوس و غیره برخی از میکروارگانیسم های حل کننده فسفات هستند. آنها فسفات را فراهم می کنند که توسط محصولات زراعی قابل استفاده بیشتر است. آ
نها با جویدن آهن در ناحیه ریشه از گیاهان محافظت می کنند. قارچهای میکوریزا جذب آب را افزایش می دهد ، مقاومت در برابر آفات و پاتوژن ها را افزایش می دهد و زنده ماندن در برابر سمیت فلزات سنگین و درجه حرارت بالا را افزایش می دهد.
پروژه ملی توسعه و استفاده از کودهای بیولوژیکی یک برنامه اصلی است که توسط دولت هند برای دستیابی به اهداف تولیدی اجرا شده است. ادغام واحدهای جدید کوچکتر با واحدهای بزرگتر منجر به ایجاد تغییرات در صنایع شده است.
کودهای مایع امروزه نیز مورد توجه قرار گرفته اند. آنها به عنوان فرمولاسیون ویژه مایع نامیده می شوند که حاوی میکروارگانیسم ها ، مواد مغذی آنها ، محافظ سلول برای ماندگاری بیشتر است. این کودهای بیولوژیکی در برابر درجه حرارت بالا و تشعشعات اشعه ماوراء بنفش تحمل می کنند. آنها را می توان با استفاده از سمپاش های دستی ، مخازن بارورشی ، سم پاش های برق و به عنوان مخلوطی از کود پایه و به این میدان استفاده کرد.
استفاده از کودهای مصنوعی منجر به آلودگی محیط زیست و آلودگی خاک شده است. آنها بسیار گران هستند و همچنین تهدیدی برای کشاورزی پایدار هستند.
در مقابل ، کودهای بیولوژیکی سازگار با محیط زیست ، تولید اقتصادی ، کارآمد و در دسترس کشاورزان کوچک هستند. تحقیقات عمده باید روی تولید کودهای بیولوژیکی پایدار و کارآمد متمرکز شود.

ارزان ترین کود بیو لوژیکی
علیرغم پیشرفت چشمگیر فناوری بیو کود در طی چند سال گذشته ، هنوز محدودیت های زیادی در مورد استفاده از کودهای بیولوژیکی وجود دارد .
ممکن است این مربوط به تولید یا استراتژی های بازاریابی باشد. برخی از اقدامات احتیاطی همچنین باید مورد توجه قرار گیرند در حالی که باید با  بهترین کودهای بیولوژیکی مانند بسته های بهترین کود بیولوژیکی از نور خورشید و گرما دور نگه داشته شود ، آنها باید از نظر محصول خاص باشند و همیشه از کودهای آلی و کودهای شیمیایی استفاده شوند.

خرید و فروش کود زیستی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

1 دیدگاه

  • س تمام دستورات واموزش های لازم رادرجهت باروری وزنده نگهداشتن خاک راباراهکارهای مناسب بسیار عالی بیان نمودیدخسته نباشید.یاعلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *