بهترین زمان برای کود دادن به درختان

بهترین زمان برای کود دادن به درختان

بهترین زمان برای کود دادن به درختان

درختان نیز مانند دیگر گل و گیاهان برای پرورش و رشد، به مواد مغذی و کود احتیاج دارند. یکی از نکته‌های بسیار مهمی که سلامت درختان و باردهی آن‌ها را مشخص خواهد کرد، بهترین زمان برای کود دادن به درختان است.

در واقع شما باید کوددهی به درختان را در زمانی مشخص انجام دهید، در غیر این صورت ممکن است نتیجه عالی به دست نیاورید و دچار ضرر شوید.

دقت داشته باشید که مصرف خودسرانه و بیش‌ از اندازه از کودهای مختلف، اصلا کار مناسبی نیست و قطعا به سلامت درخت‌تان آسیب وارد خواهد شد. به‌ طور معمول می‌توان گفت؛ بهترین زمان برای کوددهی درختان، پیش‌ از شکوفه دادن آن‌ها است.

از این‌ رو سعی کنید در اواخر فصل زمستان یا اوایل فصل بهار، کار کوددهی را انجام دهید.

البته شما می‌توانید در اوایل فصل تابستان نیز این کار را انجام دهید و درختان خود را تقویت کنید.

درختان چه زمانی به کود نیاز دارند؟

هنگامی‌ که درختان شما دچار ضعف رشدی، آفت، تغییر رنگ برگ‌ها، ریزش برگ، محصول ندادن و بیماری شدند می‌توانید با استفاده از کودهای مختلف، کار کوددهی را انجام دهید.

در واقع این موارد نشان می‌دهند که درخت‌تان به مواد مغذی و تغذیه بیشتری احتیاج دارند و شما باید با توجه به نیاز درخت، یک کود مناسب را انتخاب کنید و از آن بهره بگیرید.

نکات مهم برای کوددهی درختان

بررسی خاک

قبل‌ از انجام دادن عمل کوددهی، حتما خاک را مورد بررسی قرار دهید تا متوجه شوید که چه کمبودهایی در آن وجود دارد. برای آزمایش کردن شما می‌توانید از یک دستگاه PH سنج کمک بگیرید و به راحتی میزان مواد مغذی موجود در خاک را اندازه بگیرید.

بعد از انجام این کار می‌توانید با بهترین زمان برای کود دادن به درختان نیز آشنا شوید و کار کوددهی را هم مفیدتر انجام دهید.

توجه به سن درخت

توجه داشتن به سن درخت نیز بسیار مهم است و شما باید با توجه به آن کوددهی را انجام دهید زیرا درختانی که کشت نهال آن‌ها از 1 الی 2 سال گذشته‌ است، به کود کمتری نیاز دارند و شما باید بیشتر رطوبت و علف‌های هرز آن را کنترل نمایید.

انتخاب کود مناسب

برای انتخاب کردن یک کود مناسب، باید به شرایط زیستی و نوع خاک زمین‌تان توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین کود را انتخاب نمایید و در نتیجه بهترین بازخورد را دریافت کنید.

کودهایی که حاوی مواد شیمیایی هستند، نسبت‌ به کودهای طبیعی خواص و مزایای کمتری دارند.

از این‌ رو پیشنهاد می‌کنیم بیشتر سراغ کودهای طبیعی بروید.

زیرا کودهای طبیعی املاح و مواد مفید زیادی همچون فسفر، پتاسیم، منیزیم، روی، آهن، بور، نیتروژن و… را در اختیار گیاهان قرار می‌دهند و از آسیب رسیدن به آن‌ها نیز تا حدود زیادی جلوگیری می‌کنند.

در حال‌ حاضر کودهای طبیعی بسیار زیادی در بازار وجود دارند که می‌توانید به‌ راحتی از آن‌ها بهره بگیرید و درختان خود را شاداب‌تر و باطراوت‌تر کنید.

بهترین کود برای درخت‌ها، کودهای مایع هستند زیرا این نوع کود ها سریع‌تر جذب ریشه درخت می‌شوند و اثرگذاری بهتری دارند.

بنابر این اگر می‌خواهید نتیجه‌ سریع‌تری از عمل کوددهی به دست آورید، پیشنهاد می‌کنیم به‌ جای بهره گرفتن از کودهای پودری و گرانوله، سراغ کودهای مایع بروید.

بهترین زمان برای کود دادن به درختان

نحوه کوددهی درختان

همان طور که گفته شد؛ بهترین زمان برای کود دادن به درختان هنگام شکوفه دادن است زیرا در این زمان درختان برای رشد کافی و محصول دهی مناسب، به مواد مغذی بیشتری احتیاج دارند.

بنابر این سعی کنید در زمان مناسب از کود مورد نظرتان بهره بگیرید تا نتیجه عالی‌تری نیز حاصل شود.

برای استفاده کردن از کود مورد نظرتان، حتما به دستورالعمل‌های ذکر شده بر روی جلد یا بسته ‌بندی آن دقت کنید و به میزان مناسبی از کود بهره بگیرید.

زیرا استفاده خودسرانه از کود، می‌تواند مشکلات جدی را به همراه خود داشته باشد.

اگر کود مورد نظرتان به‌ صورت پودری است، حتما آن را با مقدار مناسبی آب مخلوط کنید تا یک محلول مناسب حاصل شود. دقت داشته باشید اگر غلظت کودتان خیلی زیاد باشد، برگ‌ها و ریشه‌های درخت دچار سوختگی و آسیب می‌شوند.

در صورتی که کود مورد نظرتان جامد است، می‌توانید آن را به‌ صورت چال کود و یا پخش سطحی استفاده کنید.
اگر می‌خواهید نتیجه بهتری از عمل کوددهی به دست آورید بهتر است در آخر؛ کار آبیاری را نیز انجام دهید.

زیرا این کار کمک می‌کند مواد مغذی موجود در کود سریع‌تر آزاد شوند و درخت نیز بهتر آن‌ها را دریافت کند و عملکرد عالی‌تری هم از خود نشان دهد.

مزایای کوددهی درختان و بهترین زمان برای کود دادن به درختان

کود‌دهی درختان اگر در زمانی مناسب و به‌ صورت صحیح انجام شود، می‌تواند نتایج مثبتی را به‌ دنبال داشته باشد که یکی از مهم‌ ترین این نتایج؛ افزایش باروری و محصول‌دهی درخت است.

شما می‌توانید با استفاده از کودهای مفید، ریشه درختان‌تان را قوی‌تر کنید و حجم آن‌ها را نیز افزایش دهید.

کود مورد نظرتان اگر غنی و کامل باشد، می‌تواند کمک کند خاک اصلاح شود و حاصلخیزی بیشتری داشته نیز باشد.

شما می‌توانید با استفاده از عمل کوددهی، آفات و بیماری‌های رایج در بین درختان را از بین ببرید و اجازه ندهید درختان در برابر عوامل آسیب‌زا از بین بروند.

با استفاده از کودهای طبیعی و آلی می‌توانید رشد درختان را تا حدود زیادی افزایش دهید و شادابی آن‌ها را نیز دو برابر کنید.

کوددهی درختان با کودهای طبیعی و مفید، کمک می‌کند گیاه مقاومت بیشتری در برابر کم آبی و خشکی داشته باشد.

اگر درختان را در زمان مناسب کوددهی کنید؛ شاخه و برگ‌های آن بسیار پر بارتر خواهند شد و خیلی سریع آسیب نمی‌بینند.

کوددهی کمک می‌کند شوری خاک بر طرف شود و درختان نیز کمتر در معرض حمله حشرات مضر قرار بگیرند.

سخن پایانی بهترین زمان برای کود دادن به درختان

اگر به نحوه صحیح و زمان کوددهی درختان توجه کافی نداشته باشید، ممکن است نتیجه عالی از کار کوددهی به دست نیاورید و هزینه‌های زیادی را نیز صرف کنید. بنابر این بهتر است بدانید؛ بهترین زمان برای کود دادن به درختان، هنگامی است که درختان در حال رشد هستند و شروع به جوانه‌زنی یا شکوفه دادن می‌کنند. همچنین قابل ذکر است؛ کوددهی در فصل استراحت می‌تواند مقاومت درخت در برابر سرما و یخ زدگی را افزایش دهد و اجازه ندهد درخت دچار آسیب شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366