مناسب‌ترین کود برای رشد سریع ریشه چیست؟

کود برای رشد سریع ریشه

همان طور که می‎‌دانید، سیستم ریشه اکسیژن، آب و مواد مغذی را از خاک می‎گیرد و آنها را از طریق گیاه به ساقه، برگ‎ها و شکوفه‎ها منتقل می‎‌کند. آن ها در آنجا می‌‎توانند با نور خورشید برای تولید قند و انرژی برای رشد گیاه تعامل داشته باشند. دانشمندان اخیراً کشف کرده اند که ریشه‎‌ها در واقع ترکیباتی ترشح می‎‌کنند که بر میکروارگانیسم‎‌های خاک تأثیر می‎گذارد، که می‎تواند به محافظت از گیاهان در برابر بیماری‌‎ها و تشویق آنها برای جذب مواد مغذی از خاک کمک کند، لذا در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با این سیستم ریشه ای، لازم است بدانیم مناسب‌ترین کود برای رشد سریع ریشه چیست و شامل چه مواردی است؟

نکات قابل توجه در بررسی کود مناسب برای رشد سریع ریشه

  1. تامین مواد مغذی ضروری

فسفر، پتاسیم و نیتروژن مواد مغذی ضروری برای حمایت از رشد ریشه در گیاهان هستند. آنها گیاهان را تشویق می‎کنند تا مجموعه ای متراکم از ریشه‎های جدید را کنار گذاشته و ریشه‎‌های موجود را در هنگام رشد تقویت کنند. فسفر به ایجاد سیستم‎‌های سالم در رشد گیاه کمک می‎کند و رشد ریشه، گلدهی و میوه دهی آنان را تقویت می‎کند. پتاسیم می‎تواند دیواره سلولی گیاهان را ضخیم تر کند. این باعث افزایش تحمل گیاهان در برابر تنش‎‌ها و رشد ریشه می‎‌شود. در کنار تامین املاح و مواد مغذی موثر برای رشد ریشه، استفاده از کود مناسب برای رشد سریع ریشه هم امری ضروری است که باید بدان توجه نمود.

  1. هورمون‎های محرک ریشه

اکسین یک هورمون گیاهی است که نقش مهمی در رشد و نمو گیاه به عنوان تنظیم کننده بسیاری از فرایندهای بیولوژیکی دارد. این فرایندها، اثر اکسین گیاهی بر تحریک ریشه را بررسی کرده و ایجاد، توسعه و تشکیل ریشه ها را القا می‎کنند. آنها همچنین به طور گسترده ای در تحریک جوانه زنی ریشه در حین تکثیر استفاده می‎شوند.

  1. کود میکروبی زیستی

کود میکروبی به طور گسترده در حفاظت و تقویت رشد ریشه استفاده می‎‌شود. از یک سو، آنها تأثیر خوبی در کنترل عوامل بیماری زا، محافظت از ریشه‎ها در برابر سموم و بیماری‎های خاک دارند. از سوی دیگر، آنها می‎توانند مواد مغذی نامحلول و ریزمغذی ها را در خاک تجزیه کرده و جذب آنها را برای محصولات راحت تر کنند و مواد طبیعی مفید مانند اکسین و سیتوکینین را تولید و آزاد کنند تا رشد ریشه را تقویت کند، لذا استفاده از کود مناسب برای رشد سریع ریشه باید بر اساس اصول کوددهی صورت گیرد تا آسیبی به ریشه‎ها وارد نگردد.

  1. مدیریت مناسب
  • از کودهای تقویت کننده و مناسب برای رشد سریع ریشه طبق برنامه منظم استفاده کنید که حاوی مقدار زیادی فسفر است.
  •  از دمای مناسب رشد اطمینان حاصل کنید
  •  نور کافی را فراهم کنید
  • آبیاری بیش از حد را انجام ندهید.

بیشتر بخوانید: کاشت طالبی در گلدان

بررسی نحوه رشد ریشه در گیاهان

سیستم ریشه ای قوی یکی از عوامل کلیدی در رشد یک گیاه سالم است. با این حال، یک سیستم ریشه قوی به طور خودکار ایجاد نمی‎شود. بنابراین، چگونه می‎توانید رشد ریشه را در گیاهان خود تقویت کنید؟ برای رشد قوی و سالم ریشه در گیاهان، بهتر است روش‎های زیر را امتحان کنید:

اگر می‎خواهید رشد ریشه را در گیاهان خود تقویت کنید و از کود مناسب برای رشد سریع ریشه استفاده کنید، بهترین مکان برای شروع در مرحله جوانه زنی و نشاء است. استفاده از یک عامل موثر به رشد خوب گیاهان شما کمک می کند. محافظت کننده ریشه، عاملی است که ریشه‎‌های گیاه را تشویق می‎کند تا به جای پهلو به سمت پایین رشد کنند. این منجر به ایجاد سیستم ریشه ای عمیق تری می‎شود، که پس از انتقال گیاه به باغ، می‎تواند به صورت جانبی منشعب شود.

هم چنین این سیستم، دارای شیارهایی در داخل است که مانع از گردش ریشه‎‌های گیاه در اطراف ظرف می‎شود.  هنگامی که ریشه ها به سوراخ ته ظرف می‎رسند، در معرض هوا قرار می‎گیرند. در این مرحله، هرس رخ می‎دهد، یعنی رشد ریشه‎ها در اثر برخورد با هوا متوقف می‎شود. این هرس گیاه را تشویق می‎کند تا ریشه‎‌های بیشتری را در مکان‎های دیگر ایجاد کند. این منجر به ایجاد سیستم ریشه ای قوی تر و گسترده تری می‎‌شود که می‎تواند پس از پیوند در عمق خاک رشد کند.

کود برای رشد سریع ریشه

در حقیقت، استفاده از محافظت کننده ریشه، به شما امکان می‎دهد نهال را در بخش‎های جداگانه پرورش دهید. این کار باعث می‎شود ریشه های آنها در هم پیچیده نشوند، پیوند نهال‎ها آسان تر شده و خطر آسیب هنگام ورود آنها به باغ کاهش می‎یابد. اغلب از محافظت کننده ریشه در مرحله نهال برای کمک به گیاهان برای تقویت سیستم ریشه ای قوی تر استفاده می‎شود، اما همچنین می‎توانید با استفاده از کود مناسب برای رشد سریع ریشه این امر را تسریع بخشید.

نتیجه گیری:

ریشه‎‌های گیاه علاوه بر آب و هوا برای رشد و حمایت از گیاه، به مواد مغذی نیز احتیاج دارند. اولین قدم جهت استفاده از کود مناسب برای رشد سریع ریشه این است که یک آزمایش خاک را انجام دهید تا میزان مواد مغذی را در خاک خود بیابید. pH ایده آل برای گیاهان متفاوت است، اما اکثر گیاهان در خاک با pH بین 6.0 تا 7.0 (کمی اسیدی تا خنثی) به خوبی رشد خواهند کرد. در این راستا مشاوره با کارشناسان متخصص در این حوزه جهت استفاده از کود مناسب بسیار موثر خواهد بود.

با تشکر از توجه شما آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366