بهترین کود برای درختان پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

بهترین کود برای درختان پسته

بهترین کود برای درختان پسته : تامین مواد مغذی و موضوع تغذیه پسته امری بسیار ضروری بوده که با توجه به جنبه اقتصادی و سلامتی پسته در کنار مصرف خوراکی، نیازمند آگاهی و فراهم کردن بهترین کود و عناصر برای درختان پسته می باشیم. با عنایت به مستندات تاریخی متوجه می شویم درخت پسته برای اولین بار در کشور متمدن ایران کاشته شده و پرورش یافته است؛ درختان پسته با رسیدگی منظم در طی ۵ الی ۸ سال میوه خواهند داد و در ۱۵ تا ۲۰ سالگی کاملا بالغ خواهند شد. عمر این درختان ۱۰۰ سال و در صورت فراهم نمودن منابع تغذیه ای موردنیاز شان و مراقبت از آن ها تا ۳۰۰ سال هم خواهد بود.

تاثیر اسید هیومیک بر پسته

فراهم کردن سوابق باغ پسته:

جهت تامین برنامه کوددهی منظم نیاز است باغبانان سوابق طولانی مدت برای باغ خود را در اختیار داشته باشند که شامل: کوددهی به درختان پسته، اصلاحات مربوط به خاک، آزمون خاک، بررسی عملکرد بخش های مختلف پسته و نتایج نمونه برداری از برگ می باشد؛ وجود این اطلاعات برای مدیریت بهتر باغات پسته و تغذیه درست آن ها کمک شایانی می کند.

زمان کوددهی بهترین کود برای درختان پسته :

در اوایل فصل بهار که درختان پسته بیشترین نیاز به مصرف مواد مغذی را دارند بهترین زمان برای کوددهی به آن ها تلقی می شود؛ بهترین راه برای رسیدن کود به درختان پسته از طریق ریشه می باشد تا نیازهای اندام های هوایی و جانبی را تامین نماید. لازم به ذکر است با توجه به عملکرد درخت پسته و شرایط کاشت آن مانند منطقه کاشته شده، بستر خاک و… ممکن است در فصول مختلفی نیز کوددهی موردنیاز باشد.

تاثیر اسید هیومیک بر پسته

بهترین کود برای درختان پسته :

بهترین کود برای درخت پسته، کودی است که عناصر مورد نیاز برای رشد و تولید محصولات باکیفیت را در خود جای داده باشد از جمله: نیتروژن، فسفر، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، بور، مس؛ برخی از کودها نظیر هیومیک اسید شوک تمامی عناصر موردنیاز برای رشد درخت پسته را در اختیار دارد و به دلیل ارگانیک و طبیعی بودن از جهت سازگاری با خاک نیز گزینه فوق العاده ای می باشد. اما اگر بخواهیم بهترین و ضروری ترین عناصر را برای این درخت را به صورت تکی بررسی نماییم، در ادامه مطلب ما را همراهی نمایید.

پسیل پسته

نیتروژن:

برای دستیابی به نتیجه فوق تصور در تولید پسته ها و بازده عالی تامین به موقع و کافی عنصر نیتروژن در اولویت قرار دارد؛ باروری درخت پسته، رشد شاخه ها، ریشه و ساقه به حضور نیتروژن در درخت وابسته بوده و کمبود آن تولید محصول را بسیار کاهش خواهد داد. یکی از دلایل حساسیت به کمبود نیتروژن به دلیل وظیفه اصلی آن در تولید پروتئین های گیاهی می باشد این عنصر هم چنین رنگ پریدگی برگ های درخت را کاهش داده و ظاهر درختان را بسیار سرحال و سرسبز می گرداند.

فسفر:

در ساختار DNAو RNAفسفر به مقدار زیادی ذخیره شده و تقسیمات سلولی گیاهی به وجود آن وابسته است؛ این عنصر هم چنین در تولید ATP  نیز نقش مهمی ایفا می کند؛ حرکت کند عنصر فسفر به تثبیت هر چه بهتر آن در خاک کمک می کند از این رو به خوبی در اختیار خاک و درخت پسته قرار می گیرد و ماندگاری بهتری هم خواهد داشت.

هر چه مقدار PH خاک برای فسفر مناسب تر باشد و کودی که به مقدار کافی فسفر دارد به خاک برسد، میزان فسفر بیشتری جذب شده و در اختیار گیاه قرار می گیرد. بهترین پی اچ برای جذب این عنصر خاک اسیدی نزدیک به خنثی می باشد؛ زیرا هر چه پی اچ  خاک بالاتر رود و خاک قلیایی شود، به دلیل تشکیل فسفات کلسیم نامحلول فسفر کمتری در اختیار درختان پسته قرار خواهد گرفت در نتیجه کمبود آن فرآیندهای وابسته به فسفر به خوبی انجام نخواهند شد و درخت متضرر می گردد.

پتاسیم:

پتاسیم به افزایش کیفیت و فروش پسته از طریق کمک به پر شدن مغزهای آن، شکافته شدن و خندان بودن پسته ها کمک شایانی می کند؛ همانطور که می دانید همه ما دوست داریم سراغ پسته های دهن باز برویم و شکستن نوع دهن بسته همه را خسته می گرداند. اگر در باغتان درصد پسته های با مغز خالی بیشتر بود بدانید درختان پسته از کمبود پتاسیم رنج می برند.

کمبود پتاسیم و فسفر مقاومت درخت را به آلوده شدن توسط باکتری ها کاهش می دهد، برگ ها کم رنگ و خاکستری رنگ شده و لبه آن ها کوچک خواهد شد. زمان کوددهی پتاسیم در اوایل فصل تا اواسط فصل باروری می باشد.

منیزیم:

دلیل اصلی کمبود منیزیم بستر رشد درختان پسته، آهکی، گچی و به طور کلی قلیایی بودن آن می باشد لذا لازم است در اواسط فصل رشد درخت پسته از کودهای منیزیم دار بهره مند شود.

کلسیم:

عنصر اصلی جهت رشد و نمو ریشه درختان پسته کلسیم می باشد؛ این عنصر راندمان ریشه و توسعه آن را افزایش می دهد و از این طریق درخت از پایه و اساس به خوبی تقویت شده و محصولات پرباری به کشاورز هدیه می دهد. کمبود کلسیم سبب می شود ریشه و بالطبع اندام های هوایی رشد موثری نداشته باشند و کشاورزی که چشم انتظار برداشت پر ثمری بوده از نتیجه ناراحت گردد.

بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق از کودهای کلسیم دار نباید غافل شد زیرا گره کار با آن ها باز می شود.

بور:

این عنصر برای تورم جوانه ها الزامی می باشد لذا اوایل فصل بهار بهترین زمان جهت افزودن کود حاوی بور به درختان پسته به شمار می رود.

مس:

اگر علائم سوختگی در حاشیه برگ درختان تان مشاهده کردید یکی از شک هایتان به سنت کمبود مس برود؛ درخت از این کود از اواسط تا اواخر فصل رشد بایستی بهره مند گردد.

کود مناسب درخت پسته

بهترین کود اسید هیومیک برای درختان پسته

جدول کوددهی پسته

خواص پسته:

این آجیل در زمره محصولات بسیار مفید و خوشمزه تلقی می شود که سرشار از پروتئین، کربوهیدرات، چربی ها، فیبرهای رژیمی، ویتامین های ث، آ، ب ۶، مواد معدنی چون کلسیم، آهن، بور، روی، پتاسیم می باشد. بدیهی است تولید پسته های مرغوب نیازمند بهره مندی از بهترین کود برای درختان پسته می باشد.

مغز پسته آهن دارد و برای افراد کم خون توصیه می گردد، مصرف منظم آن مغز و ذهن را تقویت کرده و سرفه را بهبود می بخشد.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

خرید و فروش کود پسته ارزان
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *