قلمه زدن گل بنجامین

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

گل بنجامین، یکی از زیبا ترین گیاه های ساختمانی و آپارتمانی محسوب می شود که دارای طرفدارن بسیار زیادی است. علاوه بر آن، این گل زیبای آپارتمانی دارای خواص بسیار زیادی از جمله تصویه هوای اطراف خود است که این امر سبب پرطرفدار شدن گل بنجامین شده است. همانطور که می دانید، تکثیر گل بنجامین در خانه، کمی دشوار است چرا که این گل زیبا به سختی ریشه می دهد و مدت زمان بسیار زیادی طول می کشد. تکثیر گل زیبای بنجامین به دو روش قلمه زنی و تکثیر شاخه ای انجام می شود ولی در حال حاضر، آسوده ترین راه برای قلمه زنی و رسیدن به یک نتیجه خوب است. البته فراموش نکنید که هر گیاه، می بایست در یک فصل خاص تکثیر و کاشته شود و گل زیبای بنجامین، می بایست در فصل بهار و تابستان تکثیر شود. اما لازم به ذکر است که اگر این گل زیبا را در منزل خود و در محیطی بسته نگهداری می کنید، می توانید با تنظیم دما اطراف، آن را در هر زمان از سال که اراده کنید تکثیر و قلمه بزنید. در ادامه با ما همراه باشید تا با شیوه صحیح نگهداری قلمه زدن گل بنجامین بیشتر آشنا شوید.

آشنایی با گل زیبای بنجامین

گل زیبای بنجامین که با نام درخت فیکوس شناخته می شود، به عنوان یک گل آپارتمانی بسیار زیبا و مفید محسوب می شود که آن را به آسودگی می توان در محیط خانه یا محل کار نگهداری کرد و از آن لذت برد. گل بنجامین، گیاه بومی مناطق گرمسیر از جمله استرالیا و هند است که می بایست برای نگهداری، آن را در یک محیط گرم و مرطوب قرار دهیم. این گل زیبای آپارتمانی، زمانی که در شرایط رشد مناسب قرار گیرد، می تواند تا 15 متر رشد کند.

قلمه زدن گل بنجامین

شرایط نگهداری گل بنجامین

یکی از مهم ترین مسائلی که باید در نگهداری گل زیبای بنجامین رعایت شود، نوع خاک است. برای ترکیب خاک این گیاه، می بایست در یک گلدان حدود 65 درصد خاک خالص، 10 درصد خاک برگ و 25 درصد کود طبیعی یا کمپوست استفاده شود تا گیاه بتواند به آسودگی از خاک تغذیه کند و رشد خوب و سریعی داشته باشد. گل بنجامین را می بایست در خانه طوری قرار دهید که نور آفتاب به صورت نیمه مسقیم به آن تابش داشته باشد. برای آبیاری این گیاه، می بایست دو روز یک بار، حدود 250 سی سی معادل نصف استکان آب به آن بدهید.

قلمه زدن گل بنجامین

قلمه زنی گل بنجامین

برای تکثیر گل زیبای بنجامین، می بایست در ابتدا از سلامت گیاه اطمینان حاصل کنید تا بتوانید از آن قلمه های خوبی تهیه کنید وبکارید. برای تکثیر این گیاه می بایست، ساقه ها را به طول 15 تا 20 سانتی متر با دقت برش دهید؛ سپس به قطر قطعات برش زده دقت کنید چرا که قطر آن ها می بایست اندازه یک مداد باشد. پس از آن، پیشنهاد می شود برای بهبود عملکرد ریشه زنی، مقداری آفت کش را درون یک اسپری بریزید و آن را به گیاه بپاشید.

بیشتر بخوانید: قلمه زدن سانسوریا

در مرحله بعد، می بایست برگ های اضافی را از روی قلمه اصلی جدا کنید تا فرصت رشد بیشتری به قلمه دهید. این امر سبب می شود تا مواد غذایی درون قلمه هدر نشود و فقط جذب ریشه ها شود تا آن ها رشد زودتری داشته باشند. البته فراموش نکنید که هنگام جدا کردن برگ های اضافی یک الی دو عدد آن ها را بر روی قلمه بگذارید و جدا نکنید چرا که این امر سبب ریشه زنی سریع تر می شود و الزامی است. پیشنهاد می شود در هنگام برش برگ های اضافی از روی قلمه، نهایت دقت را به کار بگیرید چرا که قلمه بسیار ظریف و آسیب پذیر است.

در مرحله بعد، قلمه را درون یک لیوان آب ولرم خالص قرار دهید به طوری که تا نصف تنه قلمه داخل آب باشد. لازم به ذکر است که برای آب قلمه، می بایست آن را کامل بجوشانید و اجازه دهید سرد شود یا از آب های بدون املاح و مقطر استفاده نمایید. سپس لیوان آب حاوی قلمه را درون یک محیط با هوای گرم قرار دهید که نور خورشید به آن برخورد کند. این امر سبب می شود تا قلمه رشد سریع تری داشته باشد. سپس پس از 8 هفته، با خیالی آسوده می توانید آن را درون خاک قرار دهید و لذت ببرید.

برای کاشت قلمه زیبای گل بنجامین، می بایست یک گلدان با ابعاد مناسب تهیه کنید که دارای ارتفاع حداقل 25 سانتی متر باشد. سپس مقداری خاک خالص را به همراه کود طبیعی و کمپوست مخلوط کنید و آن را درون گلدن، پس از قرار دادن قلمه بریزید. لازم به ذکر است که درصد خاک خالص می بایست 65 درصد و کمپوست و کود طبیعی 45 درصد باشد تا گیاه بنجامین بتواند رشد سریعی داشته باشد. پس از کاشت گیاه، آن را با یک آپ پاش کوچک آبیاری کنید چرا که اگر مستقیما آب را درون آن بریزید، سبب می شود که گیاه از بین برود.

قلمه زدن گل بنجامین

شرایط نگهداری گیاه تازه کاشته شده بنجامین

زمانی که قلمه گیاه زیبای بنجامین را داخل خاک قرار می دهید باید نکاتی را رعایت کنید تا گیاه از بین نرود و رشد خوبی داشته باشد. یکی از مهم ترین نکاتی که می بایست رعایت کنید، رطوبت خاک می باشد؛ برای کافی نگه داشتن رطوبت خاک، سعی کنید روزانه حدود 80 تا 100 میلی لیتر آب بر روی خاک بریزید تا خاک مرطوب شود. علاوه بر آن، می بیست گیاه را در مکانی قرار دهید که نور کافی خورشید به آن برخورد کند تا گیاه شما شاداب تر باشد و بتوانید از آن لذت ببرید.

بیشتر بخوانید: پرورش کاکتوس

گیاه زیبای آپارتمانی بنجامین، یک گزینه بسیار عالی برای افرادی است که علاقه شدیدی به گل و گیاه دارند. این گیاه، نگهداری بسیار ساده ای دارد و آن را می توان در محیط کار یا منزل، به آسودگی نگهداری کنید ولذت ببرید. علاوه بر آن، می توانید این گیاه را تکثیر کنید و چند عدد از آن داشته باشید و حتی از آن کسب در آمد کنید و تکثیر های گیاه بنجامین را به فروش برسانید .

قلمه زدن گل بنجامین
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *