مزایای کود جلبک دریایی برای چغندر قند

مزایای کود جلبک دریایی برای چغندر قند

چغندر قند یکی از مهم‌ ترین گیاهانی است که برگ‌ها و ریشه‌های آن نیز به‌ عنوان خوراکی مصرف می‌شوند. از این‌ رو امروزه افراد زیادی اقدام به کشت آن می‌کنند و با پرورش آن به درآمدزایی و سود نسبتاً بالایی می‌رسند. شما نیز اگر قصد دارید اقدام به کشت این گیاه مفید کنید و محصولات عالی برداشت نمایید، بهتر است برای تقویت کردن آن‌ها از کود جلبک دریایی بهره بگیرید. مزایای کود جلبک دریایی برای چغندر قند بسیار زیاد است و کمک می‌کند کیفیت محصولات‌تان تا حدود زیادی افزایش یابد.

کود جلبک دریایی برای چغندر قند

چغندر قند نیز مانند سایر محصولات کشاورزی فقط بخشی از نیازهای غذایی خود را از خاک تامین می‌کند و بقیه آن‌ها را باید با استفاده از انجام کوددهی، به گیاه برسانید. کود جلبک دریایی می‌تواند کمک کند ریشه چغندر قند با سرعت بیشتری رشد کند و حجم آن نیز چندین برابر شود.

با مصرف این کود غنی می‌توانید طول عمر مفید چغندر قند را بعد از برداشت نیز افزایش دهید و اجازه ندهید آسیبی به آن‌ها وارد شود. کود جلبک دریایی عملکرد محصول را تا حدود زیادی افزایش می‌دهد و مقاومت آن را در برابر بیماری‌ها، سرمازدگی، خشکی، آفات، حشرات و انواع استرس بیشتر می‌کند.

این کود تمام عناصر ریز مغذی و املاح مفید را برای گیاه فراهم می‌کند و هیچ‌ گونه کمبود تغذیه‌ای برای آن‌ها به جای نمی‌گذارد. کود جلبک دریایی مانند یک بهبود دهنده نیز عمل می‌کند و ساختار خاک را به‌ خوبی اصلاح می‌نماید.

با مصرف به‌ اندازه و کافی این کود می‌توانید میزان رطوبت موجود در خاک را افزایش دهید و جلوی خشک شدن ریشه چغندر قند را بگیرید. کود جلبک دریایی تمام باکتری‌های مضر موجود در خاک را از بین می‌برد و اجازه نمی‌دهد آن‌ها آسیبی به‌ سلامت گیاه وارد کنند.

خرید کود جلبک دریایی 

نحوه کوددهی چغندر قند با استفاده از کود جلبک دریایی

مزایای کود جلبک دریایی برای چغندر قند زمانی قابل‌ مشاهده است که کار کوددهی را به‌ صورت اصولی و مناسب انجام دهید. بنابر این بهتر است اول از هر چیزی؛ یک نمونه‌گیری از خاک زمین کشاورزی‌تان انجام دهید تا بهتر با نیازهای آن آشنا شوید و بتوانید کمبودهای موجود در خاک را به‌ خوبی تشخیص دهید.

بعد از آماده شدن نتیجه آزمایش خاک، باید با استفاده از روش‌های پخش سطحی، محلول پاشی و آبیاری، کار کوددهی را انجام دهید. در روش‌ آبیاری باید کود جلبک دریایی را با مقدار مناسبی آب مخلوط کنید تا محلولی مناسب به دست آید، سپس آن را به‌ صورت مستقیم به خاک زمین مورد نظرتان اضافه کنید و اجازه دهید جذب ریشه گیاه و خاک شود.

در روش محلول پاشی نیز باید جلبک دریایی را با استفاده از سم‌پاش به قسمت‌های مختلف گیاه اسپری کنید تا جذب برگ‌ها و قسمت‌های مختلف گیاه شود. یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید با کمک آن چغندر قند را تغذیه کنید، روش پخش سطحی است.

برای انجام دادن کوددهی چغندر قند با استفاده از این روش، کافی است کود جلبک دریایی پودری را به‌ صورت یکنواخت بر روی سطح خاک پخش کنید و اجازه دهید به‌ مرور زمان با خاک مخلوط شود. یا این‌ که می‌توانید قبل‌ از کشت بذر چغندر قند آن را با خاک مخلوط کنید و سپس اقدام به کشت کنید.

مزایای کود جلبک دریایی برای چغندر قند

بهترین زمان برای کوددهی چغندر قند با استفاده از کود جلبک دریایی

  • قبل‌ از کاشت بذر

به‌ طور معمول در هر خاکی یک‌سری کمبودهای غذایی وجود دارد و کشاورزان باید قبل‌ از کشت بذر، حتماً این کمبودها را جبران کنند تا گیاه بتواند بدون مشکل به رشد خود ادامه دهد و از بین نرود. بنابر این بهتر است قبل‌ از کاشتن چغندر قند، حتماً آزمایش خاک را انجام دهید و سپس با توجه به آن زمین خود را تقویت کنید.

  • هنگام کاشت بذر

اگر بذرهای چغندر قند را در محلول جلبک دریایی قرار دهید و بعد از 24 سال اقدام به کشت آن‌ها کنید، می‌توانید اثرات فوق‌ العاده‌تری به دست آورید و مزایای کود جلبک دریایی برای چغندر قند را بهتر مشاهده کنید. هنگام کاشت بذر اگر از این کود مفید بهره بگیرید، می‌توانید به‌ خوبی گیاهان خود را تقویت کنید و تمام اختلالات موجود برای رشد را هم از بین ببرید.

  • هنگام رشد برگ‌ها

زمانی‌ که چغندر قند شروع به رشد کرد و 4 الی 6 برگی شد، می‌توانید به‌ راحتی با استفاده از کود جلبک دریایی آن‌ها را تغذیه کنید و اجازه ندهید وضعیت رشد ریشه دچار مشکل شود. کوددهی در این زمان بسیار مفید است و کمک می‌کند گیاه شادابی بیشتری داشته باشد و دچار ریزش برگ نیز نشود.

  • زمان غده‌زنی

کوددهی چغندر قند در این زمان کمک می‌کند محصولات سالم بمانند و وزن بیشتری داشته باشند. در واقع بهتر است بدانید؛ کوددهی در این زمان به‌ طور مستقیم بر روی کیفیت محصولات تاثیر می‌گذارد و اگر به‌ خوبی صورت بگیرد می‌توانید نتایج فوق العاده‌ای به دست آورید.

بیشتر بخوانید: فواید کود جلبک دریایی برای سیب زمینی

نکات مهم برای کوددهی چغندر قند

  • هنگام استفاده از کود جلبک دریایی برای این گیاه، دقت داشته باشید که غلظت کودتان به میزان کافی باشد زیرا در غیر این صورت ممکن است برگ‌ها و ریشه گیاه آسیب ببینند و دیگر محصول‌دهی مناسبی نداشته باشید.
  • استفاده نامناسب و بیش‌ از اندازه از این کود موجب تخریب شدن ساختمان خاک و آسیب رسیدن به گیاه می‌شود. به همین علت سعی کنید از کود جلبک دریایی به میزان کافی بهره بگیرید.
  • اگر از روش محلول پاشی برای کوددهی چغندر قند بهره گرفتید، حتماً از تانکرهای دارای مخزن سم‌پاشی استفاده کنید.
  • به‌ طور معمول بهترین زمان برای محلول پاشی گیاه چغندر قند، اوایل صبح یا غروب است زیرا در این زمان‌ها کود بهتر جذب می‌شود و اثرگذاری مطلوب‌تری هم دارد.
  • کود جلبک دریایی آماده‌ شده را حتما ظرف چند ساعت مصرف کنید در غیر این صورت ممکن است کودتا خواص خود را از دست بدهد.

سخن پایانی

همان طور که گفته شد؛ مزایای کود جلبک دریایی برای چغندر قند بیشمار است و اگر از آن به صورت استاندارد بهره بگیرید، می‌توانید نتایج عالی به دست آورید و محصولات باکیفیت بیشتری هم برداشت نمایید. بنابر این بهتر است به جای خرید کودهای شیمیایی بی‌کیفیت و مضر، از این کود طبیعی مفید استفاده کنید تا در کوتاه ترین زمان ممکن، نتایج بی‌نظیری به دست آورید و زحمات‌تان هم هدر نرود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366