فواید کود پتاس برای گوجه فرنگی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

 در این مقاله مطالبی را آماده کرده ایم تا شما پس از خواندن آن با فواید کود پتاس برای گوجه فرنگی آشنا شوید پس با ما همراه باشید. گیاه گوجه فرنگی جز محصولاتی دسته بندی می شود که به دو صورت زراعی و گلخانه‌ای تولید و تکثیر می شود. میوه گیاه گوجه فرنگی بسیار کاربردی است چرا که هم به صورت خام و هم به صورت رب گوجه فرنگی به عنوان چاشنی اصلی غذاهای ایرانی مورد استفاده قرار می گیرد و امروزه مصارف مختلفی از آن به شکل های متفاوت در غذاهای متفاوت به خوبی مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

خوب تا اینجای کار شما متوجه شدید که گیاه گوجه فرنگی و میوه آن تا چه حد می تواند در تامین نیازهای غذایی مردم تاثیر داشته باشد این تاثیر و اهمیت ایجاب می کند که پرورش دهندگان یا باغداران گوجه باید به مسائل تغذیه گیاه توجه ویژه‌ای داشته باشند یکی از راهکارهای تامین تغذیه گیاه استفاده از کود پتاس است اما پیش از آن شما باید با فواید کود پتاس برای گوجه فرنگی آشنا شوید.

حاصلخیز بودن خاک مزرعه ای که گیاه گوجه در آن کاشته شده است و غنی بودن آن از عناصر غذایی مورد نیاز گیاه یکی از عواملی است که باعث رشد متعادل گیاه می شود در مقابل کمبود عناصر تغذیه ای و یا نا متعادل بودن آنها در خاک باعث کاهش چشمگیر میزان گل دهی و در پی آن میوه دهی بوته گوجه فرنگی خواهد شد. شاید از خود پرسیده باشید که علت نامتعادل بودن عناصر تغذیه ای در خاک که آنقدر از آن سخن به میان می آوریم چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم که عوامل متعددی منجر به نامتعادل بودن عناصر تغذیه ای در خاک می شوند اما شایع ترین و بارزترین آنها تلقیح شاخ و برگ های اضافی است.

یکی از فواید کود پتاس برای گوجه فرنگی این است که عنصر پتاسیم موجود در آن موجب فعال شدن آنزیم های گیاه خواهد شد و نتیجه آن این است که بوته گوجه فرنگی شما میوه هایی خوش رنگ و لعاب و لذیذ دارد ضمن اینکه اندازه آن ها درشت تر خواهد شد.

چرا وجود عنصر پتاسیم یکی از لازمه های رشد گیاه گوجه فرنگی است؟

وجود عنصر پتاسیم به عنوان یک عنصر اصلی در ساختار گیاه به شمار می رود چرا که همه اجزای عمومی گوجه فرنگی برای رشد مطلوب خود به وجود عنصر پتاسیم نیازمندند. وجود عنصر پتاسیم در کنار سایر عناصر ضروری برای رشد گیاه منجر می‌شود تا ایمنی عمومی گیاه تان افزایش یابد و در برابر عوامل نامساعد محیطی مانند خشکی هوا تغییرات ناگهانی آب و هوا و همچنین غرقابی گیاهی مقاوم داشته باشید.

پتاسیم علاوه بر موارد ذکر شده مقاومت گیاه را در زمینه ی انواع بیماری ها و آفات به شدت تقویت می‌کند از این جهت به عنوان عنصر طلایی که کار و آن افزایش کیفیت نهایی گوجه فرنگی است شناخته می شود.

بنابراین یکی دیگر از فواید کود پتاس برای گوجه فرنگی این است که در افزایش کیفیت گیاه گوجه فرنگی و مهمتر از آن خوش رنگ و لعاب شدن و اندازه گوجه فرنگی تاثیر مستقیم دارد.

اگر بخواهیم به یکی دیگر از فواید کود پتاس برای گوجه فرنگی اشاره کنیم باید بگوییم که ضمن اینکه آماس سلولی گوجه را بهبود می بخشد و در محافظت از آن نقشی موثر دارد بلکه از پلاسیدگی یا جلوگیری به عمل می آورد و شما می توانید با دادن کود پتاس به گیاه گوجه فرنگی تان گیاهی با نشاط داشته باشید.

منبع اصلی تامین عنصر پتاسیم برای گیاه استفاده از کود پتاس برای گیاه گوجه فرنگی است چرا که شما با افزودن کود پتاس بوته گوجه فرنگی تان می توانید به طور مستقیم خاک گیاه تان را غنی از این عنصر کلیدی نمایید.

مواد تشکیل دهنده کود گوجه

کود گوجه ای که مناسب باشد باید شامل عناصری باشد که مورد نیاز گیاه گوجه فرنگی است از جمله فسفر پتاسیم منیزیم و کلسیم. گیاه گوجه فرنگی به این مواد مقادیر مختلف نیاز دارد. توجه داشته باشید که مصرف بیش از اندازه کودهای دارای حوزه از جذب عناصری مانند پتاسیم و کلسیم جلوگیری به عمل می آورد.

فواید کود پتاس برای گوجه فرنگی

کود پتاس برای گوجه فرنگی چه فوایدی را به همراه دارد؟

هرگاه گیاه شما در مرحله باردهی قرار گرفته باشد بیشتر از هر زمانی به سطح بالایی از پتاسیم نیاز دارد و در صورتی که این نیاز گیاه برآورده نشود در برداشت محصول و انتظاراتی که از آن می‌رود اختلالاتی ایجاد می‌شود در نتیجه این جاست که باغدار یا کشاورز متوجه خواهد شد که در راستای رفع نیاز گیاه از کودهای حاوی پتاسیم و کلسیم استفاده نماید.

یکی از کارهای ضروری هر باغدار و کشاورزی این است که برای تقویت رشد و باردهی گیاه خود به خرید انواع کود متناسب با نیازهای خاک مزرعه اش اقدام کند بنابراین شناخت بهترین محرک رشد گوجه فرنگی الزامیست.

یکی از راهکارها و بهترین محرک رشد گوجه فرنگی غنی کردن خاک آن با کود پتاس است چرا که پتاسیم تاثیر مستقیمی روی باردهی گیاه گوجه فرنگی دارد.

نکته حائز اهمیتی که در این زمینه وجود دارد این است که اگر شما تصمیم به تکثیر گوجه فرنگی با استفاده از بذر آن گرفته ای باید بدانید که در این مرحله نیازی به خرید هیچگونه کودی نیست اما اگر هدف شما تکثیر گوجه فرنگی با استفاده از نهال آن است حتماً و همواره به کود نیاز دارید.

بهترین محرک رشد گوجه فرنگی باید حاوی انواع عناصر و مغزی مانند نیتروژن فسفر و پتاسیم باشد علاوه بر آن باید شامل ریزمغذی‌های لازم مانند روی کلسیم و منیزیم نیز باشد.

گوجه فرنگیها مراحل رشد مشخصی دارند و در هر مرحله از رشد خود به نسبت های مختلفی نیازمند به مواد مغذی و ریز مغذی های نامبرده میباشند.

اگر شما جزء باغداران و یا کشاورزان تازه کار دسته‌بندی می شوید شاید در ابتدا کوددهی به مقدار لازم و زمان مناسب به گیاه گوجه فرنگی کاری سخت به نظرتان بیاید بله شاید همین طور باشد چرا که شما برای تکثیر گوجه فرنگی چه از کاشت بذر آن و چه از طریق کاشت نهال آن اقدام کنید باید از تغذیه خاک خود غافل نشوید و نسبت به نیازهای غذایی گیاه خود بی توجه نباشید.

قبل از پرداختن به موضوع اصلی که معرفی بهترین محرک رشد گوجه فرنگی است باید این نکته را روشن کنیم که تاکنون هیچ گونه شناخته نشده است که در تمام فصول سال برای هر باغ و مزرعه ای بهترین عملکرد را داشته باشد ضمن اینکه به طور همزمان موجب افزایش رشد هر نوع گیاهی شود. چرا که در غیر این صورت باغداری و کشاورزی کاری بسیار بسیار ساده بود و تا این حد سطح دشواری آن بالا نبود.

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آلکود در ارتباط باشید

فواید کود پتاس برای گوجه فرنگی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *