مزایای استفاده از اسید هیومیک

مزایای استفاده از اسید هیومیک

مزایای استفاده از اسید هیومیک

مزایای بی شمار اسید هیومیک در دنیای کشاورزی و باغداری بر استفاده کنندگان این ماده طبیعت دوست بر کسی پوشیده نیست‌. اسید هیومیک ماده اصلی هوموس خاک می باشد که رنگ قهوه ای تیره ای دارد و نه تنها سبب جذب بهتر تمامی عناصر غذایی موجود در کودهای تقویتی دیگر می شود، بلکه در بسیاری از موارد می تواند جایگزین بی چون و چرای کودهای شیمیایی گردد زیرا این ترکیب ارگانیک و آلی، ضروری ترین عناصر موردنیاز محصولات مختلف از جمله عناصر ماکرو و میکروالمنت را در ساختار خود جای داده است. با ما همراه باشید تا با جزئیات مزایای استفاده از اسید هیومیک کاملا آشنا شوید.

عملکرد اسید هیومیک چگونه است؟

اسید هیومیک به گروهی از مولکول های پیچیده و در عین حال فوق العاده گفته می شود که این مولکول ها با قرارگیری در کنار یکدیگر یک ساختار باورنکردنی را برای طبیعت و صنعت کشاورزی خلق می کند. اسید هیومیک توانایی جذب آب و مواد مغذی توسط گیاه از خاک را افزایش می دهد و رشد گیاهان را چند برابر می کند.

این ماده آلی بدون داشتن هیچ گونه اثر زیست محیطی و مضرات ناشی از مصرف در مقادیر بالا، با مصرف آن در میزان بالا بازدهی درختان میوه و عملکرد دیگر محصولات کشاورزی را بسیار افزایش میدهد طوری که با کمبود استفاده آن سطح تولید افت پیدا می کند.

اسید هیومیک به عنوان طلای سیاه طبیعت، باروری خاک را افزایش داده و مواد آلی از بین رفته را مجددا به ساختار خاک اضافه می کند در نتیجه حاصلخیزی خاک، هر گونه محصولی به راحتی در آن رشد نموده و تا سال های سال با مصرف مداوم اسید هیومیک خاک نه تنها غنا و مواد مغذی خود را از دست نمی دهد، بلکه پر قدرت تر از سال های قبل محصولات پرباری از آن برداشت می گردد.

یکی از مشکلات خاک مناطق مختلف کشور فرسایش در اثر شخم زدن های هر ساله می باشد بدون اینکه خاک جایگزینی بر خاک از دست رفته سطحی بیاید. این امر به تدریج بستر خاک را به محل نامناسب و فقیری به منظور کاشت تبدیل می کند؛ خوشبختانه با تولید اسید هیومیک ‌درصد فرسایش خاک به حداقل خواهد رسید.

مزایای استفاده از اسید هیومیک چیست؟

اصلاح ساختار فیزیکی خاک تنها با اسید هیومیک

میلیون ها سال زمان لازم است تا خاک مناسب برای کشت و کار تولید شود. وجود خاک های بسیاری در زمین های کشاورزی و اطراف ما سبب شده چنین فرض کنیم که خاک هرگز تمام نمی شود‌؛ اما پرورش دهندگان محصولات به خوبی واقفند که چگونه خاکی که سال قبل محصول زیادی از آن برداشت کرده اند دیگر رمق تولید محصول فراوان را ندارد.

خاک به عنوان عضو اصلی در صنعت کشاورزی احساس نیاز فوق العاده بالایی به ماده ای همانند اسید هیومیک دارد زیرا این ماده آلی ساختار خاک را بهبود بخشیده و با سست نمودن خاک سبب بالا رفتن نفوذ پذیری آن می گردد؛ در نتیجه جذب عناصر غذایی توسط ریشه بسیار افزایش خواهد یافت.

اسید هیومیک به عنوان یک ماده غنی

اسید هیومیک دارای تمامی عناصر پر مصرف و ریز مغذی های مهمی نظیر: فسفر، نیتروژن، پتاسیم، کلسیم، گوگرد، منیزیم، آهن، منگنز، روی و … می باشد. همانطور که می دانید تک به تک این عناصر نقش حیاتی در روند رشدی و تولیدی گیاهان دارند مثلا کمبود آهن سبب زردی برگ ها و پیری زودرس آن ها می گردد یا با کمبود کلسیم ساختار دیواره سلولی گیاهی شل خواهد شد و ساقه بسیار شکننده می گردد.

اسید هیومیک با در اختیار قرار دادن تمامی مواد مغذی موردنیاز درختان میوه و محصولات کشاورزی، از اثرات کمبود عناصر جلوگیری کرده و تولید محصولات سالمی را رقم می زند. با مصرف اسید هیومیک تمامی عناصر در میزان متعادل در اختیار محصولات قرار می گیرد و تعداد و کیفیت آنها افزایش چشمگیری پیدا می کند در نتیجه فروش آنها بالا رفته و سود اقتصادی کشاورز چند برابر می شود.

تکثیر میکروارگانیسم های مفید، مزیت دیگر اسید هیومیک

میکروارگانیسم های مفید خاک به ویژه انواع باکتری و کرم خاکی، با وجود ریز بودن، عملکرد بسیار بزرگی از خود به نمایش می گذارند. از جمله افزایش رطوبت خاک، عبور هوا و تهویه کافی، بازیابی مواد غذایی برای گیاهان و افزایش رشد آنها، تثبیت نیتروژن و حذف آفات و فلزات سنگین از اطراف خاک و گیاهان.

متاسفانه در چند سال اخیر میکروارگانیسم ها اولین عضو ضربه خورده خاک می باشند که کودهای شیمیایی آنها را از پا در آورد. اسید هیومیک به حل این مشکل به طرز باورنکردنی پرداخته و سبب تحریک و تکثیر میکروارگانیسم های خاک برای شروع فعالیت خود شده است.

افزایش عمر انبارداری میوه ها، دیگر مزیت استفاده از اسید هیومیک

اسید هیومیک با ضخیم سازی و سفت کردن دیواره سلولی میوه ها، مدت زمان سالم ماندن و نگهداری آنها پس از برداشت را بسیار افزایش می دهد‌.

دیگر مزیت های مهم اسید هیومیک عبارتند از:

اسید هیومیک را بی جهت طلای سیاه طبیعت نگفته اند این ماده پر ارزش از تمامی جهات از خاک و گیاهان حمایت می کند و در صدد جبران اثرات نامطلوب کودهای شیمیایی بر آمده است ضمن اینکه بسیار موفقیت آمیز عمل نموده است. فواید و مزایای استفاده از کود حیرت انگیز اسید هیومیک شامل:

-ارگانیک بودن و مرغوبیت و خوش طعم شدن میوه های درختان در اثر افزودن اسید هیومیک به بستر رشدی آنها

-در امان ماندن خاک و محصولات از اثرات فوق سمی فلزات سنگین از طریق ایجاد شبکه تور مانند اطراف ریشه

-تحریک فعال شدن آنزیم های گیاهی

-کمک به غنی شدن خاک های فقیر و بازیابی عملکرد آنها

-افزایش جوانه زنی بذرها

– جلوگیری از ایجاد کلروز در گیاهان از طریق کمک به جذب عناصر مهمی مانند آهن، منگنز و نیتروژن و از طرفی کمک به ساخت کلروفیل گیاهی در برگ ها

انتهای این مقاله از سری مقاله های سایت اسید هیومیک را به بررسی اثر بی نظیر این کود بر خنثی سازی سموم شیمیایی می پردازیم.

سموم شیمیایی تعادل عناصر موجود در خاک را بهم زده و مشکلات فراوانی از جمله آلودگی آب و خاک، نابودی میکروارگانیسم های مفید و تداخل جذب عناصر را به وجود می آورد برای حل این مشکل بهره  گیری از مواد طبیعی راهکار اصلی پیش روی بشر می باشد مانند استفاده از اسید هیومیک که به بهترین وجه اثرات منفی سموم را با خاصیت منحصر به فردی که دارد خنثی کرده و بهره وری خاک را به حداکثر می رساند.

با تشکر از توجه شما آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366