کودهای پاییزه درخت سیب

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

برنامه غذایی درخت سیب به این صورت است که در مرحله قبل از گلدهی و تورم جوانه ها، درخت سیب برای تغذیه خود از کودهای تشکیل دهنده میوه استفاده می کند. این کود درخت سیب حاوی عناصری از نیتروژن، روی و بور است که برای رشد و شکوفایی درخت سیب بسیار ضروری است. برای تقویت رشد و بزرگتر شدن میوه درختان سیب و همچنین جلوگیری از ترک خوردن میوه سیب می توانید از کودهای پاییزه درخت سیب در فصل پاییز استفاده کنید. در ادامه به این موضوع بیشتر خواهیم پرداخت.

کوددهی درختان سیب

قبل از برداشت میوه باید دو یا سه بار به درختان سیب کود دهید. ریشه درخت سیب تمام مواد مغذی خود را از خاک می گیرد و ابتدا باید خاک کشت شده توسط درختان سیب را برای تغذیه درخت سیب بررسی کنید.لازم است کشاورزان قبل از کاشت از خاک درخت سیب آزمایش خاک بدهند و پس از تشخیص کمبود نوع عنصر، کشاورز متوجه کمبود نیازهای تغذیه ای درختان سیب خود شود.

کودهای پاییزه درخت سیببرنامه غذایی درخت سیب

در مراحل مختلف رشد همانطور که قبلاً گفتیم عناصر نیتروژن، بور و روی از مهمترین و ضروری ترین عناصر مورد نیاز درخت سیب هستند که درخت سیب در مرحله تشکیل میوه به آنها نیاز دارد. عناصر آهن و پتاسیم از عناصر ضروری و مورد نیاز درختان سیب هستند که نقش مهمی در رنگ آمیزی درختان سیب قرمز قبل از برداشت میوه، یعنی در زمان رنگ آمیزی درختان سیب دارند. کشاورزان باید 10 روز قبل از برداشت میوه درختان سیب از کودهای مخصوص برای قرمز کردن درختان سیب استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: نیتروژن برای درخت سیب

ویژگی های بهترین کود پاییزه سیب درختی

کود پتاس یکی از کودهای مهم و ضروری برای درختان سیب است که تحت عنوان کودهای پاییزی برای درختان سیب و در فصل پاییز استفاده می شود. پتاسیم یکی از ضروری ترین عناصر برای بزرگتر کردن میوه سیب است. کودهای پتاس باعث افزایش آنتوسیانین ها و خنثی شدن اثرات نامطلوب کودهای نیتروژنی تا حد زیادی می شود. پتاسیم با بهبود رشد و نمو میوه سیب باعث تجمع رنگدانه آنتوسیانین و بهبود رنگ قرمز میوه های درخت سیب می شود.

برای رنگ آمیزی بیشتر و بهتر در میوه های درخت سیب از کود اسپری هورتی کالر استفاده می شود که دارای مقادیر بسیار زیادی پلی ساکارید و پتاسیم می باشد. پتاسیم تمام آنزیم های موثر در رشد و نمو میوه سیب را فعال می کند. کمبود پتاسیم صدمات زیادی به درختان سیب وارد می کند که از جمله آن می توان به سوختگی نوک و لبه برگ ها، حساسیت زیاد به بیماری ها، پیچ خوردگی برگ ها و توقف رشد میوه سیب و همچنین کاهش کیفیت این میوه اشاره کرد.

دادن کود پاییزه درخت سیب به روش چال کود

چالکود یکی از بهترین روش های کود دهی درختان سیب در باغات بزرگ است که به روش های مختلفی انجام می شود. پیشنهاد می کنم تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا روش های هرس زمستانه درختان سیب را به طور کامل توضیح دهیم. درخت سیب برای رشد و نمو و به دست آوردن میوه ای رنگارنگ، درشت، بسیار مرغوب و خوش طعم در تمام مراحل رشد خود به عناصر و مواد مغذی ضروری نیاز دارد و کشاورزان این مواد را از طریق کودهای گیاهی و حیوانی به درختان سیب می دهند.

کودهای پاییزه درخت سیبیکی از روش هایی که برای رساندن غذا از طریق کودهای پاییزه درختان سیب در فصول سرد سال مانند پاییز و زمستان استفاده می شود استفاده از روش چالکود است. برای درک چالکود باید بدانیم که چالکود روشی برای کوددهی عمق و ریشه خاک است که تمام عناصر ضروری را که ریشه درخت سیب برای رشد و نمو نیاز دارد در اختیار درخت سیب قرار می دهد. اصولاً مقدار عناصر ضروری در ترکیب کالکود برای درختان سیب کمتر از مقداری است که در فصول فعال درخت سیب استفاده می شود.

کود مصرفی در ترکیب چالکود باید پوسیده باشد و به جای استفاده از کودهای تک عنصری می توان از ترکیب کودهای مخصوص چالکود استفاده کرد. در این میان کشاورزان با استفاده از کودهای بیولوژیک نیز می توانند به جذب سریعتر کودهای چالکود کمک کنند. یک چالکود مفید و موثر ترکیبی از کود حیوانی پوسیده یا ورمی کمپوست با کودهای ماکرو است که می توان آن را با اسید هیومیک دانه ای به صورت پودر ترکیب کرد تا چالکود را مؤثر کند.

کودهای پاییزه درخت سیبروش محلول پاشی در دادن کود پاییزه درخت سیب

استفاده از کودهای پاییزه سیب درختی به روش محلول پاشی باعث تقویت اندام های بارده گل ها برای افزایش گرده افشانی و تبدیل حداکثر گل ها به میوه می شود. محلول کود ست میوه یکی از محلول های تقویت کننده درخت سیب است که به صورت مایع یا پودری با دوزهای 2 تا 3 هزار به فروش می رسد و در دسترس همگان است.
کوددهی پاییزه درخت سیب در ابتدا یک ماه پس از برداشت میوه سیب یعنی اواخر مهرماه و قبل از ریزش برگ ها به صورت محلول پاشی انجام می شود. معمولاً برای جذب بهتر عناصر محلول پاشی در عصر انجام می شود و باغداران باید دو یا سه روز قبل از محلول پاشی باغ را آبیاری کنند.

بیشتر بخوانید: چه عناصر غذایی در کود جلبک دریایی وجود دارد؟

سمپاشی درخت سیب فواید زیادی دارد که از آن جمله می توان به افزایش غلظت مواد مغذی در جوانه های گل و سر شاخه ها اشاره کرد که باعث افزایش مقاومت آن ها در برابر سرما می شود. در مرحله تورم جوانه ها، عنصر بور از سایر اندام های درخت به سمت جوانه های درخت سیب حرکت می کند و غلظت عنصر بور در این مرحله بیش از حد است.

کودهای پاییزه درخت سیب
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *