درخت پسته چند ساله بار میدهد

درخت پسته چند ساله بار میدهد

پسته گیاهی است که از دیرباز در نقاط مختلف ایران مورد کشت و پرورش قرار می گرفته است. پسته به دلیل ارزش اقتصادی بالا، به عنوان یک محصول استراتژیک جایگاه خاصی را در بین تولیدات کشاورزی کشور داراست. در این مقاله به این سوال که درخت پسته در چند سالگی بار می دهد، پاسخ داده می شود.

درخت پسته چند ساله بار میدهد ؟

درخت پسته گیاهی است دو پایه یعنی گلهای نر و ماده جدا از یکدیگر و روی درخت مجزا قرار گرفته است. گل آذین درخت پسته بطور کلی خوشه‌ای است. در خوشه نر که گلها به یکدیگر فشرده و متراکم هستند، نسبت به خوشه ماده که فاصله گلها از یکدیگر زیاد است، تعداد زیادتری گل مشاهده می ‌شود.

درخت پسته در چند سالگی بار می دهد؟

گلهای ماده دارای یک تخمدان و یک تخمچه هستند ولی کلاله منشعب و دارای سه شاخه است. برگ درخت پسته از 5 تا 7 برگچه تشکیل شده است. ریشه درخت محوری و عمودی است و تا عمق بیشتر از دو متر در داخل خاک فرو می‌رود. تلقیح گلهای ماده بوسیله باد انجام می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: فاصله درختان پسته از منابع آب باید چقدر باشد؟

روش های مختلف پرورش درخت پسته

درخت پسته از طریق بذر، پاجوش و پیوند تکثیر می شود. پسته به راحتی از طریق بذر تکثیر می شود ولی به دلیل زمانبر بودن بسیار از کشاورزان از نهال برای کاشت استفاده می کنند. به منظور کاشت بذری در گلدان، در فصل پاییز یا بهار گلدانی در ابعاد و زهکشی مناسب تهیه می شود و با استفاده از مخلوطی از خاک کمپوست، خاک برگ و خاک باغچه آن را پر می کنند، سپس شیاری به اندازه دو برابر بذر در مرکز گلدان ایجاد کرده و بذر گیاه را در داخل آن می کارند و روی آن را با مقداری خاک نرم و کمپوست می پوشانند. در پایان پس از اتمام مراحل کاشت، بذر گیاه را با استفاده از آبپاش آبیاری می کنند.

درخت پسته در چند سالگی بار می دهد؟

پس از گذشت مدتی بذر گیاه سر از خاک بیرون می آورد و شروع به رشد می کند، زمانی که گیاه رشد کرد و به حد معینی از رشد رسید نهال به دست آمده را از سال اول یا دوم می توان به زمین اصلی منتقل کرد. برای این منظور در بستر مورد کشت گودالی به اندازه دو برابر سطح ریشه نهال ایجاد کرده و نهال را به آرامی از گلدان خارج و درست در مرکز گودال می کارند و سپس با مخلوطی از خاک و کود آن را پر می کنند و در نهایت گیاه را آبیاری می کنند تا درخت پسته رشد خود را آغاز کند. روش دیگر تکثیر درخت پسته استفاده از پاجوش است. در کنار درخت پسته و در کنار ریشه، پاجوش های زیادی رشد می کنند که ریشه دار هستند. باید آنها را از خاک خارج و در مکان دیگری کاشت، برای این منظور خاک کنار پاجوش را نرم و پاجوش را از خاک خارج کرده و سپس گودالی در عمق مناسب ایجاد و پاجوش را در داخل آن کاشته و آبیاری می کنند.

آب و هوای مناسب برای درخت پسته

درخت پسته به سرمای شدید زمستان و گرمای زیاد تابستان هر دو مقاوم است. درخت پسته با هوا و زمین مرطوب سازگاری ندارد. رطوبت زیاد در زمین باعث تولید بیماری صمغ و پوسیدگی درخت می‌شود که به تدریج درخت را ضعیف و بالاخره خشک می‌کند. درخت پسته به کم آبی و خشکی مقاومت زیاد نشان می‌دهد بطوری که درختان کهن را می‌توان بدون آبیاری برای مدت خیلی طولانی زنده نگاه داشت. با وجود این که پسته استقامت زیادی به بی آبی دارد، لکن نباید از آب دادن آن مخصوصا در سنین ابتدایی غفلت شود.

درخت پسته چند ساله بار میدهد

درخت پسته در سه الی چهار سالگی دو الی سه کیلوگرم بار میدهد و بر اساس سن درخت این باردهی تا 35 کیلو به ازای هر درخت پسته افزایش میابد.

مرحله نونهالي درخت پسته طولاني بوده و تاقبل از پنج سالگي ميوه كمي توليد مي كنند و از 10 تا 12 سالگي باردهي كامل و اقتصادي درخت آغاز مي شود. عدم تامين سرماي مورد نياز درخت پسته موجب تاخير در گلدهي، گلدهي نامنظم ، كاهش تعداد برگچه هاي برگ، توليد برگهاي غير طبيعي و ساده و … مي شود.

درخت پسته در چند سالگی بار می دهد؟

باردهی هر درخت پسته از زیر 1 کیلو شروع می شود و تا حدود 35 کیلو ادامه دارد. هر چه نهال و درخت پسته بزرگتر شود میزان محصول به دست آمده نیز بیشتر می شود. زمان باردهی درخت پسته از ابتدای مرداد تا اواخر مهر است. ریشه درخت پسته تا دو متر در خاک به طور عمودی محوری امتداد دارد. هر 20 عدد درخت پسته ماده به یک درخت پسته نر نیاز دارد.

برداشت محصول درختان پسته

برداشت درخت پسته، با توجه به نوع و منطقه باغ پسته، از اواخر تابستان آغاز می شود و معمولا حدود 15 تا 20 روز طول می کشد. برخلاف درخت مرکبات، سیب و سایر درختان میوه، باردهی درخت پسته عموما به طور همزمان انجام نمی شود و در نتیجه، برداشت درخت پسته در 2 یا 3 مرحله باید انجام شود. برداشت محصول درخت پسته در دست اول معمولا زمانی انجام می شود که 60-70٪ میوه ها رسیده باشند.

بیشتر بخوانید: افزایش باردهی درخت کیوی

بنابراین در پاسخ به این سوال که درخت پسته در چند سالگی بار می دهد، باید گفت، نهال پسته جوان معمولا در چهارمین یا پنجمین سال زندگی خود به بار می نشیند. باردهی درخت پسته در این سن کم معمولا از حدود 1 تا 2 کیلوگرم است. برای تولید متوسط 2-1 کیلوگرم مغز پسته خشک به ازای هر درخت پسته معادل با 3 تا 6 کیلوگرم پسته با پوست،  حدود 10 سال زمان لازم است.

در سن 14-12 سالگی که باروری درخت پسته کامل می شود، در هر بار برداشت پسته، می توان حدود 15 کیلوگرم مغز پسته خشک به دست آورد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366