آرمافرت 45-5-5

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

اکثر کشاورزان و باغداران به دنبال کودهایی هستند که حاصلخیزی خاک و در نتیجه رشد مطلوب گیاه را به دنبال داشته باشد. در این میان استفاده از آرمافرت 45-5-5 بسیار گزینه مناسبی است. زیرا این نوع کود دارای مقادیر بالایی از پتاسیم است که باعث بالا رفتن کیفیت محصول می‌شود. در مقاله شما همراهان را بیشتر با آرمافرت 45-5-5 آشنا می‌کنیم. با ما همراه باشید.

کود کامل یا (NPK) چیست؟

کود کامل حاوی سه عنصر اصلی نیتروژن، فسفر و پتاسیم با نسبت‌های متفاوت است. بنابراین برای تامین عناصر اصلی گیاه می‌توان از این کود، در هر زمان که گیاه نیاز داشت استفاده کرد. با استفاده از کود کامل در مراحل کاشت، داشت و برداشت گیاهان و درختان، کلیه نیازهای تغذیه‌ای آن‌ها برطرف می‌شود و دیگر نیازی به تهیه سایر کودها نیست.

آرمافرت 45-5-5کود آرمافرت 45-5-5

کود آرمافرت 45-5-5 یک نوع کود کامل است. مقدار عنصر پتاسیم در این کود نسبت به سایر عناصر بیشتر است. این کود به دلیل داشتن مقادیر زیاد پتاسیم منجر به تحریک آنزیم‌های موجود در گیاه می‌شود. هم‌چنین در ساخت دیواره سلولی گیاه و سوخت و ساز نیتروژن و تشکیل پروتئین، نقش مهمی دارد.

بیشتر بخوانید: کود رشد سریع

مزایای کود آرمافرت 45-5-5

مزایای کود آرمافرت 45-5-5 عبارت است از:

 • قابل استفاده برای کلیه محصولات زراعی و باغی
 • دارای قابلیت حلالیت در آب و جذب سریع
 • افزایش نگهداری محصول در انبار
 • بالا رفتن سطح کیفیت میوه
 • در خاک کشور ایران قابل استفاده است
 • بالا رفتن قدرت ایمنی گیاه در برابر بیماری‌ها، رطوبت بالا و خشکی
 • خوش طعم شدن میوه
 • افزایش اندازه میوه
 • بالا رفتن قند میوه و سبزیجات

عناصر تشکیل شده آرمافرت 45-5-5

عناصر تشکیل شده آرمافرت 45-5-5 عبارتند از:

 • نیتروژن (5 درصد)

عنصر نیتروژن از عناصر اصلی برای گیاهان و درختان به شمار می‌رود. این عنصر در رشد رویشی گیاه نقش بسیار مهمی دارد. با وجود عنصر نیتروژن کلروفیل در گیاه ساخته می‌شود. هم‌چنین برای تشکیل اسید آمینه، کو‌ آنزیم و پروتئین کافی در گیاه، به نیتروژن کافی نیاز است. گیاهانی که با کمبود نیتروژن مواجه می‌شوند، برگ آن‌ها زرد رنگ شده و شروع به ریزش می‌کنند و دچار عدم رشد عمومی می‌شوند.

 • فسفر (5 درصد)

دومین عنصر اصلی مورد نیاز گیاهان فسفر است. با وجود این عنصر گیاه شروع به رشد زایشی و تشکیل گل و میوه می‌کند. این عنصر نقش مهمی در فعالیت متابولیکی گیاه دارد. گیاهانی که با کمبود فسفر مواجه می‌شوند، سرعت رشدشان متوقف می‌شود و در نتیجه کیفیت محصول و میوه نیز کاهش می‌یابد. هم‌چنین در مقابل با سرما مقاومت کمتری دارند.

آرمافرت 45-5-5

 • پتاسیم (45 درصد)

یکی دیگر از عنصر مورد نیاز گیاه پتاسیم است. این عنصر در کیفیت محصول نقش بسیار مهمی دارد. علاوه بر آن باعث می‌شود گیاه در مقابله با تنش‌های محیطی مانند شوری، خشکی، سرمازدگی، آفات و بیماری مقاوم می‌شود. هم‌چنین با وجود پتاسیم کافی قابلیت نگهداری محصول در انبار بیشتر می‌شود.

گیاهانی که با کمبود پتاسیم مواجه می‌شوند، رشد آن‌ها کاهش می‌یابد. نشانه‌هایی از سوختگی در نوک و حاشیه برگ‌های پیرتر پدیدار می‌شود. عملکرد فتوسنتز به کندی پیش می‌رود و در نهایت محصولات بی‌کیفیتی حاصل می‌شود.

ویژگی آرما فرت 45-5-5

آرمافرت 45-5-5 دارای مقادیر بالای پتاسیم و مقادیری از نیتروژن و فسفر، به همراه فولیک اسید و آمینو اسید است. از این نوع کود می‌توان در کلیه مزارع و باغات و مراحل پایانی رشد گیاه استفاده نمود. با استفاده از آرمافرت 45-5-5 عناصر موجود در خاک که به شکل غیر قابل جذب بوده‌اند، آزاد می‌شود و در اختیار گیاه قرار داده می‌شود.

با وجود ترکیبات فولیک اسید در این نوع کود، اثرات کودهای ماکرو و میکرو بیشتر می‌گردد. هم‌چنین وجود آمینو اسید در آن باعث می‌شود گیاه در برابر تنش‌های محیطی مقاوم شود. این کود را می‌توان به صورت آبیاری به گیاهان داد. از ویژگی منحصر به فرد این نوع کود این است که کلر در آن استفاده نشده است و قابل استفاده در خاک‌های شور است.

مقدار مصرف آرمافرت 45-5-5

مقدار مصرف آرمافرت 45-5-5 برای محصولات مختلف متفاوت است و عبارتند از:

 • درختان میوه

از دو روش آبیاری و چالکود می‌توان این کود را برای درختان میوه استفاده نمود. بهترین زمان نیز از اواسط بهمن تا اواسط اسفند است.

 • گیاهان زراعی

از روش آبیاری از این کود برای گیاهان زراعی استفاده می‌شود. بهترین زمان استفاده نیز مرحله جوانه‌زنی و ریشه‌زنی است.

 • گیاهان گلخانه‌ای

با استفاده از روش آبیاری از کود آرمافرت 45-5-5 برای تقویت گیاهان گلخانه‌ای از یک تا چهار هفته اول رشد استفاده می‌شود.

آرمافرت 45-5-5استفاده از آرمافرت 45-5-5 برای گل‌های آپارتمانی

از این کود می‌توان برای گل‌های آپارتمانی به‌خصوص کاکتوس استفاده کرد. به این دلیل که کودهایی با ازت کم برای کاکتوس مناسب است. روش استفاده از این کود برای گیاهان آپارتمانی به این شکل است: هر دو هفته یک‌بار یک گرم از آرمافرت در یک لیتر آب حل شود و به گیاه داده شود.

بیشتر بخوانید: کود کامل 10Xshock برای هندوانه

نکات مهم مصرف آرمافرت 45-5-5

نکات مهم در مورد مصرف آرمافرت 45-5-5 عبارتند از:

 • می‌توان با بیشتر کودها و سموم دفع آفات ترکیب نمود. ولی نمی‌توان آن‌را با محصولات قلیایی مخلوط کرد
 • قبل از استفاده حتما دستورالعمل روی بسته‌بندی مطالعه شود
 • در مکانی خشک و خنک، دور از دسترس اطفال و غذای دام و طیور نگهداری شود
 • برای بالا بردن سطح افزایش جذب، بهتر است استفاده از آن به صورت محلول‌پاشی اوایل صبح یا غروب صورت گیرد

آرمافرت 45-5-5 با مقادیر بالای پتاسیم باعث افزایش کیفیت محصولات کشاورزی و باغی می‌شود. در مقاله در مورد خصوصیات و مزایای کود اشاراتی کردیم. امیدواریم با استفاده از این کود بهترین نتیجه را به دست آورید.

آرمافرت 45-5-5
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *