کود مناسب برای زردآلو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

زردآلو با برخورداری از برگ‌های براق، به عنوان میوه ای شیرین به رنگ روشن است، که مزه و طعم بسیار لذیذی دارد و همین امر موجب شده به فراوانی از آن استفاده شود. درختان این میوه در مناطق کشاورزی به خوبی رشد می‌کنند. اگر در حیاط خانه خود زردآلو می‌کارید، دانستن اینکه چه نوع اصلاحاتی در خاک برای تغذیه درختان زردآلو لازم است می تواند تفاوت زیادی در رشد و تولید میوه آن ایجاد کند. هم‌چنین استفاده از کود مناسب برای زردآلو بسیار مهم است تا هم به موقع رشد کند و هم میوه دهی بالایی داشته باشد، لذا لازم است قبل از استفاده از کود مناسب، خاک خود را به درستی بشناسید و سپس اقدام به عمل کنید.

نکات موثر در رابطه با  بررسی کود مناسب برای زردآلو

در حقیقت درخت زردآلو خیلی زود گل می‌دهد، در واقع آنها اولین درختان میوه ای هستند که شکوفه‌های خود را باز می‌کنند. گلهای صورتی کم رنگ اغلب در اواخر فوریه یا اوایل ماه مارس روی شاخه‌های برهنه آنان ظاهر می‌شوند و البته بسته به شرایط آب و هوایی نمی‌توان گرده افشانی زیادی را برای آنان مشخص کرد. در همین راستا استفاده از کود مناسب برای زردآلو باید با تشخیص و با شناخت کافی خاک صورت گیرد تا آسیب کمتری به گیاه وارد شود.

  • کمپوست

درختان زردآلو برای رشد بهتر خود، به خاک مرطوب و زهکشی مناسبی احتیاج دارند تا در برابر اثرات آب یا خاک رس، واکنش خفیف تری را نشان ‌دهند. لذا استفاده از کود مناسب برای زردآلو امری ضروری است که باید بدان توجه گردد.  آنها همچنین در خاک حاوی مواد آلی، بهترین رشد را دارند. افزودن کمپوست یا سایر مواد آلی به خاک به منظور بهبود ساختار خاک، ایجاد سازگاری بیشتر و بهره مندی از رطوبت خاک و افزودن مواد مغذی مهم مانند نیتروژن و فسفر، همه این نیازهای رشد را در بر می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: خواص کود آهن برای گوجه فرنگی

  • مالچ ارگانیک

درختان زردآلو به دلایل مختلفی به مالچ پاشی، واکنش نشان می‌دهند. اول اینکه، مالچ علف های هرز را به راحتی از بین می‌برد. دوم اینکه، مالچ به خنک سازی ریشه های درخت زردآلو کمک می‌کند و با کاهش تبخیر، سطح رطوبت خاک را بهبود می‌بخشد، که به ویژه در آب و هوای گرم که درختان زردآلو اغلب در آن رشد می‌کنند، بسیار مفید است. درنهایت، مالچ درختان زردآلو را به آرامی تجزیه کرده و ازت و مواد آلی را در خاک زیرین وارد می‌کند.

  • کود سنتی

درختان زردآلو هنگام وارد شدن به فصل رشد فعال خود، که فصل بهار است، فقط یک بار با کود سنتی تغذیه می‌کنند.

نرخ مصرف کود در درخت زردآلو

استفاده از کود مناسب برای زردآلو، مقدار مشخص و دقیقی ندارد، بسته به نیازمندی خاک به کود، این کار انجام می‌گیرد، به همین دلیل به ازای هر اینچ قطر تنه درخت زردآلو، به نیتروژن مشخصی نیازمند است. بنابراین، برای محاسبه مقدار کود، باغداران با بررسی اعداد مشخص شده روی برچسب کود، درصد نیتروژن را بررسی می‌کنند. به عنوان مثال، کود 10-15-10 به این معنی است که هر کیلوگرم آن حاوی 10 درصد ازت است. بنابراین، یک درخت زردآلو با قطر 3 اینچ به 3 درصد نیتروژن و کود 10-15-10 نیاز دارد.

سخن پایانی

زردآلو خاک زهکشی شده مناسبی دارد، لذا تهیه یک محیط مناسب برای خاک بسیار مهم است و این شما هستید که می‌توانید نوع خاکی را که در حال حاضر دارید را بررسی کنید و تا آنجا که می توانید شناخت کافی را در رابطه با خاک و کود مناسب برای زردآلو را پیدا کرده و به ارزیابی صحیح آن و استفاده از آن در خاک بپردازید.

کود مناسب برای زردآلو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *