کاربرد هیومیک اسید

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کاربرد هیومیک اسید

این روزها نام ماده ای در کشاورزی و باغداری بیشتر از هر نوع کود دیگری بیشتر به چشم میخورد و تمامی افراد پس از استفاده، از عملکرد فوق العاده آن به وجد آمده اند. با این حال افرادی نیز هستند که تاکنون تجربه استفاده از اسید هیومیک را نداشته و به دنبال منبع موثقی به منظور کسب اطلاعات پیرامون این ماده معجزه آسای کشاورزی هستند و تمایل دارند بیشتر راجع به کاربرد هیومیک اسید بدانند؛ لذا ما در این مقاله از سایت آل کود میخواهیم شما به طور کامل با کاربردهای هیومیک اسید آشنا شوید و اگر ابهامی در ذهن راجع به این ماده آلی دارید برطرف شود؛ پس تا انتهای این مقاله مختصر و جامع با ما همراه باشید.

هیومیک اسید چیست؟

هیومیک اسید ماده کاملا طبیعی میباشد که از موادی از جمله لئوناردیت حاصل میشود. لئوناردیت ماده فشرده شده ای از بقایای گیاهان و جانورانی میباشد که میلیون ها سال پس از تجزیه توسط میکروارگانیسم های مختلف مانند باکتری، قارچ، پروتوزوئید ها، حشرات و …بدست آمده و مواد هیومیکی از آن استخراج میشود.

چرخه تجزیه بقایای گیاهی و جانوری در طی میلیونها سال اسید هیومیک را به ماده قدرتمندی در طبیعت تبدیل مینماید که قادر است یکه تاز میدان و قادر به رقابت با کودهای شیمیایی باشد. به راستی که کشاورزان و مصرف کنندگان تا چند سال اخیر در آرزوی تولید چنین ماده ای بوده و از اثرات منفی کودهای شیمیایی به ستوه آمده بودند.

اگر به تعریف کود مراجعه کنیم، کود به ماده معدنی، آلی یا بیولوژیکی گفته میشود که با جای دادن عناصر غذایی در ساختار خود و ویژگی های تقویتی، سبب حاصلخیزی خاک، بهبود کمی و کیفی محصولات و کمک به رشد و پایداری محصولات در شرایط بد محیطی اطلاق میشود.

اسید هیومیک خوشبختانه نوع آلی کود می باشد که سبب بازگشت مواد آلی از دست رفته به چرخه زندگی گیاهان و خاک میشود و چون متشکل از ۸۰ درصد مواد ارگانیک میباشد، بهترین گزینه برای حاصلخیزی زمین های زراعی و باغی و اصلاح خاک به شمار می رود.

چرا کاربرد هیومیک اسید در کشاورزی و باغداری از اهمیت بالایی برخوردار است؟

امروزه با افزایش جمعیت نیاز به مواد غذایی و راه های تولید روز افزون محصولات کشاورزی و باغی اهمیت پیدا کرده و بشر را به استفاده از کودهای کشاورزی و سموم وادار نموده است. در طی سالیان گذشته که کشاورزان چاره ای جز انتخاب کود های شیمیایی نداشتند، برای بدست آوردن سود اقتصادی دست به زیاده روی در مصرف کودهای شیمیایی زده و نه تنها توازن عناصر خاک را بهم زده، بلکه مشکلات زیست محیطی فراوانی را نیز به بار آورده است.

خوشبختانه کاربرد و نقش هیومیک اسید در این زمینه به یاری خاک، آب و انسان، گیاهان و جانوران شتافته و لقب بهترین اصلاح کننده خاک را از آن خود کرده است. مواد هیومیکی برخلاف کودهای شیمیایی ساخته دست انسان نبوده و کاملا طبیعی هستند. این مواد درصد بالایی از عنصر کربن را در خود جای داده و به بازگشت مواد آلی کمک شایانی می نمایند.

دامنه کاربرد هیومیک اسید چیست؟

هیومیک اسید را میتوان برای تمامی محصولات کشاورزی، باغی و گیاهان آپارتمانی استفاده نمود و چون هیچ ضرر و اثر منفی ندارد، میتوان بدون دغدغه آن را به کار برد. اسید هیومیک برای محصولات باغی و کشاورزی رشد و بهبود کمی و کیفی را موجب شده و از طرفی گیاهان آپارتمانی را بسیار شاداب و سالم خواهد نمود.

کاربرد هیومیک اسید انواع مختلفی از خاکها را نیز در برمیگیرد؛ اثر بسیار مثبت این ماده بر خاک های قلیایی و آهکی با پی اچ بالا میباشد که آنها را جهت جذب بهتر عناصر توسط گیاه اصلاح میبخشد زیرا آهک خود یک عامل بازدارنده ای بر جذب عناصر غذایی توسط گیاه میباشد که اسید هیومیک با پی اچ اسیدی خود به متعادل سازی پی اچ در خاک های آهکی می پردازد.

۱)با مصرف اسید هیومیک شاهد افزایش برداشت محصول به میزان حداقل ۳۰ الی ۵۰ درصد خواهیم بود؛ از طرفی کشاورز و باغدار از هزینه های گزاف برای خرید سم و کودهای شیمیایی خلاص خواهد شد زیرا هیومیک اسید مقاومت گیاهان در برابر بیماری ها را بسیار افزایش خواهد داد.

۲)قابلیت باروری خاک و عدم نیاز به استفاده از هورمون های مضر نیز از دیگر مزایای استفاده هیومیک اسید میباشد که واقعا جای تامل دارد.

۳) فسفر موردنیاز گیاهان را تامین نموده و از طریق افزایش جذب آن ریشه زایی را توسعه خواهد داد.

۴) طول دوره آبیاری با مصرف هیومیک اسید افزایش خواهد داشت زیرا این ماده سبب حفظ هر چه بهتر آب در خاک شده و سبب میشود گیاه احساس نیاز کمتری به آب داشته باشد.

۵) هیومیک اسید به عنوان بهترین کلاتور طبیعی، عناصر میکرو و ماکرو را کلاته نموده و جذب آنها را صد در صد مینماید.

۶) هیومیک اسید سبب میشود بازار پسندی محصولات زراعی و باغی از طریق بهبود کیفیت آنها افزایش یابد.

۷) سازگاری بالا با محیط زیست و نداشتن خطر برای گیاه

۸) هیومیک اسید برخلاف کودهای شیمیایی که دوام اثر پایینی دارند، میتواند تا سالها اثر خود را بر خاک اعمال کند.

۹) میکروارگانیسم های مفید خاک قربانی دیگر مصرف نادرست کودهای شیمیایی هستند که اسید هیومیک پس از افزوده شدن به خاک مجددا رشد سریع آن ها و شروع فعالیت باکتری های مفید را موجب خواهد شد.

چگونه بتوان با کیفیت ترین اسید هیومیک را خریداری نمود و از کیفیت آن مطمئن شد؟

نکته مهمی که حتما بایستی بدان توجه داشته باشید این است که به علت فراوان شدن محصولات اسید هیومیک در بازار و عرضه گونه های تقلبی، ممکن است موردی را خریداری نمایید که هیچ ماده آلی و هیومیکی نداشته و برای محصول شما فایده ای نداشته باشند. پس دقت کنید هر هیومیک اسیدی، هیومیک اسید اصل نیست!

 بهترین منابع خرید هیومیک اسید آنهایی هستند که راه اطمینان از اصل بودن کالا و عملکرد محصول را به شما نشان می دهند. سایت آل کود مفتخر است درجه یک ترین اسید هیومیک را در ایران عرضه کند و شما عزیزان میتوانید جهت مشاوره و یا دسترسی به اسید هیومیک شوک، از بالای همین صفحه با ما در ارتباط باشید.

با تشکر آل کود

کاربرد هیومیک اسید
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *