بهترین کود افزایش تناژ گندم

کود درخت سیب  :  مزایای کود ده ایکس شوک برای درخت سیب

کود ده ایکس شوک حاوی  مواد مغذی مختلفی از جمله نیتروژن، فسفر، پتاسیم، کلسیم، منیزیم  و گوگرد و … می باشد.

نیتروژن در کل گیاه استفاده می شود، درختان سیب با کمبود نیتروژن نمی توانند رشد کنند یا شکوفه و میوه تولید کنند. نیتروژن بیش از حد باعث رشد بیش از حد درخت سیب و ضعیف شدن آن می شود.

همچنین ممکن است  شاخه ها شکننده شوند و  میوه دهی را به تاخیر می اندازد.

بهترین کود برای سیب زمینی

فسفر به درختان  سیب  کمک می کند تا از انرژی خورشید استفاده کنند، ریشه های قوی تولید کنند  و میوه دهی  افزایش یابد.  ریشه های ضعیف باعث می شود درخت نتواند آب و مواد مغذی را جذب کند و استقرار درخت در خاک  را محکم می کند.

در اثر کمبود فسفر  شاخه ها نازک می شوند  و برگ ها سبز تیره با رنگ مایل به قرمز یا ارغوانی تا رگبرگ ها خواهند بود. فسفر زیاد باعث سوختگی ریشه و برگ می شود.

کود کلسیمی برای درخت سیب

پتاسیم به رشد قوی و سالم درختان سیب کمک می کند و در عین حال در برابر بیماری ها وآفات درخت را محافظت می کند،  در  اندازه و رنگ میوه نیز موثر است.

کمبود خفیف پتاسیم شبیه به کمبود نیتروژن است. کمبود شدید باعث می شود برگ ها بمیرند و حاشیه برگها سوخته شوند.

کلسیم بخشی از دیواره های گیاه را تشکیل می دهد، کمبود کلسیم می تواند باعث ایجاد تلخی  در سیب و ایجاد  لکه های سیاه روی سیب شود، گوشت زیر لکه های سیاه چوب پنبه ای است .

منیزیم جزء ضروری کلروفیل است. بدون منیزیم کافی، گیاه نمی تواند انرژی کافی برای رشد خود تولید کند.

گوگرد در تولید پروتئین ها، روغن ها، کلروفیل و سایر قسمت های گیاه استفاده می شود.

کود ۱۰-۵۲-۱۰ برای درخت سیب

آهن برای تولید کلروفیل استفاده می شود و در برخی از آنزیم های مورد نیاز درخت سیب وجود دارد. کمبود کلروفیل دلیل زرد بودن برگ‌های گیاهی با کمبود آهن است.

در بیشتر موارد، آهن و روی به مقدار کافی برای نیاز درختان سیب  یافت می شود. با این حال، خاک های آهکی (pH> 7.5) باعث می شود که آهن و روی برای جذب درخت در دسترس نباشد.

شاخ و برگ زرد روشن یا کم رنگ (کلروز آهن) با شبکه ای از رگه های سبز نشان دهنده کمبود آهن است، کمبود روی با برگ‌های کوچک و میانگره‌های کوتاه مشخص می‌شود.

 همچنین کمبود آهن باعث می‌شود همه شاخ و برگ‌های سیب به هم چسبیده و در کمبودهای حاد، نقاط نکروزه (مرده) بین رگبرگهای برگ نیز دیده  شود. علائم کلروز آهن معمولاً با گرگرفتگی از رشد جدید ظاهر می شود.

کمبود روی در اواسط فصل ظاهر و در برخی موارد، شاخه ها پس از سال اول از بین می روند.

محلول پاشی برای رفع این مشکل توصیه می شود.  کودهای کلات آهن و روی موفقیت آمیز بوده است،  اگرچه این گونه اسپری ها گران هستند، اما کمتر باعث سوختگی برگ می شوند.

روی و سولفات آهن نیز هنگامی که با اوره فرموله شده برگی (42 درصد) ترکیب می شوند، تاثیر گذار هستند. گاهی اوقات لازم است یک بافر آب در محلول قرار دهید که آب را خنثی کند و به جذب بهتر این نوع کودها  توسط شاخ و برگ کمک کند.

معمولاً برای رفع کمبود آهن دو اسپری لازم است. اولی را حدود 4 هفته بعد از گلدهی و دومی را حدود 3 هفته بعد استفاده می شود.

کود درخت سیب

روی ممکن است در پاییز به عنوان یک کاربرد پس از برداشت استفاده شود، اما موثرترین زمان مصرف در بهار قبل از باز شدن جوانه ها است. در این مرحله می توان از نرخ های بالاتری نسبت به فصل های بعدی استفاده کرد.

برای کاربردها در  خاک باید از اشکال کلاته روی و آهن استفاده شود. این فرمولاسیون ها به آرامی در خاک حل می شوند و قبل از اینکه توسط ذرات خاک جذب شوند  می توانند توسط درختان استفاده شوند.

در خاک های با pH بالا، سولفات آهن و روی به سرعت به اشکال غیر قابل دسترس تبدیل می شوند و نمی توانند توسط ریشه جذب شوند. اگرچه فرمولاسیون کلات آهن و روی گران تر از سولفات ها هستند، اما موثرتر هستند.

کلات ها معمولاً به غلبه بر مشکلات کمبود روی و آهن برای بیش از یک فصل کمک می کنند، اما پاسخ درختان کندتر است. Seques-trene 330 Fe بهترین منبع کلات برای آهن بوده است.

منگنز برای برخی از فرآیندهای متابولیک مورد نیاز است و به رشد گیاه کمک می کند، کمبود منگنز باعث می شود که برگ های جوان دارای برگ های زرد با رگبرگ های سبز باشند. قسمت‌هایی از درخت سیب ممکن است دچار رشد کند شوند.

روی آنزیم هایی را می سازد که از فرآیندهای متابولیک در درختان سیب  حمایت می کنند. کمبود روی می تواند منجر به توقف رشد درخت  شود.

مس برای تولید کلروفیل و بذر مورد نیاز است. در برخی از آنزیم ها نیز مهم است.

بور در درختان سیب مهم است. درختان سیب از آن برای ثبات ساختاری و انتقال قند و انرژی  استفاده می کنند. با این حال، بور بیش از حد سمی است.

مولیبدن تبدیل نیترات به پروتئین را تنظیم می کند،  کمبود آن  مانند کمبود نیتروژن به نظر می رسد زیرا گیاه نمی تواند از نیتروژنی که دارد استفاده کند.

کلر در مقاومت به بیماری، استفاده از اکسیژن در طول فتوسنتز و برخی دیگر از فرآیندهای متابولیک گیاه نقش دارد.

کود درخت سیب

اسید هیومیک در درخت سیب

  1. 1. اصلاح خاک

اسید هیومیک می تواند ساختار خاکدانه درختان سیب  را بهبود بخشد، همچنین شرایط آب، کود، هوا و گرمای خاک را تنظیم می کند، ظرفیت تبادل خاک را بهبود می بخشد و  PH خاک را تنظیم می کند و  تعادل اسید و باز بوجود می آید.

  1. تحریک رشد درختان میوه

اسید هیومیک  فیزیولوژیکی گیاهان را تحریک می کند. درختان جوان سیب را به رشد سریع ریشه، داشتن تعداد زیادی ریشه ، ساقه های قوی و سرسبز، فتوسنتز قوی و تسریع انتقال و جذب مواد مغذی تحریک  می کند.

یون پتاسیم ذخیره شده را جذب  می کند. اسید هیومیک باعث می شود کود پتاسیم به آرامی تجزیه شود و اثر سریع محتوای پتاسیم را افزایش می دهد.

این می تواند با کلسیم، منیزیم، مس، روی و سایر یون های فلزی نامحلول ترکیب شود  تا جذب عناصر کمیاب در درختان میوه را افزایش دهد.

  1. اسید هیومیک می تواند باز شدن روزنه و تبخیر آب روی برگها را کاهش دهد، مقدار آب را تنظیم کند و باعث بهبود وضعیت آب در گیاهان شود.

اسید هیومیک به عنوان کلوئید آمفوتریک، فعالیت سطحی بالایی دارد و می تواند قارچ  ها و بیماری ها را مهار کند. همچنین باعث افزایش مقاومت درختان میوه به سرما و کاهش آفات و بیماری ها می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366