کودهای پاییزه درخت سیب

چگونه، چه زمانی، چرا درختان سیب را هرس کنیم؟

سیب میوه بسیار محبوب و مغذی است که در اشکال  و اندازه های مختلف تولید می شود.   هر نوع درخت سیبی که پرورش می دهید، اگر می خواهید سالم بماند و میوه های زیادی تولید کند، هرس منظم آن فراموش نشود.  

چه زمانی درختان سیب را هرس کنیم

درختان سیب  را معمولا در زمستان، بین نوامبر و اوایل مارس، زمانی که گیاه خواب است، هرس می‌شوند. هرس زمستانی رشد ریشه را تحریک می کند.

اما درختان سیب پرورش یافته باید  در تابستان هرس شوند و در صورت نیاز فقط در زمستان مرتب شوند. اواسط تا اواخر آگوست  زمان مناسب  است.

بیشتر درختان سیب میوه را روی شاخه ها تولید می کنند، شاخه های کوتاهی که روی شاخه های قدیمی جوانه زده اند. بهتر است در زمان هرس نوع درخت سیب مشخص شود تا از حذف تصادفی همه شاخه هایی که محصول سال آینده را تولید می کنند جلوگیری شود.

آیا میدانستید بهترین کود درخت سیب کود شوک ده ایکس می باشد؟ برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

استفاده از شوک ده ایکس برای گندم در مرحله پی آب

نحوه هرس درختان سیب

برای هرس درخت سیب به  اره هرس و قیچی های تیز نیاز دارید. مهم است که برش های خوبی روی درخت  شود  که خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهد.

برای درختان سیب استاندارد باید برش روی درخت  به  شکل باز و جامی شکل  باشد که حداکثر نور را به درخت و گردش هوای خوب را امکان پذیر کند.

معمولا بهتر است هرس درخت با حذف شاخه های ضعیف، بیمار شروع کنیم، در درختان سیب خاردار طول شاخه های اصلی را حدود یک سوم کاهش می دهیم تا یک جوانه بیرون بزند .

بعد  یک برش مایل به سمت پایین و دور از جوانه ایجاد کنید تا از ریزش باران روی آن جلوگیری شود. قبل از اینکه برش دیگری انجام دهید، شکل کلی درخت را بررسی کنید.

شاخه های جانبی باید در زمستان باقی بمانند تا میوه تولید کنند، هر گونه شاخه ای که به سمت مرکز درخت  رشد کرده را حذف کنید تا  هوا و نور را کاهش دهد.

کود مخصوص درشت شدن درخت سیب

نحوه هرس درختان سیب پرورش یافته

سیب هایی که به صورت کوردون، اسپالیر می کنند باید از اواسط مرداد تا شهریور  هرس شوند. به این ترتیب درختان می توانند شکل خود را حفظ کنند و نور آفتاب لازم برای رسیدن میوه ها تامین می شود.

زمانی که  درختان بالغ  می شوند ، ممکن است لازم باشد هر گونه شاخه های  پر ازدحام را در طول زمستان حذف و شاخه های جدید به طول 20 سانتی متر روی سه برگ بالای برگ های پایه ببرید.

چرا درختان سیب را هرس کنیم ؟

درختان را به چهار دلیل اصلی هرس می کنیم.

 کنترل ارتفاع و شکل درخت را برای نگهداری و برداشت آسان

  حفظ یک درخت سالم با حذف شاخه های  مرده، بیمار یا آسیب دیده.

 بهبود گردش هوا که باعث کاهش آفات و بیماری ها می شود.

رسیدن  نور خورشید به میوه ها تا بزرگ شوند.

کودهای پاییزه درخت سیب

بهترین موقع هرس درختان سیب

بهتر است درخت را زمانی که هنوز خواب است هرس کنید، یعنی اوایل بهار، حدود دو هفته پس از یخبندان که نه تنها جوانه ها راحت تر بریده می شوند، بلکه بریدگی ها نیز سریع تر بهبود می یابند.

اگر در پاییز هرس کنید، رشد جدید شروع می شود اما در زمستان سرد آسیب می بیند. اگر در اوایل زمستان هرس کنید، برش  باز روی درخت  می تواند مستعد ابتلا به بیماری ها باشد.

اگر شاخه مرده، بیمار یا آسیب دیده روی درخت مشاهده کردید بهتر است  بدون توجه به زمان سال، آنها را قطع کنید تا درخت بیشتر آسیب نبیند.

کدام درختان سیب را باید هرس کرد

در درختانی که در سال سوم پس کاشت  هرس انجام شود  به درخت اجازه می دهد خود را به خوبی  مستقر کند.

اگر درخت سیب شما سایه زیادی دارد، باید هرس شود و زمانی که هرس زیادی برای انجام وجود دارد، هرس را در طول فصل  با فاصله انجام  دهید.

درختان سیب را با چه چیزی هرس کنیم

ابزار مورد استفاده بستگی به نوع شاخه ای دارد که می برید، دارد  با این حال، در همه موارد، حتما ابزار را با آب گرم صابون یا مواد ضدعفونی کننده استریل کنید تا از آسیب یا عفونت  به درخت جلوگیری شود.

برای شاخه های کوچک از هرس دستی استفاده کنید ولی برای شاخه های بزرگ با ضخامت حدود 1 اینچ، از لوپر استفاده شود.  بهتر است برای شاخه هایی با ضخامت حدود 3 اینچ و بیشتر، از اره استفاده کنید.

نیتروژن برای درخت سیب

چگونه درختان سیب را هرس کنیم

هر اندام مرده، بیمار یا آسیب دیده را هرس کنید، اگر شاخه ای شکننده باشد و خیلی راحت می شکند، مرده است و بهتر هرس شود.

همچنین در صورتی که رنگ شاخه  متفاوت از شاخه های اطراف آن باشد، معمولاً آن  شاخه بیمار است.

وقتی شاخه ای آسیب دیده از وزن میوه ها شکسته می شود ، دو شاخه روی هم قرار گرفته و به یکدیگر ساییده می شوند، می تواند به شاخه های دیگر آسیب برساند. دراین زمان بهترین کار هرس است.

شاخه مرکزی درخت که به شکل عمودی رشد می کند اگر چندین شاخه مرکزی وجود داشته باشد،  بهتر شاخه بیمار را قطع کنیم . اگر درخت سیب روی داربست قرار دارد و دو شاخه که به هم نزدیک هستند یکی را هرس  کنیم .

شاخه های که نسبت به  زاویه 45 درجه داشته باشند می تواند وزن میوه را به خوبی تحمل کند، زمانی که شاخه ها نزدیکی تنه رشد کردند باید هرس شوند تا شکل آن حفظ شود.

شاخه هایی را که به سمت پایین رشد می کنند شناسایی کنید. سپس آنها را هرس کنید زیرا نمی توانند وزن میوه را تحمل کنند. همچنین شاخه هایی که به سمت داخل رشد می کنند بهتر  هرس شوند  تا به شاخه های دیگر ساییده نشوند.

برای اینکه  شاخه ها  ضخیم‌تر شوند و گل‌ها رشد کنند، همه شاخه‌ها را به اندازه یک سوم  طول اولیه آن برش دهید. دقت کنید که این برش ها را درست بالای جوانه ای که رو به بیرون است انجام دهید تا درخت شکل سالم بماند.

در آخر شاخه های  میوه دهی را طوری قرار بگیرند  تا 4-6 اینچ از هم فاصله داشته باشند. به این ترتیب این شاخه ها  به اندازه کافی وزن سیب را تحمل می کنند.

بهترین کود درخت سیب 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366