نحوه نگهداری و تکثیر گل های آپارتمانی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

نحوه نگهداری و تکثیر گل های آپارتمانی

وجود گل های زیبا و سبز رنگ در محیط هر خانه ای حس خوب و سرزندگی به انسان می بخشد چه برسد به نگهداری گل ها در آپارتمان ها که فضای محدودی جهت برخورداری از فواید درختان و فضای سبز دارند. بسیاری از بانوان و آقایان علاقه خاصی به نگهداری گل های آپارتمانی در محیط خانه خود دارند و تمایل به نگهداری برخی از انواع گل های آپارتمانی در تعداد زیاد، در بخش های مختلف منزل چون آشپزخانه، پنجره سالن پذیرایی و بالکن و اتاق خواب دارند؛ بدین منظور یکی از بهترین روش ها جهت داشتن گل های  آپارتمانی زینتی شاداب و فراوان تکثیر آن ها می باشد که در این مقاله پیرامون موضوع نحوه نگهداری و تکثیر گل های آپارتمانی به طور کامل خواهیم پرداخت و شما را در داشتن گل های سالم و سرحال یاری خواهیم نمود.

تکثیر گل های آپارتمانی:

تکثیر به معنای ایجاد یک گیاه جدید از گیاه مادر می باشد و شیوه انجام آن می تواند ساده یا بسیار پیچیده و سخت باشد؛ روش های مختلف و متنوعی جهت تکثیر گل های آپارتمانی وجود دارد که در ادامه مطالب رایج ترین و معروف ترین آن ها را برای شما بیان خواهیم کرد.

کود درخت

هدف از تکثیر گل های آپارتمانی:

در ابتدا بیایید از اهداف تکثیر گل های آپارتمانی آگاه شوید؛ افراد به منظور های مختلفی اقدام به تکثیر گل می نمایند که یکی از آن ها تعویض گیاهان قدیمی با گیاهان حاصل از تکثیر می باشد تا گیاهان شاداب تر و جوان تری را تقدیم خانه های خود کنند.

یکی دیگر از اهداف تکثیر گل های آپارتمانی، هدیه دادن گل های تکثیر شده به اقوام و دوستانی می باشد که جهت صرف نهار یا شام به خانه افراد آمده اند و به تعدادی از گل های میزبان علاقه مند شده اند؛ با این کار می توان از نمونه گیاه خود به اقوام بدون دغدغه از دست دادن گل خانه خود هدیه دهند.

گیاهان آپارتمانی

عوامل موثر در تکثیر گل های آپارتمانی:

از جمله عوامل مهمی که در سرعت ریشه زدن گل های آپارتمانی دخیل می باشد عبارتند از: دما، تابش مستقیم و غیر مستقیم نور خورشید، رطوبت محیط، تهویه و …

روش های تکثیر گل های آپارتمانی:

اکنون به بررسی روش های تکثیر خواهیم پرداخت؛ لازم به ذکر است دو نوع روش جهت اقدام به این کار وجود دارد: روش تکثیر جنسی و غیر جنسی

روش جنسی:

در این روش سلول های جنسی نر و سلول های جنسی ماده جهت تولید بذر با یکدیگر تلاقی انجام داده و ترکیب می شوند و همراه با عملیات های مختلف بذر گل حاصل می گردد. تکثیر گل های آپارتمانی با روش جنسی را نمی توان در محیط خانه انجام داد و فضای بیرون و طبیعت بهترین محل جهت این روش به حساب می آید.

مزیت های تکثیر جنسی:

۱)امکان تکثیر و زیاد نمودن گل ها در وسعت بالا

۲)ذخیره کردن بذر ها در انبار و به مدت طولانی

۳)سازگاری بالای بذر با محیط و تغییرات آن

۴)ایجاد گونه های عاری از بیماری به دلیل عدم انتقال ویروس با این روش

۵)ارزان و راحت بودن تکثیر جنسی نسبت به غیر جنسی و در نتیجه صرفه اقتصادی بهتر

تکثیر گیاهان آپارتمانی

روش غیر جنسی:

دومین روش تکثیر گل های آپارتمانی روش غیر جنسی می باشد بدین صورت که قسمت از گیاه مادر بدون کاهش ویژگی های ژنتیکی و با همراه داشتن تمامی اطلاعات و ویژگی های کروموزومی از آن جدا می شود؛ این روش را می توان در منزل انجام داد.

تکثیر با روش غیر جنسی گل های آپارتمانی به روش خود سازی نیز معروف می باشد زیرا سلول رویشی زنده قادر به تبدیل شدن به یک  گیاه کامل را دارد.

مزایای تکثیر به روش غیر جنسی:

۱)تولید گل های متجانس و کاملا شبیه به گیاه مادر بدون کمبود کروموزومی

۲)کوتاه کردن مرحله تولید گل جدید

۳)کنترل شکل و مراحل تکثیر

مقایسه روش تکثیر غیر جنسی و جنسی:

در روش غیر جنسی امکان انتقال عوامل بیماری و آلودگی های قارچی، ویروسی و باکتریایی به گیاه دختر وجود دارد اما در روش جنسی خبری از عوامل بیماری زا نمی باشد؛ روش غیر جنسی پرهزینه تر از روش جنسی می باشد؛ تکثیر جنسی در فضای بیرون آپارتمان و غیر جنسی در فضای داخل انجام می گیرد؛ در روش جنسی ممکن است گیاه حاصله کمی متفاوت از گیاه مادر باشد در حالی که در روش غیر جنسی کاملا مشابه و دارای خصوصیات ژنتیکی یکسانی می باشند.

تاثیر هیومیک بر روی سانسوریا

نحوه نگهداری و تکثیر گل های آپارتمانی

روش های تکثیر غیر جنسی گل های آپارتمانی:

به کمک گیاهچه:

برخی از گل های آپارتمانی دارای گیاهچه هایی بر روی برگ ها و کنار ساقه خود می باشند که از طریق آن ها می توان به تکثیر گل های آپارتمانی پرداخت فقط باید این نکته را در نظر گرفت که نبایستی به محض رویت شدن گیاهچه ها به جدا کردن آن ها اقدام نمود زیرا در ابتدای رشد و ظهور خود ریشه ندارند؛ بهتر است اندکی صبر کنید تا ریشه دار گردند و به راحتی آن را به گلدان انتقال دهید.

تکثیر با خواباندن:

این روش برای گل های آپارتمانی دارای ساقه نرم جواب می دهد به طوری که می توان آن ها را خواباند و در گلدان مورد نظر گذاشت. نتیجه حاصل از این روش طولانی می باشد و می توانید جهت سرعت بخشیدن به کار خود خراش کوچکی در ساقه در گلدان جدید ایجاد کنید تا ریشه زودتر تشکیل شود.

تکثیر با پاجوش:

برخی از گل های آپارتمانی در کنار ساقه اصلی پاجوش و گیاهان کوچکی دارند که جهت تکثیر با ابن طریق پاجوش را از نزدیک ترین محل به ساقه اصلی جدا می نمایند؛ در صورتی که پاجوش دارای ریشه باشد بایستی همراه با ریشه روند جدا کردن را تکمیل نمود.

هیومیک اسید برای سانسوریا

نگهداری از گل های آپارتمانی:

۱)برخورداری از اکسیژن و هوای تازه به استحکام ساقه و دیگر بخش های گیاه کمک می کند.

۲)برخورداری از نور مناسب به گونه ای که نه کاملا در معرض تابش مستقیم خورشید باشد و آسیب ببیند و نه خیلی در منطقه سایه وار قرار بگیرد؛ تابش غیر مستقیم خورشید توصیه می گردد.

۳)از آب دادن زیاد به گلدان ها خودداری کنید

۴)رسیدگی به خاک گلدان و تعویض به موقع آن بسته به انواع مختلف گل های آپارتمانی

برای رشد سریع نهال چه باید کرد؟

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

کود گیاهان آپارتمانی شوک
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *