مقدار مصرف کود مرغی برای هر درخت پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

مقدار مصرف کود مرغی برای هر درخت پسته

در بین کودهای حیوانی، کود مرغی حاوی مواد مغذی بسیار مفیدی است که کمک می‌کنند رشد گیاهان تا حدود زیادی افزایش یابد. کود مرغی حاوی مقدار زیادی نیتروژن، گوگرد، فسفر، منیزیم، پتاسیم و سدیم است و با کمک آن می‌توانید درختان خود را بسیار شاداب کنید. از این‌ رو اگر باغ پسته دارید، بهتر است حتما از این کود استفاده کنید و با کمک آن میزان محصول دهی درختان را افزایش دهید. البته مقدار مصرف کود مرغی برای هر درخت پسته را باید در نظر بگیرید و با توجه به آن، کار کوددهی را انجام دهید.

درخت پسته مقاومت زیادی در برابر خشکی دارد اما برای این که محصولات باکیفیت و سالمی داشته باشد، باید آبیاری و کوددهی را به صورت منظم انجام دهید. البته باید مواظب باشید که در مصرف کود زیاده‌روی نکنید زیرا این کار موجب می‌شود ریشه گیاه پوسیده شود و درخت‌تان آسیب ببیند.ویژگی‌های کود مرغی به‌ طور معمول با توجه به پوشش بستر، نوع تغذیه، روش انبارداری، روش مصرف کود، روش جمع‌ آوری، نوع گیاه و خاک تعیین می‌شود. دقت داشته باشید برای درختان پسته و باغات‌تان در هر هکتار باید؛ حدود 2000 الی 4000 هزار کیلوگرم کود مرغی مصرف کنید.

بهترین زمان مصرف کود مرغی برای درختان پسته

به‌ طور معمول می‌توانید از کود مرغی در تمام فصل‌های سال بهره بگیرید اما لازم است بدانید؛ بهترین زمان برای مصرف این کود، اواخر زمستان تا اوایل پاییز است. زیرا در این فصل‌ها با انجام عمل کوددهی می‌توانید رشد محصولات‌تان را دوچندان کنید و اجازه ندهید درخت در برابر عوامل آسیب‌زا از بین برود.

طریقه مصرف کود مرغی در باغ پسته

نحوه استفاده کردن از کود مرغی بسیار راحت است و هر کسی می‌تواند به راحتی این کار را انجام دهد. دقت داشته باشید؛ مقدار مصرف کود مرغی برای هر درخت پسته به عوامل مختلفی بستگی دارد و  نباید به صورت خودسرانه از این کود استفاده کنید. اگر می‌خواهید قبل‌ از کاشت درخت پسته کار کوددهی را انجام دهید و خاک مورد نظرتان را حاصلخیز تر کنید؛ باید هنگام شخم زدن زمین، کود را به خاک اضافه کنید.

کار کوددهی را می‌توانید بعد از کاشت درخت پسته نیز انجام دهید. در این زمان شما باید از روش کوددهی سطحی یا چال کود بهره بگیرید. در روش کوددهی سطحی باید کود را بر روی سطح خاک بپاشید و سپس آن را با دقت با خاک مخلوط کنید. این روش از کوددهی را باید در ماه چند بار تکرار کنید تا نتیجه عالی به دست آورید. در روش چال کود نیز باید پای قسمت سایه‌ انداز درخت پسته، یک گودال ایجاد کنید و کود مرغی را در آن قرار دهید و با خاک روی آن را بپوشانید. در آخر نیز برای این‌ که کود بهتر جذب ریشه درخت و خاک شود، می‌توانید کار آبیاری را انجام دهید.

هرس درختان پسته

 • هرس فرم

بعد از کاشت درختان پسته علاوه‌بر انجام کار کوددهی، باید کار هراس را هم انجام دهید تا درختان سالم‌تری داشته باشید و محصولات بیشتری هم برداشت کنید. اگر از باغبانی سنتی بهره می‌گیرید، بهتر است بدانید که در این روش نباید از هرس فرم استفاده کرد زیرا هدف از انجام این هرس، شکل دادن به درختان جوان و ایجاد اسکلت مناسب درخت است.با انجام این نوع هرس می‌توانید عملیات باغبانی را بهتر انجام دهید و راحت‌تر محصولات‌تان را برداشت کنید. هرس فرم درخت پسته را می‌توانید در 5 ساله اول بعد از کاشت نهال انجام دهید زیرا این کار باعث می‌شود اسکلت درخت بهتر تقویت شود و از بین نرود.

 • هرس باروری

در هرس باروری درختان پسته، باید شاخه و برگ‌های اضافی که باروری و محصول‌دهی ندارند را قطع کنید تا املاح و مواد مغذی صرف آن‌ها نشود. بهتر است بدانید؛ در این روش به‌ طور معمول درختان 1 سال باروری زیاد و در سال بعد باروری کمی دارند.

نکات مهم برای کوددهی درختان پسته با استفاده از کود مرغی

 • مقدار مصرف کود مرغی برای هر درخت پسته اهمیت زیادی دارد و باید متناسب با دستورالعمل‌های لازم، از این کود بهره بگیرید.
 • تا حد امکان سعی کنید کار کوددهی با استفاده از کود مرغی را در فصل‌هایی انجام دهید که هوا خنک است. زیرا اگر دمای محیط بیش‌ از اندازه بالا باشد، ممکن است درخت‌تان دچار آسیب شود و از بین برود.
 • کود مرغی را بهتر است به‌ صورت چال کود استفاده کنید زیرا در این روش املاح بهتر جذب ریشه می‌شوند و تاثیر گذاری مناسب‌تری هم دارند.
 • اگر می‌خواهید کودتان بهتر جذب خاک و ریشه شود حتما بعد از اتمام کار، درختان را آبیاری کنید.
 • اگر در زمینه کوددهی تجربه و مهارت کافی ندارید، بهتر است کار را به دست افراد باتجربه بسپارید تا دچار ضرر نشوید و به درختان‌ پسته‌تان هم آسیب جدی وارد نشود.

مزایای کود مرغی و مقدار مصرف کود مرغی برای هر درخت پسته

 • کود مرغی را می‌توانید به‌ راحتی با استفاده از روش‌های مختلف برای درختان پسته استفاده کنید.
 • بهره گرفتن از این کود باعث صرفه‌ جویی در نیروی کاری خواهد شد و دیگر نیازی به زحمت‌ خیلی زیادی نخواهید داشت.
 • کود مرغی عاری از انواع آلودگی است و هیچ‌ گونه ضرری برای محیط‌ زیست ندارد.
 • شما می‌توانید به‌ راحتی با استفاده از این کود، شوری خاک را برطرف نمایید و خاک زمین‌تان را هم بسیار حاصلخیز کنید.
 • با کمک کود مرغی می‌توانید شادابی درختان پسته‌تان را افزایش دهید و میزان محصول دهی آن را نیز دو برابر کنید.
 • اگر درخت پسته‌تان دچار آفت و بیماری شد، می‌توانید به‌ راحتی با استفاده از این کود مغذی تمام بیماری‌های رایج در خاک را از بین ببرید.

بیشتر بخوانید: بهترین کود درخت پسته

سخن پایانی مقدار مصرف کود مرغی برای هر درخت پسته

دقت داشته باشید که درختان پسته باید بعد از کاشت؛ تا چند سال به صورت مرتب کود مصرف کنند تا مقاومت کافی در برابر عوامل آسیب‌زا داشته باشند و سریع، از بین نروند. به همین علت مقدار مصرف کود مرغی برای هر درخت پسته را با احتیاط و دقت کافی مشخص کنید و سپس از آن بهره بگیرید تا به درخت و محصولات‌تان آسیبی وارد نشود. در واقع اگر کار کوددهی را به صورت صحیح و اصولی انجام دهید؛ می‌توانید از آسیب دیدن محصولات جلوگیری نمایید و میزان تولید درختان را هم تا حدود زیادی افزایش دهید.

مقدار مصرف کود مرغی برای هر درخت پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *