آمینو اسید شوک

کود آمینو اسید شوک

آمینواسید ها مهم ترین ترکیبات مکمل برای گیاهان هستند که جزء اصلی در ساختار پروتئین ها به شمار می آیند و چندین عملکرد مختلف بسیار موثر برای درختان میوه و گیاهان زراعی دارند. وقتی گیاه تحت شرایط بحرانی و دشوار محیطی قرار می گیرد، قادر به ساخت اسید آمینه های موردنیاز خود نخواهد بود در این صورت درختان میوه و محصولات زراعی دچار خسارت می گردند. برای جلوگیری از این اتفاق ناخوشایند، شرکت آل کود اقدام به واردات بهترین منبع تامین اسید آمینه ضروری گیاهان نموده تا از یک سو در شرایط بحرانی به کمک گیاه بشتابد و از سوی دیگر حتی در موقعیت های نرمال نیز گیاه بتواند بتواند حداکثر عملکرد خود را نشان دهد.

کود اسید آمینه شوک منجر به بازیابی توان و سلامت گیاه، افزایش توانایی درختان میوه در گرده افشانی، بالا رفتن جذب کودهای مصرفی و عناصر غذایی،  تسریع رسیدگی میوه، بهبود جوانه زنی بذر و شروع پر قدرت جوانه های درختان میوه برای فصل باردهی می گردد. این ویژگی ها تنها بخشی از تاثیرات بی نظیر کود اسید آمینه شوک می باشد لذا شما عزیزان را برای اطلاع از مزایای این کود و نقش کود اسید آمینه شوک بر گیاهان، به مطالعه این مقاله مختصر و خواندنی از سایت آل کود جلب می نمایم.

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید نمود

۱.چرا بایستی از کود اسید آمینه شوک استفاده شود؟

۲.زمان استفاده از کود اسید آمینه شوک

۳.مزایای کود آمینواسید شوک بر گیاهان چیست؟

چرا بایستی از کود اسید آمینه شوک استفاده شود؟

کود 10 52 10 برای درخت پسته

فرقی نمی کند چه هدفی از پرورش درختان میوه،محصول زراعی یا نگهداری گیاهان آپارتمانی داشته باشید زیرا آمینواسید شوک شما را به طور صد در صد در رسیدن به آرمان های باغداری و کشاورزی تان یاری میدهد.

 چه بخواهید در بازار رقبا حرفی برای گفتن داشته باشید یا تولید محصول نسبت به سال قبل چندین برابر شود یا گل های آپارتمانی بزرگ تر شوند، استفاده از آمینواسید در دستیابی به چنین نتایجی بسیار ضروری هستند.

کود اسید آمینه شوک با ۸۰ درصد آمینواسید، از بهترین کود های حال حاضر در جهان است که کمتر محصولی توان رقابت با آن را دارد. این کود گیاه را ملزم به ساخت سلول هایی میکند که نتیجه آن افزایش کیفیت و ارتقا سطح کمی محصول است؛ هم چنین کود اسید آمینه شوک محتوای قند میوه ها،رشد و افزایش ریشه، بهبود گلدهی، کاهش ریزش شکوفه و میوه ها را نیز برای درختان به همراه دارد.

بهترین خاک برای پسته

زمان استفاده از کود آمینو اسید شوک

∆اسید آمینه شوک محصولی است که در اکثر زمان ها میتوان از آن استفاده نمود و از مزایای فوق العاده آن بهره مند شد. این کود را بایستی هنگام جوانه زنی درختان میوه به صورت محلول پاشی استفاده نمود تا گیاه از صدمات و شوک های سرمازدگی در امان بماند. از سوی دیگر در ادامه فصل رشد استفاده از کود اسید آمینه شوک به همراه کودهای شیمیایی و آلی، منجر به افزایش جذب سه برابری شده و عناصر با خیال راحت در دسترس گیاه قرار می گیرد.

∆استفاده از اسید آمینه شوک در مرحله ای که میوه به حجم گرفتن و افزایش سایز میرود، منجر به بهبود اندازه، فرم، طعم و رسیدن به موقع محصول می گردد.

∆دیگر زمان استفاده از کود اسید آمینه شوک در فصل پاییز و پس از برداشت میوه، به عنوان یکی از اجزای کود فروت ست می باشد.

نکته

اگر پس از انتقال گیاه آپارتمانی یا هر محصول دیگری شاهد اثرات شوک انتقال باشید، استفاده از آمینواسید شوک بهترین گزینه برای خروج گیاه از استرس ناگهانی و تضمین سلامتی گیاه تان می باشد.

مزایای کود آمینو اسید شوک بر گیاهان چیست؟

  • افزایش مقاومت گیاه در مقابل استرس

کم نیستند عوامل استرس زایی که با تداوم حضور آنها گیاه از پای در می آید یا دچار افت عملکرد میشود. استرس های محیطی گوناگونی نظیر دمای بالا، مقدار پایین رطوبت، سرما و یخبندان محیط، بارش تگرگ، جاری شدن سیل، هجوم آفات و …بر ویژگی های کمی و کیفی محصول تاثیر بسیار منفی می گذارند.

استفاده از کود اسید آمینه شوک پیش از مواجه با استرس، در طول آن و بعد از شرایط دشوار محیطی برای گیاه، سبب تولید موادی در داخل گیاه می گردد تا فیزیولوژی گیاه به سمتی رود که هم قبل از وقوع استرس تحمل بالایی داشته باشد و هم در صورت قرار گیری در آن شرایط، گیاه قوای خود را مجددا بدست آورد.

نحوه کاشت پسته در نایلون

  • بهبود گرده افشانی و افزایش تولید میوه

کود آمینواسید شوک منجر به باروری بهتر گرده ها شده و سبب می‌شوند فرآیند گرده افشانی با کارایی بهتری انجام گیرد. آمینواسید با افزایش طول لوله گرده و بال رفتن تعداد گرده ها، تولید میوه را افزایش داده و با تقویت دیواره سلولی محصول، آنها را از صدمات آفات و استرس های محیطی تقویت می کند.

اسید آمینه شوک مرحله تبدیل میوه نرسیده به محصول قابل مصرف را تسریع نموده و منجر به بهبود قند رسانی به آن و طعم عالی میوه می گردد.

تجربه ثابت کرده اگر میخواهید به بهترین نتیجه و بالاترین بازده گیاه دست یابید، در طول فصل هر دو تا سه هفته یک بار از طریق آبیاری و هر ۷ روز یکبار به شکل محلول پاشی از این کود استفاده نمایید.

  • بهبود عمل فتوسنتز

یکی از ترکیباتی که برای ساخت کلروفیل بسیار ضروری میباشد، آمینواسیدها هستند که گیاه را در تولید مقدار بالایی از کلروفیل یاری می دهند. از آنجا که انجام هر چه عالی فتوسنتز وابسته به حضور کافی ساختار کلروفیل در گیاه است، انجام فتوسنتز در گیاه با انرژی بالایی انجام خواهد گرفت.

نحوه کاشت پسته در نایلون

  • افزایش غلظت شیره سلولی

آمینواسید شوک میزان غلظت شیره سلولی های گیاهی را افزایش می دهد و با این اتفاق روند سرمازدگی بسیار کاهش می یابد؛ به عبارتی مدت زمان زیادی لازم است تا شیره سلولی یخ بزند زیرا بسیار غلیظ خواهد بود؛ در نتیجه خسارت تا حد زیادی کاهش می یابد.

  • تاثیر مفید بر روزنه های گیاه

اسید آمینه ها با حضور کافی در گیاه، منجر به باز و بسته شدن روزنه ها در زمان مناسب میشوند درنتیجه توازن رطوبت در گیاه حفظ شده و دسترسی به گازهایی نظیر اکسیژن و دی اکسید کربن به بهترین وجه صورت می گیرد.

مصرف نهاده های شیمیایی در کشاورزی موجب معضلات زیست محیطی، افت کیفیت محصولات و کاهش حاصلخیزی خاك گردیده است. کشاورزی پایدار بر پایه استفاده از کودهای بیولوژیک و آلی یک راه حل مناسب در جهت رفع این مشکلات به شمار می رود. ارزان  بودن کودهای شیمیایی و سهولت تهیه و به کارگیری آنها در کشاورزی رایج، که هدف اصلی آن به حداکثر رساندن توان تولید و درامد بدون توجه به جنبه های زیست محیطی است، موجب شده تا حفظ حاصلخیزی و افزایش باروری خاک در دراز مدت و فرایندهای کنترل کننده آن به فراموشی سپرده شود. همچنین در سالهای اخیر افزایش مصرف نهاده های شیمیایی در اراضی  کشاورزی، موجب معضلات زیست محیطی، از جمله آلودگی منابع آب، افت کیفیت محصولات کشاورزی و کاهش میزان حاصلخیزی خاکها گردیده است.  پایداری، حاصلخیزی خاک و سلامت محیط زیست در سیستم های کشاورزی متداول همواره موضوع بحث بوده و محققان مهم ترین روشهای چیرگی بر این مشکل را رو اوردن به کشاورزی پایدار و مصرف کودهای آلی و زیستی به عنوان یکی از راهکارهای کاهش نهاده های شیمیایی اعلام میکنند. از مهم ترین مسایل موثر بر سلامت محیط زیست و پایداری تولید غذا، کاربرد کودهای آلی به جای کودهای شیمیایی می باشد.

آمینو اسید ها چیست؟

پروتئین واژه ای بسیار آشناست و هرگاه که نام آن را می شنویم ناخودآگاه به یاد گوشت می افتیم این در حالی است که تمامی موجودات زنده و مخصوصا گیاهان دارای ساختارهای پروتئینی هستند و می توان گفت پروتئین مهمترین ترکیب سلولی در سلولهای گیاهی است. ترکیبات پایه گیاهان از پروتئین ساخته‌شده است. تمام فعالیت‌های گیاهان تحت کنترل پروتئین‌ها است پروتئین‌ها هم از اسیدهای آمینه تشکیل‌ شده‌اند. اسیدهای آمینه فعالیت‌های فیزیولوژیکی سلول را تحت تأثیر قرار می‌دهد. گیاهان به مقدار مشخصی اسیدآمینه برای افزایش تولید و بهبود کیفیت محصول نیاز دارند. افزایش کیفیت در محصولات کشاورزی منجر به سوددهی بیشتر می‌شود. از کودهای اسیدآمینه بر اساس نیاز گیاه در مراحل بحرانی استفاده می‌شود.

حضور آمینواسیدها برای سوخت‌ وسازهای سلولی و همچنین افزایش کیفیت و رشد محصول ضروری است. درخت پسته طی فرآیند فتوسنتز توسط عناصر (کربن، اکسیژن، هیدروژن، نیتروژن) آمینواسید می‌سازد؛ اما در شرایط نامساعد محیطی ساخت آمینواسید مختل می‌شود. کودهای اسیدآمینه که به خاک اضافه می‌شوند باعث اصلاح ساختار خاک و جذب مواد مورد نیاز را توسط ریشه آسان می‌کنند. همچنین باعث می‌شود تا درخت پسته انرژی ذخیره‌ شده خود را صرف رشد و بالا بردن کیفیت محصول نماید. برای باغات پسته کود اسیدآمینه موردنیاز در حدود ۷ تا ۹ لیتر در هر هکتار است.

آموزش کاشت دانه پسته سریع

اهمیت کود آمینو اسید

یکی از کودهای آلی آمینو اسید ها هستند. اسید آمینه ها فرم ارگانیک نیتروژن هستند و محصولات با پایه آمینو اسید در دهه گذشته به وسیله پرورش دهندگان استفاده شده است و باعث بهبود عملکرد و رشد گیاهان مختلف گردیده است. گزارش گردیده که افزودن این کودها به خاک باعث بهبود وضعیت میکروارگانیزم‌هایی در خاک میشود که فعالیتشان موجب تسهیل جذب برخی عناصر غذایی و در نهایت افزایش رشد و بهبود عملکرد گیاه می شود. همچنین محلولپاشی برگی با این کودها کارایی میزان جذب نیتروژن توسط ریشه های گیاه از خاک را افزایش داده و تا حدی مانع آبشویی نیتروژن از خاک می شود. به طور کلی اسیدهای آمینه موادی هستند که باعث تحریک سوخت و ساز (متابولیسم) و فرایندهای سوخت و سازی متابولیکی در جهت افزایش کارایی گیاهان میشود. سلطانی و همکاران (1396) افزایش کلروفیل برگ را در گیاه شیرین بیان در نتیجه استفاده از اسیدهای آمینه عنوان کردند. ردا و همکاران (1384) نشان دادند که کاربرد اسید آمینه مقدار محتوی فنل را در آویشن افزایش داد.

تاثیر کودهای اسید فولیک و اسید آمینه بر روی ترکیبات فنلی و فلاونوییدی و همچنین فعالیت آنتی اکسیدانی و رنگیزه های فتوسنتزی گیاه دارویی گشنیز در سال 1397 مورد بررسی قرار گرفت. فاکتورها شامل اسید فولویک بصورت مصرف خاکی در سه سطح (صفر, 5 و 10 کیلوگرم در هکتار) و اسید آمینه بصورت محلول پاشی در دو سطح (0 و 3 در هزار) با سه تکرار بودند. نتایج بیانگر تاثیر مثبت اسید فولویک و اسید آمینه بر صفات بیوشیمیایی و فعالیت آنتی اکسیدانی گیاه دارویی گشنیز بود.

ترب احمدی و همکاران (1398) اثر کودهای حاوی اسیدهای آمینه و عصاره جلبک دریایی بر اجزاء عملکرد پسته رقم احمد آقایی را مورد بررسی قرار دادند. آزمایش به صورت فاکتوریل در قالب طرح بلوکهای کامل تصادفی با سه تکرار اجرا شد. تیمارها شامل محلولپاشی ترکیبات آمینواسیدی (آمینوسورن) و عصاره جلبک دریایی هر دو در سه سطح ( 1،0 و 2 میلی گرم در لیتر) بود.

در بین تیمارهای مورد بررسی، کاربرد آمینوسورن تأثیر مثبت بیشتری را نسبت به عصاره جلبک دریایی، بر عملکرد داشت. تیماردرختان پسته با غلظتهای مختلف آمینوسورن و عصاره جلبک دریایی اختلاف معنیداری را در انس پسته و عملکرد درخت نسبت به نمونه های شاهد نشان داد. بر اساس نتایج بدست آمده از این پژوهش مشخص شد که تیمار کاربرد توأم آمینوسورن و جلبک دریایی در غلظت 2 میلی گرم در لیتر نسبت به بقیه تیمارها بهترین نتیجه را از نظر تأثیر بر عملکرد (58/4 کیلوگرم در درخت)، میزان سطح برگ ( 8/109 سانتی متر مربع) و انس پسته (8/18) داشت. با توجه به نتایج پژوهش حاضر مشخص شد که ترکیب کودهای حاوی اسید آمینه و جلبک دریایی میتواند نقش بسزایی در بهبود صفات کمی و کیفی گیاه پسته ایفا کند. به طور کلی نتایج این پژوهش نشان داد که کاربرد اسیدهای

آمینه و عصاره جلبک دریایی میتواند جایگزین مناسبی جهت اجتناب از کاربرد کودهای شیمیایی باشد و گامی اساسی به سوی امنیت غذایی و کشاورز پایدار است.

کود آمینو اسید شوک

معرفی کود آمینو اسید شوک

در مباحث بالا و بر اساس متون علمی  در مورد اهمیت بالای کود آمینو اسید صحبت کردیم و دانستیم که به عنوان یه کود موثر در افزایش عملکرد و افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش های محیطی معرفی میگردد. اما سوال این است که از کجا بهترین نوع اسید آمینه را بشناسیم. یکی از مهمترین ترین فاکتورها درصد آمینو اسید است. کود اسید آمینه شوک با ۸۰ درصد آمینواسید، از بهترین کود های حال حاضر در جهان است که کمتر محصولی توان رقابت با آن را دارد. این کود گیاه را ملزم به ساخت سلول هایی میکند که نتیجه آن افزایش کیفیت و ارتقا سطح کمی محصول است؛.

1 دیدگاه

  • سلام . زمینی به مساحت 300 منر مربع که در ان بیش از حد اندازه به مقدار خیلی خیلی زیاد از انواع علف کش استفادهشده کهمتاسفانه هیچی رشد نمیکنه الان سال دوم هستش . گفتند از اسید امینه استفادهبشه میخواستمببینم از این نوع هم میشه استفادهکرد و به ه میزان در چه فصلی استفاده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366