قلمه زدن گل آگلونما

قلمه زدن گل آگلونما

تکثیر آگلونما یکی دیگر از مسائل افرادی است که این گیاه همیشه سبز چینی را انتخاب کرده و به انواع یکی از گل و گیاهان و زیبایی های آپارتمانی خود پذیرفته‌اند. چگونگی رشد و تکثیر رشد یک گیاه، از همان آغار نگهداری وجود دارد. افرادی که سرسپرده مراقبت و نگهداری از انواع آگلونما هستند، انتظار می‌کشند تا بعد از رشد مطلوب و افزایش ساقه‌ها و برگ‌ها به شکل‌های مختلفی، گل آگلونما خود را تکثیر کنند. فرقی ندارد که شما صاحب کدام نوع از آگلونما هستید؛ آگلونمای سفید دارید یا آگلونمای قرمز؛ ما در این مقاله به روش‌های معمول و رایج تکثیر قلمه زدن گل آگلونما می‌پردازیم که با آگاهی از آن‌ها می‌توانید هر گل آگلونمایی را به روش حرفه‌ای تکثیر کنید. البته رعایت نکاتی که گفته می‌شود، تنها برای این است که به راحتی بتوان در خانه هم به تولید گیاه پرداخته یا حتی شغل دوم ایجاد کرد.

تکثیر گل آگلونما از طریق قلمه 

یکی از پرکاربردترین و  رایج‌ترین روش‌ تکثیر آگلونما، تکثیر از طریق قلمه است. معمولا از طریق قلمه زدن می‌توان گیاهان بسیاری را تکثیر کرد که آگلونما نیز یکی از آن‌هاست. اگر قصد دارید که با این روش گیاه آگلونمای خود را تکثیر کرده و رشد دهید، لازم است در مرحله اول یک ساقه محکم را که کاملا رشد کرده و از هر حیثی سالم است، انتخاب کنید. موقع انتخاب حواس‌تان باشد که به سراغ ساقه‌ای نروید که کمی پلاسیده است یا زرد شده یا اصطلاحا پژمرده. اگر قرار باشد که گیاه تازه شما سالم و باطراوت رشد کند، باید قلمه‌ای که انتخاب می‌کنید هم، همان ویژگی‌ها را داشته باشد و اصطلاحا شاداب باشد.

قلمه زدن گل آگلونما

در مرحله دوم، بعد از انتخاب ساقه‌های مناسب، با یک چاقوی تیز، آن‌ها را به قسمت‌های 4 تا 5 سانتی متری تقسیم کنید و بعد بِبُرید. در مرحله سوم بعد از این‌که خاک مناسبی با PH مناسب و سرشار از مواد مغذی تهیه کردید، یک‌سوم این ساقه‌ها را درون خاک بکارید. بعد از کاشتن قلمه لازم است که گل آگلونما را آبیاری کنید. شما بعد از چند هفته از تکثیر گیاه آگلونما به روش قلمه، شاهد قد کشیدن، برگ‌دهی و رشد آگلونما خواهید بود. بعد از این‌که مطمئن شدید، قلمه‌های شما به خوبی در دل خاک ریشه دوانده‌اند، می‌توانید آن‌ها را به گلدان بزرگ‌تری منتقل کنید.

بیشتر بخوانید: قلمه زدن گل شفلرا

برای تکثیر گیاه آگلونما در آب یا همان نگهداری قلمه‌ها در آب به‌ جای خاک شما باید طبق مراحلی که در بالا گفته شد، عمل کنید. اما به جای مرحله کاشتن در خاک، باید آن‌ها را درون تنگ شیشه‌ای آب قرار دهید تا به مرور شاهد ریشه زدن آن‌ها باشید. البته در روش تکثیر قلمه در آب، باید هر چند وقت یک بار آب قلمه‌ها را تعویض و ترجیحا از آب جوشانده‌ شده و بدون املاح استفاده کنید. بسیاری از متخصصان گل و گیاه و افراد باتجربه در این زمینه، تکثیر آگلونما و انواع گیاهان را از قلمه زدن در آب توصیه نمی‌کنند، زیرا آب باعث تضعیف ریشه می‌شود. اما قلمه زدن در خاک، شما را نسبت به این‌که قلمه شما دارای ریشه قوی و محکمی است، مطمئن می‌کند.

قلمه زدن گل آگلونما

تکثیر گل آگلونما از طریق بذر

تکثیر آگلونما از طریق بذر، روش مرسوم و رایجی نیست، اما انجام می‌شود. در روش تکثیر آگلونما از طریق بذر که عموما در فصل بهار و به ویژه اواخر این فصل برای انجام آن اقدام می‌شود، هر وقت که آگلونما به مرحله گلدهی رسید، میوه‌هایی نیز تولید می‌کند. شما می‌توانید این میوه‌ها را که به رنگ قرمز هستند، برای تکثیر یک گیاه جدید آگلونما استفاده کنید. در واقع شما با کاشتن این میوه‌های قرمزرنگ که حکم بذر را دارند، بعد از مدتی صاحب گیاه جدید آگلونما خواهید شد. 

تکثیر گل آگلونما از طریق تقسیم بوته

تکثیر گیاه آگلونما از طریق تقسیم بوته نیز یکی دیگر از روش‌های رایج برای رشد و تکثیر گیاه است. در این روش، لازم است شما بوته گیاه آگلونما را از خاک بیرون بیاورید. در مرحله بعد، بعد از تمیز کردن ریشه و جدا کردن ذرات خاک اضافه از آن، جوانه‌های تازه گیاه را از آن جدا کنید. برای جدا کردن جوانه‌ها می‌توانید از چاقو و قیچی استفاده کنید. در این مرحله، حواس‌تان باشد که هنگام استفاده از چاقو یا قیچی، به بخش‌های دیگر گیاه آگلونما، آسیبی وارد نشود. ذکر این نکته نیز ضروری است که بهترین زمان تکثیر گیاه آگلونما از طریق تقسیم بوته، از اواسط فصل بهار تا اوایل فصل تابستان است. اگر هر روش تکثیر را در زمان مناسب خودش انجام دهید، شاهد نتیجه بهتر و موفق‌تری خواهید بود.

قلمه زدن گل آگلونما

نکات مهم در قلمه زدن گل آگلونما

زمان جدا کردن جوانه تازه و سالم نیز به این نکته دقت کنید که دارای ریشه و حداقل دو برگ باشد. چنین جوانه‌ای برای قلمه زدن بسیار ایده‌آل است و به خوبی تکثیر می‌شود. بعد از این‌که جوانه‌های خوب و مرغوبی از بوته گیاه آگلونما جدا کردید، آن‌ها را در خاک مناسبی که از قبل تهیه کرده‌اید، بکارید. بعد از کاشتن جوانه‌ها و برای تسریع فرایند رشد و ریشه زدن آن‌ها می‌توانید، روی هر جوانه را با یک کیسه پلاستیک بپوشانید. البته کیسه‌ها باید دارای منفذ و سوراخ‌هایی باشند که جریان هوا از بین آن‌ها امکان‌پذیر باشد. در صورت نگهداری و مراقبت از جوانه‌ها به بهترین شکل، آن‌ها به زودی در خاک ریشه می‌زنند. البته باید این نکته را بدانید که مدت زمان ریشه زدن اغلب بین چند هفته تا چند ماه طول می‌کشد. بنابراین اگر ریشه زدن گیاه آگلونمای شما طول کشید، نگران نباشید. در عوض شرایط لازم برای رشد گیاه را فراهم کنید.

بیشتر بخوانید: پرورش و نگهداری درخت زردآلو

سخن پایانی

در تمامی نکات بالا سعی کردیم که روش های درست و مفید تکثیر و قلمه زدن اگلونما را به شما بیاموزیم. بخش عمده رشد یک گیاه در مراقبت مستمر و مفید از آن است؛ پس باید همواره دقت بالایی به خرج داد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366