مزایا و معایب شخم زنی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

شخم زدن یکی از شیوه های مهم و کاربردی برای آماده کردن خاک است. شخم زدن خاک  باعث خرد شدن کلوخه های موجود در خاک می شود که این امر سبب می‌شود تا خاک به ساختار اولیه خود بازگردد و خاک مناسبی برای کاشت بذر ایجاد می شود  شخم زدن بیشتر مواقع در پایان مرحله برداشت محصول انجام می شود. همچنین از این روش برای نابود کردن علف های هرز و باقیمانده محصول قبلی استفاده می شود که سبب می شود علف های هرز و باقیمانده محصول قبلی به عمق پایین تر خاک بروند. علاوه بر آن شخم زدن باعث نرم شدن خاک می شود و خاک برای کاشت محصول بعدی آماده می شود و محصول به خوبی در خاک شخم زده رشد می کند. در این مقاله می خواهیم به مزایا و معایب شخم زنی بپردازیم.

 هدف از شخم زدن خاک

  • سفت شدن و نرم شدن خاک و خرد کردن کلوخه های خاک و همچنین آماده سازی خاک برای کاشت بذر به منظور رشد بهتر و سریع تر  محصول
  • نابود کردن باقیمانده محصولات قبلی و هدایت علف های هرز به عمق خاک که  باعث کاهش بازدهی رشد محصول می شود
  • از بین بردن آفت ها و حشرات و بیماری ها با قرار دادن خاک حاوی حشرات و آفات  در معرض نور خورشید.
  • از بین بردن لوله های معین و جلوگیری از تبخیر شدن آب از اعماق خاک و حفظ رطوبت خاک.
  • جلوگیری از سفت شدن خاک.

مزایا و معایب شخم زنیشناسایی انواع شخم زدن

 شخم  اولیه: شخم اولیه برای گیاهان یکساله با ماشین آلات کشاورزی مانند گاوآهن انجام می شود و سبب جابجا شدن و زیر و رو شدن خاک می شود.

 شخم ثانویه: شخم ثانویه برای هموار کردن سطح خاک به کار می‌ رود و اگر شخم ثانویه بعد از رشد علف های هرز انجام شود، می تواند علف های هرز را  بهتر کنترل کند.

 شخم بین محصولات: از این روش شخم زدن برای نابود کردن علف های هرزی که بین ردیف های کاشت محصولات رشد کرده است انجام می شود و آن ها را از بین برد و از محصول محافظت کرد.

بیشتر بخوانید: قلمه زدن گل های آپارتمانی

بهترین زمان برای شخم زدن

 شخم زدن پاییزی: شخم زدن در پاییز می تواند سبب آمادگی زمین برای رشد بهتر محصولات شود.اما بعضی از مناطق زمین در این فصل خشک نیست پس شخم زدن به خوبی انجام نمی شود. می‌توان گفت زدن در اواخر پاییز مناسب است اما به دلیل سرد شدن هوا و سفت شدن زمین شخم زدن به راحتی انجام نمی شود.

 شخم زدن بهاری: شخم زدن در فصل بهار مناسب است زیرا در این زمان زمین  از سرما خلاص شده است و بسیار نرم شده اما بهتر است که شخم زدن یک بار در فصل پاییز و یک بار در فصل بهار انجام شود. برخی از باغداران برای دور کردن حشرات یک ماه قبل از کاشت محصول، زمین را شخم می زنند.

 مزایای شخم زدن

 شخم زدن مزایا گوناگون و زیادی برای خاک دارد مانند:

۱- ساختار مناسب خاک بازیابی می شود. باعث خرد شدن کلوخه ها می شود و سطح خاک را نرم و یک دست می کند که به جوانه زنی و رشد گیاه جدید کمک زیادی می کند.در واقع گیاه فضای مناسب و کافی برای گسترش ریشه‌های خود دارد.

۲- شخم زدن خاک سبب زیر و رو شدن خاک می‌شود که دفاع مناسبی در برابر علف های هرز و حشرات از حمله و آسیب رساندن به گیاه است و گیاه سالم تر می ماند.

مزایا و معایب شخم زنی۳- عملیات خاکورزی ثانویه، مثل دیسک زدن، باعث ترکیب یکنواخت کودها و سموم و همچنین  دفع آفات و صاف کردن سطح خاک می شود.

۴_ شخم زدن باعث هوادهی به خاک می شود و فشردگی خاک حاصل از عبور و مرور ماشین آلات است را از بین می برد. خاک هوا دیده شده با آب، اکسیژن و سایر مواد مغذی اجازه می دهد به راحتی به ریشه ها برسند همچنین بقایای گیاهان قدیمی را به منبع تغذیه برای گیاه جدید تبدیل می کند.

 معایب شخم زدن

۱_ ایجاد یک لایه سخت در خاک  در فرایند شخم زدن از معایب شخم زدن است. وزن زیاد گاوآهن ها باعث فشرده شدن خاک و تشکیل یک  لایه می شود که با گذشت زمان عمیق ترمی شود. این لایه تشکیل شده به آب و همچنین  هوا اجازه عبور می دهد و رشد ریشه گیاه جدید را سخت و دشوار می کند. همچنین می‌تواند باعث کاهش حاصلخیزی خاک شود.

۲_ شخم زدن و آماده کردن خاک زمین هزینه‌های سوخت زیادی دارد و تاثیرات زیست محیطی زیادی به همراه دارد. علاوه براین، ماشین آلات کشاورزی مانند گاوآهن نیروی کشش زیادی  نیاز دارد که باعث هزینه های زیاد و سنگین می شود.

 ۳_تلفات زیاد رطوبت خاک، مخصوصا در سال های خشک، از معایب دیگر شخص شدن است که در صورت عدم بارندگی  زیان های بسیار زیادی را به همراه دارد.

۴_ شخم زدن می تواند کاشت و رشد بذر هایی مانند ذرت و سویا را به تاخیر بیندازد.

مزایا و معایب شخم زنیانواع تراکتورهای مناسب شخم زدن

 مولدبورد: این تراکتور در قسمت لبه بالای خود دارای انحنا است و منافذ عمیقی داخل خاک ایجاد می کند.

دیسک: این تراکتور آلودگی ها را پاکسازی می کند و مناسب زمین های سخت  سفت است.

زیرخاکی:  شکاف عمیق در خاک ایجاد می کند و مواد درمانی و شیمیایی را به خاک وارد می کند و باعث بهبود کیفیت خاک می شود.

چیزل: دارای سه منحنی است و بدون بازگرداندن خاک، آن را حفر می کند.

بیشتر بخوانید: کود کامل 10Xshock برای آگلونما

سخن پایانی

 شخم زدن یکی از پرطرفدارترین و موثرترین شیوه های آماده سازی زمین کشاورزی برای کاشت محصول حدید است که دو حالت دارد: ۱ باعث کنترل بهتر و موثرتر علف های هرز و ترمیم کامل ساختار مناسب خاک می شود.۲_ از طرفی سبب افزایش استفاده و کارایی ماشین آلات و هزینه های سوخت و ایجاد عدم تعادل در تنوع زیستی زمین و نابودی ساختار خاک می شود. بنابراین در فرآیند شخم زدن باید هم مزایا و معایب شخم زدن زمین کشاورزی  را در نظر گرفت و در صورت بازدهی مثبت آن را انجام داد. البته شخم زدن مزایای بیشتری نسبت به معایبش دارد و سبب کیفیت بهتر محصولات کشاورزی می شود. و همچنین از بهترین روش های آماده سازی خاک است.

مزایا و معایب شخم زنی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *