راهنمای کامل کودهای درخت پرتقال

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

راهنمای کامل کودهای درخت پرتقال : درختان  برای سالم و پربار بودن به غذای مغذی نیاز دارند، کودها غذای گیاهی هستند که از سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم تشکیل شده اند.

که می توانند انرژی لازم برای رشد و باردهی را در اختیار درخت  پرتقال قرار دهند.

نیتروژن، فسفر و پتاسیم نقش خاصی در سلامت و رشد پرتقال دارند.

نیتروژن (N

نیتروژن برای توسعه تنه و شاخه ها پرتقال  مناسب است .

فسفر (P

فسفر برای سلامت و رشد ریشه گیاه ضروری است. علاوه بر این، فسفر برای فرآیندهای گلدهی و باردهی حیاتی می باشد.

پتاسیم (K

پتاسیم برای متابولیک عمومی گیاه مورد نیاز است. همچنین به گیاه کمک می کند تا در برابر دماهای نامناسب، آفات و بیماری  ها مقاومت کند.

کود سه بیست مایع بهتر است یا پودری؟

کود سه بیست شوک

کودهای  شوک درخت پرتقال

درختان پرتقال مانند همه گیاهان، کوددهی  بهینه خود را دارد. بهترین کود برای درخت پرتقال دارای نسبت NPK  مخصوص به خود درخت است.

همه درختان پرتقال برای رشد به مواد مغذی نیاز دارند.

اغلب  این درختان از خاکی که در آن کاشته شده اند به اندازه کافی  مواد مغذی دریافت می کنند، اما زمانی که با کودهای شوک تغذیه می شوند و از آنها مراقبت می شود، بهترین عملکرد را دارند.

پرتقال به مواد مغذی زیادی نیاز دارد، توجه به مقدار مواد مغذی ، به ویژه نیتروژن، مهم است.

نیتروژن برای تولید میوه های بزرگ و سالم در این درختان حیاتی است.

کود سه بیست مایع بهتر است یا پودری؟

نسبت NPK 3-3-6 برای پرتقال مناسب است که تقریبا نیمی از ترکیب تغذیه ای کود باید نیتروژن باشد و فسفر ، پتاس باید نسبت مساوی داشته باشند.

عملکرد کودها روی درخت پرتقال

اساساً همه کودها با مخلوط شدن با خاک باعث غنی شدن آن می شوند. زمانی که ریشه پرتقال  مواد مغذی را از خاک جذب می کند،  این مواد  مورد  استفاده گیاه قرار می گیرد.

بین انواع مختلف کودها تفاوت هایی وجود دارد، این تفاوت ها در درجه اول به  سرعت آزاد شدن مواد مغذی توسط کود بستگی دارد.

به عنوان مثال، کودهای دانه ای آهسته جذب  می شوند در حالی که کودهای مایع یا محلول در آب جذب  سریع دارند.

گل درخت پرتقال

نحوه استفاده از کود  برای  درخت پرتقال

همیشه دستورالعمل‌های  استفاده از کود روی برچسب آنها ذکر می شود مانند کودهای مرکبات شوک

 • مقادیر کود برای درختان یکساله پرتقال

   در درختان یکساله  نیم تا دو سوم فنجان از کود  را در شروع فصل رشد روی آن محلول پاشی کنید.

شروع فصل رشد آن بستگی  به آب و هوای محل کاشت پرتقال دارد، اگر آب و هوا مناسب رشد آن باشد استفاده از کود در اسفندماه  مناسب است. البته شما می توانید هر شش هفته تا مهرماه به اندازه نصف فنجان کوددهی را ادامه دهید.

 • مقادیر کوددهی برای  درختان دوساله

 برای درختان دوساله پرتقال می توانید مقدار کود را دوبرابر کنید. استفاده از آن را از ابتدای فصل رشد شروع کنید و هر هفت هفته یکبار آن را مجدداً تکرار کنید.

 • مقادیر برای درختان بیشتر ازدوسال

برای درختان بالغ یا درختانی که بیشتر از سه سال عمر دارند، در هر سال که  به سن درخت اضافه می شود، تقریباً  نصف فنجان  کود استفاده شود.

درخت پرتقال در چه مناطقی رشد میکند؟

زمان کوددهی درخت پرتقال

زمان کوددهی به درخت پرتقال  به عوامل مختلفی  ازجمله نوع کود مورد استفاده ( سرعت جذب)، سن درخت کاشت پرتقال  در گلدان یا در زمین و سالم بودن درخت از نظر بیماری بستگی دارد.

سه بار در سال به مقدار مناسب  می توانید درخت پرتقال را محلول پاشی کنید.

بار اول در ابتدای رشد آن، بار دوم در آوریل یا می و بار آخر در سپتامبر یا اکتبر  از کود استفاده کنید.

کود پتاس بالا برای پرتقال

نحوه استفاده از کود برای درخت پرتقال و راهنمای کامل کودهای درخت پرتقال

استفاده از کود  برای درخت پرتقال بسیار ساده است و احتمالاً دستورالعمل های استفاده روی بسته های آن مانند کودهای شوک ذکر شده است.،

اگر پرتقال را در گلدان کاشته اید  به سادگی کود را در لایه بالایی خاک در اطراف درخت به صورت حلقه ای مخلوط کنید اما مراقب باشید کود به پایه تنه برخورد نکند.

برای درختان مسن تر یا بزرگتر که در زمین کاشته شده اند، همین کار را در شعاع وسیع تری در اطراف تنه انجام دهید. کود باید تا جایی که تاج درخت امتداد دارد پخش شود.

*بهتر است پس از کوددهی، خاک را به خوبی آبیاری کنید. این  کار کمک می کند تا  کود شروع به تجزیه کند و از طریق ریشه جذب گیاه شود.

خرید کود پرتقال تامسون

اشتباهات رایج کود دهی درخت پرتقال

عدم استفاده از کود

استفاده نکردن از کود کافی برای  به این معنی است که درخت شما با سرعت بسیار کمتری نسبت به زمانی که تغذیه مناسب داشته ، رشد می‌کند و میوه می‌دهد.

استفاده بیش از حد از کودها

  استفاده بیش از حد کودها در درخت پرتقال می تواند اثرات بسیار مضری داشته باشد.

به جای کمک به رشد درخت، استفاده بیش از حد آن ممکن است رشد درخت شما را متوقف  می کند و سیستم ریشه آن مختل، و به سلامت کلی آن آسیب  می رساند.

همچنین کود دهی بیش از حد پرتقال می تواند مشکلاتی ازجمله بیماری ها و آفات برای آن  ایجاد کند.

علاوه بر این، استفاده بیش از حد از کود در درخت پرتقال می تواند اثرات منفی  روی زیست محیطی داشته باشد. به این ترتیب که  با ورود کود به  صورت رواناب به دریاچه ها  باعث مسمومیت آب  و به تبع آن آسیب به  حیات وحش  ازجمله موجودات دریایی می شود.

کود برای پرتقال

کود دهی نامناسب درخت پرتقال و راهنمای کامل کودهای درخت پرتقال

استفاده نادرست از کود در درخت پرتقال می تواند مضر باشد، بنابراین بهتر است برچسب  روی بسته بندی کودها را با دقت بخوانید تا مطمئن شوید که دستورالعمل ها را به درستی انجام می دهید.

*بسیار مهم است که بدانید از چه نوع کودی استفاده می کنید. کود های آلی به طور قطع  متفاوت از کودهای  مصنوعی استفاده  می شوند، همچنین کود دانه ای نسبت به کود مایع متفاوت است.

با کود دهی مناسب  درخت پرتقال ، درخت  شما قوی تر، سالم تر و پربارتر از همیشه خواهد بود. سعی کنید  به درخت خود تغذیه ای را که مناسب آن  است را  بدهید تا میوه های فراوان، شیرین و آبدار به شما هدیه دهد.

البته قابل ذکر است از مرغوبیت و کیفیت کودهای مرکبات  شوک غافل نشوید.

 

 

چنانچه می‌خواهید درخت پرتغال با کیفیت داشته‌باشید باید کود مناسب آن را پیدا کنید. ارزش کوددهی درخت پرتقال موقعی بیشتر می‌شود که شرایط اقلیمی درخت پرتقال مطلوب نباشد. شما با کوددهی صحیح می‌توانید درختی سرحال و محصولی مرغوب و بازارپسند داشته‌باشید.

 

اگر می‌خواهید در مورد عناصر مورد نیاز درخت پرتقال و شناخت مناسب ‌ترین کود به اطلاعات جامع و کاملی برسید می‌توانید این مقاله را از سایت آل کود تا انتها دنبال نمایید.

 

 

 

بررسی برخی نکات مربوط به درختان پرتقال

 

 

 

 • پرتقال را در مکانی آفتابی بکارید.

 

 

 

 • خاک درخت پرتقال باید زهکشی مناسبی داشته‌باشد.

 

 

 

 • برای زهکشی از شن و ماسه در اطراف درخت استفاده کنید.

 

 

 

 • ۸تا۱۰ روز یکبار درخت را آبیاری کنید.

 

 

 

 • در هوای سرد و بارانی درخت را آبیاری نکنید.

 

 

 • کوددهی درخت پرتقال را اوایل بهار تا اواخر تابستان هر ۴تا ۶ هفته انجام دهید.

 

 

 • با کاهش دما به زیر ۲۸ درجه با روکش پلاستیکی از درخت پرتقال خود محافظت کنید.

 

 

 • شاخه‌های اضافی که از ته درخت رویش کرده را هرس کنید.

 

 

 • برای محاسبه عناصر مورد نیاز پرتقال سن درخت را در نظر بگیرید.

 

 

 

 • برای شناخت عناصر مورد نیاز پرتقال از آزمایش خاک و آنالیز آن استفاده کنید.

 

 

 

 

 

مناسبت ‌ترین کود درخت پرتقال

 

 

 

کود نیتروژن

 

 

 

از عناصر اصلی مورد نیاز درخت پرتقال می‌توانیم به نیتروژن اشاره کنیم، که باعث مرغوبیت محصول خواهد شد. نیتروژن از اجزای تشکیل دهنده کلروفیل بوده و فعالیت‌های مهم گیاه مانند: رشد برگ، تشکیل میوه، افزایش شکوفه و رشد مطلوب را به دنبال خواهد داشت.

 

چنانچه نیتروژن در پرتقال کم باشد موجب کم رنگ شدن و کوچک شدن برگها، نازک شدن شاخه ها، کم شدن رشد کل درخت و به وجود آوردن میوه‌های کوچک وبی‌کیفیت خواهد شد.

 

اگر چنین علائمی را درخت پرتقالی خود مشاهده کردید از کودی استفاده کنید که نیتروژن در آن بالا بوده تا بتواند این عنصر را به درخت شما تزریق نماید. البته به یاد داشته‌باشید که استفاده زیاد کود نیتروژن روی درخت پرتقال اثر منفی گذاشته و میوه شما را بیش از اندازه بزرگ و پفکی مانند می‌کند. ماندگاری آن را پایین آورده و بازار پسندی آن را نیز کم خواهد کرد.

 

 

 

کود فسفر

 

 

 

از عناصر دیگر مورد نیاز درخت پرتقال که در عملکرد فتوسنتز، تشکیل شکوفه و رشد مطلوب میوه نقش مهمی دارد فسفر است. . اگر برگ درخت شما به رنگ ارغوانی درآمده و ریزش می‌کند، باید به کمبود فسفر درخت شک کنید. کشاورزان محترم باید بین نیتروژن و فسفر و تزریق آن به درخت تعادل ایجاد کنند.

 

 

 

کود پتاسیم

 

 

 

از دیگر عناصری که بر روی عملکرد‌های گیاه مانند: تولید پروتئین، کلروفیل و ایجاد آب مناسب میوه تاثیر بسیاری دارد عنصر پتاسیم است. معمولاً شناخت نشانه‌های کمبود پتاسیم مشکل است، اما می‌توانید در صورت کاهش رشد درخت و به وجود آمدن برگ‌های کوچک به کمبود پتاسیم پی ببرید.

 

باید با تزریق مناسب پتاسیم از به وجود آمدن میوه‌های اسیدی با پوست‌های کلفت با آب فراوان در میوه جلوگیری نمایید. همواره در کودهی این عناصر تعادل را رعایت کنید.

 

 

 

کود حیوانی

 

 

 

بسیاری از باغداران و کشاورزان از کود حیوانی برای تغذیه درخت استفاده می‌کنند. معمولاً کود مرغی دو تا سه سال یکبار استفاده می‌شود. این کود فعالیت ریشه را بهتر می‌کند. از کود مرغی به روش چالکود استفاده می‌کنند و معمولاً زمان استفاده از این کود پس از برداشت محصول است.

 

همچنین باغداران از کود گوسفندی نیز برای درخت پرتقال استفاده می‌کنند. زیرا عناصری مانند: نیتروژن، فسفر و پتاسیم دارد. اما به این نکته توجه کنید برای این که میوه مرغوب و بازار پسند داشته‌باشید تنها استفاده از کود‌های آلی برای درخت پرتقال شما کافی نیست. در کنار استفاده از کودهای آلی شما باید از کود شیمیایی مناسب و کامل نیز استفاده نمایید.

 

 

 

کود آهن

 

 

 

از عناصر دیگر کم مصرف مورد نیاز درخت پرتقال آهن است که نباید از این عنصر غافل شوید. چنانچه شما باغدار محترم می‌خواهید که از درخت پرتقال خود حداکثر محصول را برداشت نماید باید از عنصر آهن بر درخت استفاده کنید.

 

 

 

 

 

کود فروت ست

 

 

 

از آنجا که در اواخر زمستان درخت نمی‌تواند مواد غذایی را به خوبی جذب نماید، زیرا دمای هوا پایین بوده و رشد برگ‌ها کم شده و جریان حیاتی شیره درخت کند است، در این شرایط شما می‌توانید با اضافه کردن کود زمستانه مانند کود فروت ست رشد درخت را بهبود بخشید. از مزیت‌های استفاده از کود فروت ست می‌توانیم به بالا بردن عمل لقاح، عدم ریزش شکوفه و میوه‌های درخت پرتقال و افزایش تولید میوه در سال آینده اشاره کرد. این کود دارای عناصری مانند: نیتروژن، روی و بور است که بر روی درخت پرتقال تاثیر خوبی دارد، اما فقط مصرف این کود کافی نیست.

 

 

 

 

 

کود کامل شوک ۱۰ایکس مناسب ‌ترین کود برای درخت پرتقال

 

 

 

از بهترین کودهای مایعی که تمامی عناصر مورد نیاز را در اختیار درخت پرتقال خواهد گذاشت کود شوک ۱۰ایکس آمریکایی است. این کود با داشتن عناصری چون: نیتروژن، پتاسیم، فسفر، آمینو اسید، جلبک دریایی، هیومیک اسید، بور، کلسیم، آهن، فولیک اسید کود مناسبی برای پرتقال است.

 

 

 

ویژگی‌های کود شوک ۱۰ایکس آمریکایی

 

 • تناژ میوه دهی باغ شما را افزایش می‌دهد.

 

 • سیستم ایمنی پرتقال را در برابر آفات، بیماریها و قارچ‌ها افزایش می‌دهد.

 

 

 • خاک را اصلاح کرده و بافت خاک را بهبود می‌بخشد.

 

 • جوانه زنی گیاه را افزایش داده و رنگ و طعم میوه را نیز بهتر خواهد کرد.

 

 

 • پرتقال را در برابر تنش‌های محیطی مقاوم می‌کند.

 

 • با داشتن غلظت بالا هزینه کشاورز را پایین می‌آورد.

 

همچنین به علت مایع بودن آن، خلوص و انحلال بالایی که دارد به آسانی با آب مخلوط شده و به دو روش آبیاری و محلول پاشی می‌توانید از آن استفاده کنید.

 

 

جمع بندی

 

برای داشتن باغ مرکبات شاد و سرحال و پر محصول، احتیاج است که کودی مناسب، اصولی و در زمان مناسب به باغ پرتقال خود تزریق نمایید. اگر می‌خواهید محصول شما بازار بوده و سرشار از ویتامین باشد، باید مناسب ‌ترین کود را برای پرتقال در نظر بگیرید.

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم شما می‌توانید با تهیه یک کود کامل که تمامی عناصر و مواد مورد نیاز درخت پرتقال را در خود داشته‌باشد از خرید سایر کودها نیز بی نیاز شوید.

 

 

در اینجا کود شوک ۱۰ایکس آمریکایی بهترین کود برای درخت پرتقال شما است، زیرا می‌تواند میزان برداشت درخت پرتقال را بین ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش داده و تمامی مواد مورد نیاز درخت پرتقال را مرتفع نماید.

 

اگر از سایت آل کود به خرید کود شوک ۱۰ ایکس امریکایی اقدام کنید، از ۵ درصد تخفیف نیز برخوردار خواهید شد. برای اطلاعات بیشتر و خرید کود می‌توانید به سایت آل کود مراجعه کرده یا با کارشناسان آن در تماس باشید.

 

 

 

کود کامل شوک 10x برای پرتقال
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *