مزایای کود ده ایکس شوک برای پسته

بهترین کود برای سیب زمینی

مزایای کود ده ایکس شوک برای پسته :  کودهای ده ایکس حاوی تمام عناصر موردنیاز درختان می باشند که در این مقاله به اختصار به چند نمونه اشاره می شود.

نیتروژن عنصر اصلی مورد نیاز برای رشد مناسب ساقه و عملکرد خوب پسته به شمار می آید، کمبود نیتروژن اغلب منجر به برگ‌زدایی بیش از حد در طول دوره تولید و در نتیجه کاهش عملکرد مغز پسته می‌شود.

اگر کمبود نیتروژن تشخیص داده شود، کشاورزان اغلب کود ده ایکس شوک را از طریق سیستم آبیاری استفاده می کنند.

کمبود فسفر و پتاسیم باعث کاهش تولید و کیفیت درختان پسته می شود. حداقل سطح پتاسیم در برگها به منظور جلوگیری از کمبود ( 0.7 تا 0.9٪) و حداقل سطح فسفر برگ از 0.09 تا 0.1 درصد می باشد.

 درختان پسته در صورت کمبود پتاسیم و/یا فسفر به آسانی  به Verticillium dahliae آلوده می‌شوند.

یک روش معمولی  کوددهی پسته شامل اضافه کردن  (3,6 – 5,4 کیلوگرم) کود ده ایکس به ازای هر درخت بالغ در اواخر زمستان – اوایل بهار (بهمن – اسفند)  می باشد .

کوددهی مناسب درخت پسته را می توان با افزودن کود دامی مدیریت کرد. بسیاری از کشاورزان در هر یک یا دو سال 10 تا 20 تن کود در هکتار کود دامی  اضافه می کنند.

مزایای کود ده ایکس شوک برای پسته

کوددهی  مناسب درختان پسته

پسته یکی از میوه های پرطرفدار در آجیل است که برای رسیدن به طعم خوب و داشتن یک پسته مرغوب  کوددهی زیادی را می طلبد. درختان پسته نیاز به توجه و مراقبت دارند تا بار خوبی به کشاورز بدهد.

علایم کمبود ده ایکس  در درختان پسته

معمولاً تشخیص کمبود ده ایکس در خاک مشکل است و بستگی زیادی به تعیین تراکم ریشه درختان پسته و نمونه برداری از خاک دارد. کمبود  در شرایط بحرانی در خاک 0.1-0.2٪ است.

تعیین میزان دقیق کمبود با آنالیز برگ آسانتر است. به طوری که حد بحرانی کمبود این کود  در پسته 2/2-2 درصد ماده خشک است. علائم کمبود ده ایکس در اوایل فصل رشد به گونه‌ای است که برگ‌های پایین درخت کم‌نورتر، کوچک‌تر و سپس  سطح برگ  و رشد شاخه‌ها کاهش  می یابد.

کمبود در ابتدای فصل باعث زرد شدن برگ ها روی شاخه ها، کاهش رشد، کوچک شدن برگ ها و باریک شدن شاخه های تازه روییده شده می شود.

بهترین کود افزایش تناژ گندم

رفع کمبود  کود ده ایکس  در درختان پسته

برای رفع کمبود نیتروژن در باغات پسته، با توجه به تجزیه خاک و برگ و محدودیت های بحرانی این عنصر در خاک از کودهای ده ایکس شوک استفاده می شود.

کودهای ده ایکس  زمانی موثر هستند که به مقدار کم به درخت داده شوند اما بیشتر در زمانی که گیاه در حال رشد است به خصوص در خاک های سبک تاثیر بیشتری دارند.

زمان استفاده کامل ازکود ده ایکس در درختان پسته از اردیبهشت تا اواخر مرداد است چون مقدار نیتروژن  در فصل زمستان تا سال بعد ذخیره می شود و برای رشد و باردهی درختان قابل استفاده است.

بنابراین سرعت جذب آن از خاک در اوایل بهار آهسته است و همچنین در زمان خواب زمستانی نیتروژن زیادی جذب درختان پسته نمی شود، بنابراین افزودن کودهای نیتروژنی به خاک پس از برداشت، یعنی مهر و آبان چندان مطلوب نیست.

افزودن مقدار محدودی کود ده ایکس  به خاک در اوایل بهار بسیار مفید و موثر خواهد بود،  که این امر  بر اساس چرخه آبیاری باغ از آوریل تا پایان اردیبهشت ماه اصلی است.

  به طور کلی نیاز تقریبی درختان پسته 600 گرم نیتروژن به ازای هر درخت است که در صورت مصرف 300 کود آلی به ازای هر درخت به نظر می رسد بر اساس درصد نیتروژن کودهای نیتروژنی بتوان میزان مصرف هر کود را محاسبه کرد.

در استفاده از کودهای ازته در باغات باید دقت شود که این کودها به هیچ وجه تجمع نکنند چون ممکن است  به  گیاه و ریشه آن آسیب برساند.

بهترین کود برای ریشه زایی گیاهان

اهمیت تغذیه کود ده ایکس

کود های ده ایکس به دلیل وجود نیتروژن برای طیف وسیعی از فرآیندهای تولید گیاه ضروری می باشند،  این عنصر اصلی موجود در کلروفیل است که برای فتوسنتز، مهمترین فرآیند گیاهی – تبدیل انرژی خورشید به کربوهیدرات – مورد نیاز است.

همچنین برای تشکیل اسیدهای آمینه و DNA و RNA، که ماده ژنتیکی است که به سلول ها (و در نهایت، گیاهان) اجازه می دهد تا رشد و نمو گیاه را تنظیم کنند ضروری است.

تقاضای درخت پسته به کودهای ده ایکس

نیتروژن موجود در این کودها  مهمترین نهاده شیمیایی در کشاورزی مدرن می باشد،  در میان تمام مواد مغذی ضروری برای گیاهان عالی، نیتروژن در بیشترین مقدار مورد نیاز است. تخمین زده می شود که بیش از 100 میلیون تن کود نیتروژن در سراسر جهان استفاده می شود.

به منظور کاهش هزینه ها، به حداکثر رساندن عملکرد و کاهش تلفات برای محیط زیست، تطبیق تقاضای نیتروژن  درخت با عرضه آن  ضروری است. بنابراین، هنگام تصمیم گیری برای کوددهی، تولیدکنندگان باید منابع مختلف نیتروژن و همچنین تقاضای نیتروژن را به دلیل رشد درخت و نیازهای تولید میوه در نظر بگیرند.

بهترین کود افزایش تناژ گندم

بهبود مدیریت کود های ده ایکس

به منظور دستیابی به حداکثر بهره وری و کاهش تلفات نیتروژن کود های ده ایکس  در  محیط زیست، توجه دقیق به چهار عامل نرخ مناسب، زمان مناسب، مکان مناسب و منابع مناسب در همه برنامه های باروری باغات مورد نیاز است.

زمان مصرف کود ده ایکس  بر اساس الگوهای جذب درخت، شناسایی منابع نیتروژن موجود (کود، کمپوست، کود، محصولات پوششی، آب آبیاری)، مقدار مورد نیاز را بر اساس نیاز درخت اعمال می شود.

نیتروژن  را در ناحیه ریشه فعال درخت قرار دهید، اگر کاربردهای نیتروژن  با نیاز واقعی درخت نیتروژن مطابقت داده شود، می توان کاربردهای کود را بهینه کرد و تلفات قابل توجه نیتروژن  را کاهش داد.

در دوره خواب تا برگ‌ریزی اولیه، درخت تقریباً به طور کامل به نیتروژن  که از اندام‌های چندساله منتقل می‌شودوابسته است و عملاً هیچ جذب نیتروژن از خاک رخ نمی‌دهد. پس از گلدهی، در طول دوره انبساط برگ و میوه، جذب از خاک شروع می شود و در حالی که انتقال مجدد نیتروژن از بافت های چند ساله ادامه می یابد.

از انبساط کامل برگ تا شکافتن اولیه پوسته، تقاضای نیتروژن کود ده ایکس   به طور کامل با جذب آن  برآورده می شود. به دنبال شکاف پوسته تقاضای نیتروژن درخت و جذب ریشه به سرعت کاهش می یابد.

زمانی  که میوه در حال رشد است، میزان جذب نیتروژن خاک مستقیماً با عملکرد درخت تعیین می شود. اگرچه تقاضا برای نیتروژن  برای حمایت از رشد درختان جدید کمتر از تقاضا برای رشد میوه است.

برنامه کوددهی مناسب پسته نه تنها باید جایگزین مواد مغذی حذف شده در میوه ها شود، بلکه باید مواد مغذی را برای رشد سالانه درختان نیز تامین کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366